ورود
Mosaddeq Houase

خانه دکتر مصدق کجاست؟

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خانه دکتر مصدق در تهران از آن جاهایی است که با دیدنش تصویر روشنی از روش درست زندگی کردن را می‌بینیم، چرا که این خانه روایت‌گر داستان زندگی دکتر مصدق از سیاستمداران بزرگ ایران و از سردمداران ملی شدن صنعت نفت ایران است. قبل از بازدید از خانه دکتر مصدق نکاتی که لازم است بدانید را در این مقاله بخوانید.

خانه دکتر مصدق از جاهای دیدنی تهران است. جالب است بدانید که دو ملک با نام خانه دکتر مصدق شناخته می‌شوند که هردوی آنها بسیار دیدنی هستند. یکی از آنها خانه به دکتر مصدق فلسطین در تهران معروف است و دیگری خانه دکتر مصدق در کرج روستای احمدآباد است. در مقاله‌ای که می‌خوانید، قصد داریم تمام اطلاعات لازم برای بازدید از خانه دکتر مصدق را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا اگر قرار بر این است که به تهران سفر کنید یا به روستای خوش‌ آب‌وهوای احمدآباد در نزدیکی کرج بروید از خانه دکتر مصدق هم دیدن کنید.

فهرستی از آنچه درباره خانه دکتر مصدق می‌خوانید:


خانه دکتر مصدق در تهران؛ فلسطین یا خیابان کاخ؟

خانه دکتر مصدق در خیابان کاج تهران بود که بعد از کودتای 28 مرداد سال 1332 کاملا تخریب شد و چیزی از آن باقی نماند. در واقع یک خانه 2500 متری با دو ساختمان جدا از هم را آتش زدند و روی بقایایش آپارتمان‌های جدیدی بنا کردند. دکتر مصدق تا سال 1332 دوران وزارتش را در همین خانه گذراند تا اینکه بعد از تخریب، یک آپارتمان چند طبقه در خیابان فلسطین منزل جدید او شد. جالب است بدانید که خانه جدید دکتر مصدق، یک خانه معمولی نبود و بیش‌تر به دفتر کار شباهت داشت. دفتری که تلفن‌خانه و آبدارخانه و اتاق نگهبانی داشت! به نقل از کسانی‌که در خانه دکتر مصدق رفت‌و آمد داشتند، او بسیار ساده زندگی می‌کرد و در خانه‌اش خبری از لوازم آنتیک و مبلمان گران‌قیمت نبود.

امروزه اما، خانه دکتر مصدق در تهران وضعیت خوبی ندارد! با اینکه ملک آن را سازمان میراث فرهنگی خریده است، اما به‌دلیل کم لطفی‌هایی که نسبت به حفظ و نگه‌داری از آن شده، امروز این خانه اوضاع قابل تعریفی ندارد و تنها بقایایی از یک خانه قدیمی است. ناگفته نماند که بعد از اقامت دکتر مصدق تا مدتی به تصمیم نوادگان او، از این خانه به‌عنوان هنرستان موسیقی استفاده شده‌ است.


خانه دکتر مصدق در کرج

Ahmadabade Mosaddeq


اگر با معماری دوران قاجار آشنایی داشته‌ باشید قطعا با اولین نگاه به خانه دکتر مصدق در روستای احمدآباد شهرستان نظرآباد، متوجه شباهت زیاد آن با خانه‌های قاجاری خواهید شد. خانه دکتر مصدق قلعه‌ای خشتی است و در بخشی از روستا واقع شده که مالکیت آن را دکتر مصدق بر عهده داشته است. او به‌خاطر علاقه‌ زیاد به فرزندش نام آن را احمدآباد گذاشت و امروز هم با همین نام شناخته می‌شود.

خانه دکتر مصدق در احمدآباد یک بنای دیدنی است. بازدید از این بنا علاوه بر ارزش تاریخی که دارد، با کسب تجارب به‌درد بخور از طریق لمس شیوه زندگی دکتر مصدق که از تاثیرگذارترین شخصیت‌های ایران معاصر است، همراه خواهد بود. نکته دیگر این‌که دکتر مصدق وصیت کرده‌ بود تا او را در قبرستان ابن بابویه به خاک بسپارند اما علی‌رغم خواست خودش در احمدآباد و در حوالی خانه‌اش به خاک سپرده شد.

آدرس خانه دکتر مصدق:

 • استان البرز، شهرستان نظرآباد، دهستان احمدآباد

بازدید از خانه دکتر مصدق

Mohammad Mosaddeq


سوالی که در اینجا پیش می‌آید اطلاعات مربوط به بازدید خانه دکتر مصدق مانند شماره تماس و ساعت بازدید است. باید بگوییم فعلا اطلاعات دقیقی در این‌باره موجود نیست. در واقع به‌دلیل وجود وسایل شخصی ایشان تصمیم بر آن است که میراث فرهنگی این خانه را در قالب یک موزه برای بازدید عموم فراهم کند. گفته‌ها حاکی از این است که در آینده‌ای نه چندان دور این اتفاق خواهد افتاد و شما عزیزان می‌توانید از خانه این بزرگ‌مرد دیدن کنید. نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی تهران

  حرف بازدید از جاهای دیدنی تهران که به میان می‌آید، لیستی کامل از انواع‌واقسام جاذبه‌ها از جاهای دیدنی تهران با مترو گرفته تا مکان‌های تفریحی و ده‌ها انتخاب برای گشت‌وگذار پیش رویتان قرار می‌گیرد. این مقاله نقشه راهتان می‌شود تا تهران را ببینید و بگردید و کیفتان کوک باشد.

 • کاخ گلستان تهران

  آیا می‌خواهید با یکی از جاذبه‌های چندصد ساله تهران آشنا شوید؟ آیا می‌خواهید یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های تهران را بشناسید؟ آیا می‌خواهید با یکی از آثار جهانی یونسکو در پایتخت کشورمان آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

 • قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

  کافه یا کافی‌شاپ بهترین مکان برای قرار ملاقات و دور هم نشستن است که با لذت‌بردن از مزه‌های مختلف و موسیقی آرامش‌بخش همراه خواهد بود. در گذشته فرهنگ کافه یا کافی‌شاپ رفتن هویت چندانی نداشت اما امروزه این لوکیشن در فرهنگ ایرانی بسیار جا افتاده و خواهان بسیاری پیداکرده است به طوری‌که در هر خیابان چندین کافی‌شاپ وجود دارد که نشان‌دهنده نیاز و استقبال مردم از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز