ورود
Andimeshk Road

جاهای دیدنی اندیمشک

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

جاهای دیدنی اندیمشک را چقدر می‌شناسید؟ آیا تا به حال فکر سفر به این شهر به ذهنتان خطور کرده است؟ اندیمشک، از دید بسیاری از گردشگران به دور مانده است. اما یکی از بهترین مقصدها برای ایرانی‌ها همین اندیمشک است! در این شهر همه چیز دست به دست هم می‌دهند تا یکی از بهترین سفرهای عمرتان را تجربه کنید! منتظر چه هستید؟ همین حالا این مطلب را بخوانید و با تک‌تک جاهای دیدنی اندیمشک آشنا شوید.

شهر اندیمشک یکی از شهرهای جنوب غربی کشورمان است که در شمالی‌ترین قسمت استان خوزستان و در کوهپایه زاگرس قرار گرفته ‌است. اگرچه مهمترین شهرهای خوزستان اهواز و آبادان و خرمشهر هستند اما این شهر به‌عنوان پلی است که استان خوزستان را به سه استان ایلام، کرمانشاه و لرستان متصل می‌کند و دارای موقیعت جغرافیایی بسیار ارزشمندی است. اندیمشک در ارتفاع ۱۷۶ متری از سطح دریا قرار دارد. به دلیل وجود کوه‌های متعدد در اطراف این شهر سدهای زیادی همچون بالا رود، دز و کرخه در اطراف این شهر احداث شده‌اند که جمع‌آوری و ذخیره آب برای این شهر را آسان می‌کنند. همچنین، به علت موقعیت قرارگیری‌اش و همسایگی با استان‌های لرستان و ایلام، مردم این شهر گویش‌هایی متفاوتی دارند و این نشان از مهاجرت قوم‌های متعدد و متفاوت به این شهر است. همه چیز در این شهر دست به دست هم داده‌اند تا یکی از بهترین سفرهای عمرتان را در آن تجربه کنید. منتظر چه هستید؟ همین حالا کوله‌بار سفرتان را ببندید، یوتراوز را تا انتهای این مطلب همراهی کنید و با 0 تا 100 جاهای دیدنی اندیمشک آشنا شوید چون در این مقاله سعی داریم بخشی از آثار باستانی و مکان‌های دیدنی این شهر قدیمی و زیبا را به اختصار برای شما بیاوریم و شما را در این سفر کوتاه همراه خود سازیم.

آنچه از دیدنی‌های شهر اندیمشک در ادامه می‌خوانید:

پل صیحه معروف به آباره عباس خان

Seyhe Brigde

اولین گزینه پیش‌رویتان در بین جاهای دیدنی اندیمشک، پل صیحه است. این پل مربوط به دوران صفویان است که هنوز هم عظمت و اصالت خود را حفظ کرده و در فاصله هشت کیلومتری از مسیر اندیمشک به شوش قرار دارد. در این پل از مصالحی همچون ملات گل، آهک، آجر سنگ و ساروج استفاده شده‌ است ولی به نمای آن توجه لازم و کافی نشده و تنها به کاربری و استحکام آن اهمیت داده شده ‌است. 

پل  صیحه دارای دوازده دهنه با قوس شش متری و پایه‌های موج‌شکن یک متری دارد که گمان می‌شود در دوران رونق خود، حجم فراوانی از آبی که از رود می‌گذشته را تحمل می‌کرده‌ است. مرمت این کار از سال ۱۳۷۹ آغاز شد و در سال ۱۳۸۲ به عنوان میراث ملی به ثبت رسید و به آباره عباس خان شهرت یافت.

بقعه امیر سیف معروف به دژ سرقلا

Amir Seyf

این بنای باستانی در مسیر روستای جا اردو (Ja Ordu) قرار دارد و در یک گورستان بسیار قدیمی واقع شده ‌است. اندازه داخلی این بقعه حدود سه متر در چهار متر و اندازه ورودی آن ۷۵ متر در ۱۲۵ سانتیمتر است و در بخش‌های مختلف آن از سنگ قلوه و ملاط استفاده شده ‌است. همچنین بقعه دارای گنبدی به ارتفاع ۱۲ متر است. اگر جزو علاقه‌مندان به جاذبه‌های باستانی هستید، این جاذبه در بین جاهای دیدنی اندیمشک، یکی از بهترین گزینه‌های پیش رویتان است. 

قلعه حسینی اندیمشک

این بنای کهن که به «قلعه حسینی» شناخته می‌شود در روستای «قلعه رزه»، در بخش الوار گرمسیری (Alvar-e Garmsiri District) قرار دارد. همچنین گمان می‌شود ساخت این قلعه مربوط به دوران صفویان است و قدمت و ارزش بالایی دارد. موقعیت دقیق‌تر این بنا در بین مسیر اندیمشک - پلدختر و بخش الوار و روستای قلعه رزه است. پلان این بنا به صورت چهارگوش و دو طبقه ساخته شده ‌است و عمده مصالح استفاده شده در این بنا را ساروج و سنگ لاشه تشکیل می‌دهد. دلیل نامگذاری این بنا این است که شخصی به نام حسین در این مکان سکونت بلندمدتی داشته‌ و بعد از آن این قله به «قلعه حسینی اندیمشک» معروف شده‌ است.

قلعه رزه؛ یادگار صفویان

Rize Castle

قلعه رزه  (Rize Castle) یا «رزمان» یا «رزمانان»، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهرستان اندیمشک است. این بنا در دوران صفویان احداث شده وحسین‌خان والی فردی است که با همت فراوان این بنا را ساخته‌ است. قلعه رزه در فاصله نیم کیلومتری از بخش جنوب شرقی روستای قلعه زرده و همچنین در مسیر خرم‌آباد به اندیمشک واقع شده است. 

در زمان قدیم از این مکان برای سکونت و استراحت کاروان‌هایی استفاده می‌شد که از خرم‌آباد به اندیمشک سفر می‌کردند. کاروان‌سرای این بنا به صورت چهارگوش طراحی شده است و در دسته کاروانسراهای چهار ایوانی قرار می‌گیرد. این بنا دارای ۱۴ اتاق است که دسترسی آسانی بهم دارند و فقط به یک در و نمایی بسیار ساده آراسته شده‌اند. مصالح به کار برده شده در این بنا را سنگ، گچ و قلوه ساروج تشکیل می‌دهد. 

آرامگاه محمود علی

از دیگر جاهای دیدنی اندیمشک، آرامگاه محمود علی است. این آرامگاه در بخش الوار گرمسیری اندیمشک و در جنوب غربی دهستان مازو (Mazou) ساخته شده است. قدمت این بنا مربوط به قرون میانه اسلامی است و معمار این بنای باستانی، گنبد آن را به صورت مخروطی‌شکل و با ارتفاع هشت متر از سطح بام مقبره ساخته ‌است. در واقع این گنبد از دو طبقه ساخته شده ‌است که از دو جداره کاملاً مجزا و با فاصله تشکیل شده‌اند، به‌صورتی‌که فضایی میان گنبد و مقبره وجود دارد دارد که به وسیله دریچه‌ای که داخل آن تعبیه شده،رفت‌وآمد در آن آسان شده‌ است.

منطقه چهل پا اندیمشک

Chehel Pa Area in Andimeshk

منطقه چهل پا، یک منطقه کوهستانی است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اندیمشک و در نزدیکی دریاچه سد دز قرار دارد و دسترسی و عبور از آن تاحدی دشوار است. تمامی منطقه را دره‌ها و دشت‌ها و صخره‌هایی بلند در برگرفته‌اند و یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های بز کوهی در کشورمان است. این منطقه به عنوان یکی از مناطق حفاظت‌شده طبیعی کشور تحت مدیریت سازمان محیط زیست قرار دارد و به جزء بز کوهی جاندارانی مثل کل، بلدرچین، کبک، سگ آبی و خارپشت در آن زندگی می‌کنند.

روستای منگره اندیمشک

روستای منگره یکی دیگر از جاهای دیدنی اندیمشک است که در مناطق کوهستانی و در ۵۰ کیلومتری این شهرستان واقع شده‌ است. این روستا غنی از درختان بلوط، انجیر، انگور، چنار و درختان دیگر است که باعث جذب گردشگران زیادی به این منطقه می‌شوند. از دیگر جاذبه‌های روستای گرداب منگره می‌توان به آب‌وهوای مناسب و معتدل، حیات وحش دیدنی و منابع طبیعی بکر آن اشاره کرد.

سد کرخه؛ بزرگترین دریاچه مصنوعی

Karkheh Dam andimeshk

در لابه‌لای جاهای دیدنی اندیمشک، به دنبال یکی از جذا‌ب‌ترین آنها هستید؟ به سد کرخه بروید! موقعیت قرارگیری این سد در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی شهرستان اندیمشک است و یکی از بزرگترین سدهای خاکی جهان محسوب می‌شود که بر روی رودخانه کرخه قرار گرفته ‌است. دلیل احداث این سد پیشگیری از بروز سیلاب و تأمین آب مورد نیاز برای زمین‌های کشاورزی و همچنین تولید حدود ۹۴۰ گیگاوات ساعت در سال انرژی برق آبی بوده است. 

از زیبایی‌ها و جذابیت‌های این سد می‌توان به هوای معتدل و مناسب این مکان و چشم‌انداز جذاب از طبیعت بکر اطراف، طلوع و غروب بسیار دیدنی، ورزش‌های مهیج آبی و رستوران‌های خاص اطراف آن اشاره کرد.

امام زاده شاهزاده احمد اندیمشک

Shahzadeh Ahmad

در بین این همه جاهای دیدنی در اندیمشک، امام زاده شاهزاده احمد، یکی از مکان‌های معنوی و با حال‌وهوای معنوی است که حس لذت‌بخشی به گردشگران می‌دهد و در بین مسافران خوزستان طرفداران زیادی دارد. این بنا در دوران تیموریان احداث شده است و دارای گنبدی هرمی‌شکل با ده ترک است. ارتفاع این گنبد حدود ۱۴ متر است و در رأس آن قندیلی از طلا به وزن ۲۰۰ مثقال آویزان شده که زیبایی این گنبد را چند برابر کرده ‌است.

امام زاده احمد دارای رسوم‌های خاصی است؛ از جمله پوشش عمامه سرخ رنگ خادمان آن و چوب ۹ شکلی، که به آسا معروف است. 

پلاژ دریاچه سد دز اندیمشک

Dez Dam Villas

این جزیره که در ۲۳ کیلومتری شمال شهرستان اندیمشک واقع شده است، از سازه عظیم بتنی تشکیل شده و در سال ۱۳۳۸ توسط مهندسان ایتالیایی بر روی رودخانه دز ساخته شده ‌است. این مکان دارای جاذبه‌های فراوان از جمله تقریحات آبی همچون قایق‌سواری، استفاده از فضای اطراف رودخانه و آب‌وهوای مطلوب و پوشش گیاهی متنوعی است. همچنین گردشگران می‌توانند از ویلاها و مراکز تفریحی فراهم شده در آن، استفاده کنند. اگر می‌خواهید یکی از بهترین روزهای سفرتان به خوزشتان و به خصوص حوالی اندیمشک را از همین حالا برنامه‌ریزی کنید، در بین جاهای دیدنی اندیمشک،  پلاژ دریاچه دز را در اولویت قرار دهید! 

آرامگاه داوود خادم

آخرین مورد در بین جاهای دیدنی اندیمشک، مقبره داوود خادم است که در شمال غربی دهکده گرداب و در شش کیلومتری دهکده شیخ قرار دارد و سنگ ملات، مصالح اصلی به‌کار برده در این مقبره را تشکیل می‌دهد. گنبد این مقبره نیز مقبره امیر سیف مخروطی‌شکل است و تفاوت اصلی این ۲ مقبره در گلدسته‌های آن‌هاست. 

یکی از جاذبه‌های گردشگری در این مقبره وجود سنگ قبرهای بزرگی است که روی آن‌ها نوشته‌هایی با خط کوفی دیده می‌شود و مربوط به قرن هفتم هجری است. بالاسر این سنگ قبرها، سنگ‌هایی عمودی به طول ۸۰ تا ۹۰ متر قرار دارد که روی تعدادی از آن‌ها آیاتی باز هم با خط کوفی حک شده ‌است.

مطمئنا شما هم دلتان می‌خواهد هرچه سریع‌تر کوله‌پشتی خود را ببندید و سفری هیجان‌انگیز را به اندیمشک با این همه مکان دیدنی آغاز کنید. از شما برای مطالعه این مقاله سپاسگذاریم. اگر تجربه سفر به این شهر باستانی و بازدید از جاهای دیدنی اندیمشک را تا به حال داشته‌اید، حتماً آن‌را در قسمت نظرات با ما و دیگر خوانندگان مجله گردشگری یوتراوز به اشتراک بگذارید و در سفر به خوزستان بازدید از جاهای دیدنی دزفول را از دست ندهید.

نوشته های مشابه
 • جزیره شیدور؛ مالدیو ایران

  در نزدیکی سواحل خلیج فارس، چندین جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که هرکدامشان جذابیت‌ها و زیبایی‌های خاص خودشان را دارند. اما آیا می‌دانید کدام‌یک از آن‌ها به «مالدیو ایران» معروف شده است؟

 • جزیره هندورابی کجاست؟

  جزیره هندورابی یکی از آن مقصدهای بکر در خلیج فارس است که فاصله‌ی کمی تا جزیره کیش دارد. این جزیره با اکوسیستمی غنی، مقصدی محبوب برای طبیعت‌گردی و تجربه سبک زندگی بومی خواهد بود.

 • جاهای دیدنی عسلویه

  عسلویه جزو شهرهای بندری جنوب ایران است که جاذبه‌های گردشگری زیادی را در خود جای داده است. شاید عسلویه مقصد بسیاری از گردشگران نباشد اما باید بدانید در این شهر دیدنی‌های زیادی است که قطعا نظر شما را به خود جلب می‌کند. جاذبه‌های طبیعی مسحورکننده عسلویه بهترین محل برای گشت‌وگذار و تفریح هستند.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز