ورود
حمام شیخ بهائی اصفهان

حمام شیخ بهائی اصفهان

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

حمام شیخ بهایی به عنوان یکی از عجیب‌ترین حمام‌های تاریخی اصفهان؛ رازی در سینه دارد که حل نشده باقی مانده است. بخاطر نوع معماری و ظرافت بالایی که در ساخت آن وجود دارد، تمام گرمای مورد نیاز این حمام بزرگ، تنها با یک شمع تامین می‌شده‌است! جزییات بیش‌تر را در ادامه بخوانید.👇

حمام شیخ بهایی اصفهان یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران صفویه است که شهرت آن حتی در تمام دنیا پیچیده و علاقه‌مندان به تاریخ معاصر، تمایل به شناخت این حمام دارند. رازی نهفته درباره این حمام نیز هست که شاید شما هم از آن اطلاع نداشته باشید!

ما در مجله گردشگری یوتراوز شما را با ین جاذبه کم‌نظیر آشنا می‌کنیم تا اگر قرار است به زودی به اصفهان سفر کنید، بازدید از این حمام منحصربه‌فرد را در برنامه ‌سفرتان بگنجانید. ما در یوتراوز علاوه بر معرفی جاذبه‌های ایران و جهان، در خرید بلیط هواپیما و قطار و رزرو هتل‌های اصفهان همراه شماییم. برای کسب اطلاهعات بیش‌تر با شماره 1548 📞 (پشتیبانی 24 ساعته یوتراوز) در تماس باشید.


لیستی از آنچه درباره حمام شیخ بهائی اصفهان می‌خوانید:


حمام شیخ بهایی اصفهان کجاست؟

حمام شیخ بهایی اصفهان کجاست؟

برای رفتن به حمام شیخ بهایی اصفهان به خیابان عبدالرزاق و کوچه شیخ بهایی بروید. در این مسیر در بازار کهنه که در حد فاصل مسجد جماع و هارونیه هست، می‌توانید حمام شیخ بهایی را ببینید.

 • آدرس حمام شیخ بهایی اصفهان: خیابان عبدالرزاق، کوچه شیخ بهائی
متاسفانه در حال حاضر، حمام شیخ بهائی اصفهان حال و روز خوشی ندارد و هر روز به ویرانی نزدیک‌تر می‌شود. ☹

راز گرم ماندن حمام شیخ بهائی تنها با یک شعله!

حمام شیخ بهائی در اصفهان

حمام شخصی بهایی به دلیل تفاوت در مخزن و رازی که در خصوص گرم‌کردن آب داشت، از جمله محبوب‌ترین آثار تاریخی اصفهان است.

شیخ بهایی برای گرم‌کردن آب این حمام از شیوه‌ای منحصر به فرد استفاده می‌کرد و حالا بعد از گذشت سالیان دراز هنوز هم در مورد شیوه گرم‌کردن آب حمام شیخ بهایی حدس‌و‌گمان هایی وجود دارد. در واقع شیخ بهایی طوری حمام را طراحی کرده بود تا تمام آب حمام فقط به وسیله یک شعله شمع گرم شود.

حمام شیخ بهائی در نزدیکی عصارخانه جماله و عصارخانه شاهی اصفهان قرار دارد. برخی دلیل گرم‌شدن حمام شیخ بهایی را همسایگی آن با عصارخانه جماله‌ای می‌دانند. در واقع آن‌ها می‌گویند که حمام با استفاده از روغن عصارخانه سوخت مورد نیازش بابت گرم‌کردن آب را تامین می‌کرد. برخی نیز اعتقاد دارند یک سیستم لوله‌کشی سفالی زیر بنای حمام وجود داشت که باعث مکش طبیعی گازهای متان و اکسیدهای گوگردی می‌شد، در واقع این سیستم گازها و اکسیدها را به مشعل خزینه هدایت می‌کرد تا با سوختن‌شان حمام گرم شود.

یک مخترع مشهدی نیز با شبیه‌سازی حمام شیخ بهایی به منظور کشف راز گرم‌شدن آن، به این نتیجه رسید که منبع آب حمام از جنس طلا بوده و چون طلا فلزی رسانا برای انتقال گرما هست، باعث تولید انرژی مضاعف و در نهایت گرم‌شدن حمام می‌شد.

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

تاریخچه حمام شیخ بهایی اصفهان

تاریخچه حمام شیخ بهایی اصفهان

حمام شیخ بهایی در شهر اصفهان به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. «شیخ بهائی» معماری این حمام را به‌عهده گرفت و به همین دلیل، نام خود او، معرف این حمام تاریخی شد. شیخ بهایی از جمله مشهورترین دانشمندان در زمان خود است و در زمینه منطق، علوم و ریاضیات تبحر داشته و بیشتر آثار تاریخی اصفهان از جمله همین حمام ساخته دست او هستند.

در طی تاریخ حمام شیخ بهایی اصفهان مالک‌های زیادی داشت. اما حالا مالکیت این اثر تاریخی در دست سازمان میراث فرهنگی اصفهان است.جالب است بدانید که حمام شیخ بهایی اصفهان در تاریخ 29 تیر سال 1377 و به شماره ثبت 2063 در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

معماری حمام شیخ بهائی اصفهان

عکس حمام شیخ بهائی در اصهان

معماری حمام شیخ بهایی اصفهان از لحاظ ظاهر و نوع بنا تفاوت زیادی با دیگر گرمابه‌های آن زمان ندارد و فقط فرق آن در نوع تامین منبع سوخت و آتش‌خانه است.

حمام شیخ بهایی دو سربینه داشت که یکی برای خانم‌ها و دیگری هم برای آقایان بود. در این حمام تعدادی خزینه و هم‌چنین آب‌انبار و استخر احداث کرده بودند تا مردم از حمام استفاده بیشتری داشته باشند.

کلام آخر:

حمام شیخ بهائی یکی از آثار به‌جامانده از دوران صفویه و از کم‌نظیرترین جاهای دیدنی اصفهان است. امیدواریم هرآنچه لازم بود درباره این حمام تاریخی بدانید را، در اختیارتان قرار داده ‌باشیم. در پایان از شما خوانندگان عزیز مجله یوتراوز می‌خواهیم نظرتان را درباره این مقاله در قسمت ثبت دیدگاه بنویسید و اگر نکته‌ای برای تکمیل آن دارید، ما و دیگر خوانندگان را بی‌نصیب نگذارید. 🌱

سوالات متداول

راز حمام شیخ بهایی اصفهان چیست؟

راز این حمام در شیوه گرم کردن آب است. در واقع گرمای این حمام فقط با یک شعله تامین می‌شد.

حمام شیخ بهایی اصفهان کجاست؟

خیابان عبدالرزاق، کوچه شیخ بهائی

آیا هم اکنون امکان بازدید از حمام شیخ بهایی وجود دارد؟

خیر، این حمام به مرور زمان تخریب شده و حالا جزو مخروبه‌ای از آن چیزی باقی نمانده است.

قدمت حمام شیخ بهایی چقدر است؟

حمام شیب بهایی در زمان سلسله صفویه و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد.

نوشته های مشابه
 • مسیر مشهد به گرگان

  پاییز و بهارِ گرگان، تماشایی است؛ جنگل‌های هزاررنگ، آب‌وهوای عالی، جاده مسحورکننده. اگر چند ساعت پشت‌فرمان نشستن کار سختی برای‌تان نیست، سفر زمینی به گرگان حتما تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهدبود.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

 • معرفی راه آهن مشهد

  پاسخ هر سوالی که درباره راه‌آهن مشهد دارید را، در متن زیر پیدا می‌کنید. این شما و این هم کامل‌ترین راهنمای راه‌آهن مشهد.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز