ورود
attractions of Shiraz to Mashhad route

جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد

زمان برای مطالعه 10 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

برای افرادی که اهل سفرهای جاده‌ای هستند و اتفاقا عجله‌ای هم برای رسیدن به مقصد ندارند، همیشه مکان‌های دیدنی بسیاری در طول مسیر وجود دارد که تجربه سفر را جذاب‌تر می‌کند. مثل جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد.

اگر با ماشین می‌خواهید از سمت شیراز به مشهد حرکت کنید، بهتر است که با «جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد» آشنا شوید! این جاهای دیدنی و جذاب می‌توانند مسیر سفر شما را لذتبخش‌تر و تجربه سفرتان را مهیج‌تر کنند. امروز با یوتراوز تا پایان این سفر مجازی همراه ما باشید تا خاطرات دلچسبی برای شما رقم بزنیم و بهترین مکان‌های دیدنی طول سفر جاده‌ای از شیراز به مشهد را به شما معرفی کنیم.

آنچه از دیدنی‎های مسیر شیراز به مشهد می‌خوانید:
مسیر شیراز به مشهد و جاهای دیدنی آن

سفرهای جاده‌ای به نوعی برای همه ما ایرانی‌ها یادآور دوران کودکی است. زمانی‌که مسافرت با قطار و هواپیما به ندرت اتفاق می‌افتاد و مردم برای سفر راهی جاده‌ها می‌شدند. گرچه امکان سفر با هواپیما و قطار این روزها بیش از هر زمانی فراهم است، با این‌حال بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا با خودرو شخصی خود سفر کنند.سفر از شیراز به مشهد از طریق جاده از دو مسیر امکان‌پذیر است که مسیر اول از با عبور از استان‌های یزد و خراسان جنوبی وارد خراسان رضوی می‌شود و مسیر دوم با گذر از استان‌های کرمان و خراسان جنوبی وارد خراسان رضوی می‌شود که مسیر اول در بین مسافرت‌های جاده‌ای مرسوم‌تر است.
طول مسیر اول حدود 1350 کیلومتر است و نزدیک به 17 ساعت زمان می‌برد. پس بهتر است خودتان را برای یک مسیر طولانی و پر از مکان‌های دیدنی آماده کنید و از دیدنی‌های مسیرتان لذت ببرید.نکته مهم درباره جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد این است که دیدنی‌های بسیار زیادی در این مسیر وجود دارد که انتخاب آن کاملا به برنامه سفر، زمان‌بندی و سلیقه شما بستگی دارد. با این‌حال بعضی از دیدنی‌های مسیر شیراز به مشهد را به شما معرفی می‌کنیم که در طول مسیر می‌توانید با توقفی کوتاه از آن بهره ببرید. این شما و این جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد.


شاهچراغ، سومین زیارتگاه مشهور ایرانی

Shahcheragh, most beautiful shrine of Shiraz

در میان زیارتگاه‌ها و آستانه‌های مذهبی، سومین زیارتگاه مشهور ایرانی که می‌توانید به آن سر بزنید، شاهچراغ است! شاهچراغ یکی از زیباترین و بهترین مرقدهای زیارتی است که در شیراز، خیابان میدان احمدی قرار دارد و از مهمترین جاهای دیدنی شیراز است. شما می‌توانید پس از زیارت آرامگاه یکی از برادران امام رضا علیه السلام سفر خود به مشهد را آغاز کرده و به یک سفر جذاب و پر از خاطره بروید. اما چرا شاهچراغ را به شما معرفی کردیم؟ گرچه این مکان دیدنی در مسیر سفرتان نیست اما برای شروع یک سفر زیارتی می تواند پیشنهاد خوبی باشد. پیشنهاد می‌کنیم سفرتان را با حرم شاه چراغ شروع کنید تا برکت این سفر تا پایان همراهتان باشد. 


تخت جمشید، آثار به جای مانده از اقتدار و تمدن ایرانی

Persepolis, symbol of Iranian civilization

حالا نوبت تخت جمشید است که در 10 کیلومتری شیراز قرار دارد و شما می‌توانید برای یک بازدید یک ساعته بر روی آن حساب کنید. این محوطه وسیع و باستانی که در آن، تمدن تاریخی هخامنشیان به چشم می‌خورد از جمله مکان‌هایی است که می‌توانید تاریخ باستان ایران را از نزدیک مشاهده کنید و لذت ببرید.تخت جمشید جزو آثار باستانی ایران است که در تمام جهان شهرت داشته و دارد و حتی به ثبت جهانی هم رسیده است. شما می‌توانید در طول مسیر خود از این بنای تاریخی و باستانی بازدید کنید و بعد از بازدید عازم سفر به سوی مشهد بشوید.


نقش رجب و نقش رستم، نماد حیرت‌انگیز از پادشاهان ساسانی

Naghsh-e Rostam, a symbol of the glory of the Sassanid period

نقش رجب در 50 کیلومتری شیراز قرار گرفته ‌است. این بنای تاریخی که به دوران پیش از اسلام اشاره دارد، جزو آن مکان‌هایی است که شما می‌توانید در آن، ابهت حیرت انگیز پادشاهان ساسانی را از نزدیک مشاهده کنید. در این جاذبه تاریخی نمادها، پیروزی شاپور اول بر امپراطور رم و زانو زدن آن را می‌توانید مشاهده کنید. برای بازدید از این مکان در نظر گرفتن تنها 30 دقیقه می‌تواند مناسب شما باشد.در نقش رستم هم می‌توانید محوطه‌ای ارزشمند را مشاهده کنید که در آن دوره عیلامی، هخامنشی و ساسانی وجود داشته ‌است. این نقوش دوران ایران باستان می‌تواند پیشنهاد خوبی برای استراحتی کوتاه در یک سفر جاده‌ای باشد.


سعادت شهر، شهری زیبا در جاده مرودشت

در میان جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد، نباید سعادت شهر و زیبایی‌های قدیمی آن را فراموش کنید. در این شهر شما می‌توانید در یکی از اقامتگاه‌های بومگردی کمی استراحت کنید، یا اگر شبانه سفر می‌کنید، حتی می‌توانید شب را در آن سپری کنید و صبح روز بعد با انرژی بیشتری به مسیرتان ادامه دهید. ارتباط با افراد محلی تجربه دلپذیر و ارزشمندی از سفر جاده‌ای شما خواهد بود. مدنظر داشته باشید که «اقامتگاه بوم‌گردی اجاق آسید کریم» در میان دیگر خانه‌های بومگردی این منطقه، دارای تغییر و تحولات بیشتری بوده و می‌توانید برای شبمانی به آن مراجعه کنید.


شهر باستانی پاسارگاد، مرقد کوروش بزرگ

tomb of Cyrus the Great

از دیگر جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد که نباید آن را فراموش کنید، شهر باستانی پاسارگاد، مرقد کوروش کبیر است! این مسیر که حدود 60 کیلومتر با شیراز فاصله دارد، دشتی وسیع با آثار باستانی بسیار زیباست که می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. در شهر باستانی پاسارگاد آثار تاریخی فراوانی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • مقبره کوروش کبیر
 • تل تخت
 • کاخ‌های کوروش

صفا شهر، شهری با صفا در دل جاده

اگر به دنبال حال‌وهوا عوض کردن بعد دیدن مکان‌های تاریخی بالا هستید، می‌توانید سری به صفا شهر، شهری با صفا بزنید. صفا شهر با زیبایی‌هایی که دارد، می‌تواند به عنوان یک مقصد زیبا و بی‌نظیر که آب‌ وهوای بسیار خوبی دارد، بخش مهمی از برنامه سفر جاده‌ای شما در مسیر شیراز به مشهد باشد. صفا شهر در‌حدود 107 کیلومتر از شیراز فاصله دارد و می‌توانید بعد حدود دو سه ساعت رانندگی به آن برسید.اگر از سمت صبح حرکت کرده باشید، می‌توانید در صفا شهر که جزو جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد است برای استراحت و صرف نهار استراحت کنید.


یخچال خشتی و قدیمی ابرکوه از جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد

در میان جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد، یخچال خشتی ابرکوه که از دوران قاجار به یادگار مانده ‌است، می‌تواند برای بازدید کوتاه 30 دقیقه‌ای گزینه مناسبی باشد. توجه داشته باشید که یخچال خشتی و قدیمی ابرکوه در خیابان شهید بهشتی همین شهر واقع شده است که با کمی پرس‌وجو از افراد محلی می‌توانید محل دقیق آن را پیدا کنید.


سرو ابرکوه، درختی 4500 ساله از جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد

Abarkooh Ancient Cypress Tree

یکی از جاذبه‌های گردشگری جهانی و تاریخی ایران که قدمت زیادی دارد، سرو ابرکوه است. این درخت که حتی قبل از میلاد حضرت میسح وجود داشته، لقب کهن‌ترین موجود زنده در جهان را از آن خود کرده‌است. شما می‌توانید برای بازدید از سرو ابرکوه بعد از یخچال خشتی و قدیمی ابرکوه، حرکت کنید.


باغ صدری، باغی زیبا و دیدنی در شهر تفت

در مسیر حرکت به سمت مشهد از شیراز، بعد از ابرکوه به شهر تفت می رسید. در این شهر عمارت و باغی زیبا تحت عنوان باغ صدری وجود دارد که در گذشته متعلق به یک ایرانی زرتشتی بوده ‌است. پیشنهاد می‌کنیم برای صرف شام از این باغ و رستوران سنتی زیبای آن استفاده کنید.


مسجد جامع یزد از جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد

Jameh Mosque of Yazd

بعد از تفت به یزد می‌رسیم. در این شهر می‌توانید با دیدن بلندترین مناره جهان و کاشی‌کاری‌های زیبای آن، یک مکان تاریخی و زیبا را مشاهده کنید که از دوران قاجار باقی‌مانده‌ است. این مسجد سالانه گردشگران زیادی را به سمت یزد جذب می‌کند. شما می‌توانید برای بازدید از مسجد جامع یزد، مدت زمانی 45 دقیقه‌ای برای برنامه‌ریزی خود در نظر بگیرید.یزد دیدنی‌های بسیار زیادی دارد. می‌توانید یک روز کامل از برنامه سفرتان را به این شهر اختصاص دهید. در شهر یزد، عمارت‌های تاریخی، بافت قدیمی و هتل‌های سنتی انتظارتان را می‌کشد. یا اینکه می‌توانید بازدیدی کوتاه از شهر یزد داشته باشید و بعد به مسیرتان ادامه دهید. در هر حالت همه چیز به برنامه سفرتان بستگی دارد. اگر برای رسیدن به مشهد عجله ندارید، می‌توانید زمان بیشتری را به دیدن جاهای دیدنی مسیرتان اختصاص دهید و یکی دو شب را در یزد اقامت کنید.


باغ دولت‌آباد، باغی خوش آب‌وهوا در یزد

باغ دولت‌آباد در دل کویر یزد، یکی از زیباترین مکان‌ها و جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد است که می‌توانید آن را مشاهده کنید. این باغ زیبا و چشم‌نواز در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است و ارزش توقف و بازدید را دارد. برای بازدید از این مکان، می‌توانید زمانی در حدود 1 ساعت در نظر بگیرید و سپس آماده حرکت به سمت سایر جاذبه های دیدنی در توقف کوتاهتان در یزد شوید.


میدان امیر چخماق یزد، یکی از زیباترین‌ها و قدیمی‌ترین میدان‌های یزد

میدان امیر چخماق از میدان‌های قدیمی شهر یزد است که در ایام محرم، تکیه‌های سنتی این شهر در آن برگزار می‌شود. همچنین این میدان جزو مهم‌ترین میدان‌های تاریخی و سنتی در سراسر ایران است که می‌توانید برای بازدید از آن، تکیه سنتی و قدیمی‌اش، آب انبار و نخل امیر چخماق، زمان یک ساعته‌ای در برنامه سفر خود در نظر بگیرید. تا هنوز بار و بنه سفرتان به سمت مشهد را نبسته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم از خانه لاری‌ها هم دیدن کنید. این خانه در محله فهادان واقع شده است.


آستان امام‌زاده حسین‌بن‌موسی الکاظم علیه‌السلام در طبس

مسیرتان را از یزد به سمت طبس ادامه دهید. شهری زیبا در امتداد جاده شیراز به مشهد. از جاهای دیدنی این شهر می‌توان به آستان مبارک امام‌زاده حسین‌بن‌موسی الکاظم (ع) اشاره کرد. این آستانه جزو معروف‌ترین زیارتگاه‌های ایران است که زائرسرا هم دارد. شما می‌توانید برای بازدید از این آستانه معنوی و مقدس زمانی 2 ساعته در نظر بگیرید یا حتی برای اقامت خود در طول سفر از شیراز به مشهد از زائرسرای مجهز آن بهره‌مند شوید. مطمئن باشید که از این توقف پشیمان نخواهید شد.پیشنهاد می‌کنیم بعد از استراحت در جوار این حرم، صبح روز بعد از باغ گلشن طبس دیدن کنید تا از یک باغ سرسبز در دل کویر متحیر شوید و هم یکی از باغ‌های ایرانی کشورمان را ببینید.


طاق شاه عباسی، نازک‌ترین و قدیمی‌ترین سد جهان

Shah Abbasi Arch; the oldest and largest arch dam in the world

در میان سدهای جهان، سد تاخیر شاه عباسی که در 30 کیلومتری طبس قرار گرفته ‌است به عنوان نازک‌ترین و قدیمی‌ترین سد شناخته می‌شود. همچنین این سد به عنوان بزرگ‌ترین سد قوسی جهان نیز شناخته می‌شود. این سد زیبا با نام طاق شاه عباسی در حدود 60 متر ارتفاع دارد. این سد که از دوره صفویه باقی مانده‌است برای بازدید از آن در حدود 60 دقیقه می‌توانید زمان برای آن در نظر بگیرید.
دیدنی‌های طبس به این دو مورد خلاصه نمی‌شود. این شهر از حیث طبیعت یک مقصد بسیار ارزشمند است. می‌توانید مدت بیشتری را به ماندن در طبس اختصاص دهید و از «چشمه مرتضی علی» و «روستای سرسبز ازمیغان» هم بازدید کنید. همانطور که گفتیم همه چیز به زمان‌بندی شما بستگی دارد.


توقفی کوتاه در شهر سربداران

بعد از طبس وارد سبزوار می‌شوید. می توانید به مسیرتان ادامه دهید یا اینکه شب را در سبزوار توقف کنید و در یکی از اقامتگاه های بومگردی این شهر استراحت کنید. آرامگاه ملاهادی سبزواری، مسجد جامع سبزوار، خانه عظیمیان و بقعه امام‌زاده یحیی از دیدنی‌هایی این شهر است که با یک برنامه یک‌روزه و توقفی کوتاه به همه آنها می رسد. 


روستای بوژان نیشابور

بعد از عبور از سبزوار می‌توانید به روستای بوژان که جزو جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد است برسید. در این روستای سرسبز که به ماسوله نیشابور شهرت دارد، می‌توانید چشمه‌ها، آبشارها و مناظر طبیعی مختلف را ببینید. بدون‌شک برای بازدید از تمامی زیباهای این منطقه در نظر گرفتن زمان سه تا چهار ساعته می‌تواند خوب باشد. اگر قصد ماندن در بوژان را دارید، اقامتگاه بومگردی بام بوژان گزینه مناسبی است.


آرامگاه کمال‌الملک و عطار نیشابوری، نقاش معروف و شاعر گران‌بهای ایرانی

tomb of Kamal-ol-molk

بعد از سبزوار ما به نیشابور که جزو جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد می‌رسیم. این را مطمئن باشید که هرگز از توقف در این شهر پشیمان نخواهید شد چراکه نیشابور دیدنی‌های بسیاری برای شما دارد. می‌توانید از آرامگاه نقاش معروف ایرانی، کمال‌الملک بازدید کنید. در کنار آرامگاه کمال‌الملک، مقبره عطار نیشابوری هم قرار دارد. برای بازدید از این آرامگاه‌ها کافی است تنها 30 دقیقه زمان صرف کنید تا زیبایی‌های آن‌ها را مشاهده کنید.در این شهر کمی بیشتر توقف کنید و آرامگاه خیام، دهکده چوبی، سایت باستانی شادیاخ و قدمگاه را بازدید کنید. حتی می‌توانید شب را در یکی از اقامتگاه های بومگردی نیشابور سپری کنید و روز بعد سفرتان را به سمت مشهد ادامه دهید.


چرا باید از جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد بازدید کنیم؟

شما با دیدن این مکان‌های زیبا و دیدنی می‌توانید از سفر خود بیشتر لذت ببرید و زیبایی‌های بیشتری را درک کنید. در این مقاله سعی کردیم که اطلاعات مفیدی راجع به جاهای دیدنی مسیر شیراز به مشهد در اختیار شما قرار دهیم. توصیه می‌کنیم که قبل از هر اقدام خاصی حتما برای سفر خود و توقف‌هایی که می‌خواهید داشته باشید، یک برنامه‌ریزی اصولی انجام دهید.باز هم می‌گوییم برنامه‌ریزی برای سفرهای جاده‌ای به انتخاب و زمان‌بندی شما بستگی دارد. اینکه چه زمانی و در کجا توقف کنید کاملا وابسته به برنامه‌ریزی شماست.

نوشته های مشابه
 • آرامگاه سعدی | سعدیه شیراز

  اگر تا به‌حال آرامگاه سعدی را ندیده‌اید، کافی‌ست نگاهی به اسکناس‌های ده‌هزار تومانی بیندازید. آرامگاه سعدی یا سعدیه شیراز، روزگاری محل زندگی (خانقاه) شیخ سعدی بود و پس از وفات، آرامگاه ابدی او شد. با این‌حال سعدیه چیز‌های بیشتری برای کشف‌کردن دارد. اگر می‌خواهید با راز حوض ماهی آشنا شوید و اطلاعات جدیدی از سعدیه شیراز بدانید، در این مطلب همراه یومگ باشید.

 • خانه زینت‌ الملک قوامی

  خانه زینت الملک که به نام خانه زینت الملوک هم شناخته می‌شود، از همان عمارت‌های شاهانه‌ای است که در مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی می‌بینید. جذاب‌ترین جاهای این عمارت، تالار آینه و زیرزمین آن هستند و صدالبته موزه‌ای که به موزه مادام توسو شیراز معروف شده است. اگر کنجکاوید که درباره این خانه زیبا بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 • باغ عفیف‌ آباد؛ گلشن شیراز

  باغ عفیف آباد که در گذشته با نام باغ گلشن شناخته می‌شد، با تاریخ 500 ساله خود یکی از اصیل‌ترین باغ‌های ایرانی به‌شمار می‌رود. این باغ که ارثیه عفیفه خانم بوده، اکنون میزبان یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌ترین موزه‌های اسلحه و ادوات جنگی در خاورمیانه‌ است. اگر به تاریخ و جغرافیای این باغ علاقه‌مندید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز