ورود
بوستان جنگلی یاس فاطمی

پارک جنگلی یاس فاطمی تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

پارک جنگلی یاس فاطمی از پارک‌های جنگلی تهران است که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بوستان‌های تهران نیز شناخته می‌شود. این پارک با داشتن فضای سرسبز وسیع، آلاچیق بسیار و نور کافی در شب یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای دورهمی خانواده‌ها در پایتخت است. آیا می‌دانید پارک یاس کجاست؟

طبیعت همواره برای بشر مکانی برای رسیدن به آرامش بوده‌ است. یکی از جاهای دیدنی تهران برای رسیدن به آرامش و لذت‌بردن از هوای پاک، می‌تواند پارک‌های جنگلی آن باشد. تهران پارک‌های متنوع بسیاری دارد؛ از بوستان‌های قدیمی گرفته تا پارک‌های جنگلی که به تازگی مهمان پایتخت شده‌اند. جالب است بدانید که تهران در مجموع 2135 هزار پارک و بوستان دارد که در این میان پارک‌های جنگلی محلی مناسب برای خوشگذرانی و تفریح اهالی پایتخت مخصوصا در روزهای آخر هفته هستند. پارک‌های جنگلی تهران در واقع ریه‌های تنفسی پایتخت هستند که به بهبود هوا و تولید اکسیژن کمک شایانی می‌کنند. از این بین پارک جنگلی یاس که به پارک اتوبان شهید بابایی نیز معرف است، یکی از پارک‌های جنگلی تهران است که 1400 هکتار مساحت دارد و در اراضی گردنه قوچک واقع شده‌ است. در ادامه با یومگ سری به پارک جنگلی یاس فاطمی خواهیم زد.

آنچه در این مقاله درباره پارک جنگلی یاس خواهید خواند:


پارک‌های جنگلی تهران

نمایی از پارک جنگلی فاطمی تهران

آخر هفته که می‌رسد جمله معروف کجا برویم زیاد شنیده می‌شود! چه برنامه‌ای می‌تواند بهتر از طبیعت‌گردی باشد؛ آن‌هم در میان جنگل و در کنار انبوه درختانی که هم ریه‌ها را میزبان هوای پاک خواهند کرد و هم آرامش را برایتان به ارمغان خواهند آورد. پارک‌های جنگلی پاتوقی جذاب برای تهرانی‌ها هستند؛ جایی که بتوانند تجربه یک طبیعت‌گردی خاص را در طبیعتی نزدیک به تهران برای خود رقم بزنند. اما پارک‌های جنگلی چه هستند؟ 

پارک‌های جنگلی مکان‌هایی با فضای سرسبز و وسیع هستندکه گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری را در خود جای داده‌اند. تهران خوشبختانه دارای پارک‌های جنگلی بسیاری در شمال، جنوب، شرق و غرب خود است. پارک جنگلی لویزان، پارک جنگلی سوهانک، پارک جنگلی توسکا، پارک جنگلی پردیسان، پارک جنگلی تلو تهران، پارک جنگلی وردآورد، پارک جنگلی چیتگر و پارک جنگلی یاس فاطمی نمونه‌ای از پارک‌های جنگلی تهران هستند. در ادامه شما را با یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی تهران یعنی پارک جنگلی یاس فاطمی یا همان پارک قوچک که به پارک اتوبان شهید بابایی هم شهرت دارد، بیشتر آشنا خواهیم کرد.


پارک جنگلی یاس فاطمی کجاست؟

South Yas Forest Park

پارک جنگلی یاس یکی از پارک‌های جنگلی تهران است که در شمال شرق این شهر واقع شده‌ است. این پارک در دو قسمت شمالی که در منطقه یک تهران قرار گرفته‌ است و بخش جنوبی آن در منطقه چهار با وسعت 1400 هکتار ساخته شده که بخش جنوبی آن همان پارک جنگلی در اتوبان بابایی است. 

پارک جنگلی یاس  در واقع بزرگ‌ترین پارک جنگلی شهر تهران است که فضایی جالب و جذاب را پیش رویتان قرار می‌دهد. ساخت این پارک به 1394 بازمی‌گردد و از آن جایی که عملیات ساخت آن بین روزهای شهادت تا ولادت حضرت فاطمه انجام شده آن را پارک یاس فاطمی نام‌گذاری کرده‌اند. پارک جنگلی یاس فاطمی به دلیل قرار گرفتن در بخش شمال شرقی تهران دارای آب‌وهوای مناسبی است که سبب شده هر روز گردشگران زیادی از آن دیدن کنند. این پارک همچنین یکی از بهترین گزینه‌ها برای گردش و تفریح است و می‌توان گفت پاتوقی مناسب برای آخر هفته تهرانی‌هاست.


از پارک جنگلی یاس فاطمی بیشتر بدانیم

تفریح در بوستان جنگلی فاطمی تهران

پارک جنگلی یاس یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی تهران است که با نام قوچک نیز شناخته می‌شود. در بخش شمال شرقی تهران تعداد بسیاری پارک جنگلی وجود دارد که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. با این وجود بوستان یاس فاطمی، پارک جنگلی متفاوتی است که امکانات ویژه‌ای دارد. پارک یاس که از شمال تا نزدیکی قوچک ادامه دارد؛ دارای دوفاز است که هر کدام با دیگری متفاوت هستند. فاز شمالی این بوستان در منطقه یک پایتخت و فاز دوم آن در منطقه چهار واقع شده است. این پارک پوشش گیاهی متنوعی همانند، درختان کاج، سرو نقره‌ای، داغ‌ داغان، اقاقیا، زبان‌ گنجشک و انواع درخت‌ها و درختچه‌های تزئینی را در خود جای داده است.


امکانات پارک جنگلی یاس فاطمی

آلاچیق های پارک جنگلی فاطمی

پارک جنگلی یاس از امکانات زیادی نسبت به سایر پارک‌های جنگلی تهران برخوردار است؛ این پارک با داشتن 1100 آلاچیق می‌تواند یک مکان مناسب برای پیک‌نیک باشد. همچنین وجود 200 دستگاه باربیکیو نیز فضای مناسبی را برای کباب‌کردن غذاهای گردشگران و شهروندان فراهم کرده‌ است. گفتیم که این پارک دارای دو فاز است و در بخش شمالی آن امکانات بیشتر و متفاوت‌تری وجود دارد. 

سرویس بهداشتی، زمین بازی کودکان، میز تنیس، فوتبال‌ دستی، آلاچیق، نیمکت، 14 پارکینگ با گنجایش 3000 دستگاه خودرو، زمین گل‌ کوچیک، مکانی برای صخره‌نوردی کودکان و همچنین تعداد زیادی وسایل ورزشی از امکانات پارک جنگلی یاس فاطمی در بخش جنوبی هستند. 

در بخش شمالیف زمین‌های بازی بیشتری برای بزرگسالان وجود دارد. پینت‌بال، موتور چهارچرخ، تیراندازی با اسلحه‌های واقعی و مسابقه از امکانات ویژه در بخش شمالی پارک هستند. یکی دیگر از کارهایی که می‌توان در پارک جنگلی انجام داد، دوچرخه‌سواری است. با این وجود اگر تمایل به دوچرخه‌سواری دارید حتما دوچرخه خود را به همراه داشته باشید. 

بوستان فاطمی دارای درب‌های ورودی بسیاری است و از مسیرهای مختلفی می‌توان به آن رسید. با این وجود بهتر است بدانید که اصلی‌ترین درب ورودی برای داخل شدن به بوستان یاس فاطمی از اتوبان بابایی است. حتما آب آشامیدنی با خود به همراه داشته باشید و اگر قصد دارید از باربیکیو استفاده کنید، ذغال را نیز از قبل تهیه کنید.

تکنیک‌های روشن کردن آتش در طبیعت را در یومگ بخوانید!

آدرس و مسیر دسترسی به پارک جنگلی یاس فاطمی

جاده بوستان جنگلی فاطمی تهران

همان‌طور که گفته شد پارک جنگلی یاس فاطمی در شهرستان شمیرانات، بخش لواسانات و بزرگراه معروف شهید بابایی قرار گرفته‌ است. این پارک در مناطق 1 و 4 تهران قرار دارد؛ بوستان یاس از غرب به بزرگراه شهید باقری، از شرق به خیابان استخر و جاده لشکرگ، از جنوب به پارک پلیس و در نهایت از شمال به جاده لواسان محدود می‌شود. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، بهتر است بدانید که پارک جنگلی یاس فاطمی در شمال شرقی تهران و در مجاورت اتوبان شهید بابایی قرار دارد. بنابراین برای رسیدن به پارک جنگلی یاس فاطمی باید خود را به بزرگراه شهید بابایی برسانید، آن‌جا می‌توانید از ورودی‌های مختلف این پارک به داخل بروید.

مسیر دیگر برای رسیدن به پارک جنگلی یاس از طریق بزرگراه شهید باقری است. از خروجی شهید همت عبور کرده و وارد اتوبان شهید بابایی شوید. سپس از کنار گذر عبور کنید تا به تابلوی بوستان یاس فاطمی برسید. شما همچنین می‌توانید با گذشتن از زیرگذری که دو قسمت پارک را به هم متصل می‌کند از بخش جنوبی به بخش شمالی پارک جنگلی یاس فاطمی بروید. برای مشاهده بهتر می‌توانید پارک جنگلی یاس فاطمی را بر روی نقشه ببینید.

 • آدرس پارک جنگلی یاس: تهران، بزرگراه شهید بابایی، نرسیده به خیابان استخر، پارک یاس فاطمی  پارک جنگلی یاس فاطمی؛ یکی از مکان‌های دنج و خلوت برای خانواده‌ها است که محیطی سبز و پرطراوت دارد. این پارک یک مکان مناسب برای دوچرخه‌سواران است؛ مسیر دوچرخه‌سواری، مسیری پرچالش اما لذت‌بخش است که برای ورزشکاران هیچ‌وقت تکراری نخواهد شد. پارک جنگلی یاس فاطمی؛ دارای جاذبه‌های بسیاری در نزدیکی خود است که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست. باشگاه تیراندازی مهام، پارک جنگلی سوهانکو باشگاه پینت‌بال آرمان از جاذبه‌های دیدنی در اطراف پارک جنگلی یاس فاطمی هستند. توجه داشته باشید که پارک جنگلی یاس فاطمی؛ یکی از آن مکان‌هایی است که می‌توانید به راحتی شب در آن کمپینگ کنید و شب بمانید و در دل طبیعت تجربه‌ای به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید. پس از همین لحظه؛ آخر هفته شاد و مفرحی را در بوستان یاس فاطمی برای خود برنامه‌ریزی کنید.

نوشته های مشابه
 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

 • دربند تهران کجاست و چه تفریحاتی دارد؟

  دربند تهران با درختان سر‌به‌فلک‌کشیده، رودخانه خروشان، کافه رستوران‌های دنج و آب‌وهوای مطبوع خود توانسته جای خود را در دل مسافران و پایتخت‌نشینان باز کند. در این مطلب سری به کوچه باغ‌های سرسبز دربند می‌زنیم و از جاذبه های این منطقه زیبا بیشتر می‌گوییم.

 • پل طبیعت تهران؛ اولین پل غیرخودرویی ایران!

  قصد تهران‌گردی دارید و این بار پل طبیعت را برای بازدید انتخاب کرده‌اید؟ دنبال نزدیک‌ترین مترو به پل طبیعت هستید تا تهران را از آن بالا تماشا کنید؛ از فراز این شاهکار مهندسی رنگارنگ که در تاریکی شب می‌درخشد؟ پس این مقاله را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز