ورود
Qeytarieh Park

پارک قیطریه تهران

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

پارک قیطریه در تهران جزو پارک‌های قدیمی و معروف این شهر است. در سفر‌های خانوادگی ایرانی‌ها، رفتن به پارک یکی از تفریحات ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. تنوع پارک‌ها در تهران بسیار زیاد است و پارک قیطریه جزو بهترین پارک‌های شمال شهر تهران است که معمولا پایتخت‎‌نشینان هر آخر هفته آن را برای پیک‌نیک و پیاده‌روی انتخاب می‌کنند.

پارک قیطریه یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران در شمال این شهر است. بوستان قیطریه در میان تهرانی‌ها محبوبیت زیادی دارد و جزو پارک‌های قدیمی تهران محسوب می‌شود. پوشش جنگلی که در این پارک وجود دارد در خنکای آب‌وهوا تاثیر بسزایی دارد. بوستان قیطریه دارای فضای دلنشین و مطلوبی است که آن‌را برای تفریح و استراحت هر سن‌وسالی مناسب می‌کند. امکانات تفریحی و فرهنگی پارک قیطریه باعث شهرت بیشتر آن در بین تهرانی‌ها شده است. اگر به تهران سفر کرده‌اید و دوست دارید چند ساعتی از ترافیک سنگین و هوای آلوده تهران دور بمانید، پیشنهاد می‌کنیم سری به پارک قیطریه بزنید و نفسی تازه کنید. با یوتراوز همراه باشید تا با هم گشتی در بوستان قیطریه تهران بزنیم.

آنچه از پارک قیطریه تهران در ادامه می‌خوانید:


پارک قیطریه کجاست؟

پارک قیطریه در لیست‌ پارک‌های قدیمی و معروف تهران قرار دارد که جزو جاذبه‎ گردشگری معروف در میان جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. این پارک بزرگی فضایی مناسب برای همه افراد در سنین مختلف است که با پوشش جنگلی خود در میان تهرانی‌ها طرفدار زیاد دارد. پارک قیطریه تهران مساحتی به وسعت 122000 مترمربع دارد و در ناحیه 7 منطقه یک شمال شهر تهران جا خوش کرده است. مهم‌ترین ویژگی پارک قیطریه پوشش سرسبز با درختان بلند و تنومند است که فضایی مناسب برای ورزش‌های سبک و پیاده‌روی‌های تک‌نفره و گروهی را به وجود آورده است. 

پارک قیطریه در هر فصلی از سال زیباست و در فصل‌های بهار و تابستان این پارک بزرگ و قدیمی از برگ‌های سبز درختان و چمن‌زارها پوشیده شده و با گل‌های رنگارنگ تزئین می‌شود.

پارک قیطریه آدرس:

 • استان تهران، تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر

پارک قیطریه از سمت جنوب به بزرگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه و از سمت شمال به محله فرمانیه منتهی می‌شود.  (نقشه 👇)
درباره‌ی پارک قیطریه تهران بیشتر بخوانید:

Nature of Gheytariyeh Park

پارک قیطریه در محله‌ای به نام قیطریه، در شمال شهر تهران و ناحیه 7 منطقه یک شهرداری با مساحتی به وسعت 122000 مترمربع قرار دارد. ویژگی برجسته بوستان قیطریه وجود فضایی جنگلی است که پوشش گیاهی وسیع و متنوعی را به وجود آورده که در هر فصل جلوه زیبایی دارد. درختان سرسبز و درهم تنیده این پارک فضای خوبی را برای زندگی پرندگان فراهم کرده است به طوری‌که در گوشه‌وکنار این بوستان چمن‌کاری و گل‌کاری‌های متنوع و زیبایی به چشم می‌خورد.

پارک قیطریه به گونه‌ای طراحی شده که مناسب سلیقه هر سن‌وسالی از کودکان تا سالمندان باشد. همچنین این پارک موقعیت مکانی خوبی دارد که از سمت جنوب به بزرگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه دسترسی دارید و از سمت شمال در محله فرمانیه واقع شده است. همچنین از سمت شرق به محله قدیمی چیذر و از سمت غرب به محله قیطریه و شریعتی دسترسی پیدا می‌کند.
حکایت پارک قیطریه از گذشته تا به امروز:

قدمت بوستان قیطریه به دوره قاجار بازمی‌گردد. این پارک در گذشته باغی وسیع همراه با انبوهی از درختان بوده و به خواهر تنی ناصرالدین شاه تعلق داشته است. از همان زمان تا به امروز پارک قیطریه در تهران جزو پارک‌های قدیمی و بزرگ به شمار می‌رود. بر اساس آنچه که در تاریخ مطرح شده، ساختمانی که در میان پارک قرار دارد و این روزها به عنوان فرهنگ‌سرای ملل فعالیت می‌کند، به اعتقاد بعضی مورخین توسط میرزا تقی‌خان امیرکبیر ساخته شده ‌است در صورتی‌ که علی اصغر اتابک بانی اصلی ساخت آن بوده است.

در سال 1356 شهردار وقت تهران مرحوم آقای دکتر غلامرضا نیک‌پی که نوه دختری شاهزاده ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه بود، بخش‌هایی از زمین که به ایشان ارث رسیده بود را وقف کرد. دکتر غلامرضا نیک‌پی قصد داشت زمین‌ها را در شمال شهر تهران به پارک تبدیل کند بنابراین آنچه که از زمین‌ها باقیمانده بود را از ورثه صارم‌الدوله (نواده‌های قاجار) خریداری کرد تا پارکی بزرگ یعنی قیطریه امروزی شکل بگیرد. در پی این اقدام پارک قیطریه اکنون دارای شکل نامنظم هندسی است.


فرهنگسرای ملل در پارک قیطریه

Gheytariyeh Park Cultural Center

ویژگی برجسته این پارک قدیمی وجود فرهنگسرای ملل در مرکز آن است. فرهنگسرای ملل پارک قیطریه از سال 1373 فعالیت خود را آغاز کرده و یکی از معروف‌ترین فرهنگسرهای تهران به شمار می‌آید. این فرهنگسرای بزرگ و معروف تحت نظارت سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران فعالیت می‌کند و در آن کلاس‌های آموزشی و هنری مختلفی برگزار می‌شود. از بخش‌های مختلف فرهنگسرای ملل پارک قیطریه، می‌توان به نگارخانه، کانون فرهنگ و زندگی و کتابخانه اشاره کرد. همچنین یکی دیگر از فعالیت‌های این فرهنگ‌سرا برگزاری نمایشگاه آثار هنری هنرمندان مختلف داخلی و خارجی است.


تاریخچه فرهنگسرای ملل

در دوره قاجار میرزا علی اصغر اتابک عمارتی زیبا در این باغ بزرگ می‌سازد که اکنون این عمارت به عنوان فرهنگسرای ملل در بوستان قیطریه فعالیت می‌کند. بعضی از افراد گمان می‌کنند که این عمارت منزل میرزا تقی‌خان امیرکبیر بوده ولی این موضوع اصلا صحت ندارد چون امیرکبیر هیچگاه در این عمارت زندگی نکرده است.
شهرداری تهران در سال 1372 این ملک را خریداری می‌کند و مورد بازسازی و مرمت قرار می‌‌دهد. متاسفانه این فرهنگسرا در سال 1379 دچار آتش‌سوزی می‌شود و دوباره مورد بازسازی قرار می‌گیرد و بعد شروع به فعالیت می‌کند.
کتابخانه امیرکبیر پارک قیطریه

یکی دیگر از بخش‌های ارزشمند پارک قیطریه تهران، کتابخانه امیرکبیر است. این کتابخانه بزرگ جزو قسمت‌های مهم فرهنگسرای ملل محسوب می‌شود و در مجاورت مجموعه فرهنگسرا و مرکز پارک قیطریه قرار دارد. کتابخانه امیرکبیر مساحتی حدود 306 مترمربع دارد و در سال 1373 توسط شهرداری تهران افتتاح شده و در سال 1376 به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران واگذار شده است. این کتابخانه اکنون یکی از جاذبه‌های فرهنگی و دیدنی پارک قیطریه تهران است که به عنوان کتابخانه‌های درجه سوم در تهران فعالیت می‌کند. 

از امکانات و قسمت‌های مختلف کتابخانه امیرکبیر پارک قیطریه می‌توان به دو سالن مطالعه مجزا برای خانم‌ها و آقایان، سالن مطالعه ویژه خردسالان، بخش کتاب گویا، اینترنت بی‌سیم، قسمت نشریات و مرجع، قسمت ویژه نابینایان، بخش مخصوص نوسوادان، قسمت دیداری-شنیداری، نمازخانه، بوفه، بخش کمک آموزشی، قسمت کتاب‌های آموزشی و اتاق پژوهش اشاره کرد. همچنین کتابخانه امیرکبیر محلی مناسب برای مطالعه کنکوری‌هاست که هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک شویم کتابخانه پارک قیطریه هم شلوغ‌تر می‌شود.

از برنامه‌های مهم برگزار شده در کتابخانه امیرکبیر می‌توان به تجهیز کتابخانه‌های مدارس منطقه یک، جشن تولد کتاب، یک کتاب یک نویسنده، رونمایی کتاب، اردوی بازدید مدارس از بخش‌های مختلف کتابخانه و دیگر موارد اشاره کرد.

 • آدرس: تهران، بزرگراه صدرا، بوستان قیطریه، فرهنگسرای ملل، کتابخانه امیرکبیر

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برگزاری کلاس‌ها و بازدید از فرهنگسرای ملل و کتابخانه امیرکبیر پارک قیطریه می‌توانید با شماره 02122671718 تماس بگیرید. این فرهنگسرا هر روز از ساعت 9 یا 9:30 صبح الی 8 شب باز است. برای استفاده از کلاس‌های آموزشی باید هزینه‌ی جداگانه‌ای پرداخت کنید اما بازدید از گالری و نگارخانه به‌صورت رایگان است.


امکانات تفریحی پارک قیطریه تهران

پارک قیطریه تهران یکی از بهترین مقصدهای تهران برای تفریحات مختلف است. در ادامه با تفریحات این پارک هم آشنا شوید.


امکانات ورزشی پارک قیطریه

running route in Qeytariyeh Park

فضای سرسبز و آب‌وهوای خنک این پارک زیبا مناسب پیاده‌روی است که امکانات ورزشی هم در فضای سبز پارک موجود است. از وسایل ورزش‌های همگانی این پارک می‌توان به میز پینگ‌پنگ و میز شطرنج اشاره کرد. همچنین برای علاقه‌مندان به بازی بدمینتون هم زمین اختصاصی جداگانه در پارک وجود دارد.


نمایش‌های خیابانی پارک قیطریه

در سال‌های اخیر کوچه‌ها و خیابان‌های تهران شاهد نمایش‌های خیابانی متعددی بوده است. پارک قیطریه هم جزو مکان‌های تفریحی در تهران است که از گوشه‌وکنار آن صدای ساز و آواز جوانان به گوش می‌رسد یا عده‌ای هم مشغول اجرای نمایش‌های خیابانی هستند. یکی از تفریحات پارک قیطریه تماشا و تشویق این جوانان هنرمند ایرانی است که مردم را در اجرای شاد و هیجان‌انگیز خود شریک می‌کنند.


سینما چندبعدی پارک قیطریه

سینما چندبعدی یکی از امکانات ویژه و جذاب در پارک قیطریه است. با رفتن به سینمای 6 و 7 بعدی پارک قیطریه لحظات هیجان‌انگیزی را همراه با عزیزان خود ثبت کنید. همچنین این سینما جزو مجهزترین سینماهای چند بعدی تهران است که هر روز از ساعت 10 صبح الی 11 شب باز است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات دقیق‌تر برای رفتن به سینما با شماره 02188355104 تماس بگیرید.


زمین بازی کودکان به همراه زمین اسکیت

 children's playground in Qeytarieh Park

بخش دیگری از پارک قیطریه برای تفریح کودکان اختصاص پیدا کرده است. انرژی کودک شما در این زمین بازی حسابی تخلیه می‌شود. زمین اسکیت هم برای کودکان و نوجوانان طراحی شده که بخش ویژه‌ای در پارک قیطریه محسوب می‌شود و پارک‌های کمتری در تهران از این مزیت برخوردار هستند.


مسیر دسترسی به پارک قیطریه با مترو

برای رفتن به پارک قیطریه می‌توانید از ماشینی شخصی خود یا اتوبوس شهری، مترو و تاکسی استفاده کنید. پارک قیطریه در تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز و جنب خیابان روشنگر قرار دارد. اگر دوست ندارید ساعت‌ها در ترافیک سنگین تهران وقت‌تان تلف شود، بهتر است از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو استفاده کنید.

دسترسی با مترو:

اگر قصد دارید با مترو به پارک قیطریه تهران بروید، باید سوار خط یک متروی تهران یعنی، کهریزک تجریش شوید و در ایستگاه قیطریه پیاده شده و با چند قدم پیاده‌روی خود را به پارک قیطریه برسانید. 


دسترسی با اتوبوس شهری:

برای رفتن به پارک قیطریه باید از خط تندروی 106 پایانه شهید افشار به پایانه لاله استفاده کنید و در ایستگاه قیطریه پیاده شوید. اگر می‌خواهید با خط تندرو بروید باید خود را به پایانه پارک وی در خیابان ولیعصر تهران برسانید.


دسترسی با تاکسی:

در هر نقطه از شهر تهران که هستید می‌توانید از خط‌های مختلف تاکسی استفاده کنید و خود را به پارک قیطریه برسانید. اما در قسمت پارک قیطریه خط تاکسی مستقیم وجود ندارد و شما باید از خط‌هایی مانند میدان رسالت به قدس یا پایانه نظری به نوبنیاد استفاده کنید و در خیابان قیطریه پیاده شوید و باید برای رسیدن به پارک پیاده‌روی کنید.


دیدنی‌های اطراف پارک قیطریه

Cinema Museum of Iran

بعد از کلی راه‌رفتن و گردش در پارک قیطریه می‌توانید به جاذبه‌های گردشگری اطراف پارک هم سری بزنید و حسابی با عزیزان خود خوش بگذرانید. از دیدنی‌های اطراف پارک قیطریه می‌توان به بازار تجریش، باغ فردوس و امامزاده چیذر اشاره کرد که در فاصله کمی از پارک قرار دارند. شما می‌توانید تنها با کمی پیاده‌روی به دیدنی‌های اطراف این پارک سری بزنید.


پوشش گیاهی متنوع پارک قیطریه

Various plant decorations of Qeytariyeh Park

یکی از کارهای لذت‌بخشی که در پارک قیطریه باید انجام داد قدم‌زدن در میان انبوه درختانی است که در این پارک وجود دارند. از درختان قدیمی و معروف پارک قیطریه می‌توان درختان کاج، نارون، اقاقیا، بلوط، گردو، صنوبر، سدروس، نوئل، بید مجنون، ماگنولیا، سرو لاوسون و چنار نام برد. همچنین درختچه‌های زیادی در این پارک به چشم می‌خورد که می‌توان به درختچه‌هایی مانند نرگس درختی، زرشک، زالزالک، سوداغ، بوداغ و گز اشاره کرد. همچنین در حین قدم‌زدن گربه‌های زیادی را در پارک می‌بینید، برای همین است که پارک قیطریه به پاتوق گربه‌های تهران هم معروف است.


شکم‌گردی در پارک قیطریه

اول از همه باید بگوییم در پارک قیطریه تنوع غذایی وجود ندارد و این پارک فقط یک کافی‌شاپ و تعدادی غرفه و مغازه اغذیه‌فروشی دارد. اما در اطراف پارک قیطریه رستوران‌ها، کافه‌ها و فست‌فودهای خوب و معروفی هستند که اگرچه به پای قدیمی‌ترین کافه‌های تهران همچون کافه نادری نمی‌رسند، اما غذاهای باکیفیت و خوشمزه‌ای سرو می‌کنند.

شما می‌توانید از رستوران‌های اطراف پارک هم غذا را به صورت بیرون‌بر تهیه کنید و بعد با عزیزان خود در فضای آرام و دلنشین پارک نوش‌جان کنید. همچنین در فصل‌های مختلف سال اطراف پارک عطر و بوی خوراکی‌ها و تنقلات خوشمزه فصلی پیچیده است. در تابستان خوراکی‌های خوشمزه‌ای مانند چغاله بادام، آلوچه و زغال اخته در زمستان هم خوشمزه‌هایی مانند لبو، بلال کبابی و باقالی پخته پارک حسابی معروف هستند.

نوشته های مشابه
 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

 • دربند تهران کجاست و چه تفریحاتی دارد؟

  دربند تهران با درختان سر‌به‌فلک‌کشیده، رودخانه خروشان، کافه رستوران‌های دنج و آب‌وهوای مطبوع خود توانسته جای خود را در دل مسافران و پایتخت‌نشینان باز کند. در این مطلب سری به کوچه باغ‌های سرسبز دربند می‌زنیم و از جاذبه های این منطقه زیبا بیشتر می‌گوییم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز