ورود
Developer Day in utravs company
نقش برنامه‌نویس‌ها در سفرهای ما

برنامه‌نویسی و سفر: به مناسبت 23 شهریور روز جهانی برنامه نویسان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

وقتی وارد یوتراوز می‌شوید در طبقه‌ی دوم ساختمان، سالن بزرگی را مشاهده می‌کنید که تعدادی خانم و آقا پشت کامپیوترهای خود سخت مشغول کار هستند. این تصویر اتاق برنامه‌نویسان یوتراوز است. افرادی که در شکل و شمایل سفر ما نقش مهمی ایفا می‌کنند.

برنامه‌نویسان چه نقشی در سفرهای ما ایفا می‌کنند؟ تصویر اتاق برنامه‌نویس‌های یوتراوز را به خاطر بیاورید. تمامی خدماتی که در امور گردشگری در یوتراوز انجام می‌شود از طریق همین اتاق است. اگر این اتاق و برنامه‌نویس‌های ما نباشند تمامی فعالیت‌هایی که در بخش‌های مختلف شرکت جهت امور گردشگری انجام می‌شود، نمی‌تواند به‌راحتی در دسترس مشتری‌ها قرار بگیرد. همه‌ی این ساماندهی‌های سفر که در قالب تورهای آنلاین، خرید آنلاین بلیت هواپیما، رزرو آنلاین هتل، اطلاعات، خبرنامه‌های سفر و پیشنهاد‌ها سفر در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد، توسط برنامه‌نویس‌ها انجام می‌شود. یوتراوز قصد دارد تا شمارا با افرادی آشنا کند که در آسان‌شدن فرایند سفر نقش مهمی ایفا می‌کنند. «روز برنامه‌نویس‌ها مبارک».

آنچه درباره‌ی برنامه‌نویسی و سفر می‌خوانید:

روزی برای برنامه‌نویس‌ها

کامپیوتر، فنّاوری و نرم‌افزار باعث شده تا دنیای مدرنی پیشروی انسان قرار بگیرد. این روزها استفاده از اپلیکیشن‌های سفر، سامانه‌های رزرو آنلاین خدمات سفر و حتی بازدیدهای مجازی به‌قدری فراگیر شده که تنها با دسترسی به اینترنت و از طریق گوشی تلفن همراه می‌توان برای سفر خود به‌راحتی برنامه‌ریزی کرد. اما پشت این آسانی برای کاربران اغلب گروهی ز افراد خوش‌فکر و خلاق قرارگرفته‌اند که مشکلات مسیر را برای ما آسان می‌کنند. این افراد همان برنامه‌نویس‌ها هستند.
روز برنامه‌نویس‌ها در 256امین روز سال میلادی جشن گرفته می‌شود، یعنی برابر با روز 13 سپتامبر (12 سپتامبر در سال‌های کبیسه). انتخاب این روز برای برنامه‌نویسان دلیل مشخصی دارد. در سیستم دودویی (باینری) کامپیوتری تعداد عددهایی که می‌شود در یک بایت جا داد عدد 256 است و این عدد برای برنامه‌نویس‌ها یک عدد آشناست.

زبانی که با آن برنامه می‌نویسند

کد زدن اصطلاح رایج برنامه‌نویسان است. اگر می‌خواهید بدانید آن‌ها واقعاً چه‌کار می‌کنند باید این اصطلاح را خوب بشناسید. آن‌ها با زبان‌های برنامه‌نویسی کار می‌کنند؛ مجموعه‌ای از کلمات، اعداد و اشکال که اگر در برابر یک انسان معمولی بگذارند فرقی با خط میخی برایشان ندارد. اما باید بدانید که هرکدام از این کاراکترها که کد نام دارد خودش یک مفهوم است و کنار هم قرار گرفتن آن‌ها، مفاهیم دیگری می‌سازد. به زبان ساده‌تر بهتر است بدانید این کدها و نوع قرارگیری آن‌ها در کنار هم جادو می‌کند. جادوی حل مسائل، جادوی راحت کردن کارها، جادوی خلق برنامه‌هایی که در شکل سفرهای ما نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.

Developer Day

نقش برنامه‌نویس‌ها در تصمیم‌گیری برای سفر

زمانی که تصمیم می‌گیرد به سفر بروید باید بدانید که تمام مراحل سفر شما تحت‌تاثیر دانش برنامه‌نویس‌ها قرار دارد. از همان ابتدا که کامپیوتر یا گوشی موبایلتان را روشن می‌کنید تا مقصد خود را انتخاب کنید، از دانش برنامه‌نویس‌ها بهره می‌برید تا زمانی که در اتاق خود در هتل موردعلاقه‌تان نشسته‌اید و برای بازدید مقصدهای مورد بازدید در طول سفر برنامه‌ریزی می‌کنید.

نقش برنامه‌نویس‌ها در انتخاب مقصد

حالا نوبت انتخاب مقصد است. در اینترنت جستجو می‌کنید تا مقصد خود را انتخاب کنید و درباره جایی که می‌خواهید به آن سفر کنید، اطلاعاتی به دست آورید. وارد هر سایت که می‌شوید تا اطلاعاتی درباره مقصدهای مختلف گردشگری به دست آورید، این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را بگیرید. این سایت‌ها توسط یک گروه برنامه‌نویسی طراحی، پیاده‌سازی و اجراشده است. تصور کنید که در یک خیابان بزرگ هستید و برای ورود به هر سایت وارد یک ساختمان می‌شوید که اتاق‌های مختلفی دارد و به شما اطلاعات متنوعی می‌دهد. همین‌قدر آدم و سیستم پشت هر وب‌سایت یا اپلیکیشنی وجود دارد تا شمارا برای انتخاب مقصدتان راهنمایی کند.

برنامه‌نویس‌ها و خرید آنلاین بلیت

حالا نوبت به انتخاب وسیله نقلیه است. امکانات مختلفی از خرید آنلاین بلیت هواپیما، قطار، خرید بلیت اتوبوس تا حتی رزرو بسته کامل خدمات تور، همه و همه توسط گروه‌های برنامه‌نویسی انجام می‌شود.ارتباط شرکت‌های مختلف هواپیمایی، شرکت‌های ریلی، تعاونی‌های مسافربری بین‌شهری، خدمات کروز و هر نوع ترانسفری که خرید آن از طریق وب‌سرویس‌های مختلف فراهم است، توسط گروه‌های برنامه‌نویسی اجرا می‌شود.
برنامه‌نویسان با همان کدهای جادویی این مسیرهای مختلف را این‌طور کوتاه و در دسترس شما قرار داده‌اند. طوری که شرکت‌های فروش بلیت به‌راحتی می‌توانند بلیت‌های خود را بفروشند، درفروش بلیت‌ها اشتباه نکنند، آمار و اطلاعات درست را همیشه در دسترس مسافران قرار دهند و این‌طور می‌شود که جریان خریدوفروش بلیت در سراسر دنیا به‌آسانی در جریان است.دیگر نیاز به مراجعه حضوری به هیچ دفتری خدمات مسافرتی نیست، حتی نیاز نیست بلیت خود را چاپ کنید، آن‌ها یک شیء جادویی به نام «ای تیکت» را خلق کرده‌اند که هم هست و هم نیست. حتی برای گرفتن کارت پرواز هم نیاز به ایستادن در صف‌های طولانی نیست.
این‌همه راحتی و نظم حاصل زحمت‌های طاقت‌فرسای برنامه‌نویس‌ها است. فقط کافی است بدانید کنار هم قرارداد آن کدها، برای ایجاد بستری که خرید بلیت را برایتان آسان کند، کار سخت و طاقت‌فرسایی است.

برنامه‌نویس‌ها و رزرو آنلاین هتل

اکنون بلیت خود را رزرو کرده‌اید و می‌خواهید سفرتان را آغاز کنید. اما اقامت چه می‌شود؟ تعداد بسیاری اپلیکیشن و وب‌سایت در سراسر جهان شمارا در فرایند «رزرو آنلاین هتل» کمک می‌کنند. می‌توانید هتل موردنظرتان را در مقصدی که انتخاب کرده‌اید، مشاهده کنید، از امکانات و خدمات آن مطلع شوید، نوع خدمات خود را انتخاب کنید. نوع اتاق را انتخاب کنید و حتی در انتخاب موقعیت مکانی موردنظرتان هم آزادباشید.حتی نیاز به چاپ ووچر هتل هم نخواهید داشت. کافی است یک نسخه از آن را که به ایمیل شما ارسال‌شده است، به مسئول رسپشن هتل نشان دهید و کلید اتاقتان را تحویل بگیرد. این آزادی انتخاب و سرعت عمل را مدیون برنامه‌نویس‌ها هستید.

برنامه‌نویس‌ها در طول سفر

سفرتان آغازشده است. کنترل نظم سیستم شهری امروز بر دوش برنامه‌های کامپیوتری است. ورود به فرودگاه، دریافت کارت پرواز، تحویل بار، ورود به راه‌آهن و همان ریلی که قطار شما روی آن حرکت می‌کند، ترمینالی که واردش می‌شوید و به سمت جایگاهی می‌روی که اتوبوستان آنجا ایستاده است، سیستم بیمه‌ای که در تمام طول سفر با شما همراه است، خود هواپیما و قطار که داخل ساختار خود سیستم‌های پیچیده‌ای از برنامه‌های کامپیوتری دارند، همه و همه یعنی شما هنوز در دنیایی به سر می‌برید که برنامه‌نویس‌ها برایتان ساخته‌اند.
برای رزرو تاکسی اینترنتی، خرید آنلاین ورودیِ موزه‌ها و مکان‌های دیدنی، پیدا کردن بهترین رستوران در محدوده محل اقامت خود، پیدا کردن جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های مورد بازدید در مقصد، حتی انتخاب مراکز خرید و غیره بازهم برنامه‌نویس‌ها به کمک شما می‌آیند. آن‌ها حتی در مقصد هم شمارا تنها نمی‌گذارند.

Developer Day

انسانی به نام برنامه‌نویس

برنامه‌نویسی کاری سخت و مشکل است، نیاز به ذهنی خلاق دارد تا بتواند مساله‌ای را پیدا کند و برای حل آن مساله راهی را بیابد. برنامه‌نویس‌ها مانند فوتبالیست‌های حرفه‌ای هستند. باید بتوانند با تمرین، برنامه‌ریزی و مطالعه برای زندگی خود و دیگران تصمیمات مهمی بگیرند. هرروز دارد اتفاقات تازه‌ای در دنیای سفر می‌افتد و یک برنامه‌نویس مدام خودش را با این سرعت فزاینده وفق می‌دهد.
برنامه‌نویس باید بتواند یک دید دقیق نسبت به اطراف خود داشته باشد. وقتی برای تک‌تک لحظه‌های زندگی می‌توان برنامه‌ریزی و برنامه‌سازی کرد، اهمیت نقش یک برنامه‌نویس مشخص می‌شود. برنامه‌نویس‌ها نه‌تنها در انتخاب مقصد و الزامات آن بلکه حتی در تغییر سلیقه کاربران هم نقش مهمی ایفا می‌کنند.دنیا و انسان امروز در پی این است که هر چه بیشتر زندگی را برای خود ساده کند. این ساده شدن نیاز به تجهیزاتی دارد. تجهیزاتی که امروز می‌تواند امور را ساده کند، وابسته است به کامپیوتر، هوش مصنوعی و دنیای برنامه‌نویسی.هر چه برنامه‌نویس‌ها خلاق‌تر باشند، راحت‌تر شدن امور زندگی بهتر برای ما اتفاق خواهد افتاد. چون یک برنامه‌نویس است که می‌تواند مساله را بشناسد و برای حل آن مسیری را طرح‌ریزی کند و با کد زدن آن را تبدیل کند به یک فنّاوری که کار را برای ما آسان می‌کند.
چه‌بسا روزی‌هایی در انتظارمان است که برنامه‌نویسان، سفر رفتن را به ساده‌ترین و درعین‌حال هیجان‌انگیزترین بخش زندگی‌ ما تبدیل کنند و چنان پروسه‌ی ساده‌ای برایش طرح‌ریزی کنند که هرکسی در هرلحظه‌ای که اراده کرد بتواند آن را به‌راحتی و بدون مشکلات تجربه کند.
تقدیم به همکاران برنامه‌نویس یوتراوز

نوشته های مشابه
 • جشن آذرگان چیست؟ همه چیز درباره این جشن باستانی

  ایرانیان باستان آیین‌های مختلفی را برگزار می‌کردند که در میان این آیین‌ها جشن‌ها جایگاه خاصی داشتند. اما جشن‌هایی که آن‌ها برگزار می‌کردند تنها برای جشن و شادی نبود، بلکه در کنار آن به نیایش خدای یکتا می‌پرداختند و همبستگی‌شان را با یکدیگر اعلام می‌کردند. جشن آذرگان یکی از جشن‌های ایران باستان است.

 • بلک فرایدی چه روزی است؟

  جمعه ‌سیاه یا بلک فرایدی یکی از مناسبت‌های جهانی و در تقویم میلادی بسیار پررنگ است. این روز که به حراج اجناس و کالاهای مختلف اختصاص دارد، در آمریکا بعد از روز شکرگزاری برگزار می‌شود اما این رویداد فقط مختص آمریکایی‌ها نیست، بلکه در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران هم جمعه ‌سیاه مورد استقبال‌ پرشوری قرار می‌گیرد.

 • روز جهانی سفر با پدر بزرگ و مادربزرگ ها

  سفر با پدربزرگ و مادربزرگ یا سفر به سمت خانه پدربزرگ و مادربزرگ، هرچه که باشد گاهی سفر ما ربط پیدا می‌کند به این دو اسم عزیز و دوست‌داشتنی و قطعا سفر در کنار آن‌ها یا به سمت خانه آن‌ها می‌تواند دل‌نشین باشد اگر دقیقا بدانیم چه‌کار باید بکنیم.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز