Post Museum Of Tehran

موزه پست تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

موزه پست تهران یکی از جالب‌ترین موزه‌های تهران است و از جاذبه‌های دیدنی این شهر به شمار می‌رود. این موزه ساختمانی زیبا دارد که می‌توان آن را نمونه‌ای از معماری باشکوه ایران معاصر دانست. اطلاعات کامل + ساعت بازدید را در یومگ بخوانید!

کبوتران نامه‌رسان، چاپارها و نامه‌ها زمانی تنها راه ارتباط و خبررسانی بین مردم بوده‌اند. در گذشته باید روزها و ساعت‌ها منتظر می‌ماندیم تا خبری از یار برسد؛ اما امروزه کافی است لپ‌تاپ خود را روشن کرده و با یک ایمیل به هر نقطه از دنیا که بخواهیم پیغامی ارسال کنیم. با این وجود هنوز هم شاید، آشنایی با ابزار ارتباطی در گذشته برای بسیاری از افراد جالب باشد. اگر علاقه دارید به تاریخ چند صد سال پیش سفر کنید و یکی از جالب‌ترین موزه‌های ایران را ببینید، حتما به موزه پست تهران سری بزنید. این موزه که از جاهای دیدنی تهران است، یکی از زیباترین ساختمان‌های دولتی را دارد. اگر می‌خواهید از این موزه جذاب و ساختمان زیبای آن بیشتر بدانید، با یومگ همراه باشید.

آنچه در این مقاله از موزه پست تهران خواهید خواند:


موزه پست تهران کجاست؟

موزه پست تهران که با نام موزه ارتباطات نیز شناخته می‌شود، در خیابان امام خمینی و در نزدیکی سر در باغ ملی قرار گرفته‌ است. جالب است بدانید که خیابان باغ ملی یکی از جذاب‌ترین مناطق تهران است که جاذبه‌های گردشگری تاریخی زیادی در آن واقع شده‌ است.(مشاهده روی نقشه 👇).ساختمان موزه پست تهران

ساختمان موزه پست تهران، یکی از ساختمان‌های قدیمی پایتخت است که معماری بی‌نظیر و خارق‌العاده‌ای دارد. این ساختمان، ترکیبی از معماری اروپایی اما به رسبک ایرانی را دارد؛ طراحی آن به گونه‌ای است که معماری ایران را دارای سبکی نو کرده و تحولی شگرف در معماری به وجود آورده ‌است. این ساختمان مربوط به دوره پهلوی اول است و یکی از ساختمان‌های تاریخی در نزدیکی میدان تاریخی مشق به شمار می‌رود.


آدرس موزه پست تهران

?Where Is The Post Museum Of Tehran

برای تماشای یکی از جذاب‌ترین موزه‌های تهران، یعنی موزه ارتباطات ابتدا باید به خیابان امام خمینی بروید. خیابان امام خمینی در مرکز شهر تهران قرار گرفته‌ است و جاذبه‌های گردشگری بسیاری در دل خود دارد.

 • آدرس موزه پست و تلگراف تهران: تهران، خیابان امام خمینی، سردر باغ ملی تهران، موزه پست و تلگراف تهران
 • تلفن: 02166709132
 • آدرس سایت رسمی موزه پست تهران: https://museum.ict.gov.ir

از آن جایی که موزه پست تهران در محدوده طرح ترافیک این شهر قرار گرفته‌ است و بهترین وسیله برای رسیدن به آن استفاده از مترو است، شما می‌توانید متروهای خط یک (کهریزک - تجریش) و خط دو (فرهنگسرا - صادقیه) را سوار شده و در نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، یعنی ایستگاه امام خمینی پیاده شوید و با کمتر از پنج دقیقه پیاده‌روی به موزه پست تهران برسید.
همچنین با اتوبوس‌هایی که در میدان امام خمینی، پایانه فیاض‌بخش یا پایانه قورخانه تردد می‌کنند، نیز می‌توانید به این موزه برسید. بعد از پیاده شدن در یکی از این پایانه‌ها، خود را به سمت شمال برسانید تا در کمتر از چند دقیقه موزه پست را ببینید.


ساعت کار موزه پست تهران

ساعات بازدید از موزه پست تهران از شنبه تا چهارشنبه از 8 صبح الی 16 است. حداقل زمانی که برای بازدید از این جاذبه نیاز خواهید داشت، دو الی سه ساعت است. قیمت بلیط برای گردشگران داخلی 7000 تومان و برای گردشگران خارجی 10000 تومان است. همچنین بلیط برای کودکان زیر هفت سال، خانواده‌ شهدا و جانبازان رایگان است.


موزه ارتباطات تهران خیابان امام خمینی

 Post and Communications Museum Of Tehran

موزه پست همان موزه ارتباطات تهران است که در خیابان امام خمینی فعلی در یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین ساختمان‌های دولتی قرار دارد. این موزه در سال 1307 با مساحت 1500 در زمان پهلوی اول ساخته شد. نیکلای مارکوف، معمار برجسته و بنام گرجستانی طراح این بنا بود و به جرات می‌توان گفت که موزه پست یکی از برجسته‌ترین آثار اوست.

مهندس مظلومیان نیز معمار سازنده موزه پست و تلگراف است. ابتدا این موزه در سال 1313 به عنوان بخشی از ساختمان وزارت پست و تلگراف افتتاح شد و تا سال 1394 پذیرای بازدید‌کنندگان بود تا اینکه بعد از یک وقفه دو ساله در سال 1396 با عنوان موزه پست مجددا شروع به فعالیت کرد. سال 1387 سالی بود که نام این موزه به موزه پست و ارتباطات تغییر پیدا کرد. موزه پست در واقع بخشی از ساختمان اصلی است که در گذشته اداره گمرکات پست تهران بوده‌ است.


معماری و بخش‌های مختلف موزه ارتباطات تهران

Architecture of Tehran Post Museum

ساختمان موزه پست، به شیوه معماری ملی ساخته شده‌ است و می‌توان آن را یکی از زیباترین ساختمان‌های پایتخت دانست. این ساختمان دو طبقه تشکیل شده از سالن‌ها و غرفه‌های جذابی است که تماشای آن برای کسانی که به آثار تاریخی و کهن علاقه دارند، بشدت توصیه می‌شود. این موزه که در ضلع جنوبی میدان مشق واقع شده‌ است، نمایی از آجر و سنگ دارد.

میدان مشتق، همان مکانی است که در زمان فتحعلی شاه قاجار به عنوان یک منطقه نظامی ساخته شد. این میدان که تغییرات کاربری زیادی به خود دیده‌، تبدیل به میدانی تاریخی در پایتخت شده است؛ جایی که سردر باغ ملی از خیابان شلوغ امام خیمنی جدا می‌شود. 

موزه پست دارای سه ورودی در بخش‌های شمال، شرق و جنوب است که در حال حاضر فقط قسمت جنوبی آن قابل دسترس است: سالن رادیو، سالن لمینت تمبر، سالن هدایا، سالن مخابرات، سالن وزرا، سالن تمبر اورجینال، سالن تمبر، سالن پست، سالن نگارخانه هنری و نگارخانه دائمی چاپار از بخش‌های مختلف موزه پست تهران هستند. برویم با بخش‌های مختلف موزه ارتباطات بیشتر آشنا شویم.


غرفه وزرا

 Post and Communications Museum Of Iran

غرفه وزرا که در طبقه اول موزه پست قرار دارد، مکانی برای نمایش عکس‌های وزرای ارتباطات است. از عکس علی‌قلی‌خان مخبرالدوله (اولین وزیر تلگراف ایران) تا ا عکس محمدجواد آذری جهرمی (وزیر وقت وزارت ارتباطات) را در این موزه می‌توانید ببینید.


سالن لمینت تمبر

سالن لمینیت تمبر، مخصوص رونمایی از تمبرهایی است که با حضور مسئولین رونمایی شده و پس از نوشتن متنی به عنوان یادگاری، لمینت شده و در معرض نمایش قرار داده می‌شود.


سالن رادیو

Post-and-Communications-Museum

سالن رادیو، سالنی برای نمایش رادیو در 100 سال گذشته است. جالب است بدانید که قدمت رادیو در ایران به سال 1303 باز می‌گردد.


سالن مخابرات

در سالن مخابرات، انواع ابزارهای ارتباطی از زمان اختراع الفبای مورس و ارسال اولین تلگراف تا اختراعات چشم‌گیر امروزی قابل مشاهده است.


سالن تمبر اورجینال

سالن تمبر اورجینال، در بخش مرکزی قرار دارد و به تازگی تاسیس شده‌ است. این سالن برای نمایش تمبرهایی است که بعد از پیروزی انقلاب رونمایی شده‌اند.


سالن تمبر

سالن تمبر، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های موزه است و کلکسیونی از تمبرهای مختلف در آن برای مشاهده بازدیدکنندگان قرار دارد.


سالن اشیای پستی

Post-and-Communications-Museum In Tehran

در سالن اشیای پستی، انواع صندوق‌های پستی، مهرهای دستی، مهرهای مصرفی دفاتر پست خارج از کشور، دستگاه‌های نقش تمبر دستی و نمونه صندوق‌های پستی کشورهای مختلف به نمایش گذاشته شده‌اند.


نگارخانه دائمی چاپار

سالن نگارخانه دائمی چاپار، در بال مرکزی موزه پست قرار گرفته و آثار هنری زیبایی را در خود جای داده‌ است. این سالن، یکی از زیباترین بخش‌های معماری موزه ارتباطات را دارد.


سالن هدایا

سالن هدایا، سالنی است که در آن هدایای مقامات رسمی وزارت‌خانه ارتباطات در کشورهای مختلف را برای بازدید گردشگران گذاشته‌اند. همچنین کتابخانه و حیاط مرکزی از دیگر بخش‌های این موزه هستند.
اگر به تماشای آثار تاریخی تهران علاقه‌مند هستید و دوست دارید بدانید که گذشتگان چطور با یکدیگر در ارتباط بوده‌اند، حتما به موزه پست و تلگراف در خیابان امام خمینی بروید و با ابزارهای خلاقانه در گذشته بیشتر آشنا شوید.

نوشته های مشابه
 • موزه آبگینه و سفالینه تهران

  موزه آبگینه و سفالینه تهران، یکی از زیباترین موزه‌های پایتخت است که می‌توان آن را موزه تخصصی شیشه و سفال در ایران دانست. این موزه یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود و گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. اطلاعاتت کامل + ساعت بازدید را در این مقاله بخوانید!

 • کاروانسرای خانات تهران

  کاروانسرای خانات کاروانسرایی قدیمی در دل تهران است که از دوره قاجار به یادگار مانده‌ است. جاذبه‌ای قدیمی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده‌ و می‌توان آن را یکی از متفاوت‌ترین جاذبه‌های تهران دانست. اطلاعات کامل‌تر را اینجا بخوانید!

 • خانه تیمورتاش تهران

  خانه تاریخی تیمورتاش خانه‌ای قدیمی به یادگار مانده از دوران قاجار است که این روزها از آن به عنوان موزه جنگ هم یاد می‌شود. اگر می‌خواهید جزئیات بیشتری از خانه تیمورتاش بدانید، جای درستی را انتخاب کرده‌اید. پس به خواندن ادامه دهید!

دیدگاهتان را بنویسید