ورود
قلعه پرتغالی های قشم

قلعه پرتغالی های قشم

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

جزیره قشم پر از جاهای دیدنی مختلف است و ‌قلعه پرتغالی های قشم نیز یکی از همین جاذبه‌ها به شمار می‌رود. این قلعه رازهایی دارد و تاریخچه‌اش پر از فراز و نشیب است. در مطلب زیر می‌خواهیم صفر تا صد ‌قلعه پرتغالی ها را موشکافی کنیم و هر آنچه قبل از بازدید آن لازم است بدانید را، در اختیارتان قرار دهیم.

‌قلعه پرتغالی های قشم یادگاری از زمان استثمار خلیج فارس است که چشم هر تاریخ‌دوستی را به خود می‌دوزد. در گذشته، بخش‌هایی از جنوب کشورمان تحت سلطه پرتغالی‌ها قرار داشت و آن‌ها قلعه‌ای را در این مناطق بنا کردند که حالا به ‌قلعه پرتغالی ها شهرت دارد. این قلعه جزو جاهای دیدنی قشم بوده و یکی از اماکن تاریخی این جزیره به شمار می‌رود. اگر می‌خواهید با ‌قلعه پرتغالی ها بیش‌تر آشنا شوید، این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز را از دست ندهید.


در مقاله قلعه پرتغالی های قشم می‌خوانید:‌قلعه پرتغالی های قشم کجاست؟‌قلعه پرتغالی‌ها در شرق جزیره قشم قرار دارد و بر‌ای رفتن به آن باید خودتان را به سواحل شرقی در نزدیکی اسکله زاکری برسانید. اگر از سمت اسکله راهی قلعه پرتغالی‌ها باشید، ساده‌ترین راه برای رسیدن به این قلعه مسیر بلوار خلیج فارس و سپس ادامه مسیر در بلوار ژئوپارک قشم است. کمی از مسیر را که در بلوار ژئوپارک بپیمایید، تابلوی ‌قلعه پرتغالی ها به چشم‌تان می‌خورد که با گذر از تابلو و خروج از بلوار، تنها چند مسیر کوتاه تا ‌قلعه پرتغالی ها می‌ماند که با کمی پرس‌و‌جو از بومیان منطقه می‌توانید این مسیرها را هم پیدا کرده و خود را به ‌قلعه پرتغالی ها قشم برسانید. آدرس دقیق را می‌توانید در نقشه گوگل مشاهده کنید.

‌آدرس قلعه پرتغالی ها در قشم

📍 استان هرمزگان، جزیره قشم، شهر قشم، بلوار ژئوپارک، قلعه پرتغالی‌های قشم


‌قلعه پرتغالی ها چیست؟

قلعه پرتغالی ها در جزیره قشم

قلعه پرتغالی های قشم یک سازه تاریخی از دوران تسلط پرتغالی‌ها در کشورمان بوده و به منظور نگهداری مهمات و اسلحه‌های استثمارگران پرتغالی‌ها ساخته شده است. جالب است بدانید که از این قلعه به منظور کلیسا و زندان هم استفاده می‌کردند و فرمانده‌های پرتغالی نیز این محل را به عنوان پایگاه فرماندهی‌شان در نظر گرفته بودند. کاربری این قلعه در گذشته هر چه که بود، حالا فقط گردشگری است و گردشگرانی که به جزیره قشم می‌روند، می‌توانند این قلعه را بر‌ای دید و بازدید انتخاب کنند.


تاریخچه ‌قلعه پرتغالی های قشم

تاریخچه قلعه پرتغالی ها


‌قلعه تاریخی پرتغالی ها قشم در سال 1507 میلادی ساخته شد و دستور ساخت آن را فردی به نام «آلفونسو آلبرکرک» که یک دریانورد پرتغالی بود، صادر کرد. در آن زمان، قسمت‌هایی از خلیج فارس تحت تصرف پرتغالی‌ها بوده و راه‌های بازرگانی مختلفی بین کشورها در دریاها وجود داشت و این قلعه به این دلیل بنا شد تا آلفونسو آلبرکرک بتواند به مسیر بازرگانی بین کشور هند و اروپا مسلط شود.

در سال 1623 میلادی بود که این قلعه از فرماندهی پرتغالی‌ها گرفته شد. در آن زمان امام قلی‌خان که یکی از سردارهای سپاه دوره صفوی بود، به این قلعه و تمام دژهای پرتغالی‌ها در جنوب ایران حمله کرد و این مناطق را به تصرف ایرانی‌ها درآورد.


قلعه پرتغالی ها جزیره قشم

جالب است بدانید که قلعه پرتغالی ها در سال 1387 توسط فردی به نام احسان یغمایی کشف شد. زمانی که باستان‌شناس‌ها این قلعه را کشف کردند، در آن آثار تاریخی مختلفی هم پیدا کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به ظروف چینی، توچ جنگ و شیشه‌هایی که در ونیز ساخته شدند، اشاره کرد.

شرکت برق در آبان ماه سال 1387 حفاری‌هایی را در حوالی ‌قلعه پرتغالی ها انجام داد که به یک تونل زیر زمینی رسید و جالبی ماجرا اینجاست که این تونل به قلعه وصل می‌شد. در گذشته در این تونل مهمات نظامی را نگهداری می‌کردند و راهی نیز بر‌ای گریز فرماندهان در زمان اشغال قلعه بود. طول این تونل 3 کیلومتر است و تا میدان سعدی ادامه دارد.


معماری ‌قلعه پرتغالی های قشم

داخل قلعه پرتغالی های قشم

‌قلعه پرتغالی ها مساحتی برابر با 2 هزار متر مربع دارد و باستان‌شناسان از آن به عنوان یک دژ راست‌گوشه یاد می‌کنند. مصالحی که در ساخت ‌قلعه پرتغالی ها استفاده شده نیز سنگ آهکی، گچ و ملات ساروج محلی هستند. این مصالح نتوانستند استحکام قلعه را حفظ کنند و بر‌ای همین در زلزله‌ای که در بهار سال 1379 رخ داد و 5.9 ریشتر قدرت داشت، بخش‌های زیادی از قلعه تخریب شد. به گوشه‌های این قلعه که نگاه کنید، برج‌ها و باروهایی را می‌بینید که پرتغالی‌ها در آن زمان از این سازه‌ها به منظور قرار دادن توپ و منجنیق‌هایشان استفاده می‌کردند.

‌قلعه پرتغالی ها شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که در ادامه آن‌ها را لیست می‌کنیم:

  • زندان
  • کلیسا
  • انبارهای اسلحه
  • آب‌انبار بزرگ
  • مقر فرماندهی و تالار
  • اتاق‌های سرباز خانه

این قلعه بارها بازسازی و مرمت شده تا استحکام خود را حفظ کند و همچنان به عنوان یکی از جاهای دیدنی قشم پذیر‌ای مردم و گردشگران این جزیره باشد.


بازدید از قلعه پرتغالی ها

بازدید از قلعه پرتغالی های قشم

بهترین زمان بر‌ای این‌که به ‌قلعه پرتغالی ها بروید، از اواخر پاییز تا اوایل بهار است. در این مدت، هوا در بهترین حالت خود قرار دارد و قطعا سفر به این قلعه برایتان بی‌نهایت لذت‌بخش می‌شود. البته اگه اوایل بهار را بر‌ای رفتن به قشم و بازدید از این قلعه انتخاب کنید، شاید شلوغی کمی اذیت‌تان کند. پس اگر نمی‌خواهید به شلوغی بخورید و دوست دارید از آرامشی فضای قلعه بهره‌مند شوید، اواخر فصل پاییز و اوایل زمستان را بر‌ای سفر به آن‌جا انتخاب کنید.


ساعت بازدید ‌قلعه پرتغالی های قشم

عکس قلعه پرتغالی های قشم

شما می‌توانید از ساعت 8:00 صبح تا 18:00 از ‌قلعه پرتغالی ها دیدن کنید. طی روز، هو‌ای جزیره ممکن است گرم و شرجی باشد، بر‌ای همین پیشنهاد می‌دهیم رفتن به قلعه پرتغالی‌ها را به بعدازظهر موکول کنید چون با نورپردازی مناسب این قلعه و هو‌ای مناسب می‌توانید از بازدید قسمت‌های مختلف قلعه لذت ببرید.

اوایل صبح نیز زمان مناسبی بر‌ای رفتن به این قلعه است.


قیمت بلیط ‌قلعه پرتغالی های قشم

شما باید مبلغ 6 هزار تومان، بر‌ای ورود به قلعه پرتغالی‌ها بپردازید. هزینه بازدید برای گردشگر خارجی نیز 15 هزار تومان است.


عکس های قلعه پرتغالی ها

در ادامه عکس‌های بیشتری از این قلعه تاریخی می‌بینید.

ورودی قلعه پرتغالی های قشم
عکس از قلعه پرتغالی های قشم
قلعه پرتغالی ها در قشم
اشیا کشف شده در قلعه پرتغالی ها قشم
اشیا تاریخی قلعه پرتغالی های قشم

بازدید از ‌قلعه پرتغالی ها قشم به کمک یوتراوز

یوتراوز به شما کمک می‌کند بدون هیچ دردسر یا چالشی در سفر، از ‌قلعه پرتغالی ها قشم بازدید کنید. ما در رزرو بهترین هتل های قشم همراه شماییم.

🔔 اگر قرار است با قطار راهی قشم شوید، برای خرید بلیط قطار مشهد بندرعباس یا خرید بلیط قطار ارزان با هر مبدا و مقصدی که مدنظرتان است، می‌توانید روی ما حساب کنید.

🔔اگر هم دوست دارید زودتر به قشم برسید و برای دیدن جاذبه های بی‌نظیر جزیره قشم، نهایت استفاده را از زمان ببرید؛ پیشنهاد می‌کنیم با زدن روی «بلیط هواپیما تهران قشم» اول قیمت‌ها را مقایسه کنید و بعد با خیال راحت، بلیط خود را از یوتراوز بخرید.

کارشناسان ما  به صورت 24 ساعته آماده هستند تا تمامی کمک‌های لازم به شما بر‌ای استفاده از خدمات سایت یوتراوز (رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما و قطار) را به شما عزیزان ارائه کنند. 

👈بر‌ای دریافت خدمات پشتیبانی و مشاوره رایگان با شماره 1548 📞 تماس بگیرید.👉

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خریدسوالات متداول

‌قلعه پرتغالی ها قشم کجاست؟

استان هرمزگان، جزیره قشم، شهر قشم، بلوار ژئوپارک، نزدیک به ساحل

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز