ورود
باغ محتشم رشت

باغ محتشم رشت

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

نمی‌دانیم تابه‌حال به رشت سفرکرده‌اید یا نه، اما مطمئنیم به محض شنیدن نام رشت، تصویر منطقه‌ای سرسبز و رویایی پیش چشمانتان نقش می‌بندد. در این مقاله می‌خواهیم از یکی از زیباترین مناطق رشت بگوییم و به این تصویر رویایی رنگ واقعیت بخشیم.

باغ محتشم رشت یکی از زیباترین جاهای دیدنی رشت است. مکانی که لقب قدیمی ترین پارک این شهر را یدک می‌کشد و همچون نگینی سرسبز در جنوب این شهر زیبا می‌درخشد. باغ محتشم روزگار پرفرازونشیبی را پشت سرگذاشته و قدمت آن به دوران ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد. اهالی رشت این باغ زیبا را به عنوان پارک شهر رشت نیز می‌شناسند و هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها باغ محتشم را بهترین مکان برای قدم‌زدن و دورشدن از هیاهوی زندگی، می‌دانند.

با اینکه این باغ همیشه پررونق بوده و یکی از مکان‌های پرطرفدار گردشگران محسوب می‌شده، اما اتفاقی در 5 شهریور 1401، نام این باغ را بیشتر از پیش سر زبان‌ها انداخته است. پیکر شاعر بلندآوازه ایرانی؛ هوشنگ ابتهاج طبق وصیت خودش در این باغ به خاک سپرده شده و به واسطه این اتفاق، بسیاری از اهالی شعر و ادب ، بیش از پیش با این باغ زیبا آشنا شدند.

در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز از باغ محتشم شهر رشت، تاریخچه و امکانات آن می‌گوییم و شما را به سفری مجازی به دل یکی از زیباترین جاهای دیدنی رشت می‌بریم. می‌دانیم که بعد از مطالعه این مطلب، برای قدم‌زدن در این باغ رویایی وسوسه می‌شوید، حق دارید! پس از خرید بلیط هواپیما غافل نشوید و خود را در اولین فرصت به رشتِ دوست‌داشتنی برسانید. این شهر با همه زیبایی‌هایش در انتظار شماست!

در این مقاله درباره باغ محتشم رشت می‌خوانید:باغ محتشم رشت کجاست؟

باغ محتشم رشت کجاست؟

باغ محتشم رشت در جنوب رشت، خیابان حافظ و در کنار رودخانه گوهر رود قرار دارد. درسال‌های گذشته مردمی که باغ می‌آمدند، حتما برای ماهیگیری سری هم به این رودخانه هم می‌زدند، اما امروزه به دلیل آلودگی ناشی از فاضلاب‌های شهری و بیمارستانی، رودخانه گوهررود رونق خود را از دست داده و کمتر سراغی از آن می‌گیرد. حتما برایتان جالب است اگر بدانید در باغ محتشم یک عمارت کلاه فرنگی هم وجود دارد که این باغ را از نظر تاریخی نیز، قابل اهمیت می‌کند.

📍 آدرس باغ محتشم رشت: خیابان حافظ، کنار رودخانه گوهر رود

نقشه باغ محتشم رشت

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

نحوه دسترسی به باغ محتشم رشت

فرقی نمی‌کند که کدام یک از هتل های رشت را برای اقامت انتخاب کرده‌اید، دسترسی به باغ محتشم رشت بسیار آسان است. ما برای راحت‌ترشدن کار شما، نحوه دسترسی به این باغ را از میدان شهرداری که نماد شهر رشت است، بررسی می‌کنیم:

فاصله میدان شهرداری تا باغ محتشم تنها 3 کیلومتر است. برای دسترسی به این باغ فقط کافی‌ست وارد خیابان شریعتی شده و از آنجا به خیابان مطهری بروید. پس از واردشدن به خیابان حافظ، باغ محتشمی در برابرتان خودنمایی می‌کند. البته که تاکسی‌های میدان شهرداری رشت هم می‌توانند شما را در کوتاه‌ترین زمان، به باغ محتشمی برسانند.

البته اگر نظر ما را بخواهید، ما قدم‌زدن از میدان شهرداری تا باغ محتشم را پیشنهاد می‌کنیم. برای دسترسی به باغ، باید از کنار سبزه میدان عبور کنید، وارد خیابان لاکانی شوید و بعد از عبور از خیابان قلمستان 2 به خیابان حافظ و سپس باغ محتشم برسید. مطمئنیم زیبایی‌های مسیر آنقدر برایتان جذاب و چشم‌نواز هستند که ناخودآگاه مجبور می‌شوید بایستید و از این زیبایی‌ها عکس بگیرید. درنتیجه زمان از دستتان درمی‌رود و مسافتی که نهایتا 25 دقیقه باید طول بکشد، بیشتر از یک ساعت خواهد شد که به نظر ما ارزشش را دارد!

بهترین زمان بازدید از باغ محتشم رشت

درختان باغ محتشم رشت

بازدید از باغ محتشم فصل و ماه نمی‌شناسد! می‌توانیم با اطمینان بگوییم که این باغ می‌تواند شما را با زیباییهای منحصربهفردش در هرفصل غافلگیر کند! پس به دنبال جواب بهترین زمان بازدید از باغ محتشم رشت نباشید! در فصل بهار درختان تازه جوانه زده، سرتاسر باغ را پرمی‌کنند. در پاییز هرجا که چشم بچرخانید برگ‌های زرد و نارنجی را می‌بینید که با وزش باد، در هوا تکان می‌خورند و جلوه‌ای رویایی به باغ می‌بخشند. در زمستان و زمان باریدن برف، قدم‌زدن در باغ محتشم لذت دیگری دارد. فقط کافی‌ست یک‌بار ازین باغ دیدن کنید تا به حرف ما ایمان بیاورید!

تاریخچه باغ محتشم رشت

مالک باغ محتشم فردی بود به نام اکبرخان بیگلربی. او از ثروتمندان و افراد بانفوذ دوران حکومت ناصرالدین شاه بود و مسئولیت رسیدگی به گمرکات شمال ایران را برعهده داشت. درختان سربه‌فلک‌کشیده و تنومند باغ و همچنین خیابان‌کشی و ساخت عمارت فرنگی، نتیجه پیگیری‌ها و دلسوزی‌های اکبرخان بیگلربی است. پس از فوت او این باغ به عنوان ارث به دخترش رسید و درنهایت صادق خان اکبر محتشم الملک که پسرعمو و دامادش بود، مسئولیت رسیدگی به باغ محتشم را برعهده گرفت. به همین دلیل هم نام این باغ چند ده هکتاری را محتشم گذاشتند.

البته که اقبال صادق خان محتشم بلند نبود و میراث گرانبها و ارزشمندش به دلیل بدهی‌های مالیاتی، به تصرف دولت درآمد و در سال 1339 هم تبدیل به پارکی عمومی شد. البته که این همه ماجرا نبود! به مرور زمان و با طرح توسعه خیابان‌های اطراف باغ، از وسعت باغ محشتم کاسته شد و با احداث ساختمان شهرداری و همچنین شهربازی، وسعت این باغ به حدود 14 هکتار رسید.

عمارت کلاه فرنگی باغ محتشم رشت

عمارت فرنگی باغ محتشم رشت

باغ محتشم با همه باغ‌هایی که تابه‌حال با آن مواجه شده‌اید فرق دارد، از درختان زیبا و متفاوت آن گرفته تا رودخانه‌ای که در نزدیکی آن است. اما ویژگی که این باغ را از سایر باغ‌ها متمایز می‌کند، عمارت کلاه فرنگی آن است. عمارت کلاه فرنگی باغ محتشم مکانی برای سکونت تابستانی اکبرخان و حاکمان بعد او بوده و دستور ساخت آن را هم اکبرخان بیگربیگی داده است.

این عمارت از بیرون 3 طبقه به نظر می‌آید اما در واقعیت 4 طبقه است. طبقات اول و دوم، هرکدام دو اتاق دارند و پنجره‌هایی هم برای تهویه مناسب و نورگیری اتاق‌ها، ساخته شده است، اما بلندترین اتاق عمارت فرنگی که لقب زیباترین اتاق این بنا را دارد، عمارت هشت گوش است. سرتاسر این اتاق، پنجره‌هایی وجود دارند که رو به باغ باز می‌شوند. لذت تماشای باغ زیبای محتشم رشت، از داخل عمارتی تاریخی، قابل وصف نیست! اگر از مساحت عمارت کلاه فرنگی رشت بخواهید بدانید، باید بگوییم مساحت آن حدود 240 مترمربع است و به شکل هشت‌ضلعی و با آجر و چوب ساخته شده است.

چنانچه این سوال برای شما هم پیش آمده که چرا به این بنا عمارت فرنگی می‌گویند، باید جواب آن را از نمای این ساختمان پیدا کنید! طبقه بالای عمارت شبیه به کلاه سیلندری طراحی شده و به دلیل شباهت آن با کلاه‌های فرنگی، نام آن را عمارت فرنگی گذاشته‌اند. این عمارت زیبا در 26 آبان سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و از نظر تاریخی اهمیت فراوانی دارد.

درحال حاضر در عمارت فرنگی باغ محتشم رشت کلاس‌های هنری و صنایع‌دستی برگزار می‌شود و ورود به آن برای عموم آزاد و رایگان است. پس برای خرید بلیط قطار تردید نکنید و برای تجربه گشت‌وگذاری تفریحی و تاریخی، برنامه سفر به باغ محتشم شهر رشت را بچینید!

امکانات باغ محتشم رشت

درختان باغ محتشم رشت

با اینکه قدم‌زدن در کنار درختان باغ محتشم رشت و نشستن روی نیمکت‌های این باغ زیبا، بهترین و لذت‌بخش‌ترین تفریح است؛ اما برای آسایش بیشتر مسافران و اهالی شهر، امکانات رفاهی جذابی در محوطه باغ ایجاد شده است. این امکانات شامل این موارد هستند:

 • آلاچیق
 • زمین بازی کودکان
 • نمازخانه
 • میز تنیس
 • زمین ورزشی
 • وسایل بازی همگانی
 • دیواره سنگ‌نوردی
 • سرویس بهداشتی

جاهای دیدنی نزدیک باغ محتشم رشت

می‌دانیم که دل‌کندن از پارک شهر رشت چندان آسان نیست، زیبایی‌های این پارک به قدری زیاد است که ساعت‌ها محو تماشای آن‌ها می‌شوید و گذر زمان را حس نمی‌کنید؛ اما پیشنهاد می‌کنیم برای تجربه سفری پربار و به‌یادماندنی به سراغ سایر جاهای دیدنی رشت هم بروید. این مکان‌ها فاصله زیادی از باغ محتشم ندارند و می‌توانند حال و هوای متفاوتی به سفر شما ببخشند.

میدان شهرداری

میدان شهرداری شهر رشت

وقتی از نماد شهر رشت صحبت می‌کنیم، تصویر میدانی زیبا با چند ساختمان سفید رنگ در ذهنمان نقش می‌بندد. میدان شهرداری رشت به امضای این شهر تبدیل شده و قدم‌زدن و عکاسی در آن از واجبات سفر به رشت است. از اهمیت این مکان تاریخی همین بس که اگر کسی به رشت سفر کند و سری به میدان شهرداری نزند، انگار سفر خود را ناتمام گذاشته است!

📍 آدرس میدان شهرداری رشت: محله فرهاد خیابان سعدی، خیابان نشاط

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی رشت

نام رشت با نام سردار شجاع نهضت جنگل گره خورده است. میرزا کوچک خان جنگلی نیمی از عمر خود را در راه مبارزه استبداد صرف کرد و در حالی که در پی تجدید قوا برای مبارزات بعدی‌اش بود، در سن 49 سالگی در کوه‌های تالش در اثر سرما و یخبندان درگذشت. اکنون آرامگاه او یکی از اماکن مهم و دیدنی شهر رشت است. آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در قبرستان سلیمان داراب قرار گرفته و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

📍 آدرس آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی: محله سلیمان داراب، خیابان استاد سرا، قبرستان سلیمان داراب

پارک ملت

پارک ملت رشت

پارک ملت رشت یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این شهر است. این پارک در 3 کیلومتری باغ محتشم قرار دارد و وجود ساعت آفتابی آنالماتیک و خانه گردشگری، این مکان را به مقصد همیشگی بسیاری از گردشگران تبدیل کرده است.

📍 آدرس پارک ملت رشت: میدان انصاری، خیابان انصاری، بوستان ملت

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت

مگر می‌شود کسی از آرامگاه میرزا کوچک خان دیدن کند و سری به خانه زیبایش نزند؟! خانه سردار جنگل را می‌توانیم موزه رشت بنامیم، موزه‌ای که نه تنها عکس‌ها، نامه‌ها، پوشاک و حتی ادوات جنگی میرزا کوچک خان را درون خود جای داده که ما را با نوع معماری 100 سال پیش خانه‌های رشت نیز آشنا می‌کند.

📍 آدرس خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت: خیابان استاد سرا، خیابان سهیل دبیری

در پایان...

از شما ممنونیم که در این سفر مجازی هیجان‌انگیز همراه ما بودید! امیدواریم در سفر بعدیتان حتما سری به باغ محتشم رشت بزنید، زیر سایه درختان کهنسال و تنومندش بنشینید، از عمارت کلاه فرنگی عکس بگیرید و ریه‌هایتان را از هوای پاک باغ پر کنید.
سوالات متداول

باغ محتشم رشت کجاست؟

باغ محتشم رشت در خیابان حافظ و کنار رودخانه گوهر رود قرار دارد.

آیا باغ محتشم قدیمی ترین باغ رشت است؟

بله؛ قدمت باغ محتشم رشت به دوران ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد.

صاحب باغ محتشم رشت چه کسی است؟

مالک باغ محتشم رشت اکبرخان بیگلربیگی بوده که بعد از مرگ او به دامادش صادق خان اکبر محتشم الملک رسیده است.

در قبرستان باغ محتشم رشت چه کسانی دفن شده‌اند؟

شاعر و پژوهشگر معروف ایرانی هوشنگ ابتهاج (ه.ا. سایه) در باغ محتشم رشت به خاک سپرده شده است.

هتل‌های نزدیک پارک شهر رشت کدام‌ها هستند؟

هتل کادوس و هتل پامچال فاصله کمی با باغ محتشم شهر رشت دارند.

نوشته های مشابه
 • مسیر مشهد به گرگان

  پاییز و بهارِ گرگان، تماشایی است؛ جنگل‌های هزاررنگ، آب‌وهوای عالی، جاده مسحورکننده. اگر چند ساعت پشت‌فرمان نشستن کار سختی برای‌تان نیست، سفر زمینی به گرگان حتما تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهدبود.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

 • معرفی راه آهن مشهد

  پاسخ هر سوالی که درباره راه‌آهن مشهد دارید را، در متن زیر پیدا می‌کنید. این شما و این هم کامل‌ترین راهنمای راه‌آهن مشهد.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز