ورود
beautiful route from Tehran to Rasht

جاهای دیدنی مسیر تهران رشت

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

در سفر با ماشین، لذت بردن از تمامی جاهای دیدنی در طول مسیر می‌تواند به ما کمک کند که خاطره بهتری از سفر خود داشته باشیم. ما می‌توانیم با توجه کردن به جاهای دیدنی مسیر خود از آثار باستانی، جاهای طبیعی و ... که در طول مسیر وجود دارند، دیدن کنیم و از آن‌ها لذت ببریم. اگر از سمت تهران می‌خواهید به سمت رشت حرکت کنید، بهتر است تمامی «جاهای دیدنی مسیر تهران رشت» را بشناسید تا برنامه‌ریزی بهتری برای سفر جاده‌ای خود انجام دهید.

سالانه تعداد زیادی مسافر از تهران به سمت شهرهای شمالی ایران به‌خصوص رشت حرکت می‌کنند که اگر آگاهی خود از «جاهای دیدنی مسیر تهران رشت» را افزایش دهند، قادر خواهند بود برای توقف‌ها و محل‌های اقامت خود در طول مسیر برنامه‌ریزی کنند. برای سفر به رشت از تهران ابتدا باید به سمت قزوین رانندگی کنید و سپس به‌طرف رشت ادامه مسیر بدهید. خوشبختانه دیدنی‌های این مسیر بسیار است و زیبایی‌های فراوانی دارد. برای رفتن به قزوین دو انتخاب پیش روی خود دارید که یکی از کرج می‌گذرد و حدود 155 کیلومتر مسافت دارد و دیگری از اشتهارد و بوئین‌زهرا می‌گذرد و تا قزوین حدود 192 کیلومتر فاصله دارد. به‌هرحال باید اول خودتان را به شهر قزوین برسانید. این شهر زیبا در دشت وسیعی واقع شده که مملو از آثار بجای مانده از دوران ساسانی است، یکی از بهترین مکان‌ها و جاهای دیدنی مسیر تهران رشت، همین قزوین است در ادامه یوتراوز شمارا با بعضی جاهای دیدنی مسیر تهران رشت آشنا می‌کند.

بعضی مکان‌های دیدنی در مسیر تهران رشت:

سردر عالی قاپو، یکی از زیباترین آثار بجای مانده از دوران صفوی

Aali qapu Qazvin

از مکان‌های دیدنی و تاریخی شهر قزوین که در طول مسیر تهران رشت می‌توانید از آن دیدن کنید و لذت ببرید، سردر عالی‌قاپو است. این بنا که جزو مهم‌ترین آثار تاریخی بجای مانده از زمان شاهان صفوی است، درواقع جزو عمارت‌ها و باغ‌های بسیار زیبایی بوده که برای استراحت و تفریح اشراف‌زادگان صفوی استفاده می‌شده ‌است.
این سردر که ارتفاع بلندی دارد، دارای هشتی بزرگی است که دو سکوی پهن آن با کمک سنگ ساخته شده‌اند. مواد اولیه به‌کاررفته در این بنا گچ و کاشی است که زیبایی و ظرافت معماری ایرانی را به رخ می‌کشد. شما می‌توانید در قسمت میانی این سردر و بالای آن، کتیبه‌ای را مشاهده کنید که به خط ثلث جلی، چیزهایی نوشته‌شده ‌است. خطاطی زیبا بر روی این کتیبه به قلم علیرضا عباسی نقاش معروف است. در حال‌حاضر این سردر، حیاط و ساختمان‌هایی که در قسمت شمالی این منطقه قرار گرفته‌اند برای بازدید عموم دایر هستند.

قلعه لمبسر، بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین دژ استان قزوین

از دیگر جاهای دیدنی مسیر تهران رشت که می‌توانید با دیدن آن به گذشته‌ها سفر کنید، قلعه لمبسر است. این قلعه که سه جهت شرق، جنوب و شمال به پرتگاه‌های ترسناکی منتهی می‌شود، یکی از بهترین مکان‌های دفاعی در گذشته بوده‌ است که در حال‌حاضر تنها بخشی از برج‌ها و باروهای قسمت‌های جنوبی و شرقی آن باقی مانده‌است.
ازجمله ویژگی‌های این بنای تاریخی و مهم قدیمی، دروازه‌های جنوبی آن هستند که دارای دو در پی‌درپی بوده و حدود 6 متر از سطح زمین ارتفاع دارند. اگر وارد این بنا شوید، می‌توانید مشاهده کنید که بر روی دیوار در دوم، سنگ تراشیده‌ای وجود دارد که به آن زیبایی خاصی بخشیده و باعث شده که این قلعه نظامی، روح هنری هم داشته باشد. متاسفانه در طول زمان، بسیاری از قسمت‌های این قلعه فرو ریخته‌اند و دیگر قابل‌استفاده نیستند، اما بخش‌های باقی‌مانده را می‌توانید در قسمت‌های شمالی مشاهده کنید.

آرامگاه حمدالله مستوفی، عارف بزرگ

tomb of Hamdollah Mostofi

در طول مسیر حرکت خود به سمت گیلان و بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران رشت، می‌توانید سری هم به محله پنبه ریسه قزوین بزنید. در این محله آرامگاه عارف، صوفی و جغرافی‌دان بزرگ حمدالله مستوفی قرار دارد که از نسل مستوفیان معروف است. حمدالله در سال 680 هجری قمری در قزوین به دنیا آمد و با 70 سال عمر پر فراز و نشیب خود، توانست آثار مهمی از خود بر جای بگذارد.
آرامگاه حمدالله که از آثار به جای‌مانده از زمان غارت مغولان است در یک بنایی به شکل مربع و هشت‌ضلعی ساخته شده ‌است. در ساخت آرامگاه این فرد بزرگ از آجر استفاده شده و گنبد آن به شکل مخروطی شکل بر ساختمان استوانه‌ای آن قرار گرفته‌ است. اطلاعات بیشتر راجع به مستوفی را می‌توانید در سنگ‌نوشته‌های کنار مرقد او پیدا کنید.

رودبار، شهرستانی زیبا و جزو جاهای دیدنی مسیر تهران رشت

رودبار که در فاصله 268 کیلومتری پایتخت و در دامنه کوه قرار گرفته ‌است، جزو زیبایی‌ها و جاهای دیدنی مسیر تهران رشت است که می‌توانید از آن بازدید کنید و از آب‌وهوای آن لذت ببرید. رود بزرگ «سفیدرود» از کنار رودبار می‌گذرد و این منطقه را زیباتر و خوش آب‌وهوا تر می‌کند.شما در هنگام ورود به این منطقه می‌توانید از تمدن رودبار و نواحی پیرامون آن لذت ببرید. بر اساس گزارشات باستان‌شناسان، رودبار از حدود 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح، وجود داشته و افرادی در این منطقه زندگی می‌کردند. پس از ورود اسلام به ایران و حمله اعراب، قوم‌ها و طایفه‌هایی از سمت شام و حلب به این منطقه مهاجرت کرده و در آن ساکن شدند.
با ظهور حکومت نادرشاه افشار به‌واسطه آب‌وهوای خوب و نعمت‌های الهی فراوان موجود در این منطقه، بسیاری از کردهای شهرستان قوچان و قسمت‌های شمالی استان خراسان، تصمیم گرفتند که برای زندگی این منطقه را انتخاب کنند، به همین دلیل آماده سفر به آن شدند.در میان جاهای دیدنی مسیر تهران رشت، می‌توان رودبار را به‌عنوان، دروازه ورودی شهر گیلان در نظر گرفت. متاسفانه خبر بد در رابطه با این شهر زیبا، زلزله شدیدی است که در سال 1369 در آن اتفاق افتاده ‌است. این زلزله باعث تخریب بسیاری از بناهای زیبای این شهر شد که علی‌رغم سعی بر بازسازی آن‌ها توسط نهادهای دولتی، شاهد رونق و زیبایی آن‌ها مثل گذشته نیستیم.

پل تاریخی و زیبای لوشان

Lowshan brick bridge

حقیقت این است که نمی‌توان در مورد جاهای دیدنی مسیر تهران رشت، صحبت کرد و حرفی از پل تاریخی و زیبای لوشان نزد! این پل که در گذشته نه‌چندان دور تنها مسیر و شاهراه بین قزوین و رشت شناخته می‌شده بر روی یک رودخانه زیبا واقع شده‌ است. این پل زیبا که می‌توانید از نزدیک آن را مشاهده کنید در حدود 102 متر طول دارد که چهار چشمه در اطراف آن قرار گرفته ‌است. آیا تابه‌حال از این پل دیدن کرده‌اید؟ چه نظری در رابطه با آن دارید؟

دریاچه اوان، آخرین مورد از جاهای دیدنی مسیر تهران رشت

قله اوان ارتفاعی در حدود 3750 متر از سطح دریا دارد که در خط‌الراس اصلی رشته‌کوه البرز و در شمال شهرستان رودبار قرارگرفته ‌است. این قله در کنار خود، دریاچه‌ای با همین نام دارد که معروف است. نکته جالب در مورد این قله این است که رودهای بزرگی مثل ازگین، سفید آب و اوان از ارتفاعات جنوبی آن سرچشمه می‌گیرند و به مسیر خود حرکت می‌کنند.شما می‌توانید در دامنه جنوبی این کوه، چشمه‌های زیبایی را مشاهده می‌کنید که کمک می‌کنند از زیبایی‌های این منطقه لذت بیشتری ببرید. اگر در سفر خود از تهران به رشت، عجله ندارید، حتما برای بازدید از این چشمه و قله مدتی توقف کنید.

چرا باید از جاهای دیدنی مسیر تهران رشت، بازدید کنیم؟

سفر جاده‌ای و ماشینی هنگامی‌که از مبدا شروع می‌شوند تا هنگامی‌که به مقصد برسید، مملو از خاطره است. شما با بازدید از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری در طول مسیر و توقف در آن‌ها، سفر خود را طولانی نمی‌کنید، بلکه خاطرات بیشتری برای خود می‌سازید که بعد از سفر همراه شما خواهند بود.
ما در یوتراوز سعی بر این داریم که با معرفی جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری طول مسیر، خاطرات زیباتری برای شما در طول سفر بسازیم. اگر شما هم از جاهای دیدنی مسیر تهران رشت قبلا بازدید کرده‌اید و یا مکان‌های دیگری در این مسیر می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات، تجربیات ارزشمند خود را با ما و دیگر علاقه‌مندان به سفرهای جاده‌ای به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی مسیر آستارا به رشت

  شهر آستارا در مرکز تالش با طبیعت بکر جنگلی و دریای خزر هرساله میزبان جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. از زیبایی‌های آستارا می‌توان به سقف شیروانی خانه‌های آن اشاره کرد که معماری بسیار زیبا و تزئینات جذابی دارند. اما جاهای دیدنی مسیر آستارا به رشت را هم نباید از دست داد.

 • جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز

  بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز به برنامه سفر شما، زمان‌بندی و مسیری که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. وقتی مسیر خود را به درستی انتخاب کنید، می‌توانید برای بازدید از دیدنی‌های شهرهای بین‌راهی در فاصله مبدأ تا مقصد، بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید.

 • جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز

  همه ما در مورد شیراز و حال‌وهوای شاعرانه آن زیاد شنیده‌ایم! شهری که با بوی معطر بهارنارنج، شهرت یافته و در آن باغ‌ها و عمارت‌های زیبای فراوانی ساخته شده ‌است. شهری که مردم آن به خلق‌وخوی گرم و مهمان‌نوازی معروف هستند. اگر قصد شروع یک سفر جاده‌ای جذاب از یزد به سمت شیراز را دارید، از جاهای دیدنی مسیر غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید