ورود
خانه صالحی شیراز (موزه لباس‌های سنتی و آئینی)

خانه صالحی شیراز

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خانه صالحی شیراز، یادمان زیبایی‌ از دل تاریخ قاجار است. یکی از همان خانه‌های سنتی‌ که هر کسی با دیدن آن هوس می‌کند در آن زندگی کند. این خانه تاریخی امروزه موزه‌ای از لباس‌های سنتی و آیینی ایران است.

خانه صالحی یکی از خانه‌ های تاریخی شیراز محسوب می‌شود که از دل تاریخی به قدمت سلطنت قاجار برایمان به‌جا مانده است. خانه‌ای شبیه هر خانه سنتی ایرانی، اما به شیوه خود منحصربه‌فرد. این خانه قاجاری برای مدتی، به موزه‌ بسیار جالبی از لباس‌های سنتی و آیینی ایرانی تبدیل شده بود. در این مطلب همراه یومگ باشید تا با خانه صالحی شیراز و سرآغاز و سرنوشتش بیشتر آشنا شوید.


در این مطلب می‌خوانید:

خانه صالحی شیراز کجاست؟

 • آدرس: فارس، شیراز، خیابان 9 دی، روبه‌روی حرم شاه‌چراغ، ابتدای گذر تاریخی هفت‌پیچ


خانه صالحی شیراز را می‌توانید درست روبه‌روی حرم شاه‌چراغ پیدا کنید. کافی‌ست خودتان را به خیابان 9 دی برسانید و وارد کوچه‌ای که در مجاورت پارکینگ قرار گرفته بشوید. این کوچه تاریخی به گذر هفت‌پیچ معروف است. در همان ابتدای کوچه، تابلو خانه لباس‌های سنتی و آیینی ایران (منزل صالحی) را می‌بینید.


معرفی خانه صالحی شیراز

خانه لباس‌های سنتی و آیینی در منزل صالحی

خانه صالحی شیراز یکی از چندین خانه‌ی به‌جامانده از عهد قاجار است. سبک‌وسیاق خانه‌های قاجاری در معماری این بنا به‌ وضوح پیداست. تقسیم خانه به دو قسمت اندرونی و بیرونی، هشتی، جای‌گیری حیاط در مرکز بنا، اتاق‌های سه‌دری و پنج‌دری و تزئینات خانه پیوند محکمی با عناصر معماری دوران خود به‌وجود آورده است.

اتاق‌های پنج دری خانه صالحی شیراز

بخش بیرونی خانه شامل یک حیاط مرکزی، یک حوض بیضی‌شکل در وسط حیاط و هشت اتاق در سه ضلع شمالی، شرقی و غربی می‌شود. با ورود به حیاط بیرونی حس می‌کنید وارد گالری نقاشی شده‌اید. بدنه تمام دیوارهای حیاط را با کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ تزئین شده و طرح این کاشی‌ها، ترکیب زیبایی از نقوش اسلیمی، مرغ و گل است که تصاویر چهره پادشاهان ایرانی و سربازان قاجاری را قاب‌ گرفته‌اند. در مجموع کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ، گره‌چینی، گچ‌کاری و سقف‌های چوبی نقاشی‌شده تزئینات زیبای این خانه را تشکیل می‌دهند.

کاشی‌کاری‌های خانه صالحی شیراز
کاشی های خانه صالحی شیراز

خانه زیبای صالحی در تاریخ سی‌ام اردیبهشت‌ماه 1354 و با شماره 1070 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و 30 سال بعد سرنوشتش به لباس‌های سنتی و آیینی ایران گره خورد.


پلان خانه صالحی

دیدن پلان خانه صالحی کمک می‌کند تصویر بهتری از خانه داشته باشیم.

پلان خانه صالحی شیرازموزه لباس‌های سنتی و آیینی

عکس موزه لباس در خانه صالحی شیراز
موزه لباس‌های سنتی در خانه صالحی شیراز

خانه صالحی شیراز، با هدف حفظ و احیای هنرهای سنتی ایران در سال 1384، با همت سازمان میراث فرهنگی به موزه‌ای از لباس‌های محلی و آیینی ایران تبدیل شد و پوشش اقوام مختلف ایرانی در آن به نمایش درآمد. بعضی از این لباس‌ها هم لباس‌های مردم را در روزهای خاص سال مثل اعیاد، عروسی و عزاداری، نشان می‌دادند. تمام این البسه زیبا با دقت و ظرافت بالا و با استفاده از بهترین پارچه‌ها دوخته شده بودند. در‌حال‌حاضر موزه لباس‌ها محلی جمع‌آوری شده و این خانه تاریخی در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفته است تا با کاربری جدیدی به روی علاقه‌مندان باز شود.

سفری ارزان به گذشته!

خانه صالحی شیراز در نزدیکی خانه‌های تاریخی دیگری مثل خانه سعادت، موزه خاتم شیراز، خانه فروغ‌الملک | موزه هنر مشکین‌فام و خانه توکلی شیراز قرار گرفته است. پیشنهاد می‌کنم بعد از زیارت حرم مطهر شاه‌چراغ، به دیدن این خانه‌های تاریخی که هر کدام به نحوی زیبا و باشکوه‌اند، بروید تا تجربه جدیدی از شیرازگردی به دست بیاورید.

نوشته های مشابه
 • آرامگاه سعدی | سعدیه شیراز

  اگر تا به‌حال آرامگاه سعدی را ندیده‌اید، کافی‌ست نگاهی به اسکناس‌های ده‌هزار تومانی بیندازید. آرامگاه سعدی یا سعدیه شیراز، روزگاری محل زندگی (خانقاه) شیخ سعدی بود و پس از وفات، آرامگاه ابدی او شد. با این‌حال سعدیه چیز‌های بیشتری برای کشف‌کردن دارد. اگر می‌خواهید با راز حوض ماهی آشنا شوید و اطلاعات جدیدی از سعدیه شیراز بدانید، در این مطلب همراه یومگ باشید.

 • خانه زینت‌ الملک قوامی

  خانه زینت الملک که به نام خانه زینت الملوک هم شناخته می‌شود، از همان عمارت‌های شاهانه‌ای است که در مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی می‌بینید. جذاب‌ترین جاهای این عمارت، تالار آینه و زیرزمین آن هستند و صدالبته موزه‌ای که به موزه مادام توسو شیراز معروف شده است. اگر کنجکاوید که درباره این خانه زیبا بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 • باغ عفیف‌ آباد؛ گلشن شیراز

  باغ عفیف آباد که در گذشته با نام باغ گلشن شناخته می‌شد، با تاریخ 500 ساله خود یکی از اصیل‌ترین باغ‌های ایرانی به‌شمار می‌رود. این باغ که ارثیه عفیفه خانم بوده، اکنون میزبان یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌ترین موزه‌های اسلحه و ادوات جنگی در خاورمیانه‌ است. اگر به تاریخ و جغرافیای این باغ علاقه‌مندید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز