ورود
Urmia attractions

جاهای دیدنی ارومیه

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

ارومیه مرکز و بزرگترین شهر استان آذربایجان غربی است؛ شهری که آن را به عنوان پایتخت والیبال ایران هم می‌شناسند. این شهر سه هزارساله جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد؛ از آبشار و دریاچه گرفته تا کلیسا و قلعه‌های تاریخی. مهمان یوتراوز شوید در بازدید جاهای دیدنی ارومیه.

ارومیه شهری با فرهنگ و تاریخ غنی‌ست. حتی برخی مورخان آن را زادگاه زرتشت می‌شناسند. زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی است و عاشیقه که شهرتی جهانی دارد از موسیقی‌های اصیل این خطه سرسبز در ایران است. ارومیه القاب زیادی از جمله پاریس ایران، شهر آب و دارالنشاط را دارد. جاهای دیدنی ارومیه به قدری زیاد هستند که برای سهولت بهتر آن‌ها را به دو دسته طبیعی و تاریخی و تقسیم کرده‌ایم. در ادامه با یوتراوز همراه شوید تا از شهر ادیان بیشتر بدانیم و اگر قصدتان از سفر به ارومیه جدی‌ست رزرو هتل پارک ارومیه عالی‌ترین پیشنهاد یوتراوز برای بهترین تجربه اقامت در شمال غربی ایران. 


آنچه از جاهای دیدنی ارومیه می‌خوانید:


جاهای دیدنی تاریخی ارومیه (11 جاذبه + آدرس)

ارومیه در گذشته؛ شاهد حوادث تاریخی زیادی بوده است و یکی از نقاط مهم تجاری در ایران به شمار می‌رفته ‌است. ارومیه به دلیل موقعیت استراتژیکی و امنیتی که در گذشته داشته تعداد قابل‌توجهی قلعه و دروازه دارد. ساختمان شهرداری ارومیه، بازار قدیمی ارومیه، مسجد جامع ارومیه، عمارت سه گنبد، کلیسای ننه‌مریم و از بناهای تاریخی ارومیه هستند.


سه گنبد

سه‌گنبد؛ آرامگاهی در جنوب شرقی ارومیه است که شکلی شبیه برج دارد. قدمت این آرامگاه به 800 سال پیش می‌رسد و در ورودی آن سه کتبیه سنگی با خط کوفی وجود دارند. این بنا یک ساختمان دو طبقه است و دریچه‌هایی در چهار سمت خود دارد. در طبقه‌ی اول سرداب و در طبقه‌ی دوم این بنا مقبره قرار دارد.

 • آدرس: خیابان آتشکده، خیابان سه‌گنبد

بازار ارومیه

بازار ارومیه؛ بازاری به یادگار از دوران صفویه است که در بافت قدیمی این شهر قرار گرفته است. این بازار معماری ساده‌ای دارد که برخی از ‌آن‌ها در دوران زندیه و برخی در دوران قاجاریه ساخته‌ شده‌اند. این بازار دارای چندین طاق، گنبد، تیمچه، حمام و مسجد است. در این بازار راسته‌های بسیاری وجود دارد؛ از پارچه‌فروشان گرفته تا کفش فروشان، شما در این راسته‌ها می‌توانید با مشاغل قدیمی و اصیل ارومیه نیز آشنایی پیدا کنید.

 • آدرس: خیابان امام خمینی، چهارراه عطایی و بعثت

مسجد جامع ارومیه

Jameh Mosque of Urmia

یکی دیگر از بناهای تاریخی ارومیه مسجد جامع این شهر است که در مجاورت بازار تاریخی و در بافت قدیمی شهر واقع شده است. این مسجد را ایلخانان مغول در قرن هفتم هجری بنا کرده اند. گچ‌بری‌های این بنا مخصوصا در محراب این مسجد، شاهکاری از آثار هنری مغول است. مسجد جامع ارومیه صحن مستطیل شکل بزرگی همراه با سه ورودی دارد. شبستان آجری قدیمی‌ترین بخش این مسجد است که سقف آن با گنبد بلندی پوشانده شده است. شبستان 46 متر طول و 13 متر عرض دارد و یادگاری از دوره ایلخانی است.

 • آدرس: ارومیه، خیابان امام، بازار ارومیه

کلیسای ننه مریم

کلیسای ننه مریم که در شهر ارومیه واقع شده است یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین کلیساهای ایران و جهان است. این کلیسا در گذشته یک آتشکده‌ برای زرتشتیان بوده است و نمای فعلی آن به دوره ساسانیان باز می‌گردد. این کلیسا در خیابان خیام ارومیه قرار گرفته است و دومین کلیسای قدیمی جهان به شمار می رود. مارت مریم یا شرق ‌آشور نام‌های دیگر این کلیسا هستند.

 • آدرس: ارومیه، خیابان امام خمینی، خیابان خیام جنوبی، پشت کلیسای آنجلیک، کلیسای ننه مریم

کلیسای سیر (مارسرگیز)

کلیسای سیر یک ساختمان سنگی در شهر ارومیه است که همه دیوارها و سقف‌های آن با سنگ‌های نامنظم به شکلی ماهرانه‌ای ساخته‌ شده‌اند. این کلیسا شامل دو قسمت است: سالن اول نیایش یا محراب، به‌همراه اتاق‌های آن و سالن دیگری که در موازات آن قرار گرفته است و اتاق‌های کوچکی دارد که به پشت محراب راه دارند و از آن به عنوان چله خانه یاد می‌شود.

 • آدرس: ارومیه، روستای سیر، دامنه کوه سیر

موزه ارومیه

collection of historical monuments in Urmia Museum

این موزه که دارای آثار تاریخی زیادی مربوط به دوره‌های مختلف است، یکی از بهترین موزه‌ها در ایران به شمار می‌رود. کتاب‌های خطی موجود در این موزه می‌تواند هر بیننده‌ای را شگفت‌زده کند. این موزه شامل بخش‌های ماقبل تاریخی، بخش تاریخی، بخش اسلامی و بخش مردم‌شناسی است و 30 هزار شیء و قطعه تاریخی را در خود جای داده است. موزه ارومیه یکی از غنی‌ترین موزه‌های ایران است و دومین گنجینه بزرگ تاریخی در کشورمان محسوب می‌شود.

 • آدرس: ارومیه، خیابان شهید بهشتی، روبه‌روی بانک تجارت

قلعه کاظم داشی

در دل دریاچه ارومیه؛ قلعه کاظم‌داشی قرار دارد که از دور شبیه یک جزیره سنگی است. نقل است که هلاکوخان مغول گنجینه خود را در این قلعه پنهان کرده است. این قلعه زمانی پناهگاه ساکنان هفت روستای اطراف خود بوده و نام خود را از یکی از فرماندهان با نام کاظم‌خان گرفته است. قلعه کاظم داشی یکی از آثار تاریخی باستانی ارومیه است که قدمتی چند صد ساله دارد.

 • آدرس: ارومیه، شهر قوشچی، روستای قره‌باغ، قلعه کاظم داشی

ساختمان شهرداری ارومیه

Architecture of Urmia Municipality building

ساختمان شهرداری ارومیه؛ شامل دو ساختمان بزرگ است که در نزدیکی میدان شهرداری و اداره استانداری شهر ارومیه واقع شده است. این ساختمان در دوره سلطنت رضا شاه بنا شده است و یکی از دیدنی‌های شهر ارومیه به شمار می‌رود. سالن بزرگ شهرداری محلی برای برگزاری جشن‌ها و اجتماعات شهر در گذشته بوده است. آجر، چوب، سنگ، گچ و آهک از مصالح سازنده این ساختمان دوطبقه و چشم‌نواز است.

 • آدرس: ارومیه، میدان ایالت( میدان انقلاب)

مدرسه هدایت ارومیه

مدرسه هدایت در قدیم متعلق به یکی از بزرگان ایل قاجار بوده است. این مدرسه به سبک معماری سنتی ایرانی است و زیبایی اندرونی و بیرونی، آن را دیدنی‌تر کرده است. اصلی‌ترین و با ارزش‌ترین بخش مدرسه ساختمانی است که در ضلع جنوبی واقع شده ‌است. حیاط‌های مدرسه فرم چهار گوشی دارند و با طاق‌نماهایی از آجر لعابدار فیروزه‌ای تزیین شده‌اند. بخش رعیت‌نشین، آشپزخانه، انبار و شاه‌نشین از قسمت‌های مختلف این مدرسه است و بخش شاه‌نشین با داشتن شیشه‌های رنگی زیباترین قسمت این مدرسه است.

 • آدرس: ارومیه، بافت قدیمی شهر، خیابان امام، کوچه امیرنظمی

مسجد مناره

این مسجد را از آن جهت مسجد مناره می‌نامند که تنها یک مناره دارد. مسجد مناره در نزدیکی مدرسه هدایت و محله‌ی شیشه‌گر خانه قرار دارد. این مسجد از نوع مساجد شبستانی با پوشش تیر چوبی و فاقد گنبد است. با توجه به کتیبه‌هایی که روی محراب قرار دارد می‌توان گفت، قدمت آن به اوایل دوره قاجار می‌رسد.

 • آدرس: ارومیه، خیابان امام، خیابان عطایی، کوچه شیشه گرمخانه

خانه انصاری

Ansari house Urmia

در ارومیه چندین خانه تاریخی وجود دارد. خانه انصاری بنایی به قدمت قاجار است. خانه انصاری دو طبقه شمالی دارد و در وسط یک باغ و حیاط بزرگ واقع شده‌است. این خانه سبک معماری منحصر به فرد و کاشی‌کاری‌های زیبایی دارد. خانه ژنرال خانه اتحادیه و خانه دیزج سیاوش از دیگر خانه‌های تاریخی در ارومیه هستند.

 • آدرس: ارومیه، میدان امام حسین (گول‌اوستی)، ابتدای خیابان شهید مدنی 3، کوچه انصاری


سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین


جاهای دیدنی طبیعی ارومیه  (12 جاذبه + آدرس)

شهر زیبای ارومیه در ارتفاع 1332 متری سطح دریا قرار گرفته است. شمال و غرب ارومیه کوهستانی و جنوب و شرق ارومیه را یک دشت وسیع در برگرفته است. این موضوع باعث شده که ارومیه آب‌وهوای معتدل و مناظر بکری داشته باشد و از هر سو گردشگران را به خود جذب کند. ارومیه چهارفصل، تابستان‌هایش گرم و زمستان‌هایش سرد است، در ادامه یوتراوز شما را با جاذبه‌های طبیعی در این شهر آشنا می‌کند.


دره قاسملو ارومیه

beautiful view of Ghasemloo valley in Urmia

این دره که چشم‌انداز زیبا و چشمه‌های بسیاری دارد، یکی از پر بازدیدترین مناطق دیدنی در ارومیه است. این دره در 35 کیلومتری جنوب‌غربی ارومیه واقع شده و یکی از تفرجگاه‌های اصلی این شهر است. نام دیگر این دره، خان دره‌سی است و بهار و تابستان بهترین فصل‌ها برای بازدید از این دره هستند. باغ‌های سیب و گیلاس از دیگر چشم‌اندازهای زیبای این دره به شمار می‌رود. در این دره گونه‌های گیاهی دارویی متنوعی از قبیل؛ بارهنگ، چنار، تمشک، ترشک، خاکشیر، زردینه و کاکوتی به عمل می آید.

 • آدرس: جاده ارومیه به اشنویه، 35 کیلومتری ارومیه، دره شهدا

چشمه آب‌گرم هفت‌آباد

چشمه هفت‌آباد در روستایی به همین نام و در فاصله 45 کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است. این چشمه که در دامنه یک کوه آتشفشانی خاموش قرار گرفته، خواص درمانی فوق‌العاده‌ای دارد و برای درمان رماتیسم، آرتروز، تسکین اعصاب و بیماری‌های پوستی مناسب است.

چشمه آب‌گرم هفت‌آباد یک چشمه اصلی و دو چشمه کوچک‌تر دارد. دمای آب این چشمه بین 32 تا 34 درجه سانتی‌گراد است و علت گرمای آن مجاورت با آتشفشان است. در نزدیکی روستای هفت‌آباد یک آتشفشان غیر فعال قرار دارد که سبب گرم‌شدن آب این چشمه‌ها شده است.

 • آدرس: ارومیه، شهر سیلوانه، روستای هفت‌آباد

آبشار سوله دوکل

سوله دوکل یکی دیگر از آبشارهای ارومیه است که به دیزج هم شهرت دارد. این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای ایران است. آبشار سوله دوکل در دامنه کوه دالانپر، در نزدیکی روستای دیزج از توابع زیوه قرار گرفته است. سوله‌دوکل واژه‌ای کردی به معنای آبشار دود است. این آبشار زیبا 40 متر ارتفاع دارد و یکی از سرشاخه‌های رودخانه مشهور باراندوز است.

 • آدرس: ارومیه، شهر سیلوانه، منطقه مرگور

پارک اللرباغی

پارک اللرباغی یا پارک ساحلی ارومیه در جنوب این شهر واقع شده است و یکی از مراکز تفریحی و گردشگری این شهر است. پارک اللرباغی به پارک کوهستان نیز معروف است. این پارک یک دریاچه مصنوعی دارد که مناسب برای قایق‌رانی است. سالن آمفی‌تئاتر روباز، پیست دوچرخه‌سواری، جاده تندرستی، سکوی نشیمن و گذر مشاهیر از امکانات این پارک است. این پارک سرسبز با انبوه درختان کاج چشم‌اندازی زیبا و تماشایی دارد. این پارک یک آب‌نمای دیدنی هم دارد که در شب جلوه بسیار زیبایی به فضای اطراف می دهد.

 • آدرس: ارومیه، امتداد خیابان والفجر و رودخانه شهر چای ارومیه، پارک اللرباغی

پارک جنگلی شیخ تپه

پارک جنگلی شیخ تپه، پارکی مشرف به شهر است که در جنوب شرقی ارومیه قرار دارد. این پارک در مجاورت شیخ‌تپه واقع شده و در قدیم آثاری مربوط به دوران ماد‌ها را داشته که متاسفانه امروز دیگر اثری از آن‌ها باقی نمانده است. این پارک که بر فراز ارتفاعات مشرف به شهر واقع است، 44 هکتار وسعت دارد. یک خوشه انگور در میدانی که منتهی به پارک می‌شود، قرار دارد که نمادی از شهر ارومیه است. پارک جنگلی شیخ تپه، سالن‌های نمایشگاه بین‌المللی ارومیه را در خود جای داده و دارای شهربازی برای کودکان و بزرگسالان است.

 • آدرس: ارومیه، خیابان البرز، پارک جنگلی شیخ تپه

دریاچه مارمیشو

beautiful nature of Marmisho Lake

این دریاچه در فاصله 45 کیلومتری شهر ارومیه قرار گرفته است و شاید همین فاصله موجب شده که به یک منطقه بکر تبدیل شود. سرچشمه‌ی مارمیشو در خاک ترکیه واقع شده است. این دریاچه که در کوهستان‌های اطراف مرز ایران و ترکیه قرار دارد، از جمع‌شدن آب رودخانه نازلوچای تشکیل شده‌ است و زیستگاه بسیاری از انواع گیاهان و جانوران است. بید، لاله‌کوهی، شیرین‌بیان، زالزالک، زنبق وحشی و صنوبر از درختان این دریاچه است. به دلیل قرار گرفتن در مناطق کوهستانی، این دریاچه یکی از بهترین و مرغوب‌ترین عسل‌ها در کشور را دارد. دریاچه مارمیشو شباهت زیادی به دریاچه وان ترکیه دارد.

 • آدرس: جاده ارومیه، سرو، جاده بند، جاده دریاچه مارمیشو

ییلاق سیلوانا

ییلاق سیلوانا متعلق به منطقه‌ای به همین نام است. آب‌شدن طبیعی برف‌ها در کوهستان منجر به ایجاد دریاچه‌ها و چشمه‌های زیادی در این منطقه شده است. ییلاق سیلوانا جزو یکی از 19 مناطق جهان است که دارای اکسیژن خالص هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های ییلاق سیلوانا؛ تولید مرغوب‌ترین عسل طبیعی در ایران است.

 • آدرس: جاده ارومیه، روستای سیلوانا

دریاچه ارومیه

Lake Urmia, the largest saltwater lake in the Middle East

رضائیه نام قدیمی دریاچه ارومیه است. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه آب‌شور خاورمیانه و دومین دریاچه‌ی آب‌شور در جهان است. دریاچه ارومیه همانند دیواری میان استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. وسعت این دریاچه چیزی حدود 470 هکتار است و به دلیل شوری بیش از حد هیچ ماهی در آن یافت نمی‌شود. جلبک‌ها و میگوهای آب‌شور تنها موجودات زنده در این دریاچه هستند. در کنار تمامی این زیبایی‌ها دریاچه ارومیه میزبانی مهربان برای فلامینگوهای مهاجر است. این دریاچه بی‌شک یکی از مشهورترین جاذبه‌های ارومیه است. چی‌چست و کبودان هم از نام‌های دیگر این دریاچه است.

 • آدرس: ارومیه، مرز آذربایجان شرقی و غربی

کوه دالامپر

کوه دالامپر هم‌مرز با دو کشور ترکیه و عراق قرار گرفته است و در واقع بخشی از خاک هر سه کشور به شمار می‌رود. این کوه با داشتن یخچال‌های طبیعی چند هزار ساله یکی از بکرترین جاذبه‌های گردشگری در ارومیه است. دالامپر، دیمهک و مامه شیخ از دریاچه‌های این منطقه هستند. آبشار بزرگی به نام سوله ‌دوکل یا آبشار مه‌آلود نیز در این مکان است که حاصل فروریختن آب از ذوب‌شدن برف‌های کوه‌دالامپر است.

 • آدرس: امتداد جاده ارومیه به اشنویه، سه‌راهی روستای آغبلاغ

آبشار شملکان

آبشار شملکان در روستای کردنشین شملکان در نزدیکی ارومیه قرار دارد. مسیر دسترسی به این آبشار از روستای بند و یا دامنه روستای سیر است.

 • آدرس: ارومیه، روستای شملکان

چشمه آب‌معدنی کوه زنبیل ارومیه

mineral spring of Zanbil mountain in Urmia

در آذربایجان غربی، چشمه‌های آب‌معدنی زیادی با خواص درمانی بسیاری وجود دارد. یکی از این چشمه‌ها، چشمه آب‌معدنی زنبیل ارومیه است. در فاصله کمی از دریاچه ارومیه، در دهستان نازلو چای، کوهی به نام زنبیل وجود دارد. چشمه‌های معدنی زیادی از دامنه‌های شرقی این کوه جاری می‌شوند که یکی از آن‌ها چشمه کوه زنبیل است.

چشمه کوه زنبیل، در فاصله 36 کیلومتری شمال شرق ارومیه واقع شده ‌است. از کف این چشمه، به‌صورت مداوم گاز خارج می‌شود و دور تا دور آن سنگ‌کاری شده است. چشمه به شکل یک حوضچه دایره‌ای شکل است و آبی ولرم دارد.

 • آدرس: ارومیه، دهستان نازلو، جاده پل دریاچه ارومیه

تفرجگاه بند

بند یکی از روستاهای آذربایجان غربی است که قدمت آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. این روستای سرسبز وخوش‌آب‌و‌هوا از روستاهای قدیمی منطقه به حساب می‌آید که امروز شکل و شمایلی تفریحی به خود گرفته است. این روستا در امتداد رودخانه چایی قرار گرفته است و از قدمتی چند هزار ساله برخوردار است. روستای بند دارای طبیعتی کوهستانی است و خانه‌ها در آن معماری سنتی دارند.

 • آدرس: ارومیه، امتداد خیابان دانشگاه، روستای بند

در کنار جاذبه های تاریخی و طبیعی ارومیه، حتما غذاهای محلی این شهر از جمله آش دوغ، کوفته، اماج، یتیمچه و عیران را امتحان کنید. نقل بیدمشکی نیز که با عرق بیدمشک تهیه می‌شود و جزو سوغاتی‌های ارومیه است را فراموش نکنید و در پایان، برای خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت از یوتراوز، لینک زیر را از دست ندهید. 

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز