ورود
جشن سال نو چینی

سال نو چینی؛ دورکردن اژدهای هزارساله!

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شما را نمی‌دانیم اما ما که هروقت نام رسم و رسومات چین را می‌شنویم، تصویری از خیابان‌های پوشیده از پارچه‌های قرمز، آتش‌بازی‌های مهیج و رقص عروسک‌های اژدها و شیر در ذهنمان تداعی می‌شود. در این مطلب به سراغ یکی از همین جشن‌های دیدنی رفتیم.

سال نو چینی یکی از مهم‌ترین جشن‌های چندین هزارساله این کشور است که با نام بهار چینی و سال نو قمری هم شناخته می‌شود. این جشن در بین مردم چین بسیار محبوب است، طوری که از ماه‌ها قبل برای رسیدن سال نو و انجام رسم‌ورسومات جالب آن، لحظه‌شماری می‌کنند و حتی اگر از کشور و عزیزانشان دورباشند، با خرید بلیط هواپیما در اولین فرصت خود را به این جشن می‌رسانند.

در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، از سال نو چینی می‌گوییم، تاریخچه آن را مرور می‌کنیم و با آداب‌ورسوم مردم چین در این روز آشنا می‌شویم. پس چنانچه به شناخت فرهنگ و آیین ملل مختلف علاقمندید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

در این مطلب درباره سال نو چینی می‌خوانید:


پرواز ارزان به تمام نقاط جهان مشاهده قیمت

سال نو چینی چه روزی است؟

تقویم سال چینی ترکیبی از تاریخ قمری و شمسی است. به همین دلیل هم سال نو آن‌ها با شروع سال جدید قمری، آغاز می‌شود. چون این تاریخ متغیر است، عدد دقیقی را نمی‌توانیم برای آن بیان کنیم، اما به طور کلی جشن سال نو چینی هرساله در بازه زمانی اواخر ژانویه تا اواسط فوریه (بهمن ماه) برگزار می‌شود.

👈سال نو چینی در ویکی پدیا👉


تاریخ سال نو چینی 2024

🧨تاریخ سال نو چینی در سال 2024 مصادف است با 10 فوریه (21 بهمن 1402)🧨 

از این تاریخ تا 16 روز در تمام شهرهای کشور چین و همچنین کشورهایی نظیر سنگاپور، هنگ‌کنگ، تایوان، فیلیپین، مغولستان و تایلند که چینی‌ها در آن جمعیت غالب به حساب می‌آیند، جشن گرفته می‌شود.


تعطیلات سال نو چینی

همانطور که گفتیم جشن سال نو چینی 16 روز طول می‌کشد اما تنها 7 روز اول آن تعطیل عمومی است. ( 10 تا 16 فوریه 2024)


حیوان سال نو چینی 2024

سال نو چینی 2024

سال نو چینی هم مانند عید نوروز در کشور ما، هرساله با نام یک حیوان متفاوت جشن گرفته می‌شود. علت این نامگذاری در چین، به یک افسانه قدیمی برمی‌گردد که در آن امپراطور چین، برای زمان‌بندی دقیق و اطلاع از گذر روزها و سال‌ها، بین 12 حیوان مختلف مسابقه‌ای را برگزار کرد. این حیوانات باید در یک مسیر مشخص می‌دویدند و زودتر از دیگری، به خط پایان می‌رسیدند. هرحیوانی که اول از خط عبور می‌کرد، پادشاه سال اول قمری را به نام او ثبت می‌کرد و به همین ترتیب تا 12 سال قمری، نام حیوانات آن سال مشخص شد.

🐲حیوان سال نو چینی 2024 اژدها است🐲 


فلسفه جشن گرفتن سال نو چینی

سال نو چینی‌ها

اگر درباره تاریخچه و علت برگزاری تمام جشن‌ها، تحقیق کنید می‌بینید که ریشه همه آن‌ها به افسانه‌ها و داستان‌های قدیمی که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده‌اند، برمی‌گردد. جشن سال نو چینی هم از این قاعده مستثنا نیست و چرایی آن مربوط می‌شود به یک افسانه قدیمی چندهزارساله.
چینی‌ها معتقدند در زمان‌های قدیم هیولایی به نام نیان در کف دریاها زندگی می‌کرد که با شروع سال جدید، برای به دست‌آوردن غذا و غارت دام‌ها به ساحل می‌آمد و به روستاها و مردم آن منطقه حمله می‌کرد. مردم سال‌ها از فکر حمله این هیولا خواب و خوراک نداشتند و کل سال را با نگرانی شروع شال جدید و حمله دوباره نیان، می‌گذراندند.

تا این که یک روز پیرمردی وارد روستا شد و گفت راز دورکردن نیان را می‌داند و می‌تواند با انجام آن شر این هیولای بدطینت را از سر مردم و دام‌های آن منطقه، باز کند. او تا شروع سال جدید و حمله نیان در روستا ماند تا لحظه‌ای که همه روستا منتظر آن بودند رسید. پیرمرد به محض اینکه از حمله نیان بو برد، لباسی به رنگ قرمز بر تن کرد و با وسایلی که در دست داشت سروصداهای عجیبی به راه انداخت. هیولا که از شنیدن این صداهای عجیب و دیدن رنگ قرمز، وحشت‌زده شده بود، از روستا فرارکرد و دیگر هیچ‌کس این موجود غارتگر را ندید.

حالا پس از گذشت هزاران سال، مردم چین با استناد به این افسانه قدیمی در روز سال نو تمام شهر را با رنگ قرمز آذین می‌بندند، آتش روشن می‌کنند و تا پاسی از شب با انواع ترقه‌ها سروصداهای عجیبی به راه می‌اندازند.


آداب‌ورسوم جشن سال نو چینی

آداب‌ورسوم جشن سال نو چینی

چینی‌ها در برگزاری جشن سال نو، آداب‌ورسوم خاص خود را دارند و همه از پیروجوان گرفته تا زن و مرد تلاش می‌کنند تا تمام رسم و رسومات ویژه این روز را به جا بیاورند تا در سال جدید اتفاق‌های خوب برایشان بیفتد و شانس به آنها رو بیاورد. البته که بسیاری از این آداب و آیین، از پیش از شروع سال نو انجام می‌شود و حتی تا 15 روز بعد از آغاز سال هم ادامه دارد.

پیش از صحبت درباره نحوه برگزاری جشن سال نو چینی، بد نیست اگر بدانید بسیاری از این آداب‌ورسوم با کارهایی که ما پیش از آغاز سال جدید و همچنین در طی آن انجام می‌دهیم مشترک است. اگر در ادامه همراهمان باشید حتما از تشابه آداب سال نو چینی با رسم‌ورسوم ایرانیان در عید نوروز، تعجب می‌کنید!

تمیزکردن خانه‌ها

یکی از مهم‌ترین کارهایی که چینی‌ها پیش از سال نو انجام می‌دهند، تمیزکردن خانه‌ها و نظافت محل زندگی‌شان است. این کار که بی شباهت به رسم خانه‌تکانی ما نیست، از چندروز پیش از جشن بهار چینی آغاز می‌شود و باید تا پیش از آغاز سال، تمام شود.

چینی‌ها معتقدند از خانه‌ای که نظافت نشده باشد یا تمیزکردن آن به سال جدید بیفتد، برکت می‌رود. تا سه روز اول سال هم هرنوع تمیزکاری ممنوع است.

خرید لباس نو

این رسم محبوب دل اکثر چینی‌ها به خصوص کودکان است. مردم این کشور اعتقاد دارند که باید با لباس‌های نو در جشن آغاز سال شرکت کنند و غم و اندوهی که از سال‌های گذشته بر وجودشان نشسته را مانند لباس‌های قدیمی از تن بیرون بیاورند تا روزگار هم در سال جدید به آنها روی خوش نشان بدهد و اتفاقات خوبی برایشان بیفتد.

رنگ قرمز یکی از پرطرفدارترین رنگ‌های لباس در چین است و اغلب افراد طبق یک رسم نانوشته، به سراغ خرید لباسی قرمز رنگ می‌روند.


تزئین خانه‌ها

در شب سال نو، چینی‌ها با فانوس، نوارهای کاغذی قرمز و نقاشی‌هایی با موضوع سال نو درب ورودی خانه‌ها و مغازه‌هایشان را تزئین کرده و نمادی از حیوان سال جدید هم بر روی در آویزان می‌کنند.

قربانی کردن

بعضی از چینی‌ها در شب سال نو، حیوانی را به یاد رفتگان خود و به منظور بزرگداشت آنها قربانی می‌کنند. این افراد معتقدند که روح عزیزانشان از خانواده آنها محافظت می‌کند و با دعای خیری که از طرف رفتگان نثار آنها می‌شود، سالی پرازبرکت در انتظارشان خواهد بود. برخی از آنها هم حتی برای جالی خالی این افراد در سفره شب سال نو، صندلی و بشقاب می‌گذارند و باور دارند که روح عزیزانشان همراه آنهاست و به این ترتیب به استقبال سال نو می‌روند.

شام سال نو

یکی از رسم‌ورسومات سال نو چینی که تمام خانواده‌ها آن را به جا می‌آورند، حضور در شام سال نو است. این رسم به قدری برای آنها اهمیت دارد که حتی اگر فردی به دلایل مختلف از خانواده دورباشد، باید هرطور شده خود را به سفره شام سال نو برساند تا آخرین شام سال را در کنار عزیزان خود بخورد. ماهی، کوفته و اسپرینگ رول عضو ثابت شام سال نو چینی‌ها هستند.

پاکت قرمز

بعد از سرو شام سال نو، نوبت بخش مورد علاقه کودکان می‌رسد! والدین مبلغی وجه نقد را در پاکتی قرمز می‌گذارند و آن را به فرزندان خود می‌دهند. آنها بر این باورند که پول در پاکت قرمز، خوش‌شانسی می‌آورد چرا که رنگ قرمز در فرهنگ چینی، نماد خوش‌شانسی‌ست. شما هم بعد از خواندن این مطلب، یاد رسم عیدی دادن خودمان افتادید؛ نه؟!

آتش‌بازی

آتش بازی سال نو در چین

همان طور که ما در لحظه تحویل، توپ سال نو را می‌زنیم، در چین هم با آغاز سال قمری در تمام شهرها و روستاها صدای ترقه و آتش‌بازی می‌پیچد. میزان این سروصداها گاهی آنقدر زیاد است که توریست‌ها و مسافرانی که تنها به قصد حضور در جشن سال نو چینی به این کشور آمده‌اند را شوکه می‌کند. اگر علت این آتش‌بازی عظیم و صدای ترقه‌هایی که لحظه‌ای قطع نمی‌شوند را بخواهید بدانید باید بگوییم که طبق یک باور قدیمی چینی، هرچه این صداها بیشتر باشد، روزهای بهتری از لحاظ تجارت، کشاورزی و اقتصاد در راه است.

این رسم البته به شو سوئی (Shou Sui) هم معروف است و به همان ماجرای معروف هیولای نیان ربط دارد. چینی‌ها بعد از شام سال نو، لباس قرمز می‌پوشند، تا پاسی از شب بیدار می‌مانند، آتش روشن می‌کنند، ترقه می‌زنند و با روشن کردن فشفشه تلاش می‌کنند تا نیان را از خانواده و شهر خود دورکنند.

رقص شیر و اژدها

اژدها و شیر دو نماد مهم کشور چین هستند. مردم این کشور در مراسمات و جشن‌های مختلف خود کارناوالی از عروسک‌های شیر و اژدها به راه می‌اندازند و باور دارند که با این کار پیامی برای اهریمن و هیولاها می‌فرستند و آنها را دور می‌کنند. در جشن سال نو چینی هم این دو حیوان، نقش پررنگی دارند و در بیشتر خیابان‌های چین دیده می‌شوند.

جشن فانوس

در پانزدهمین روز از سال جدید، چینی‌ها جلوی خانه‌شان شمع روشن می‌کنند و با در دست داشتن انواع فانوس‌های رنگی، فانتزی و ساده، راهی خیابان‌ها می‌شوند. آنها با این کار پایان جشن سال نو را به یکدیگر اطلاع می‌دهند و برای هم آرامش و خوش‌شانسی در سال جدید آرزو می‌کنند.

غذاهای سال نو چینی

غذای سال نو چینی

در فرهنگ چینی، غذا جایگاه ویژه‌ای دارد و اگر این غذا مربوط به شام شب سال نو باشد، اهمیت آن دوچندان می‌شود. همان طور که در خطوط پیشین خواندید، تمام اعضای خانواده باید خود را به میز شام سال نو چینی برسانند و غذاهای مخصوص این شب را در کنار عزیزانشان بخورند. با اینکه تنوع غذایی در سفره‌های چینی بسیار زیاد است، اما در شب سال نو این چند غذا در بین همه‌ سفره خانواده‌ها دیده می‌شود.

 • اسپرینگ رول: از ترکیب آرد، آب و مقداری نمک خمیر درست می‌کنند و درون آن را با گوشت خوک، کلم چینی و هویج پرمی‌کنند. خمیر را به شکل شمش‌های طلا می‌پیچانند و سپس در روغن داغ سرخ‌ می‌کنند.
 • کوفته: ترکیب گوشت خوک، میگو، پیاز، کم چینی و سبزیجات
 • نودل
 • ماهی
 • مرغ شکم‌پر

کلام آخر

به نظر ما شناخت فستیوال‌ها و مطالعه تاریخچه جشن‌های مهم کشورهای مختلف، خیلی لذت‌بخش و درعین حال مهم است. نمی‌دانیم به فرهنگ ملل مختلف علاقه دارید یا نه اما مطمئنیم اگر کمی درباره پیشینه هرکدام از این جشن‌های چندهزارساله بخوانید نسبت به آن‌ها کنجاو می‌شوید و حتی عزیزانتان را هم از وجود چنین جشن‌هایی مطلع می‌کنید.

جشن سال نو چینی یکی از همین جشن‌هاست که در این مطلب به پیشینه، نحوه برگزاری و آداب‌ورسوم آن پرداختیم. امیدواریم شما هم از سفر به سرزمین اژدهایان لذت برده باشید و از گشت‌وگذار مجازی در کوچه‌های رنگارنگ چین،روحیه‌تان عوض شده باشد!

چنانچه برنامه سفر به خارج از کشور را دارید، فقط کافیست با شماره گیری 📞1548 به همکاران ما در تیم پشتیبانی یوتراوز اطلاع دهید. آنها تمام اطلاعات موردنیازتان را برای سفر به کشور دلخواهتان با شما درمیان می‌گذارند و حتی ✈️بلیط هواپیما خارجی را با بهترین قیمت برایتان تهیه می‌کنند.سوالات متداول

سال نو چینی چندم بهمن است؟

تاریخ سال نو چینی 2024 به شمسی 21 بهمن ماه 1402 است.

تعطیلات سال نو چینی چند روز است؟

7 روز

سال جدید چینی چه حیوانی است؟

سال نو چینی 2024 سال اژدها است.

نوشته های مشابه
 • جشن آب ارمنستان، یک آب‌بازی ملی!

  خوش‌گذرانی جمعی، لزوما به مراسم پرتشریفات و خاصی نیاز ندارد. در هر فرهنگی، آدم‌ها سعی می‌‌کنند بهانه‌های ساده‌ای برای جشن گرفتن پیدا کنند و به ساده‌ترین شکل ممکن خوشی‌شان را ابراز کنند؛ بعضی‌ها فستیوال رنگ‌پاشیدن راه می‌اندازند، در بعضی جاها جنگ بالشی محبوب است و بعضی جاها هم جشن آب‌بازی ملی دارند.

 • روز سپندارمذگان چه روزی است؟

  اگر عاشق گاه‌شماری‌های ایرانی هستید و به مراسم‌ها و یادبودهای تاریخ کهن ایرانی اهمیت می‌دهید، این کادر را به هیچ عنوان از ندهید، زیرا روز سپندارمذگان، روز زن و زمین یا همان روز عشق ایرانی امروزه بسیار نادیده گرفته شده و با ورود فرهنگ جشن روز ولنتاین به خودی خود این روز ارزشمند و پراهمیت که غنی از فرهنگ کهن ایرانی است، از مراسم‌های ایرانی حذف و به خاطرات سپرده شده‌است.

 • جشن سده، جشن باستانی هزارساله

  جشن سده یک جشن بزرگ ایرانی است که از دوران باستان برایمان به یادگار مانده است. این جشن هرساله به خصوص در شهرهای زرتشت‌نشین ایران برگزار می‌شود و مانند دیگر جشن‌های ایرانی آداب‌ورسوم مخصوص به خود را دارد. زمان برگزاری جشن سده، دهمین روز بهمن ماه است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز