ورود
beautiful route from Tehran to Rasht

جاهای دیدنی مسیر تهران رشت

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

وقتی اسم سفر با ماشین شخصی به میان می‌آید، همه تلاش می‌کنند تا با جستجوی جاهای دیدنی مبدا تا مقصد و برنامه‌ریزی برای بازدید از آن‌ها، سفری پرماجرا و به‌یادماندنی برای خود رقم بزنند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید و قرار است به زودی از تهران تا رشت را رانندگی کنید، از این مقاله غافل نشوید!

سالانه تعداد زیادی مسافر با خودرو شخصی و با استفاده از راهنمای سفر به رشت، از تهران به سمت رشت حرکت می‌کنند. بسیاری از آن‌ها گوشی و فلش‌هایشان را از آهنگ‌های موردعلاقه خود پر می‌کنند یا کتابی همراه خود می‌آورند تا در طول مسیر 4 ساعته تهران به رشت، سرگرم شوند. اما اگر نظر ما را بخواهید آگاهی از جاهای دیدنی مسیر تهران رشت باعث می‌شود تا نه تنها سفری متفاوت و فراموش‌نشدنی داشته باشند که حتی متوجه گذر زمان هم نشوند و بدون ذره‌ای خستگی، به رشت برسند.

ما در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز درباره همین جاذبه‌ها صحبت می‌کنیم. شما می‌توانید در طول مسیر تهران رشت، به مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی سری بزنید و سفر خود را متفاوت‌تر از همیشه آغاز کنید.

 ذکر این نکته ضروری‌ست که برای سفر به رشت از تهران ابتدا باید به سمت قزوین رانندگی کنید و سپس به ‌طرف رشت ادامه مسیر بدهید. برای رفتن به قزوین دو انتخاب پیش روی شماست که یکی از کرج می‌گذرد و حدود 155 کیلومتر مسافت دارد و دیگری از اشتهارد و بوئین‌زهرا می‌گذرد و فاصله آن تا قزوین حدود 192 کیلومتر است. در هر صورت برای رسیدن به رشت باید از قزوین بگذرید.

ما در این مقاله برای سهولت در جستجو و برنامه‌ریزی برای بازدید از جاذبه‌های مسیر تهران رشت، این مکان‌ها را به تفکیک از تهران تا قزوین و از قزوین تا رشت نام می‌بریم. اگر از تجربه های نو استقبال می‌کنید و به دنبال کشف جاذبه‌های کمترشناخته شده و بکر می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم قید خرید بلیط هواپیما را بزنید و با اتومبیل شخصی راهی سفر شوید. به شما اطمینان می‌دهیم که خاطره مسیر تهران به رشت با ماشین تا مدت‌ها از ذهنتان بیرون نرود!

آنچه در مقاله جاهای دیدنی مسیر تهران رشت می‌خوانید:


جاهای دیدنی مسیر تهران به قزوین

در ادامه درباره جاهای دیدنی مسیر تهران قزوین صحبت می‌کنیم.

تالاب صالحیه

تالاب صالحیه

صحبت از جاذبه‌های مسافت رشت تا تهران را از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این مسیر آغاز می‌کنیم. تالاب صالحیه در استان البرز قرارگرفته و بهترین زمان بازدید از آن، فصل‌های پرباران است. خوب است بدانید که این تالاب یک تالاب فصلی‌ست و با کاهش بارندگی، چیزی از آن باقی نمی‌ماند. اگر بخت یارتان باشد، هنگام بازدید از تالاب صالحیه می‌توانید پرنده‌هایی نظیر درنای خاکستری، اردک سبز، پلیکان و حتی فلامینگو را ببینید و لحظاتی مفرح داشته باشید.

📍 آدرس تالاب صالحیه: استان البرز، شهرستان نظرآباد، دهستان احمدآباد

شهربازی دالفک

حتما برایتان جالب است اگر بگوییم در مسیر تهران رشت یک مجموعه تفریحی گردشگری هم وجود دارد! شهربازی دالفک با وجود وسایل بازی متنوع و و هیجان‌انگیز، به یکی از مکان‌های پرطرفدار شهر قزوین بدل شده و موقعیت مکانی آن، بسیار جذاب است. پس چنانچه همراه با فرزندانتان از تهران عازم رشت هستید، حتما برای شهربازی دالفک نیز برنامه‌ریزی کنید. مطمئنیم که این قسمت از سفر، به یکی از بهترین لحظات زندگی کودکانتان تبدیل می‌شود.

📍 آدرس شهربازی دالفک: قزوین، پارک باراجین

پارک جنگلی باراجین

پارک جنگلی باراجین

با اینکه مسافت رشت تا تهران چندان طولانی نیست و حدود 4 ساعت طول می‌کشد، اما پیشنهاد می‌کنیم برای تجدید قوا و برطرف‌شدن خستگی، میانه راه توقف کنید و چه جایی بهتر از پارک جنگلی باراجین! این پارک جنگلی به لطف درختان انبوه، امکانات رفاهی متنوع و باغ وحش محبوبیت زیادی بین مسافران پیدا کرده است. بسیاری از گردشگران سعی می‌کنند طوری برنامه‌ریزی کنند که حتما یک وعده غذایی را در زیر درختان زیبای پارک باراجین بخورند یا یک فنجان چای را در حاشیه رودخانه ارنزک بنوشند. خبر خوب اینکه در دل این پارک جنگلی، دهکده‌ای هم ساخته شده که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

📍 آدرس پارک جنگلی باراجین: شمال شرقی قزوین، جاده باراجین

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

جاهای دیدنی مسیر قزوین به رشت

دیدنی‌های جاده قزوین رشت آن‌قدر متنوع و تماشایی‌اند که اگر در مسیر خود سری به آن‌ها نزنید و از آن‌ مکان‌ها دیدن نکنید، انگار سفر خود را نیمه تمام رها کرده‌اید.

سردر عالی قاپو

Aali qapu Qazvin

از مکان‌های دیدنی و تاریخی شهر قزوین که در طول مسیر تهران رشت می‌توانید از آن دیدن کنید و لذت ببرید، سردر عالی‌قاپو است. این بنا که جزو مهم‌ترین آثار تاریخی بجای مانده از زمان شاهان صفوی است، درواقع جزو عمارت‌ها و باغ‌های بسیار زیبایی بوده که برای استراحت و تفریح اشراف‌زادگان صفوی استفاده می‌شده ‌است.این سردر که ارتفاع بلندی دارد، دارای هشتی بزرگی‌ست که دو سکوی پهن آن با کمک سنگ ساخته شده‌اند. مواد اولیه به‌کاررفته در این بنا گچ و کاشی است که زیبایی و ظرافت معماری ایرانی را به رخ می‌کشد.

شما می‌توانید در قسمت میانی این سردر و بالای آن، کتیبه‌ای را مشاهده کنید که به خط ثلث جلی، چیزهایی نوشته‌شده ‌است. خطاطی زیبا بر روی این کتیبه به قلم علیرضا عباسی نقاش معروف است. در حال‌حاضر این سردر، حیاط و ساختمان‌هایی که در قسمت شمالی این منطقه قرار گرفته‌اند برای بازدید عموم دایر هستند.

📍 آدرس سر در عالی قاپو: قزوین، ابتدای خیابان سپه

قلعه لمبسر

از دیگر جاهای دیدنی مسیر تهران رشت که می‌توانید با دیدن آن به گذشته‌ها سفر کنید، قلعه لمبسر است. این قلعه که سه جهت شرق، جنوب و شمال به پرتگاه‌های ترسناکی منتهی می‌شود، یکی از بهترین مکان‌های دفاعی در گذشته بوده‌ است که در حال‌حاضر تنها بخشی از برج‌ها و باروهای قسمت‌های جنوبی و شرقی آن باقی مانده‌است.ازجمله ویژگی‌های این بنای تاریخی و مهم قدیمی، دروازه‌های جنوبی آن هستند که دارای دو در پی‌درپی بوده و حدود 6 متر از سطح زمین ارتفاع دارند.

اگر وارد این بنا شوید، می‌توانید مشاهده کنید که بر روی دیوار در دوم، سنگ تراشیده‌ای وجود دارد که به آن زیبایی خاصی بخشیده و باعث شده که این قلعه نظامی، روح هنری هم داشته باشد. متاسفانه در طول زمان، بسیاری از قسمت‌های این قلعه فرو ریخته‌اند و دیگر قابل‌استفاده نیستند، اما بخش‌های باقی‌مانده را می‌توانید در قسمت‌های شمالی مشاهده کنید.

📍 آدرس قلعه لمبسر: شهرستان قزوین، بخش الموت غربی، سه کیلومتری شمال شرق شهر رازمیان

آرامگاه حمدالله مستوفی

آرامگاه حمدالله مستوفی

در طول مسیر حرکت خود به سمت گیلان و بازدید از جاهای دیدنی مسیر قزوین به رشت، می‌توانید سری هم به محله پنبه ریسه قزوین بزنید. در این محله آرامگاه عارف، صوفی و جغرافی‌دان بزرگ حمدالله مستوفی قرار دارد که از نسل مستوفیان معروف است. حمدالله در سال 680 هجری قمری در قزوین به دنیا آمد و با 70 سال عمر پر فراز و نشیب خود، توانست آثار مهمی از خود به جای بگذارد.

آرامگاه حمدالله که از آثار به جای‌مانده از زمان غارت مغولان است در یک بنایی به شکل مربع و هشت‌ضلعی ساخته شده ‌است. در ساخت آرامگاه این فرد بزرگ از آجر استفاده شده و گنبد آن به شکل مخروطی شکل بر ساختمان استوانه‌ای آن قرار گرفته‌ است. اطلاعات بیشتر راجع به مستوفی را می‌توانید در سنگ‌نوشته‌های کنار مرقد او پیدا کنید.

📍 آدرس آرامگاه حمدالله مستوفی: قزوین، خیابان حمدالله مستوفی

دریاچه اوان

دریاچه اوان

قله اوان ارتفاعی در حدود 3750 متر از سطح دریا دارد که در خط‌الراس اصلی رشته‌کوه البرز و در شمال شهرستان رودبار قرارگرفته ‌است. این قله در کنار خود، دریاچه‌ای با همین نام دارد که معروف است. نکته جالب در مورد این قله این است که رودهای بزرگی مثل ازگین، سفید آب و اوان از ارتفاعات جنوبی آن سرچشمه می‌گیرند و به مسیر خود حرکت می‌کنند.

شما می‌توانید در دامنه جنوبی این کوه، چشمه‌های زیبایی را ببینید و حتی از آب گوارای آن هم بنوشید. اگر در سفر خود از تهران به رشت عجله ندارید، حتما برای بازدید از این چشمه و قله مدتی توقف کنید. این منطقه لقب یکی از زیباترین دیدنی های جاده قزوین رشت را به خود اختصاص داده است.

📍 آدرس دریاچه اوان: استان قزوین، معلم‌ کلایه، جوار روستاهای اوان و وربن

سد منجیل

منجیل یکی از شهرهای مسیر قزوین به رشت است که به خاطر آب‌وهوا، جاذبه‌ها و سوغاتی‌های خود شهرت فراوانی بین گردشگران ایرانی و خارجی پیدا کرده است. البته که نام شهر منجیل با سدی به همین نام گره خورده است. سدی که قدمت آن به سال 1335 می‌رسد و هدف از احداث آن، سیستم آبرسانی صحیح و اصولی در استان گیلان بوده است. چنانچه به دنبال مکانی رویایی هستید که گشت‌وگذار در آن هم فال باشد و هم تماشا، حتما در مسیر تهران به رشت سری به سد منجیل بزنید.

📍 آدرس سد منجیل: رودخانه سفید رود، جاده قزوین به رشت، منجیل، در نزدیکی شهرستان رستم‌آباد

پل خشتی لوشان

Lowshan brick bridge

حقیقت این است که نمی‌توان در مورد جاهای دیدنی جاده قزوین رشت، صحبت کرد و از پل تاریخی و زیبای لوشان چیزی نگفت! این پل که در گذشته نه‌چندان دور تنها مسیر و شاهراه بین قزوین و رشت شناخته می‌شده بر روی یک رودخانه زیبا واقع شده‌ است. این پل زیبا که می‌توانید از نزدیک آن را مشاهده کنید در حدود 102 متر طول دارد که چهار چشمه در اطراف آن قرار گرفته ‌است.

📍 آدرس پل خشتی لوشان: نرسیده به پلیس راه قزوین، لوشان

شهر رودبار

یکی از زیباترین شهرهای مسیر قزوین به رشت، شهر رودبار است. رودبار در فاصله 268 کیلومتری پایتخت و در دامنه کوه قرار گرفته ‌و سوغات آن زبانزد خاص و عام است. زیتون به عنوان یکی از مهمترین سوغاتی‌های این شهر شناخته می‌شود. البته اگر نتوانستید آن را در رودبار تهیه کنید، نگران نباشید. این محصول خوشمزه جزو سوغات رشت نیز محسوب می‌شود که می‌توانید از بازارهای سنتی گرفته تا فروشگاه‌های بزرگ شهر، انواع زیتون را بخرید و برای عزیزانتان سوغات ببرید.

پیشنهاد می‌کنیم در طول سفر خود به رشت از جاهای دیدنی رودبار نظیر روستای داماش، ییلاق سلانسر، دریاچه عروس، قله درفک و ییلاق سی دشت غافل نشوید و به چشمه سنگرود و آبشار کلشتر نیز سری بزنید.

تپه باستانی مارلیک

تپه ای با قدمت 3 هزارسال! تپه باستانی مارلیک را می‌توانیم یکی از متفاوت‌ترین جاهای دیدنی گیلان بنامیم. این منطقه در دره گوهر رود قرارگرفته و اطراف شهر رودبار است. عزت الله نگهبان استاد باستان شناسی دانشگاه تهران در سال 1340 شمسی همراه تیمی متخصص راهی منطقه باستانی مارلیک شد و در طی حفاری و کندوکاوهای عظیم که 14 ماه طول کشید، توانست 53 عدد آرامگاه را در سطح تپه پیدا کند. این آرامگاه‌ها متعلق به فرمانروایان اواخر هزاره دوم پیش از میلاد هستند. در این آرامگاه‌ها اشیای نفیسی مانند جام‌های چینی، خنجر، شمشیر، مجسمه‌های برنزی، کلاه‌خود و ظروف سفالی پیدا شد که مهم‌ترین آن‌ها جام طلایی مارلیک است.

📍 آدرس تپه باستانی مارلیک: شهرستان رودبار، دره گوهر رود

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

پارک جنگلی سراوان

جاهای دیدنی جاده قزوین رشت به همین‌جا ختم نمی‌شود. پارک جنگلی سراوان از آن جاذبه‌های تماشایی‌ست که اگر کسی گذرش به استان گیلان بخورد و از آن دیدن نکند، انگار سفر خود را نیمه تمام گذاشته است! در این پارک جنگلی تا چشم کارمی‌کند همه جا سبز است! اگر عکس‌های پارک جنگلی سراوان را بینید، فکرمی‌کنید انگار فرشی از چمن روی سطح دریاچه سراوان پهن کرده‌اند. ما در مقاله جنگل سراوان رشت درباره این مکان رویایی صحبت کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از سفر به استان گیلان آن را مطالعه کنید.

📍 آدرس جنگل سراوان: کیلومتر 10 جاده رشت به لاهیجان، روستای زیارتعلی، بخش سراوان

چشمه آب شور لاکان

در بین جاهای دیدنی لاکان رشت، چشمه آب شور لاکان جایگاه ویژه‌ای دارد. اهالی منطقه معتقدند که آب این چشمه شفابخش است و شستشوی بدن با آن، درد و مشکلات پوستی را برطرف می‌کند.

📍 آدرس چشمه آب شور لاکان: جنوب رشت، جاده رشت-لاكان، روبروی روستای آقا پیردانا

دریاچه سقالکسار

دریاچه سقالکسار رشت

اگر بگوییم دریاچه سقالکسار یکی از زیباترین دریاچه های رشت است، اغراق نکرده‌ایم! این دریاچه در 16 کیلومتری مرکز گیلان قرارگرفته و قدم‌زدن در حاشیه آن، یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهاست. دریاچه سقالکسار رشت به خوبی می‌تواند طبیعت رشت را به گردشگران نشان بدهد و در هر فصلی با زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود، مسافران را غافلگیر کند!

این دریاچه را می‌توانیم یکی از جاهای دیدنی رشت در زمستان هم بدانیم. البته که بهترین زمان بازدید از دریاچه سقالکسار فصل بهار و پاییز است، اما اگر در زمستان هم گذرتان به رشت افتاد پیشنهاد می‌کنیم بازدید از این دریاچه زیبا را در برنامه سفرتان بگنجانید.

📍 آدرس دریاچه سقالکسار: ۱۰ کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، روستای سقالکسار

رستوران‌های مسیر تهران به رشت

حتما شما هم با ما موافقید که خوردن یک غذای خوشمزه و کشف رستوران‌های محلی مسیر، یکی از لذت‌های انکارنشدنی در سفر است. شما می‌توانید انواع غذاهای ایرانی، فرنگی، فست فود را در رستوران‌های بین مبدا تا مقصد خود سفارش دهید و از عطر و طعم خوب آن‌ها، لذت ببرید. پس اگر در مسیر تهران به رشت با ماشین شخصی خود حرکت می‌کنید، شناخت بهترین رستوران‌های بین راهی یکی از واجبات است.

در مقاله رستوران های مسیر قزوین رشت درباره رستوران‌هایی که در این جاده قراردارند گفته‌ایم، تا با با خیالی آسوده به آنجا بروید و بابت کیفیت و تازگی مواداولیه هم نگران نباشید.

سخن پایانی

سفر جاده‌ای و ماشینی هنگامی‌که از مبدا شروع می‌شود تا هنگامی‌که به مقصد برسید، مملو از خاطره است. شما با بازدید از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری در طول مسیر و توقف در آن‌ها، سفر خود را طولانی نمی‌کنید، بلکه خاطرات بیشتری برای خود می‌سازید که بعد از سفر همراه شما خواهند بود.ما در «شرکت خدمات گردشگری یوتراوز» سعی بر این داریم که با معرفی جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری طول مسیر، خاطرات زیباتری برای شما در طول سفر بسازیم. البته که خدمات یوتراوز به همین‌جا ختم نمی‌شود.

شما می‌توانید از خرید بلیط قطار و هواپیما گرفته تا رزرو هتل روی این شرکت گردشگری حساب باز کنید و صفر تا صد امور سفر را به پشتیبان‌های مجرب یوتراوز بسپارید. اگر سوال یا ابهامی در فرآیند تهیه بلیط و رزرو اقامتگاه برایتان پیش آمد فقط کافی‌ست باشماره 👈1548 👉 تماس بگیرید.

اگر شما هم از جاهای دیدنی مسیر تهران رشت قبلا بازدید کرده‌اید و یا مکان‌های دیگری در این مسیر می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات، تجربیات ارزشمند خود را با ما و دیگر علاقه‌مندان به سفرهای جاده‌ای به اشتراک بگذارید.سوالات متداول

مسیر تهران رشت چند کیلومتر است؟

مسیر تهران رشت از مسیر قزوین 328 کیلومتر است.

مسیر تهران رشت چند ساعت است؟

مسیر تهران به رشت با ماشین حدود 4 ساعت طول می‌کشد.

جاهای دیدنی آستارا کدامند؟

آبشار لاتون، سورتمه حیران، روستای گیلده و ساحل صدف از جاهای دیدنی آستارا هستند.

نوشته های مشابه
 • مسیر مشهد به گرگان

  پاییز و بهارِ گرگان، تماشایی است؛ جنگل‌های هزاررنگ، آب‌وهوای عالی، جاده مسحورکننده. اگر چند ساعت پشت‌فرمان نشستن کار سختی برای‌تان نیست، سفر زمینی به گرگان حتما تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهدبود.

 • مسیر یزد به شیراز

  یزد کهن‌سال با آن معماری چشم‌نواز، میراث تاریخی-فرهنگی ارزشمند و شیرینی‌های کم‌نظیر، از سمت جنوب، همسایه شیرازِ دلرباست. سفر از یزد به شیراز، تجربه‌ای است فراموش‌نشدنی.

 • جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز

  بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز به برنامه سفر شما، زمان‌بندی و مسیری که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. وقتی مسیر خود را به درستی انتخاب کنید، می‌توانید برای بازدید از دیدنی‌های شهرهای بین‌راهی در فاصله مبدأ تا مقصد، بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز