ورود
قلعه جنی کیش

قلعه جنی کیش

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

قلعه جنی کیش مکانی پر از خوف و ترس است که هر کسی جرات رفتن به آن‌جا را ندارد. شاید بهتر است اول روایت‌ها و افسانه‌های این قلعه را بشنوید و بعد به آن‌جا بروید. داشتن اطلاعات قبلی احتمال تجربه اتفاقات غیر منتظره در این قلعه را برایتان کم می‌کند.

قلعه جنی کیش یکی از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی کیش است. همه ما تجربه دیدن فیلم‌های ترسناک را داریم. در بیشتر این فیلم‌ها قلعه، منطقه یا خانه‌ای را می‌بینیم که تسخیر می‌شود و اتفاقات هولناک و ترسناکی را برای کاراکترهای فیلم به وجود می‌آورد. شاید فکر کنید که خانه‌هایی که تسخیر می‌شوند فقط در فیلم‌ها هستند اما در اشتباه هستید! 

مناطق زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که به باور و عقیده مردم محلی آنجا، تسخیر شدند. آن‌ها می‌گویند که در این مناطق جن و روح وجود دارد و این باورها از افسانه‌ها و روایت‌هایی است که از گذشتگان نقل می‌شود. ولی آیا می‌دانستید که در کشور خودمان ایران، هم چنین مناطقی وجود دارد؟ یکی از آن مناطق یا بهتر است بگوییم اماکن، قلعه جنی در کیش است. این قلعه افسانه‌ها و داستان‌های ترسناک و مخوفی را در دل خود جای می‌دهد. ترس، لذت و هیجان شنیدن داستان این قلعه دست کمی از دیدن فیلم‌های ترسناک ندارد. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد قلعه جنی و داستان‌های آن بدانید، باید تا انتهای این مطلب همراه ما در مجله گردشگری یومگ باشید.  


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

لیستی از آنچه درباره قلعه جنی کیش در این نوشته می‌خوانید:


قلعه جنی کیش؛ قلعه‌ای مخوف و ترسناک


وقتی به کیش سفر می‌کنید، جاهای تفریحی زیادی پیش روی شماست. از سواحل زیبای این جزیره گرفته تا مجموعه‌های تفریحی آن، همگی لحظاتی شاد و مفرح را برایتان به وجود می‌آورند. اما شاید بعضی‌ها به تفریحات دیگری علاقه دارند، تفریحاتی مثل بازدید از یک قلعه جن‌زده! درست شنیدید، در جزیره کیش قلعه‌ای به نام قلعه جنی وجود دارد که می‌توانید به آن‌جا بروید و اوج ترس و هیجان را احساس کنید. این قلعه متروکه است و دیگر کسی در آن‌جا سکونت ندارد. شاید بهتر است بگوییم که هیچ انسانی در آن‌جا ساکن نیست چون به عقیده مردم محلی این قلعه حالا سکونتگاه جن و ارواح است.

قلعه جنی در حوالی کشتی یونانی کیش قرار دارد. بعضی از توریست‌ها و گردشگرانی که به کیش می‌روند، علاقه زیادی به بازدید از این قلعه دارند اما مردم محلی آن‌جا که می‌دانند این قلعه چه داستان‌هایی را دل در خود دارد، به هیچ عنوان حاضر به همراهی توریست‌ها در آن‌جا نیستند. قلعه جنی کیش در شب نمایی ترسناک‌تر دارد. این قلعه میزبان تمام کسانی است که می‌خواهند شجاعت‌شان را محک بزنند.

اما اگر کمی منطقی‌تر به وضعیت این قلعه نگاه کنیم، قلعه جنی فقط یکی از اماکن تاریخی جزیره کیش است. این قلعه هم درست مثل شهر زیرزمینی کاریز کیش یا بسیاری از امکان تاریخی جزیره، شما را به گذشته می‌برد و با تاریخ آن آشنا می‌کند. این قلعه که حالا می‌گویند اقامتگاه جن‌هاست، در قبل یک اقامتگاه نظامی بود. از قلعه جنی در گذشته به عنوان ژاندارمری استفاده می‌کردند. قلعه جنی در موقعیت مکانی بسیار مناسبی نیز قرار دارد، به همین دلیل از آن به عنوان برج دیده‌بانی هم استفاده می‌شد.

قلعه جنی کیش کجاست؟

همانطور که گفتیم؛ قلعه جنی کیش در نزدیکی کشتی یونانی واقع شده است. جالب است بدانید که این کشتی هم افسانه‌های مخوفی دارد. گویی در آن منطقه اسرار و رمز و رازهایی است که هیچ‌وقت قرار نیست کشف شوند. برای رفتن به این قلعه باید از اقامتگاه خود به سمت جاده جهان بروید. میدانی در نزدیکی کشتی یونانی وجود دارد، باید به سمت میدان حرکت کنید تا قلعه جنی را ببینید. در واقع این قلعه نرسیده به کشتی یونانی و قبل از میدان است.

موقعیت مکانی قلعه جنی کیش روی نقشه


قلعه جنی کیش شب

قلعه جنی کیش در روز رعب و وحشت زیادی در دل‌تان می‌اندازد، حالا فکر کنید که شب قرار است به آن‌جا بروید. شاید نخواهید واقعا چنین چیزی را تجربه کنید، پس بگذارید ما برایتان بگوییم که شب چه اتفاقی در حوالی این قلعه می‌افتد.

شب می‌شود و حالا تاریکی تمام آسمان را فرا می‌گیرد. به قلعه جنی کیش نزدیک می‌شویم، هر چه پیش می‌رویم، صداهایی عجیب و غریب‌تر به گوش‌مان می‌رسد. صداهایی مثل زوزه‌های باد، باد که می‌وزد گویی حیوانی وحشی در آن حوالی زوزه می‌کشد. کمی نزدیک‌تر که می‌شویم، حالا داستان ترسناک‌تر می‌شود چون صداهایی از چاه‌های نزدیک قلعه هم به گوش می‌رسد. این صداها رعب و وحشت را به معنای واقعی در دل‌تان می‌اندازند.

حالا صداهای ترسناک قلعه در دل سیاهی شب را به داستان‌ها و افسانه‌های مردم محلی اضافه کنید؛ هر قدم که بر می‌دارید یکی از روایت‌ها به ذهن‌تان خطور می‌کند، روایت‌هایی مثل اینکه حالا جن‌ها در این منطقه حضور دارند، در آن‌جا هیچ کس جز جن و روح میزبان شما نیست یا اگر به این قلعه بروید دیگر هیچ وقت بر نمی‌گردید.

داستان‌های محلی قلعه جنی آنقدر زیاد شدند که کم کم دولت مجبور به مهر و موم کردن درب این قلعه شد. حالا بلوک‌هایی جلوی در ورودی قلعه هستند که ظاهرا نمی‌گذارند کسی به آن وارد شود. اما هیچ چیز مانع کسانی که می‌خواهند پا روی ترسشان بگذارند نمی‌شود! اگر شما هم نترس و شجاع هستید، می‌توانید از فاصله کوچکی که بین بلوک‌ها است، رد و وارد قلعه شوید.

افسانه‌های محلی قلعه جنی کیش، واقعیت چیست؟

قلعه جنی جو سنگینی دارد و هر کسی نمی‌تواند فضای آن‌جا را تحمل کند. بعضی‌ها می‌گویند وقتی به آن‌جا رفتند، کسانی را دیدند که گویی دوست نداشتند غریبه‌ای در آن حوالی باشد. داستان‌هایی که در مورد قلعه جنی به گوش می‌شنویم ترسناک و غیر قابل باور هستند. اگر این داستان‌ها را برای افرادی که کاملا منطقی هستند تعریف کنید، می‌گویند که با عقل جور در نمی‌آید و بهتر است همان جا بحث را تمام کنید. اما واقعیت چیست؟ آیا باور و عقیده بیشتر مردم محلی قلعه جنی کیش وهم و خیال است و همه آن‌ها در اشتباه هستند؟ چطور وقتی در دل سیاهی شب به سواحل کیش می‌رویم، باز هم آنقدر که وقتی به این قلعه نزدیک می‌شویم، نمی‌ترسیم؟
به هر حال؛ افسانه‌های محلی مختلفی در مورد وجود اجنه در این قلعه جنی کیش وجود دارد که در ادامه آن‌ها را تعریف می‌کنیم:

اقامتگاه جن‌ها، اینجا جای ماندن نیست!

قلعه جنی کیش

در اواسط دهه چهل، قلعه جنی برای همیشه به حال خود رها شد و دیگر کسی به آن‌جا نرفت. در همان زمان‌ها بود که تعداد گزارش‌هایی مبنی بر دیدن جن روز به روز بیشتر می‌شد و نظامی‌های آن منطقه ادعا داشتند که دیگر آن‌جا قابل سکونت نیست چون حالا جن‌ها هستند که در آن‌جا ساکن شدند. آن‌ها می‌گفتند که در اطراف قلعه صدای همهمه می‌شنوند، همهمه‌هایی که ترسناک است و نمی‌گذارد آن‌ها رنگ آرامش را به خود ببینند. صدای همهمه‌ها با صدای خش‌خش آمیخته می‌شد و موسیقی ترسناکی در تمام قلعه پخش می‌شد که ترس را در وجود نظامی‌ها به اوج خود می‌رساند.

4 سرباز بخت برگشته، دلیل مردن‌شان چه بود؟

یکی از داستان‌هایی که در مورد این قلعه بین بومی‌ها نقل می‌شود راجع به 4 سربازی است که برای نگهبانی به آن‌جا رفتند و دیگر هیچ وقت به خانه‌هایشان بر نگشتند. آن‌ها به هنگام شب وارد قلعه شدند اما صبح روز بعد مردم آن‌ها را با بدنی سرد پیدا کردند در حالی که صورت‌شان سیاه بود. هر چند در آن موقع کارکنان به این باور رسیدند که قلعه جنی دیگر جای ماندن نیست اما به دستور مافوق‌های خود مجبور شدند باز هم آن‌جا بمانند.
ارشدهای نظامی داستان‌های ترس‌برانگیز را در مورد این قلعه باور نمی‌کردند و حاضر به ترک آن‌جا هم نمی‌شدند. اما ترس و وحشت کارکنان به قدری افزایش یافت که دیگر ارشدها هم نتوانستند در مقابل آن بایستند و سر انجام این قلعه را به دلیل قدیمی بودن رها کردند و برای همیشه از آن‌جا رفتند.

راننده‌ای که به عروسی جن‌ها دعوت شد

قلعه جنی کیش

اما بگذارید داستانی مخوف‌تر و ترسناک‌تر از داستان 4 سرباز را روایت کنیم. تا حالا حتما در مورد عروسی اجنه شنیدید. حالا بگذارید روایتی در همین مورد برایتان تعریف کنیم. راننده یکی از تاکسی‌هایی که منتظر مسافر بود، گویی مسافری پیدا نکرد و ناچار شروع به حرکت کرد. او در مسیر قلعه بود. راننده بخت برگشته بی‌خبر از همه جا به مسیر خود ادامه می‌داد اما ناگهان صدای جشن و پایکوبی توجه‌اش را جلب کرد. کم کم در کنار شنیدن صدا، افرادی را می‌دیدید که مشغول به برگزاری عروسی هستند. اما آن‌ها یک تفاوت بارز و مهم با انسان‌ها داشتند و آن هم پاهایشان بود. راننده می‌گوید وقتی که به پای آن‌ها نگاه می‌کرد، به جای پای انسان سُم می‌دید.

او همچنین می‌گوید که آن‌ها لباس‌هایی سفید و بلند به تن داشتند. ترس در وجود راننده رخنه کرد و او گویی بدنش دیگر تحت فرمانش نبود. او تنها کاری که می‌توانست در آن لحظه انجام دهد این بود که سرش را پایین بیندازد تا عروسی اجنه تمام شود. او در تمام مدت عروسی سرش پایین بود و بعد که به خود آمد، دید که چند ساعتی از آن ماجرا می‌گذرد.


معماری قلعه جنی کیش

از داستان‌های ترسناک قلعه جنی کیش هر چقدر هم که بگوییم، کم گفتیم؛ پس بگذارید این داستان‌ها را در همین جا متوقف و در مورد معماری این سازه صحبت کنیم. قلعه جنی همانطور که گفتیم مقر نظامی بود، به همین دلیل ساختار آن هم کاملا شبیه به مکان‌های نظامی است. وقتی به این قلعه می‌روید متوجه دو بارو در آن می‌شوید. روی این باروهای سوراخ‌هایی مربعی شکل وجود دارد که تعجب‌برانگیز هستند. دیواره‌های این سوراخ‌ها از تک تیراندازها محافظت می‌کردند. تک تیراندازها نیز از طریق همین سوراخ‌ها به سمت دشمن شلیک می‌کردند.

وقتی در اطراف قلعه قدم می‌زنید، متوجه می‌شوید که روی دیوارهای آن اتاقک‌هایی وجود دارد که افراد در گذشته در آن‌جا نگهبانی می‌دادند. قلعه جنی کیش دو طبقه است. وقتی وارد ساختمان آن می‌شوید، باغچه کوچکی را می‌بینید که در گذشته در آن گل و گیاه کاشته می‌شد.

اینکه چه کسی قلعه جنی کیش را ساخت دقیقا مشخص نیست! اما بعضی‌ها عقیده دارند که این قلعه به دستور پرتغالی‌ها ساخته شد. در زمانی که پرتغالی‌ها جنوب کشور ایران را به تصرف خود در آوردند، قلعه‌های زیادی ساختند. باورهایی وجود دارد که می‌گوید این قلعه هم یکی از همان قلعه‌ها است.
اما در دل این همه ترس و واهمه، شنیدن یک نکته جالب شاید کمی خنده به لب‌تان بیاورد. ترس و واهمه برای ایرانی‌ها گویی معنایی ندارد؛ روی دیوارهای قلعه را که نگاه کنید، پر از یادگاری‌ها و دست نوشته‌های مختلف است. توریست‌هایی که به قلعه رفتند گویی از هیچ چیز نمی‌ترسیدند و با دست نوشته‌های خود دیوار قلعه را تزیین کردند.

متن‌هایی که آن‌ها روی دیوار نوشتند هم از نوع خود جالب است. بعضی‌ها نام خود و بعضی‌ها هم جملات جالب و خنده‌دار نوشتند. پیشنهاد می‌کنیم اگر برای زیاد شدن آدرنالین خون‌تان به آن‌جا می‌روید، به نوشته‌های روی دیوارها دقت نکنید چون به قدری خنده‌دار هستند که ترس و هیجان‌تان را از بین می‌برند.


جاهای دیدنی اطراف قلعه جنی کیش

قلعه جنی کیش

در اطراف قلعه جن کیش دیدنی‌های مختلفی وجود دارد که در زیر در موردشان توضیحاتی می‌دهیم:

 • کشتی یونانی: کشتی یونانی سال 1345 در جزیره کیش به گل نشست و از آن پس جزو جاذبه‌های گردشگری این جزیره شد. در مورد به گل نشستن این کشتی روایت‌های مختلفی وجود دارد. این کشتی یک سایت مخصوص غواصی نیز دارد و در اطراف آن کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های مختلفی مشغول به کار هستند
 • روستای باغو: روستای باغو هم یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش است که در نزدیکی قلعه جنی کیش قرار دارد. در این روستای مسجد تاریخی و درختان لور توجه شما را به خود جلب می‌کنند
 • اوشن پارک کیش: فاصله اوشن پارک کیش تا قلعه جنی فقط 7 کیلومتر است. شما می‌توانید اول به این قلعه بروید و خوب بترسید و بعد هم به اوشن پارک بروید و با تفریحات آبی مختلف خودتان را سرگرم کنید. در اوشن پارک 13 راید مختلف، 4 استخر و یک سالن ماساژ انتظارتان را می‌کشند تا تفریحی هیجان‌انگیز و فوق‌العاده برایتان به ارمغان بیاورند.


هتل‌های نزدیک به قلعه جنی کیش

در لیست زیر نزدیک‌ترین هتل‌ها به قلعه جنی کیش را معرفی کرده‌ایم. شاید بدتان نیاید سر از اسرار این قلعه مخوف در بیاوردید! البته هدف ما از ایجاد این لیست آشنا کردن شما با بهترین سامانه رزرو هتل، یعنی سایت یوتراوز بود. ما در یوتراوز؛ نه تنها برای هتل‌های ارزان کیش بلکه برای لوکس‌ترین هتل های کیش هم بهترین و مناسب‌ترین قیمت را برایتان در نظر گرفته‌ایم. 

 • هتل گرند اکسلسیور
 • هتل ستاره طلایی
 • هتل ترنج کیش
 • هتل آفتاب شرق
 • هتل فانوس کیش

دوست دارید به قلعه جنی بروید؟

با وجود داستان‌هایی که از قلعه جنی کیش گفتیم، حالا دوست دارید به این قلعه بروید؟ فاصله این قلعه تا هتل‌های نزدیک هم زیاد است، به همین دلیل توصیه می‌کنیم با ماشین و خودرو به آن‌جا بروید. هر چند پیاده‌روی و قدم زدن در حوالی قلعه قطعا ترس برانگیز‌تر است اما داشتن خودروی شخصی هم خالی از لطف نیست.
سوالات متداول

قلعه جنی کیش کجاست؟

جزیره کیش، جاده جهان، نرسیده به کشتی یونانی

آیا افسانه‌های قلعه جنی واقعیت دارد؟

افسانه‌های این قلعه را مردم بومی آن‌جا روایت می‌کنند. در مورد درستی یا نادرستی افسانه‌ها کسی اطلاعی ندارد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز