ورود
The Tomb of Ibn Babawayh

آرامگاه ابن بابویه

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

آرامگاه ابن بابویه یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی شهر ری است. در مقاله‌ای که می‌خوانید همه‌چیز درباره بقعه آرامگاه و قبرستان ابن بابویه به همراه جاذبه‌های گردشگری نزدیک به آن را برای شما عزیزان شرح داده‌ایم.

آرامگاه ابن بابویه معماری بسیار زیبا و خیره‌کننده‌ای دارد و در بین اماکن تاریخی شهر باستانی ری می‌درخشد. علاوه بر آن بزرگان زیادی در قبرستان ابن بابویه به‌خاک سپرده شد‌ه‌اند که همین باعث چند برابر شدن ارزش و اعتبار بازدید از این مکان توریستی و تاریخی شده‌ است. گورستان ابن بابویه که در مجاورت آرامگاه ابن بابویه قرار دارد، دومین گورستان کلانشهر تهران و اولین گورستان شهر ری به حساب می‌آید. با یومگ یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران را بشناسیم!

لیستی از آنچه در این مقاله می‌خوانید:


آرامگاه ابن بابویه تهران کجاست؟

بقعه یا آرامگاه ابن بابویه قدمتی برابر با دوره قاجاریه در ایران دارد. این آرامگاه که منسوب به دفن شیخ صدوق است، در شهر تاریخی ری قرار گرفته‌ است.

آرامگاه ابن بابویه تهران آدرس+ لوکیشن


 • آدرس: شهر ری، خیابان ابن بابویه

پیشینه آرامگاه ابن بابویه

Ibn Babawayh Cemetery


ساختن آرامگاه ابن بابویه داستان جالبی دارد. ماجرا از این قرار است که در سال‌های دور، تقریبا پیش از زمان ناصرالدین شاه، مکان فعلی آرامگاه تکه‌ای از یک کشتزار وسیع بود که باغ‌های زیادی در آن قرار داشت. روزی در سرداب یکی از این باغ‌ها جسد سالم فردی پیدا می‌شود و تعجب همه را برمی‌انگیزد. چرا که جسد مربوط به 800 سال پیش بود و تکه سنگی در سرداب پیدا شده بود که آشکارا نشان می‌داد جسد متعلق به شیخ صدوق است. همانطور که می‌دانید شیخ صدوق یکی از علمای بزرگ شیعه است. اینگونه شد که بدون درنگ آرامگاه شیخ صدوق در این مکان ساخته شد. آرامگاه ابن بابویه در تاریخ 5 دی 1357 شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
قبرستان ابن بابویه

Ibn Babawayh Cemetery


بعد از ساختن آرامگاه ابن بابویه، قبرستانی با همین نام در اطراف آن پراکنده شد. قبرستان ابن بابویه قدمت تاریخی زیادی دارد. این قبرستان در دشت وسیعی به وسعت 10 هکتار پراکنده شده‌ است. همانطور که اشاره شد قبرستان ابن بابویه محل دفن چهره‌های ماندگار ایرانی همچون: جهان پهلوان تختی، رحیم موذن‌زاده اردبیلی، وحدت کرمانشاهی، دکتر سید حسین فاطمی، حسین بهزاد و رجبعلی خیاط است. قدم زدن در گورستان ابن بابویه مانند ورق زدن صفحات تاریخ، زندگی ارزشمند بزرگانی را برایمان تداعی می‌کند که مایه افتخار این مرز و بوم هستند.


جاهای دیدنی نزدیک به آرامگاه ابن بابویه

The Tomb of Ibn Babawayh


بعد از بازدید از آرامگاه و قبرستان ابن بابویه می‌توانید در محوطه اطراف به بازدید آرامگاه جهان پهلوان تختی و سایر بزرگانی که در این قبرستان دفن شده‌اند بروید. کمی که از محدوده آرامگاه دور شوید در اطراف جاذبه‌های تاریخی همچون: آرامگاه ابوالحسن جلوه (طباطبایی) و برج طغرل مکان‌های دیدنی برای بازدید هستند که فاصله کمی با شما دارند. دورتر هم بقعه بی بی زبیده با گنبد طلایی‌اش خودنمایی می‌کند. شهر ری شهر بقعه‌ها و آرامگاه‌های تاریخی است و در دل هرکدام از این مکان‌ها داستان زندگی یک شخصیت تاریخی یا مذهبی بزرگ و قابل احترام نهفته است. به بازدید این مکان‌ها بروید و با کنکاش در زندگی این علما درس‌ زندگی بیاموزید.

در نزدیکی آرامگاه ابن بابویه هایپر مارکت، رستوران، آبمیوه‌سرا هم وجود دارد که می‌توانید برای استراحت و نفس تازه کردن به آنها سری بزنید. دو مورد از جاذبه‌های دیگر در نزدیکی آرامگاه استخر مالک اشتر و اتاق فرار ری اسکیپ روم هستند. اگر وقت دارید بد نیست که سری به این مکان‌ها هم بزنید و تجربه سفر به ری را برای خود شیرین‌تر کنید.

نوشته های مشابه
 • راهنمای سفر به تهران

  اگر اولین‌بار است به تهران سفر می‌کنید، اگر قصد سفر به تهران را دارید اما از چندوچون آن مطلع نیستید، اگر به دنبال فرصتی برای شناخت بیشتر و بهتر پایتخت کشورمان هستید، اگر تهران برایتان یک مقصد ایده‌آل است، خواندن راهنمای سفر به تهران را از دست ندهید!

 • کاخ نیاوران تهران

  اگر قصد تهران‌گردی دارید، اگر به‌دنبال یک مجموعه تاریخی و در عین‌حال لوکس و باصفا هستید، اگر در کوچه‌پس‌کوچه‌های لاکچری تهران، هویت تاریخی کشورمان را جست‌وجو می‌کنید، اگر طعم بی‌نظیر قهوه‌ ترک در یک کافی‌شاپ با چشم‌انداز البرز را طالبید، اینجا همان جایی‌ست که دنبالش می‌گردید؛ کاخ نیاوران تهران.

 • کاخ صاحبقرانیه تهران

  یادگار دوران ناصرالدین‌شاه قاجار در دل سایت زیبای کاخ نیاوران تهران جاخوش‌ کرده‌ است و با معماری خیره‌کننده و ماهرانه‌اش خودنمایی می‌کند. در این مقاله سفر چندساله کاخ صاحبقرانیه‌ی زیبا را مرور می‌کنیم و با معماری داخلی و کاربری آن آشنا می‌شویم. با یومگ همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید