ورود
خانه صالحی شیراز (موزه لباس‌های سنتی و آئینی)

خانه صالحی شیراز

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خانه صالحی شیراز، یادمان زیبایی‌ از دل تاریخ قاجار است. یکی از همان خانه‌های سنتی‌ که هر کسی با دیدن آن هوس می‌کند در آن زندگی کند. این خانه تاریخی امروزه موزه‌ای از لباس‌های سنتی و آیینی ایران است.

خانه صالحی یکی از خانه‌ های تاریخی شیراز محسوب می‌شود که از دل تاریخی به قدمت سلطنت قاجار برایمان به‌جا مانده است. خانه‌ای شبیه هر خانه سنتی ایرانی، اما به شیوه خود منحصربه‌فرد. این خانه قاجاری برای مدتی، به موزه‌ بسیار جالبی از لباس‌های سنتی و آیینی ایرانی تبدیل شده بود. در این مطلب همراه یومگ باشید تا با خانه صالحی شیراز و سرآغاز و سرنوشتش بیشتر آشنا شوید.


در این مطلب می‌خوانید:

خانه صالحی شیراز کجاست؟

 • آدرس: فارس، شیراز، خیابان 9 دی، روبه‌روی حرم شاه‌چراغ، ابتدای گذر تاریخی هفت‌پیچ


خانه صالحی شیراز را می‌توانید درست روبه‌روی حرم شاه‌چراغ پیدا کنید. کافی‌ست خودتان را به خیابان 9 دی برسانید و وارد کوچه‌ای که در مجاورت پارکینگ قرار گرفته بشوید. این کوچه تاریخی به گذر هفت‌پیچ معروف است. در همان ابتدای کوچه، تابلو خانه لباس‌های سنتی و آیینی ایران (منزل صالحی) را می‌بینید.


معرفی خانه صالحی شیراز

خانه لباس‌های سنتی و آیینی در منزل صالحی

خانه صالحی شیراز یکی از چندین خانه‌ی به‌جامانده از عهد قاجار است. سبک‌وسیاق خانه‌های قاجاری در معماری این بنا به‌ وضوح پیداست. تقسیم خانه به دو قسمت اندرونی و بیرونی، هشتی، جای‌گیری حیاط در مرکز بنا، اتاق‌های سه‌دری و پنج‌دری و تزئینات خانه پیوند محکمی با عناصر معماری دوران خود به‌وجود آورده است.

اتاق‌های پنج دری خانه صالحی شیراز

بخش بیرونی خانه شامل یک حیاط مرکزی، یک حوض بیضی‌شکل در وسط حیاط و هشت اتاق در سه ضلع شمالی، شرقی و غربی می‌شود. با ورود به حیاط بیرونی حس می‌کنید وارد گالری نقاشی شده‌اید. بدنه تمام دیوارهای حیاط را با کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ تزئین شده و طرح این کاشی‌ها، ترکیب زیبایی از نقوش اسلیمی، مرغ و گل است که تصاویر چهره پادشاهان ایرانی و سربازان قاجاری را قاب‌ گرفته‌اند. در مجموع کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ، گره‌چینی، گچ‌کاری و سقف‌های چوبی نقاشی‌شده تزئینات زیبای این خانه را تشکیل می‌دهند.

کاشی‌کاری‌های خانه صالحی شیراز
کاشی های خانه صالحی شیراز

خانه زیبای صالحی در تاریخ سی‌ام اردیبهشت‌ماه 1354 و با شماره 1070 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و 30 سال بعد سرنوشتش به لباس‌های سنتی و آیینی ایران گره خورد.


پلان خانه صالحی

دیدن پلان خانه صالحی کمک می‌کند تصویر بهتری از خانه داشته باشیم.

پلان خانه صالحی شیرازموزه لباس‌های سنتی و آیینی

عکس موزه لباس در خانه صالحی شیراز
موزه لباس‌های سنتی در خانه صالحی شیراز

خانه صالحی شیراز، با هدف حفظ و احیای هنرهای سنتی ایران در سال 1384، با همت سازمان میراث فرهنگی به موزه‌ای از لباس‌های محلی و آیینی ایران تبدیل شد و پوشش اقوام مختلف ایرانی در آن به نمایش درآمد. بعضی از این لباس‌ها هم لباس‌های مردم را در روزهای خاص سال مثل اعیاد، عروسی و عزاداری، نشان می‌دادند. تمام این البسه زیبا با دقت و ظرافت بالا و با استفاده از بهترین پارچه‌ها دوخته شده بودند. در‌حال‌حاضر موزه لباس‌ها محلی جمع‌آوری شده و این خانه تاریخی در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفته است تا با کاربری جدیدی به روی علاقه‌مندان باز شود.

سفری ارزان به گذشته!

خانه صالحی شیراز در نزدیکی خانه‌های تاریخی دیگری مثل خانه سعادت، موزه خاتم شیراز، خانه فروغ‌الملک | موزه هنر مشکین‌فام و خانه توکلی شیراز قرار گرفته است. پیشنهاد می‌کنم بعد از زیارت حرم مطهر شاه‌چراغ، به دیدن این خانه‌های تاریخی که هر کدام به نحوی زیبا و باشکوه‌اند، بروید تا تجربه جدیدی از شیرازگردی به دست بیاورید.

نوشته های مشابه
 • تفریحات شیراز

  در کنار بازدید از جاهای دیدنی شیراز، چه تفریحات دیگری در این شهر سراغ دارید؟ این مطلب را دنبال کنید تا با تفریحات شیراز آشنا شوید و اوقات فراغت متفاوتی را در این شهر سپری کنید.

 • پارک آبی کوثر شیراز

  اگر به شیراز سفر کنید (که حتما باید این کار را بکنید!) و از یک لیدر یا حتی شهروند عادی بپرسید که کجای این شهر زیبا می‌توانید یک روز پرهیجان و متفاوت داشته باشید، بی‌شک شما را به ایستگاه 11 در بلوار شهید رجایی، یعنی پارک آبی کوثر شیراز راهنمایی می‌کند.

 • جاهای دیدنی شیراز

  در لیست جاهای دیدنی شیراز آنقدر تنوع وجود دارد که این شهر را به یکی از مقصدهای محبوب هم برای گردشگران داخلی و هم برای بازدیدکنندگان بین‌المللی تبدیل کرده است. اگر قصد سفر به شیراز را دارید، لیست جاهای دیدنی شیراز جاذبه‌های تاریخی شیراز، جاذبه‌های طبیعی شیراز، بازارها و مراکز خرید و تفریحات شیراز را در این مقاله بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید