ورود
Children's Day
با یک جستجوگر دقیق همسفر شو

نکات سفر با کودکان و روز ملی کودک

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

این یک واقعیت است که دنیای کودکان با دنیای بزرگسالان بسیار فرق می‌کند. آن‌ها همه چیز را جور دیگری می‌بینند. به همین خاطر این بسیار طبیعی است که سفر را هم طور دیگری ببینند و در طول سفر رفتارهایی داشته باشند که تو را غافلگیر می‌کند. فقط باید نکات سفر با کودکان را بدانی.

سفر برای کودک می‌تواند یک تجربه‌ی بسیار خوب و دل‌انگیز باشد، حالا کودک تو هر سنی که می‌خواهد داشته باشد. غذاهای جدید، تجربه‌های جدید و دیدنی‌های جدید. درعین‌حال سفر می‌تواند با یک کودک بسیار طاقت‌فرسا باشد! برنامه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی، وسایل موردنیاز کودک، بچه‌‌های بدقلق و چالش‌هایی است که در سفر با کودک می‌توانی داشته باشی. یوتراوز به «نکات سفر با کودکان» می‌پردازد تا تجربه سفرت با کودکان مانند یک نسیم دل‌انگیز شود.

آنچه درباره سفر با کودکان می‌خوانی:

سفر با کودک در هر سنی

مشتاقانه منتظر تعطیلات هستی تا یک برنامه‌ی سفر خانوادگی بریزی. اما تصمیم داری که در این سفر به کودکانت حسابی خوش بگذرد. نگران نباش. کافی است چند تا استراتژی را به‌خوبی رعایت کنی تا به تو و همه خوش بگذرد. درست است این هیولاهای کوچک دوست‌داشتنی نیاز به استراتژی دارند!
تمامی این استراتژی‌ها بسیار به سن کودک بستگی دارد. یک کودک سه‌ساله نیازهای خیلی متفاوتی از یک کودک نوپا دارد. هر چه کودکت بزرگ‌تر باشد نیازهای او بر اساس سنش متفاوت می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهی سفری آرام و خوب داشته باشی باید به این نیازها آگاه شوی تا مبادا در میان سفر دچار سردر گرمی شود و کودک معصومت نیز اذیت شود.

نوزادان در سفر

infant on travel

می‌گویند کودکان تا قبل از دوسالگی راحت‌ترین سفرها رادارند. چون به‌راحتی قابل‌حمل هستند! این امکان وجود دارد که در آغوشت به همه‌جا بیاید و بتوانی او را به‌راحتی راضی نگه‌داری به شرطی که محیط برایش آرام باشد. کافی است تا برنامه‌ی خواب و غذای کودک خود را بدانی و به آن به‌موقع رسیدگی کنی. اگر همین دو مورد را درست تحت کنترل داشته باشی هم  به تو خوش می‌گذرد ،هم به کودکت . بنابراین تا می‌توانی برنامه‌ریزی سفرت را بر اساس این دو مورد مهم تنظیم کن.
اسباب‌بازی‌ها، کتاب‌ها و وسایل موردعلاقه‌ی نوزادت را به همراه داشته باش. حواست باشد که در تمام مدت کودک را در آغوشی یا کالسکه نگه نداری. او خسته می‌شود. به او فرصت راه رفتن و حرکت دادن دست‌وپاهایش را بده. اگر کودکت هنوز نمی‌تواند راه برود هرجایی که می‌نشینی برای مدتی او را روی آنجا بنشان یا چیزی پهن کن و بگذار دراز بکشد و احساس کند که اطرافش باز است و برای حرکت دادن خود و دست‌وپاهایش رهاست.

کودکان نوپا در سفر

کودکان نوپا جزو تماشایی‌ترین دسته‌های کودکان در سفر هستند. زیرا آن‌ها تازه شروع به تماشای مناظر اطراف خودکرده‌اند و مدام در حال جستجو هستند و این جستجو برایشان بسیار لذت‌بخش است. نکته‌ی مهمی که در سفر با کودک نوپا باید به آن دقت کنی تخلیه‌ی انرژی اوست. بنابراین حتماً در سفرت وقت کافی در نظر بگیر تا او را به زمین‌بازی ببری یا حتی استخر تا او بتواند حسابی بازی کند و انرژی‌اش را تخلیه کند.
سعی کن موقعیت‌های محدودکننده برای کودکت را کم کنی. هرچه کودک نوپایت فضای باز بیشتری در اختیار داشته باشد شادتر خواهد بود. خوب است از کسانی که با کودکان نوپایشان سفرکرده‌اند هم مشورت بگیری و برای نام رستوران‌هایی که برای کودکان مناسب است هم جستجو کنی.

بچه‌های مدرسه‌ای در سفر

children traveling

برای کودک پنج سال به بالا هیچ‌چیز جذاب‌تر از مشارکتش در برنامه‌ی سفر نیست حتی کاری کوچک. این به آن‌ها احساس قدرت می‌دهد و باعث می‌شود با علاقه‌مندی کاری که دوست داری را انتخاب کند. اگر می‌خواهی در یک سایت جایی که به سفر می‌روی را ببینی او را هم دعوت کن تا در کنار تو آنجا را ببیند یا اگر در سفر تفریح می‌کنی یا کاری انجام می‌دهی او را مشارکت بده. این بهترین حسی است که می‌توانی در سفر به کودکت بدهی.
همیشه چند حق انتخاب بگذار تا کودکت بتواند از میان آن‌ها یکی را انتخاب کند. مثلاً به ساحل برویم یا غواصی کنیم یا برویم ماهیگیری؟ اگر قرار است در مقصد کمی پیاده‌روی کنید و به‌جاهای مختلف بروید حتماً اجازه بده یکی از آن‌ها را کودکت انتخاب کند.

درباره‌ی کودک مدرسه‌ای می‌توانی جستجو کنی و ببینی علایقش در سفر چه چیزهایی می‌تواند باشد و شاید تورهایی را پیدا کنی که مخصوص کودکان هستند و از تجربه‌های خود درباره‌ی سفر با کودکان گفته‌اند. گاهی هم می‌توانی کودکت را در تورهای مخصوص کودکان شرکت دهی. راهنماهای تور کودکان خوب می‌دانند چطور برنامه‌ریزی کنند تا به بچه‌ها خوش بگذرد و علاوه بر لذت، تجربه‌های جالبی یاد بگیرند. بد نیست بدانی گاهی می‌توانند بسیار تأثیرگذار هم باشند. مثلاً دریکی از تورهایی که در لندن برگزارشده بود یک کودک فقط به خاطر انرژی تورلیدرش و راهنمایی‌هایی که در تور هنری‌شان کرد بعدها یک طراح عالی شد. این‌یک تور به معنای واقعی کلمه بود که توانست زندگی آن کودک را تغییر دهد!

نوجوانان در سفر

Teens on a trip

بهترین نکته در سفر با نوجوانان این است که بتوانند بخشی از سفر را خودشان برنامه‌ریزی کنند و تصمیم بگیرند به‌جاهایی بروند که خودشان به آن علاقه دارند. اگر دو روز کامل از برنامه‌ی سفر را به نوجوانت تحویل بدهی تا او برایش تصمیم بگیرد او را بسیار خوشحال کرده‌ای و حال خوبی به او داده‌ای.
حتی در سفر با نوجوانان می‌توانی این اجازه را بدهی که برای یکی دو ساعت تنها به گردش بروند. شاید دلشان بخواهد از یک جاذبه تنهایی دیدن کنند یا تنهایی به یک کافی‌شاپ بروند. این در صورتی است که تو بدانی جایی که قرار است نوجوانت برود کاملاً امن است. البته که زیاد وسواس به خرج نده. تمامی موارد را بررسی کن و ببین جایی که نوجوانت می‌رود کجاست. نمی‌دانی با دادن این اختیار نوجوانت چه حال خوبی پیدا می‌کند.

اول علاقه، بعد مقصد

در سفر با کودکان بسیار مهم است که بیشتر از این‌که یک مقصد را انتخاب کنی و هدف قرار دهی، علایق را در نظر بگیری. ببین همه چه می‌گویند و کودکت چه نظری دارد. دوست دارید در ساحل استراحت کنید؟ می‌خواهید به یک طبیعت‌گردی ماجراجویانه بروید؟ از شهر فراری هستید و می‌خواهید اصلاً وارد شهر دیگری نشوید؟ وقتی‌که همه بگویند به چه چیزی علاقه دارند و علایق مشخص شود به دنبال آن، مقصد هم مشخص می‌شود.

مقصدهای پیشنهادی

ساحل برای هر سنی از کودکان مناسب است، البته با رعایت ایمنی کامل. پارک‌های تفریحی هم می‌توانند کودکان 3 تا 12 سال را حسابی سرگرم کنند. شهربازی‌ها و پارک‌های شادی آن‌ها را ازخودبی‌خود می‌کند. البته که بچه‌های زیر 3 سال نمی‌توانند از وسایل استفاده کنند و برای بچه‌های بزرگ‌تر از 12 سال هم معمولاً این پارک‌ها جذابیتی ندارد.
برای بچه‌های مدرسه‌ای و نوجوان سفرهای دریایی می‌تواند بسیار جذاب باشد و در آن می‌توانند حسابی مشغول باشند. برای ماجراجویی‌های بیشتر می‌توانی برای تورهای مخصوص کودکان و نوجوانان جستجو کنی. بیشتر آن‌ها مقاصدی را با یک برنامه‌ی بسیار ماجراجویانه و مفرح و حتی آموزشی تدارک می‌بینند و حضور کودکت در آن تور می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده برای زندگی‌اش باشد. حتی این روزها پرداختن به گردشگری کودک هم موردتوجه فعالان این صنعت شده است.

گرفتن گذرنامه

برای مسافرت در سطح بین‌المللی همه به گذرنامه نیاز دارند حتی نوزادان. برای دانستن شرایط گذرنامه باید به مقاله‌های مربوط به آن را مطالعه کنی. ممکن از بعضی جاها تمدید گذرنامه نیاز به حضور نداشته باشد یا داشته باشد. ممکن است برای حضور محدودیت سنی وجود داشته باشد و ... . معمولاً برای گرفتن گذرنامه‌ی کودک باید پدر و مادر حاضر باشند و نامه‌ی محضری داشته باشند. اما قوانین ممکن است تغییر کند و برای دانستن کامل همه‌ی این‌ موارد حتماً به سایت‌های موردنظر مراجعه کن تا بتوانی مدارک لازم را به‌موقع آماده و از راه درست برای آن اقدام کنی.
هر زمان که گذرنامه می‌گیری حتماً به تاریخ انقضای آن دقت کن چون بعضی کشورها محدودیت‌های خاصی در مورد مدت اعتبار گذرنامه دارند و باید همواره این مورد را در نظر داشته باشی. به‌علاوه اطلاع کافی در مورد سفر به یک کشور را به دست بیاور. گاهی واکسن خاصی برای ورود به آن کشور لازم است. گاهی ویزا لازم داری و گاهی مدت اعتبار پاسپورت نقش مهمی دارد. درهرحال باید به همه‌ی این موارد آگاهی کامل داشته باشی.
سفرهای بین‌المللی هم مثل سفرهای داخلی است. کودکت را در برنامه‌ریزی مربوط به آن دخیل کن. این به‌خصوص برای بچه‌های مدرسه‌ای بسیار خاطره‌انگیز است.

انتخاب محل اقامت همراه با کودک

children's fun in travel

برنامه‌ریزی برای این‌که کجا در سفر ساکن شوی هم از بخش‌های هیجان‌انگیز سفر است. اصلاً گاهی خود برنامه‌ریزی می‌تواند از پرواز هم برای کودکان هیجان‌انگیزتر باشد. پس این بخش جالب را حتماً با کودکت تجربه کن.بهترین جا برای اقامت با کودک در سفر می‌تواند یک‌خانه یا آپارتمانی باشد که کرایه می‌کنی. البته که در این امر هزینه‌ها هم نقش تعیین‌کننده دارند. اما حضور در یک‌خانه به‌جای اتاقی در هتل به کودک آزادی عمل بیشتری می‌دهد.
برای کودکان نوپا حتماً فراموش نکن که هرجایی که ساکن شدی می‌خواهد هتل باشد یا خانه در اولین مرحله محیط را برای بازی و حرکت او ایمن کن و وسایل خطرساز را از دسترس دور کن. به‌علاوه کرایه‌ی یک‌خانه یا آپارتمان مخصوصاً اگرچند خانواده باشید مقرون به‌صرفه‌تر است زیرا آشپزخانه در اختیارداری و می‌توانی غذا را خودت بپزی که این هم برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها بسیار خوب است.
مزیت دیگر کرایه‌ی خانه نسبت به هتل این است که همه‌ی افراد خانواده می‌توانند آزادانه فعالیت‌های مربوط به خود را انجام دهند. در حالیکه در هتل وقتی شب می‌شود و کودکت می‌خوابد و تو نمی‌توانی چراغ را روشن کنی و مجبوری داخل حمام بروی تا کتابت را بخوانی، در یک‌خانه می‌توانی او را در اتاق بخوابانی و راحت به کارهایت برسی.بااین‌حال هتل‌ها هم امکاناتی دارد که در کرایه‌ی خانه نیست. استفاده از استخر هتل و اتاق کودکان که می‌تواند پر از اسباب‌بازی‌های هیجان‌انگیز باشد و ... نیز دیگر در کرایه‌ی خانه پیدا نمی‌شود.
شاید پیشنهاد مابین این دو گرفتن سوئیت آشپزخانه‌دار در هتل باشد. البته شاید بگویی مجبوری برای گرفتن چنین جایی سرقت بانک کنی! گاهی تصورت درباره‌ی قیمت‌ها اشتباه است و اگر از دو سه جا بپرسی ممکن است بالاخره بتوانی قیمتی مناسب با بودجه‌ات پیدا کنی.

سفر به خانه‌ی آشنایان همراه با کودک

children's entertainment along the way

سفر برای دیدن خانواده یا دوست و آشنا یک از سفرهای هیجان‌انگیز برای کودکان است و می‌تواند جزو بهترین تعطیلات آن‌ها باشد. بااین‌حال زمانی که به مقصد می‌رسی دچار چالش‌هایی خواهی شد. مثلاً ممکن است آن‌ها بخواهند ساعت خواب فرزندانشان تغییر نکند اما تو که در سفر هستی این محدودیت را برای کودکت برداشته باشی. این‌ها چیزهایی است که بهتر است هنگام رسیدن به خانه‌ی آشنا با او در میان بگذاری تا بتوانید باهم هماهنگ باشید.درهرصورت کودکان شما می‌خواهند برای چند روز باهم همبازی شوند و تمام وقتشان را باهم بگذرانند. این هماهنگی حتماً ضروری است.
اما خوبی رفتن به خانه‌ی آشنایان این است که تو می‌توانی با خیال راحت کودکت را درحالی‌که همراه با کودکان میزبانت در حال خوش‌گذرانی و بازی است رها کنی و به تفریحاتت با خیال راحت برسی. البته این هم باید تقسیم وظیفه داشته باشد و هرگز این را وظیفه‌ی میزبانت نبین که مسئول نگهداری از بچه‌هاست. گاهی تو این مسئولیت را بر عهده بگیر. زیرا میزبانی به‌اندازه‌ی کافی برای او کار ایجاد کرده است و این نشان‌دهنده‌ی شعور توست که به این مسئله دقت داشته باشی.
از طرفی فراموش نکن اگر زمان اقامتت طولانی است ساعاتی را تو و کودکت تنها باشی همان‌طور که در خانه بودی. اما درهرصورت زندگی در خانه‌ی دیگری حتی اگر دو روز هم باشد نیاز به انعطاف دارد.
توجه داشته باش که اگر به دیدن آشنایی می‌روی و احساس می‌کنی اقامت در محل زندگی او برای تو یا او سخت است حتماً به هتل برو یا جای دیگری را کرایه کن. در این صورت هر دو فضاهای شخصی خود رادارید اما برای گشت‌وگذار و دیدن هم می‌توانید برنامه‌ریزی کنید. تو می‌توانی همراه خانواده‌ات به خانه‌ی آشنایت بروی. اما برای خوابیدن و اقامت به‌جایی که کرایه کرده‌ای برمی‌گردی. این حالت خوبی است برای این‌که هم او از مهمانداری خسته نشود و هم تو و خانواده‌ات استقلال عمل داشته باشید.

«روز کودک مبارک»

نوشته های مشابه
 • جشن آذرگان چیست؟ همه چیز درباره این جشن باستانی

  ایرانیان باستان آیین‌های مختلفی را برگزار می‌کردند که در میان این آیین‌ها جشن‌ها جایگاه خاصی داشتند. اما جشن‌هایی که آن‌ها برگزار می‌کردند تنها برای جشن و شادی نبود، بلکه در کنار آن به نیایش خدای یکتا می‌پرداختند و همبستگی‌شان را با یکدیگر اعلام می‌کردند. جشن آذرگان یکی از جشن‌های ایران باستان است.

 • بلک فرایدی چه روزی است؟

  جمعه ‌سیاه یا بلک فرایدی یکی از مناسبت‌های جهانی و در تقویم میلادی بسیار پررنگ است. این روز که به حراج اجناس و کالاهای مختلف اختصاص دارد، در آمریکا بعد از روز شکرگزاری برگزار می‌شود اما این رویداد فقط مختص آمریکایی‌ها نیست، بلکه در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران هم جمعه ‌سیاه مورد استقبال‌ پرشوری قرار می‌گیرد.

 • روز جهانی سفر با پدر بزرگ و مادربزرگ ها

  سفر با پدربزرگ و مادربزرگ یا سفر به سمت خانه پدربزرگ و مادربزرگ، هرچه که باشد گاهی سفر ما ربط پیدا می‌کند به این دو اسم عزیز و دوست‌داشتنی و قطعا سفر در کنار آن‌ها یا به سمت خانه آن‌ها می‌تواند دل‌نشین باشد اگر دقیقا بدانیم چه‌کار باید بکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز