ورود
پارک ژوراسیک مشهد

پارک ژوراسیک مشهد؛ وقت‌گذرانی با دایناسورها!

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

پارک ژوراسیک مشهد، در دل باغ گیاه‌شناسی این شهر واقع شده و پس از پارک‌های ژوراسیک هلند و سنگاپور، سومین پارک ژوراسیک بزرگ دنیاست! اگر حالاحالاها برنامه‌ای برای سفر به مشهد ندارید اما کنجکاوید که از گوشه‌وکنار این پارک سر دربیاورید، این مقاله را تا انتها بخوانید!

شاید خود دایناسورها ۶۶ میلیون سال پیش از بین رفته باشند اما رد پای تاریخی، زیستی و حتی فرهنگی‌شان از بین نرفته است! شاهد آن هم صدها فیلم دنباله‌دار، سریال و بازی‌های ویدئویی که به شکل سرسام‌آوری از جذابیت‌های دراماتیک این موجودات ماقبل‌تاریخی بهره می‌برند. فراتر از دنیای سرگرمی، در دنیای واقعی هم به لطف کلی مجموعه، موزه و پارک دایناسوری، حضور دایناسورها را حس می‌کنیم! اصلا چرا راه دور برویم؟ در سفر بعدی‌تان به مشهد، می‌توانید یکی از این مجموعه‌ها را ببینید؛ منظورمان پارک ژوراسیک مشهد است. پارکی که بی‌اغراق یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی مشهد برای کودکان و حتی بزرگسالانی است که عشق به تاریخ طبیعی‌ و حال‌و‌هوای کودکی در دلشان زنده است. 

آنچه در این مقاله درباره پارک ژوراسیک مشهد می‌خوانید:


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

آدرس پارک ژوراسیک مشهد

آدرس پارک ژوراسیک مشهد

هر کسی می‌شنود مشهد پارک ژوراسیک دارد، اول تعجب می‌کند بعد اولین سئوالش این است که «پارک ژوراسیک مشهد کجاست؟». حتی عاشقان سفر و ماجراجویی که مدام دنبال پیدا کردن ارزان‌ترین بلیط‌ هواپیما هستند تا به هر بهانه‌ای سفر جدید خود را آغاز کنند و جاذبه‌های جدیدی را کشف کنند!

خب خطاب به این دسته افراد و شما، باید بگوییم که این پارک در یکی از مجموعه‌های تفریحی و گیاه‌شناسی مشهد یعنی باغ مشهد واقع شده و در واقع یکی از زیرمجموعه‌های این باغ به حساب می‌آید. در ادامه آدرس دقیق، اطلاعات تماس، مسیرهای دسترسی و نقشه این پارک را می‌بینید:

مسیرهای دسترسی به پارک ژوراسیک مشهد

  • ۱. ماشین:

مسیر اول: از بزرگراه سلیمانی به سمت بزرگراه بسیج حرکت کنید. با استفاده از تابلوهای راهنما به راحتی می‌توانید مسیر پارک ژوراسیک را پیدا کنید.

مسیر دوم: بلوار جمهوری را تا انتها که بروید پارک ژوراسیک را در انتهای این بلوار می‌بینید.

  • ۲. مترو:

مسیر اول: خط یک مترو مشهد را سوار شوید و در ایستگاه غدیر پیاده شوید. ۵۰۰ متر تا میدان غدیر پیاده‌روی کنید و وارد بلوار جمهوری شوید. باغ مشهد در ۴۰۰ متری بلوار جمهوری است.

مسیر دوم: در خط یک مترو به جای ایستگاه غدیر از پروین اعتصامی خارج شوید. سپس از خیابان پروین اعتصامی به سمت بلوار جمهوری اسلامی بروید و به چپ بپیچید تا ورودی باغ را پیدا کنید. فاصله ایستگاه پروین اعتصامی تا باغ مشهد تقریبا یک کیلومتر است.

  • ۳. بی‌آرتی:

اگر حرم امام رضا (ع) را مبدا حرکت بگیریم، برای رسیدن به پارک ژوراسیک مشهد می‌توانید از اتوبوس بی‌‌آرتی هم استفاده کنید. به این صورت: به ایستگاه اتوبوس‌های بی‌آرتی ابتدای خیابان طبرسی بروید و خط پایانه امام رضا (ع)-پایانه طبرسی را سوار شوید. سپس در ایستگاه ۱۵ خرداد از اتوبوس پیاده شوید و به سمت خیابان جمهوری بروید. از آنجا تا مقصد دو کیلومتر راه دارید که می‌توانید این فاصله را با تاکسی‌های گذری طی کنید.

مشاهده پارک ژوراسیک مشهد روی نقشه

برای اینکه در مسیر پارک سردرگم نشوید و راهتان دور نشود، حتما نیم‌نگاهی هم به نقشه داشته باشید:

  • آدرس: بلوار جمهوری اسلامی، حدفاصل چهارراه مقدم و پل غدیر، مجموعه تفریحی، گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد.


معرفی پارک ژوراسیک مشهد

معرفی پارک‌ ژوراسیک مشهد

پارک ژوراسیک مشهد، با مساحتی بالغ بر ۱۸ هکتار، بزرگ‌ترین پارک ژوراسیک جهان پس از پارک‌های هلند و سنگاپور است. به محض اینکه پایتان را به این پارک بزرگ بگذارید دنیایی از هیجان‌ به رویتان گشوده می‌شود و می‌توانید با ماکت‌های دایناسورهای غول‌پیکر دوران ژوراسیک ملاقات کنید؛ دایناسورهایی که هم حرکت می‌کنند و هم از خودشان صدا تولید می‌کنند!


مردم درباره پارک ژوراسیک مشهد چه می‌گویند؟

نظرات مردم درباره پارک ژوراسیک مشهد

دو تا از نظراتی را که بازدیدکنندگان پارک ژوراسیک مشهد در گوگل مپ ثبت کرده‌اند، برایتان گلچین کرده‌ایم تا حال‌وهوای پارک بیشتر دستتان بیاید:

سید محمد:

پارک ژوراسیک تجربه خوبی بود، البته همین اول کار باید بگم در سطح پارک ژوراسیک تهران نیست اما کیفیت نسبتا خوبی با توجه به قیمتی که پرداخت می‌کنید رو می‌تونید دریافت کنید. تعداد دایناسور‌های موجود در راه زیاد بود، میشه گفت حدود سی الی چهل دایناسور داشت، همه دایناسورها حرکات محدودی در صورت، دهان، چشم و گردن و حتی بدن داشتن که جالب بود، صدا هم پخش می‌شد از دایناسورها که خودش مجسمه‌ها رو باحال‌تر میکرد، چنتا دایناسور خاص هم داشت که از توی تخم بیرون می‌اومدن، از بخش دایناسورها که بگذریم، اول ورودی‌اش یک مجسمه استخوانی از یک دایناسور و تعدادی فسیل داره، در وسط مسیر یک پل معلق داره که تجربه جالبیه، البته خیلی بلند نیست اما بازم خوبه. در پایان هم به خود بخش اصلی باغ می‌رسید که یک چیزی در حد پارک ملت مشهد هست و بخش‌های مختلفی برای بازی بچه‌ها هم داره که اکثرش بازی‌های تو خونه‌های درختی و حرکت از روی چوب‌ها و کلا بازی‌هایی هست که کمتر بچه‌ای انجام داده و برای بچه‌ها خیلی جذابه. در کل تجربه خوبی بود و برای بار اول حتما پیشنهاد می‌شه.


حنا:

برای یه بار دیدن خوب بود. ما شب رفتیم، هوا تاریک بود، دایناسورها صدا داشتن و یه‌کم متحرک بودن (دُم و سرشون رو تکون می‌دادن و یا چشم‌هاشونو باز و بسته می‌کردن) به خاطر همین فضا یه‌کم ترسناک شده بود که همین هیجانش رو بیشتر می‌کرد...


راهنمای بازدید از پارک ژوراسیک مشهد

بازدید از پارک ژوراسیک مشهد

پارک ژوراسیک مشهد آنقدر بزرگ است که وقتی واردش بشوید، نمی‌دانید باید چه کار کنید و کجا بروید! خوشبختانه کلی راهنما در پارک هستند و هر سئوالی داشته باشید، پاسخ می‌دهند. اما اگر از ما می‌شنوید به راهنمایی‌های آن‌ها اکتفا نکنید و پیش از رفتن، خودتان در مورد دیدنی‌های این پارک و قوانینش بخوانید.

قوانین پارک ژوراسیک مشهد

ورود دوربین حرفه‌ای ممنوع

داشتن زیرانداز و پتو ممنوع

سبد پیکنیک ممنوع

دوچرخه ممنوع

جاذبه‌های پارک ژوراسیک مشهد

دیدنی‌های پارک ژوراسیک مشهد

پارک ژوراسیک مشهد، دیدنی‌های پرشماری دارد که باید حتما خودتان بروید و ببینید. علی‌الحساب ما برخی از دیدنی‌های آن را برایتان توصیف می‌کنیم.

ماکت دایناسورها

قلب تپنده پارک ژوراسیک، ماکت‌های متحرک و غول‌پیکر دایناسورها هستند که با حرکات و صداهای واقعی خود، بازدیدکنندگان را به وجد می‌آورند. در این پارک ماکت ۳۰ دایناسور را می‌بینید. برای آشنایی بیشتر با دایناسورهای پارک ژوراسیک مشهد، نام و توضیحات برخی از از آن‌ها را در جدول زیر آورده‌ایم.

🐱‍🐉🐱‍🐉🐱‍🐉🐱‍🐉🐱‍🐉🐱‍🐉🐱‍🐉🐱‍🐉🐱‍🐉

دایناسور

توضیحات


پلوروسور  (Pelorosaurus) 

 


بزرگترین دایناسور مجموعه که با حرکات و صداهای واقعی که از خودش در می‌آورد شما را کمی می‌ترساند!


تریسراتوپس (Triceratops) 

 


«سه شاخ‌چهره»؛ دایناسوری جذاب با جثه بزرگ و شاخ‌های روی سر.پاکیکفالوساروس (Pachycephalosaurus)

 


«ستبر‌سَرسور»؛ دایناسور دوپای گیاه‌خوار.


ولاسی‌رپتر (Velociraptor)

 


«چابک‌شکاری»؛ یک دایناسور گوشت‌خوار کوچک دوپا.آنکیلوسور (Ankylosaurus)«مارمولک سخت» یا «مارمولک خمیده»؛ دایناسور گیاه‌خواری که در آمریکای شمالی می‌زیست.


پترانودون (Pteranodon)موجودی بی‌دندان بال‌دار با نوک بلند که در میان درختان پنهان شده!


اوویرپتور (Oviraptor)

 


«دزد تخم دایناسور»؛ دایناسوری دوپا و گیاه‌خوار که تخم سایر دایناسورها را می‌دزدید و برای همین به این نام مفتخر شده است!


ایگوآنودون (Iguanodon)

 


«دندان مارمولکی»؛ دایناسوری گیاه‌خوار متعلق به ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون سال قبل.


پتروسور (Pterosaurs) 

 


خزنده‌ای بال‌دار متعلق به دوره مزوزوئیک.

موزه

در موزه پارک ژوراسیک، شانس این را دارید که از مجموعه‌فسیل‌های گیاهی و دریایی متعلق به دوران دایناسورها دیدن کنید. مثلا از ماکت اسکلت غول‌پیکر دایناسور تیرکس. دیگر فسیل‌های با ارزش موجود در این موزه را هم در جدول زیر می‌بینید.

🐟🐟🐟🐟🐟

فسیل

توضیحات

فسیل ماهی «بوثریولپیس» (Bothriolepis)

از کانادا؛ مربوط به ۳۵۰ میلیون سال پیش.

دندان کوسه

از زاگرس؛ مربوط به ۸۰ میلیون سال پیش.

تکه سنگ دومیلیون‌ساله‌

از زاگرس؛ با رد پای پرنده روی آن.

فسیل نوعی ماهی به نام «آکرودوس»‌ (Acrodus)

از اروپا؛ مربوط به ۹۰ میلیون سال پیش.نمایش تولد دایناسورها

در بخشی از پارک می‌توانید شاهد نمایش تولد دایناسورها باشید!

پل معلق چوبی

در قسمتی از پارک در میان درختان، یک پل معلق چوبی می‌بینید که جان می‌دهد برای عکاسی. آنطرف این پل هم کلی دایناسور منتظرتان هستند!

آبشار و رودخانه

در میان درختان سرسبز پارک، آبشاری مصنوعی و رودخانه‌ای پر از ماهی هم جریان دارند که طراوت و زیبایی خاصی به فضای پارک بخشیده‌اند.

فسیل دایناسور در فضای باز

در محوطه روباز پارک، بقایای فسیل یک دایناسور را هم می‌بینید. این فسیل باعث شده تا پارک کمی از حالت تفریحی دربیاید و رنگ و بوی علمی بگیرد.

ماکت ماموت و فیل

در کنار دایناسورها، ماکت‌های ماموت و فیل هم وجود دارند که با دیدنشان یاد عصر یخبندان میفتید!

گاومیش کوهان‌دار

اگر صدای عجیبی شنیدید و برگشتید و به جای یک دایناسور، یک گاومیش کوهان‌دار بزرگ دیدید، نگران نشوید! این مجسمه، یکی دیگر از جاذبه‌های غیردایناسوری پارک دایناسورهاست.

درخت سخنگو

یکی از بامزه‌ترین چیزهایی که در این پارک می‌بینید، تنه درختی است که با شما صحبت می‌کند و از بازگشت دایناسورها می‌گوید!

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

سخن پایانی

در حین گشت‌وگذار در پارک ژوراسیک مشهد، با مجسمه‌های عظیم‌الجثه دایناسورها در اندازه‌های واقعی روبرو خواهید شد و برای لحظاتی حس می‌کنید پا به دوران ژوراسیک گذاشتید. برای همین هم توصیه می‌کنیم، اگر به مشهد سفر کردید، بازدید از این پارک و دایناسورهایش را در برنامه‌تان بگنجانید. اگر هم قبلا به این پارک رفتید و تجربه دیدن دایناسورها و سایر جاذبه‌های این پارک مهیج را داشتید، تجربه‌تان را از طریق بخش نظرات، با ما و سایر کاربران یوتراوز در میان بگذارید.
سوالات متداول

آدرس پارک ژوراسیک مشهد کجاست؟

بلوار جمهوری اسلامی، حدفاصل چهارراه مقدم و پل غدیر، مجموعه تفریحی، گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد.

قیمت بلیط ورودی پارک ژوراسیک مشهد چقدر است؟

۱۲۰ هزار تومان (برای ۴ سال به پایین رایگان). بعلاوه هزینه ۱۵ هزارتومانی برای ورودی باغ مشهد (برای پایین‌تر از ۷سال رایگان).

روز و ساعت کاری پارک ژوراسیک مشهد چگونه است؟

همه‌روزه از ۹ صبح تا ۹ شب.

تلفن تماس پارک ژوراسیک مشهد چیست؟

۰۵۱۳۳۴۹۵۰۰۳

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز