ورود
موزه تمبر تبریز

موزه تمبر تبریز

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اگر کلکسیون‌باز هستید، به مکان‌های تاریخی علاقه دارید یا دلتان می‌خواهد خاطرات قدیم را برای خودتان زنده کنید، از موزه تمبر تبریز غافل نشوید! در این مطلب از این موزه متفاوت صحبت می‌کنیم.

موز تمبر تبریز یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر تبریز است. مکانی که به عنوان «اولین خانه موزه تمبر ایران» شناخته می‌شود و بازدید از آن می‌تواند ما را به گذشته‌های دور ببرد. شاید خیلی از شما که این مطلب را می‌خوانید، آن دوران را به یاد نداشته باشید. اما مادران و مادربزرگ‌هایتان قطعاً خاطره‌هایی شنیدنی از نامه‌نگاری با تمبر دارند. زمانی که در دوران قاجار تمبر وارد ایران شد، چه کسی فکرش را می‌کرد که روزی تبدیل به کالایی نمادین شود و حتی موزه‌ای برای آن در ایران به وجود بیاید؟!

موزه تمبر تبریز ما را به گذشته‌های دور می‌برد. در این دوران که واتساپ و تلگرام و پیام‌رسان‌های مجازی جای نامه‌ها را گرفته‌اند، آدم گاهی دلش هوس این را می‌کند که به گذشته‌ها برگردد؛ آن زمانی که زندگی بسیار ساده‌تر و آرام‌تر بود. زمانی که مردم با خط خودشان برای یکدیگر نامه می‌نوشتند، تمبرهای زیبا و رنگارنگ را بر روی نامه‌هایشان می‌چسباندند، و آن را به صندوق پست می‌بردند. سپس روزها و شاید هفته‌ها منتظر می‌ماندند تا جوابی از عزیز راه دورشان دریافت کنند. هرچند که سخت بود، اما شیرینی خاص خودش را داشت.

بسیاری از گردشگران بعد از خرید بلیط هواپیما، به فکر برنامه‌ریزی برای یک گشت‌وگذار حسابی در تبریز می‌افتند و می‌خواهند در مدتی محدود، بیشترین لذت را از حضور در این شهر زیبا ببرند. پیشنهاد ما به این افراد بازدید از موزه‌های تبریز، به خصوص موزه تمبر است. در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز همراه ما باشید تا با هم چرخی مجازی در موزه تمبر تبریز بزنیم.

آنچه در این مطلب درباره موزه تمبر تبریز می‌خوانید:


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

موزه تمبر تبریز کجاست؟

اولین خانه موزه تمبر ایران

موزه تمبر تبریز در خانه مجتهدی‌ها؛ یکی از زیباترین خانه های تاریخی تبریز بنا شده است. این خانه نام آخرین مالک خودش را یدک می‌کشد و قدمت آن به 200 سال پیش می‌رسد. خانه مجتهدی‌ها در خیابان جمهوری اسلامی شهر تبریز قرارگرفته و دو بخش مجزای شمالی و جنوبی با چند ورودی جداگانه دارد.

از نوع معماری خانه مجتهدی تبریز این‌طور به‌نظر می‌آید که بخش بیرونی آن در اواسط دوره قاجار ساخته شده و بخش الحاقی آن مربوط به اواخر دوره قاجار است. گفته می‌شود که بنای جبهه شمالی این خانه نیز بر اساس آجرکاری نمای آن، متعلق به دوره پهلوی است. چه بنای جالبی را به عنوان موزه تمبر انتخاب کرده‌اند! نه؟! تمبرها از دوره‌های مختلف تاریخ حکایت می‌کنند و این بنا هم قصه دوره‌های مختلف تاریخ از اوایل قاجار تا پهلوی را برایمان می‌گوید. چه تناسب و هماهنگی جالبی!

📍 آدرس موزه تمبر تبریز: خانه مجتهدی، خیابان جمهوری اسلامی، مابین میدان شهدا و دانشسرا

ساعت بازدید از موزه تمبر تبریز

در بین موزه های تبریز، موزه تمبر جایگاه ویژه‌ای دارد. برای بازدید از این موزه دیدنی می‌توانید از ساعت 9:00 تا 15:00 و همه روزهای هفته (به جز جمعه) به خانه مجتهدی تبریز بروید.

داستان تمبرها از گذشته تاکنون

تمبر در ایران

برای اولین‌بار پادشاهان قاجاری تمبر را وارد زندگی مردم کردند. ابتدا استفاده از تمبرها چندان موسوم نبود و در دوران پهلوی تمبر نوعی کالای لاکچری به‌حساب می‌آمد؛ اما کم کم با رایج شدن نامه‌نگاری در بین مردم، تمبر هم به کالای عام‌تری تبدیل شد.

قبل از به وجود آمدن تمبرها، هزینه نام‌‌نگاری بر حسب طول راه حساب می‌شد. هرچه راه طولانی‌تر بود، فرد باید هزینه بیشتری را پرداخت می‌کرد. با رایج‌شدن تمبر، کسی که می‌خواست نامه‌ای ارسال کند یک تمبر می‌خرید و آن را روی نامه می‌چسباند و در واقع هزینه راه را با خرید تمبر پرداخت می‌کرد.
کم کم تمبرها از یک کالای مردمی تبدیل به یک کالای فرهنگی شدند که نماد فرهنگ کشورها بودند. بر روی تمبرها عکس‌هایی از شخصیت‌های مهم تاریخی کشور و اتفاقات مهم کشور در طول تاریخ چاپ می‌شد. حتی امروزه نیز تاریخ‌شناسان از تمبرها برای رمزگشایی تاریخ استفاده می‌کنند تا از طریق آن‌ها، در مورد اتفاقات مهمی که در طول تاریخ افتاده است، اطلاعات بیشتری به دست بیاورند.

در 30 اردیبهشت 1400 اولین خانه موزه تمبر ایران در خانه مجتهدی افتتاح شد. حتما می‌دانید که تبریز شهر اولین‌هاست، اولین سینما، اولین مدرسه به سبک نوین، اولین دانشکده پرستاری، اولین کتابخانه ملی و بسیاری از مکان‌ها و رویدادهای مهم برای اولین بار در این شهر ساخته شده‌اند یا اتفاق افتاده‌اند. در حال حاضر موزه تمبر تبریز به عنوان اولین موزه تمبر در ایران شناخته می‌شود که 1700 قطعه تمبر ملی و بین‌المللی در آن به نمایش گذاشته شده‌ است.

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

بازدید از موزه تمبر برای چه کسانی مناسب است؟

خانه مجتهدی تبریز

فرقی نمی‌کند که آیا اشیای عتیقه جمع می‌کنید یا صرفاً دوست دارید کلکسیونی از چیزهای ساده (حتی سنگ‌های رنگی) جمع کنید. در هر حال، اگر عاشق کلکسیون‌ها و اهل کلکسیون جمع‌کردن هستید، جای شما در موزه تمبر شهر تبریز خالی‌ست. در این موزه کلکسیونی از تمبرهای رنگارنگ و زیبا منتظر شما هستند؛ کلکسیونی بسیار خاص که هیچ جای دیگری در ایران مشابه آن را پیدا نمی‌کنید.

اگر هم از جمله افرادی هستید که عاشق گشت‌وگذار در مکان‌های تاریخی هستید و به کشف رمزورازهای تاریخ علاقه‌مندید، موزه تمبر برای شما به یکی از بهترین جاهای دیدنی تبریز بدل خواهد شد. تمبرها در واقع خودشان مثل راهنمای یک تور تاریخی هستند. این تمبرها به زبان تصویر، داستان گذشته‌های دور را برایتان می‌گویند. از شخصیت‌های مهم تاریخی که شاید اسمشان را بارها شنیده باشید اما عکسشان را ندیده باشید گرفته تا اتفاقات خاص هر دوره از تاریخ، همه را می‌توانید از زبان تمبرها بشنوید. تمبرهایی که با زبان بی‌زبانی برایتان قصه‌ها می‌گویند!

اگر متولد اواخر دهه شصت یا قبل از آن باشید، به احتمال زیاد در کودکی‌ تجربه نامه نگاری با تمبر را داشته‌اید. یا شاید هم مادر و پدرتان را دیده باشید که تمبرهای زیبا می‌خرند و آن‌ها را به نامه‌هایی که قرار است به دست عزیانتان برسند، می‌چسبانند. شاید شما هم دلتان برای آن دوران تنگ شده باشد! اگر اهل خاطره بازی هستید، حتماً سری به موزه تمبر تبریز بزنید. حتی اگر خودتان هم سنتان به آن دوران نمی‌رسد، پیشنهاد می‌کنیم دست پدر و مادرتان را بگیرید و با هم به این موزه بروید تا برای آن‌ها خاطرات شیرین قدیم را زنده کنید. مطمئن باشید که بعد از دیدن موزه، والدینتان خاطرات بسیار جالبی از نامه‌نگاری‌هایشان در دوران قدیم را برای شما تعریف خواهند کرد.

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

سخن آخر

در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، از اولین خانه موزه تمبر ایران بازدید کردیم و سری هم به خانه تاریخی مجتهدی زدیم. خبر خوب اینکه موزه تمبر به بسیاری از جاهای دیدنی تبریز نزدیک است و با بازدید از آن می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید و به موزه آذربایجان، خانه بهنام و بازار بزرگ تبریز بروید.

حتما شما هم با ما موافقید که خرید بلیط و رزرو هتل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در سفر است. ما در «شرکت خدمات گردشگری یوتراوز» در لحظه لحظه سفر؛ از زمانی که برای خرید 🚉بلیط قطار یا هواپیما اقدام می‌کنید تا وقتی که به دنبال 🏠رزرو هتل دلخواهتان هستید، در کنارشماییم. فقط کافیست با شماره 👈1548👉 تماس بگیرید تا تیم پشتیبانی ما بهترین 🏡هتل های تبریز را به شما معرفی کنند و متناسب با شرایط شما یک برنامه عالی برای سفر به تبریز بچینند.نوشته های مشابه
 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • مسیر مشهد به گرگان

  پاییز و بهارِ گرگان، تماشایی است؛ جنگل‌های هزاررنگ، آب‌وهوای عالی، جاده مسحورکننده. اگر چند ساعت پشت‌فرمان نشستن کار سختی برای‌تان نیست، سفر زمینی به گرگان حتما تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهدبود.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز