ورود
khan caravanserai

جاهای دیدنی بافق یزد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

درست جایی در جنوب استان یزد و در شمال استان کرمان شهرستانی به نام بافق قرار دارد. عزم رفتن به بافق را که می‌کنید، از استان کویری یزد گذشته‌اید و به سمت استان کویری کرمان در حرکت هستید. بی‌جهت نیست که بافق هم در میان کویرهای مختلف قرار دارد و شهر کویرهای زیبای ایران است.

جاهای دیدنی بافق یزد می‌تواند تو را به دیدن یک سرزمین جدید دعوت کنند. جایی‌که می‌گویند روزی اسمش «بافقه» بود. این هم برای این دلیل است که فقیه زیاد داشته و مردم آن فقه زیاد می‌دانستند! اما بعضی‌ها معتقدند که بافق، بافت بوده است اما چون کرمان هم بافت دارد آن را به بافق تغییر داده‌اند تا با هم فرق داشته باشند. بافتک هم نظر دیگری‌ست؛ بعضی می‌گویند اسم اول بافق، بافتک بوده و آن هم به خاطر این‌که مردم آن از لیف خرما چیزهایی می‌بافتند که به آن بافتک می‌گفتند. بعدها شده بافک و بعد هم تغییر کرده به بافق. اگر امروز پای صحبت کهن‌سالان این شهر بنشینید، می‌توانید قصه‌های جالبی درباره‌ی بافق بشنوید. یوتراوز شما را با جاهای دیدنی بافق یزد آشنا می‌کند.

فهرست جاهای دیدنی بافق یزد:


جاذبه‌های تاریخی بافق یزد

bagherabad castle  

تاریخ بافق در زمان‌های دور کمی نامعلوم است. بعضی از مورخان می‌گویند جایی‌که اکنون شهر بافق قرار دارد زمانی دریایی محصور و کم‌عمق بوده است! این را از روی نشانه‌هایی که یافته‌اند می‌گویند. مثلاً کوه‌های بافق یکی از گواهان وجود دریاست. حتی نشانه‌هایی هم در نوشته‌های جهانگردان قدیمی مثل مارکوپولو یافته‌اند که از دریا بودن این منطقه علامت‌هایی داده‌اند! 

می‌گویند در زمان ساسانیان بافق خیلی آباد بوده و رونق بسیار داشته، اما آن‌چه خیلی روشن تاریخ این شهر را بازگو می‌کند از زمان سلجوقیان در دسترس است. بعدها بافق می‌شود قسمتی از قلمروی حکام کرمان و در زمان صفویه تفنگچیان این شهر در جنگ عثمانی شرکت می‌کنند. بافق تا اواخر حکومت زندیان جزو توابع کرمان به شمار می‌رفته و حالا شهری باشکوه در استان یزد است. لیست جاذبه‌های تاریخی بافق یزد را در ادامه می‌خوانید: 

 • قلعه باقرآباد (روستای باقرآباد)
 • چنار تاریخی باجگان (روستای باجگان 85 کیلومتری بافق)
 • میدان خان (جنب امام‌زاده عبدالله)
 • کاروانسرای میدان خان
 • ارگ عبدالرضاخان بافقی
 • باغ تیتو (بلوار امام علی علیه‌السلام)
 • حمام کاکامیر (خیابان شیخ محمدتقی بافقی)
 • قلعه شهرآباد (بلوار انقلاب)
 • خانه وحشی بافقی (خیابان مسجد جامع)
 • باغ سرچشمه فاضلیه

جاذبه‌های مذهبی بافق یزد

imamzadeh abdullah bafgh yazd

مردم بافق مسلمان هستند و شیعه‌ دوازده امامی؛ در یک دورانی به این شهر قصبه طیبه هم می‌گفتند و دلیل آن هم مذهبی بودن مردم بافق بود. مردم بافق برای عزاداری‌هایشان شیوه‌های خاصی دارند و رسوم قدیمی در این شهر همچنان به همان شیوه اجرا می‌شود. سنت‌های قدیم به این صورت اجرا می‌شد که مردم سینه‌زنی می‌کردند، تعزیه برپا می‌کردند، «جوش دوره و اجغه زنی» داشتند و پای مداحی‌ها می‌نشستند. علاوه بر این‌ها در جشن‌های بزرگ مذهبی هم همچنان مردم به رسوم قدیم آذین می‌بندند و شربت و شیرینی پخش می‌کنند، زیرا شادمانی جزو گذشته و پیشینه‌ی مردم بافق بوده است که جشن‌های فراوانی داشتند و همگی آن‌ها را برپا می‌کردند. از جاذبه‌های مذهبی بافق یزد می‌توان مسجد جامع بافق در محله قدیمی بافق و امامزاده عبدالله در ابتدای بلوار وحشی بافقی را نام برد. 


جاذبه‌های فرهنگی بافق یزد

مردم بافق، فرهنگی دیرینه دارند. از گذشته‌های بسیار دور با یک صفا، خلوص و یکرنگی زندگی می‌کردند و بی‌ریایی از خصوصیات مردم این منطقه بود. در گذشته آداب و سنن مختلفی در شهر بافق برگزار می‌شد که مربوط بود به نوع زیستن و زندگی مردمان این منطقه. آیینی که مربوط بود به خرما دادن نخل‌ها که در آن مردم جشن بر پا می‌کردند و آداب و رسومی را اجرا می‌کردند. جشن‌های مربوط به آب و قنات و بسیاری آیین‌ها که ریشه در فرهنگ کهن بافق‌ها دارد.

بافق کویری همیشه مشکل کم آبی داشته و مردم آموخته‌اند که چطور از آب باران استفاده کنند و قنات بسازند. مراسمی که برای به دنیا آمدن کودکانشان برگزار می‌کردند تا جشن‌ها و آداب‌ورسوم ازدواج هنوز هم در این شهر رواج دارد.

مردم بافق که در قدیم زرتشتی بودند تمامی جشن‌های مربوط به زرتشتیان را برگزار می‌کردند. امروز هم با وجود تمامی تغییرات و سال‌هایی که گذشته است، مردم این شهر هنوز با همین فرهنگ و آیین به سر می‌برند. از آنچه در منطقه یافت می‌شود صنایع‌ دستی زیبا و منحصربه‌فرد می‌سازند و فرزندان خود را با آن‌چه که از گذشته و فرهنگ‌شان به همراه آورده‌اند به سمت آینده هدایت می‌کنند. 

بافق محل تولد شاعر بزرگ ایرانی وحشی بافقی است. او در زمان صفوی می‌زیست و جزو بهترین غزل‌سرایان ایرانی بود. وحشی بافقی در تمامی قالب‌ها شعرهای زیبایی سروده است؛ از مثنوی و غزل گرفته تا قطعه و رباعی. او یک دیوان شعر با بیش از 9000 بیت شعر دارد. وقتی شعرهایش را بخوانید، می‌بینید که چطور به زیبایی درباره‌ی زندگی سخن گفته است. در سفر به استان یزد هم می‌توانید از جاهای دیدنی یزد دیدن کنید و هم می‌توانید راهی شهرستان بافق شوید و از جذابیت‌های فرهنگی این شهر بهره ببرید.


جاذبه‌های طبیعی بافق یزد

bajgan village

بافق در میان کویرها و بیابان‌های یزد و کرمان قرار گرفته است، پس وقتی به دیدن این شهر می‌روید، می‌توانید به دنیای کویر و شوره‌زار پا بگذارید. این شهر در کنار بزرگ‌ترین شوره‌زار استان یزد واقع شده است که کویر درانجیر نامیده می‌شود. رودخانه‌ی شور از ماهان کرمان سرچشمه می‌گیرد و از میان بیابان‌ها می‌گذرد و نمک‌های آن‌ها را با خود به همراه می‌آورد تا می‌رسد به کویر درانجیر و همان‌جا تمام می‌شود و شوره‌زار را می‌سازد. 

بافق کوه هم دارد و تنها کویر و بیابان و شوره‌زار نیست. در بخش شمال غربی بافق رشته کوه‌هایی دیده می‌شوند که از شمال غربی به جنوب کشیده شده‌اند. در میان این کوه‌ها می‌توانید بخش‌های ییلاقی و سرسبز را ببینید و همین‌طور خود را به کنار چشمه فیروز برسانید که چشمه‌ای زیبا در میان شن‌های کویری است و کوه‌های اطرافش.

روستاهای دیدنی اطراف بافق در میان کوه‌هایی قرار دارد که خانه‌هاشان را میان درختان پنهان کرده‌اند و خود بافق پر است از نخل و نخلستان‌های زیبا و هر آن‌چه که طبیعت این درخت به ارمغان می‌آورد. با وجود تمامی این‌ها دیدن آبشار و درخت و آب و کویر و کوه و شوره‌زار در کنار هم مجموعه‌ای زیبا در بافق یزد ایجاد کرده است که در هر حرکتی و در هر دور و نزدیک‌شدنی به بافق می‌توانید تمامی آن‌ها را ببینید و از بودن درمیان این طبیعت سرشار لذت ببرید. از جذابیت‌های طبیعی بافق یزد می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کویر درانجیر (نزدیک بافق)
 • نخلستان‌های بافق
 • منطقه جنگلی ارس باجگان (روستای باجگان)
 • براریگ بافق (جاده قطرم و دهستان مبارکه و حسن‌آباد)
 • دره سنگاب بیشه در (مسیر بافق به بهاباد)
 • کویر صادق‌آباد (17 کیلومتری بافق)
 • کویر مغستان یا ریگ زرین (40 کیلومتری بافق دره انجیر)
 • چشمه پیروزه یا چشمه فیروزه
 • روستای بیدان پنج
 • روستای مبارکه
 • روستای گردشگری قطرم
 • روستای گردشگری شادکام (40 کیلومتری بافق)
 • منطقه حفاظت‌شده کالمند

تفریحات در بافق یزد

از آن‌جایی که بافق در میان چندین کویر قرار گرفته است، اولین تفریحی که می‌توان در این محیط مهیا کرد، تفریحات مربوط به این اقلیم است. می‌توان کویرنوردی را تجربه کرد و در میان شن‌ها ساعت‌ها راه رفت. شب‌ها آسمان کویر را رصد کرد و از دیدن آسمانی که سنگینی ستارگانش می‌خواهد آن را به زمین بزند حیرت کرد. رانندگی بر روی تپه‌های شنی می‌تواند تفریح هیجان‌انگیزی در کویر بافق سوار ماشین‌های آفرود شوید و تپه‌ها را بالا و پایین بروید. روی شن‌ها سر بخورید و سرعت بگیرید. همین‌طور شترسواری و تجربه‌ای که مردمان قدیم در سفرهای طولانی‌شان از سر می‌گذراندند، می‌تواند از تفریحاتی باشد که در سفر کویری‌تان به بافق آن‌ها را تجربه می‌کنید.

تصور کنید به جایی درست در وسط کویر بروید و شب را در میان شن‌ها و سکوت بی‌نهایت آن سپری کنید. تماشای طلوع آفتاب از میان شن‌های کویر هم می‌تواند برایتان تجربه‌ای باشد که هرگز فراموش نشود.

به جز تفریحاتی که مربوط است به طبیعت زیبای بافق، در شهر بافق، پارک‌های زیبایی هم ساخته‌ شده‌اند که می‌توانند برای ساعت‌ها شما را سرگرم کنند. کمپ کویری شن و شادن در ریگزار پتکستان بافق، کمپ کویر کاراکال مجتمع شهید برزگری، پارک آهن بافق، پارک آبشار و سینما قدس آهن شهر از مکان‌های تفریحی در شهرستان بافق است.

بافق یزد در کنار تمامی دیدنی‌هایش، یکی از قطب‌های معادن کشور به شمار می‌رود. در واقع بافق یزد محلی است که صنعت فولاد و آهن ایران به آن نیاز دارد. زیرا تمام مواد اولیه‌ی مربوط به این صنعت از معدن‌های بافق استخراج می‌شود. از این لحاظ بافق یزد شهری بسیار صنعتی است و این‌گونه است که به یک قطب در معادن کشور تبدیل‌ شده است. معدن سنگ‌ آهن، فسفات، سرب، روی، گچ، سنگ‌های ساختمانی؛ این لیست معدن‌های این شهر است و جالب این جاست که این‌ها معادن کوچکی نیستند. هر کدام از این معادن با ذخیره‌ای بالا در حال استخراج هستند و برخی از معادن آن هنوز به مرحله‌ی بهره‌برداری نرسیده‌اند. این است که خاک بافق و زمینش زمینی است پر از ذخایر بی‌شمار و برکت‌های فراوان. 

وقتی به این شهر سفر می‌کنید، شهری سنتی، تاریخی، صنعتی و فرهنگی را می‌بینید که باید حتما از جاهای دیدنی آن بازدید کنید. برای خرید بلیط هواپیما تهران به یزد یا رزرو هتل در بافق یزد از یوتراوز اقدام کنید و یا با شماره 1548 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی یزد

  وقتی صحبت از جاهای دیدنی یزد به میان می‌آید، تفاوت مهمی با همه‌ جاهای دیدنی ایران احساس می‌شود. یزد به‌تمامی یک مقصد ارزشمند برای همه‌ی جهانیان است تا جایی که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم قرار دارد. به یزد خوش ‌آمدید!

 • مراکز خرید معروف و بازارهای سنتی یزد

  بازارهای سنتی و مدرن یزد این روز‌ها جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌روند چراکه مرکزی برای تجربه سبک زندگی و آشنایی با فرهنگ بومی یزد هستند و به همین علت است که گردشگران بین‌المللی هم به این بازارها توجه نشان می‌دهند.

 • جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد

  برای افرادی که اهل سفرهای جاده‌ای هستند و اتفاقا عجله‌ای هم برای رسیدن به مقصد ندارند، همیشه مکان‌های دیدنی بسیاری در طول مسیر وجود دارد که تجربه سفر را جذاب‌تر می‌کند. مثل جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز