ورود
Qazaq khane Mansion، Mashq Square

عمارت قزاقخانه در تهران

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

عمارت قزاقخانه تهران از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی در این کلانشهر است. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به تهران حتما به این بنا ارزشمند سری بزنید و زیبایی‌های بی‌نظیرش را از نزدیک ببینید. در ادامه تمام اطلاعاتی که قبل از بازدید عمارت قزاقخانه لازم است بدانید را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

عمارت قزاقخانه در لیست جاهای دیدنی تهران، قدمتی برابر با دوران قاجار دارد. سال‌هاست که این بنای عظیم و چشم‌گیر در میدان مشق تهران خودنمایی می‌کند. معماری عمارت قزاقخانه تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی است و یکی از دلایل جذابیت آن همین سبک معماری بی‌نظیر است. در این مقاله قصد داریم عمارت قزاقخانه را از جهات مختلف بررسی کنیم و برای بازدید از این مجموعه شکوهمند در تهران، دلایل کافی به شما عزیزان ارائه بدهیم. پس همراه ما باشید.

لیستی از آنچه درباره عمارت قزاقخانه خواهید خواند:


عمارت قزاقخانه کجاست؟

  • آدرس عمارت قزاقخانه: تهران، میدان امام خمینی، میدان مشق، روبروی سردر باغ ملی

معرفی عمارت قزاقخانه میدان مشق

Qazagh Khane Mansion In Tehran

میدان مشق یا میدان قزاقخانه بزرگترین میدان تهران بود. این میدان که در مساحت 160 هزار مترمربع گسترده شده‌ بود، محلی برای رژه‌های نظامی و نمایش‌های این چنینی به شمار می‌رفت. میدان مشق در زمان فتحعلی شاه ساخته شد و رفته‌رفته در زمان پادشاهی‌های مختلف، دستی به سر و رویش کشیده شد تا شد میدان مشق امروزی. مهم‌ترین بنای میدان مشق سردر باغ ملی و عمارت قزاقخانه بود.

عمارت قزاقخانه قدیمی‌ترین ساختمان اداری تهران است. این عمارت به گونه‌ای طراحی شد تا از سمت شمال و جنوب چشم‌اندازی برای بازدید از مراسم نظامی داشته باشد. همانطور که گفتیم؛ میدان مشق محل انجام تمرینات و رژه‌های نظامی بود و نام خود را از انجام همین مشق‌های نظامی گرفت. 


کاربری عمارت قزاقخانه در دوران مختلف

Phpto Of QazaQ khane Mansion


در گذر زمان با تحولاتی که این بنا به خود دیده، سه کاربری مختلف را تجربه کرده‌ است: پادگان نظامی اولین کاربری این بنا بود و بعد از آن به ساختمان وزارت جنگ تبدیل شد. تا اینکه از سال 1380 شمسی به عنوان دانشگاه هنر از آن استفاده شد و کاربری آن به دانشگاه عمارت قزاقخانه تغییر یافت. پلان عمارت قزاقخانه به قدری قوی و هوشمندانه طراحی شده که به راحتی فضاهای مورد نیاز برای‌ این کاربری‌ها را تامین کرده‌ است. 

امیدواریم با توضیحاتی که در این مقاله درباره عمارت قزاقخانه و میدان مشق تهران خواندید، یک بازدید فوق‌العاده و به یادماندنی را از این مجموعه تاریخی تجربه کنید.

برای خرید بلیط هواپیما تهران، رزرو هتل در تهران و اطلاعات کامل بازدید از جاهای دیدنی تهران، همیشه می‌توانید روی یوتراوز حساب کنید. 😉
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز