ورود
maktab khane museum

موزه مکتب‌ خانه مشهد

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

موزه مکتب‌ خانه مشهد جزئی از یک خانه تاریخی در مشهد است. این موزه با این که وسعت زیادی ندارد اما به بهترین شکل توانسته حال‌وهوای مکتب‌ خانه‌های قدیمی را زنده‌ نگه‌ دارد. در این مقاله شما را با این مکتب‌ خانه قدیمی در مشهد آشنا می‌کنیم.

موزه مکتب‌ خانه در یکی از خانه‌های تاریخی مشهد یعنی خانه توکلی واقع شده است. قرارداشتنِ این موزه کوچک در دل خانه‌ای تاریخی، باعث شده تا بازدید از آن برای ساعتی، حس‌وحال ناب دوران کودکی‌ را برایمان زنده کند. خانه‌ای که موزه مکتب‌ خانه را در خود جای داده، به «خانه تاریخی توکلی مشهد» معروف است. به این موزه نوستالژیک بروید و یکی از اولین کلاس‌های درس ایران را از نزدیک ببینید!


آنچه از موزه مکتب‌ خانه مشهد در این نوشته خواهید خواند:

هدف از ساخت موزه مکتب‌ خانه در خانه توکلی چه بود؟

Tavakoli  Historical House

در کشورمان ایران همیشه آموزش از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. موزه‌های مشهد هم که نمود فرهنگ و تاریخ بخشی از کشورمان هستند، به‌خوبی بیانگر این ارزشند. موزه مکتب‌‌ خانه به منظور انتقال مفهوم آموزش و نشان دادن سبک‌وسیاق مکتب‌ خانه‌های قدیمی در خانه توکلی مشهد برپا شد.


بخش‌های مختلف موزه مکتب‌ خانه مشهد

بعد از ورود به خانه تاریخی توکلی مشهد و گذشتن از حیاط زیبا و باصفا آن، از طریق راه‌پله به داخل ساختمان هدایت می‌شوید در آنجاست که تابلو دو اتاق «مکتب‌ خانه میرزا» و « مکتب‌ خانه ملاباجی» توجه‌تان را جلب خواهد کرد. همانطور که از نام این مکتب‌ها پیداست، موزه ملاباجی کلاس درس بانوان و موزه میرزا کلاس درس آقایان را نشان می‌دهد.

جزئیات مکتب‌خانه، دانش‌آموزان و معلم مکتب آنقدر ظریف و با دقت ساخته شده‌اند که شاید در نگاه اول، سهوا گمان کنید که در یک مکتب واقعی هستید. خانم‌ها و آقایان با لباس‌های محلی گرداگرد معلم روی زمین نشسته‌اند و مشغول سوادآموزی‌اند.

در بخش‌هایی از موزه مکتب‌ خانه مشهد با مجسمه‌های مومی نحوه تنبیه‌کردن دانش‌آموزان (فلک زدن) به نمایش گذاشته‌شده و در بخش‌های دیگر کلاس‌های خوشنویسی و...عکس‌هایی که در ادامه می‌بینید، نشان‌دهنده قسمت‌های مختلف موزه‌مکتب‌ خانه هستند که به نوعی فرهنگ بومی مشهد را به شما معرفی می‌کنند. 

 Maktab Khane Museum In Tavakoli House
Molabaji Museum Mashhad
Photo Of Maktab Khane Museum
Maktab Khane Museum In Tavakoli House

آدرس موزه مکتب‌ خانه

  • مشهد، خیابان نواب صفوی، کوچه عسگریه، داخل خانه تاریخی توکلی

در بازدید از موزه مکتب‌ خانه مشهد علاوه‌بر آشنایی با رسوم‌ سنتی تدریس از خانه باشکوه و تاریخی توکلی هم بازدید خواهید کرد. خانه توکلی یادگار دوران قاجاریه‌ است که چند سال پیش مرمت و بازسازی شد و به شکل امروزی درآمد. امیدواریم با استفاده از توضیحاتی که در اختیار شما عزیزان قرار دادیم، خاطره خوشی را در این مجموعه تاریخی به ثبت‌ برسانید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز