ورود
muharram in the world  
محرم در جهان

معرفی مراسم عزاداری محرم در کشورهای مختلف جهان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

هرساله در گوشه و کنار جهان مراسم عزاداری محرم و سوگواری سالار شهیدان دشت نینوا باشکوهی تمام برگزار می‌شود. شیعیان در سراسر کشورهای جهان یاد و نام امام حسین (ع) ویارانشان در صحرای کربلا را گرامی می‌دارند.

عزاداری‌ محرم جزء آداب‌ورسوم بسیار مهم در فرهنگ شیعه است که هرسال شیعیان در هر نقطه از جهان آن‌ها گرامی داشته و مراسم سوگواری برای شهادت مظلومانه امام‌حسین(ع) را با شور و شوقی وصف‌ناپذیر برگزار می‌کنند. عزاداری محرم نه‌تنها در ایران بلکه در بیشتر کشورهای جهان جزو آیین‌های مهم است و هر کشور با توجه به فرهنگ خود آن را به‌نوعی برگزار می‌کند. مراسم سوگواری و یادبود امام‌حسین(ع) در کشورهای دیگر فقط در ماه محرم برگزار نمی‌شود بلکه با توجه به فرهنگ و آداب‌ورسوم هر کشور می‌تواند زمانی را به خود اختصاص دهد. امسال اما به دلیل شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان، برگزاری این مراسم با محدودیت‌هایی همراه شد و دل‌وجان بسیاری از شیفتگان خاندان امامت در حسرت حضور در مراسم سوگواری محرم ماند. به همین بهانه یوتراوز قصد دارد تا چگونگی برگزاری مراسم‌ محرم در بعضی کشورهای جهان را پیشکش شیفتگان محرم کند. با ما همراه شوید.

عزاداری سالار شهیدان در کشورهای مختلف جهان

سوگواری محرم به سبک ترکیه

muharram in turkey

هرسال در ترکیه شیعیان جعفری مراسم سالگرد شهادت امام حسین (ع) را برگزار می‌کنند. شیعیان در ترکیه از روز اول محرم تا روز دهم محرم لباس سیاه بر تن می‌کنند. در بعضی مناطق ترکیه، مسلمانان بر روی لباس مشکی خود پیراهن سفید می‌پوشند. درواقع پیراهن سفید نمادی از کفن است که برتن دارند و در کنار آن نوارهای پارچه‌ای سبز و قرمز بر پیشانی خود می‌بندند. در مراسم‌ عزاداری از صبح زود شیعیان گرد هم می‌آیند، زنجیرزنی می‌کنند و بعد از مراسم زنجیر‌زنی نمایشی اجرا می‌کنند که تمثیلی از حادثه کربلا است. این نمایش نوعی تئاتر خیابانی اما با پیشینه تاریخی و مذهبی است. شیعیان ترکیه غذایی به نام افشون می‌پزند و آن‌ها میان مسلمانان پخش می‌کنند که همان حالت غذای نذری را دارد.

عزاداری ‌محرم به سبک لبنان

با توجه به پیشینه‌ای که کشور لبنان با حاکمیت مسیحیان دارد و حاکمان همیشه مراسم ‌عزاداری و دیگر مراسم‌های مذهبی را کنترل می‌کردند، اما مسلمانان لبنان با تأثیرپذیری از کشورهای ایران و عراق همیشه سعی کردند مراسم‌ عزاداری محرم را باشکوهی بسیار برگزار کنند که درنتیجه دولت ‌مسیحی لبنان در سال 1973 میلادی روز عاشورا را تعطیل رسمی اعلام کرد.
در نواحی جنوبی لبنان که شیعیان حضور بیشتری دارند، مردم هیئت و دسته‌های عزاداری حسینی تشکیل می‌دهند و روز عاشورا از کوچه‌ها و خیابان‌ها به سمت میدان‌ها اصلی شهر همراه با زنجیرزنی و سینه‌زنی حرکت می‌کنند. در شب‌های محرم لبنان رنان و مزدان مسلمان زیارت عاشورا می‌خوانند و مراسم باشکوه‌ عزاداری حسینی را با پرچم‌های سیاه‌و‌سبز برگزار می‌کنند.

👈 خرید بلیط هواپیما تهران بیروت با بهترین قیمت  👉

عزاداری در ‌محرم به سبک بحرین

مراسم عزاداری‌محرم و روز عاشورا در کشور بحرین بسیار مشهور است. این مراسم را ملت مسلمان بحرین بسیار باشکوه بالایی برگزار می‌کنند. در روز اول ماه ‌محرم مردمان بحرین حسینیه‌ها را سیاه‌پوش می‌کنند و در دو ماه محرم و صفر مراسم روضه‌خوانی را در حسینیه برگزار کرده و پرچم‌های سیاه همراه با شعارهای عاشورایی در کوچه و خیابان نصب می‌کنند. مراسم عزاداری شیعیان عرب بحرینی به این‌گونه است که صبح و شب به روضه‌خوانی و مرثیه‌خوانی می‌پردازند. دسته‌ها و هیئت‌های عزاداری روزها و شب‌‌هاي هفتم، هشتم، نهم و دهم محرم را در کوچه‌ و خیابان مراسم سینه‌زنی و زنجیر‌زنی برگزار می‌کنند و با شور حسینی خود عزاداری می‌کنند. در دسته‌های عزاداری شربت و غذاهای نذری در میان مردم پخش می‌شود.

عزاداری سالار شهیدان به سبک انگلستان

muharram in england

هرساله مسلمانانی که در انگلستان حضور دارند مراسم عزاداری حسینی در روز عاشورا را برگزار می‌کنند. با توجه به این‌که مسلمانان کشورهای مختلف مانند ایران، افغانستان، هندوستان و... در این کشور مقیم هستند، در شهرهای مختلف انگلستان به‌عنوان‌مثال در لندن دسته‌های عزاداری برپا می‌کنند و در روز عاشورا روضه‌خوانی و سینه‌زنی انجام می‌دهند.

عزاداری ‌محرم به سبک تونس

یکی دیگر از کشورهایی که در آن مراسم عزاداری حسینی باشکوهی برگزار می‌شود، کشور تونس است. در طول تاریخ تونس با تسلط فاطمیان در این کشور و رسمی‌شان مذهب تشیع باعث شد که ایام محرم و به‌خصوص عاشورا از ارزش خاصی برخوردار باشد. مراسم عزاداری مردمان تونس به این‌گونه است که در این ایام غذاهای رنگین و خوب نمی‌خورند و همچنین یکی دیگر از رسم‌های که باید انجام دهند، سر زدن به مزار ‌اموات در صبح روز عاشورا است.

عزاداری ‌محرم به سبک سنگال

muharram in senegal

نحوه برگزاری مراسم‌ عزاداری محرم در سنگال کمی با کشورهای دیگر متفاوت است. در سنگال حسینیه، هیئت و فاطمیه وجود ندارد درنتیجه مراسم سینه‌زنی و نوحه‌خوانی برگزار نمی‌شود و فقط در مساجد سنگال مراسم سخنرانی برگزار می‌شود. فرقه‌های مذهبی زیادی در سنگال وجود دارد و مراسم عاشورا را هرسال برگزار می‌کنند اما رسم‌ و رسومات این فرقه‌ها کمی با خرافات آمیخته‌شده است. یکی از کارهایی که مردم سنگال در شب عاشورا انجام می‌دهند غذای عربی طبخ شده با گوشت گاو است. عده‌ای دیگر از مردمان سنگال معتقد هستند که باید بعد از صرف غذا بشقاب‌ها را بر روی سرخود قرار دهند و مراسم قاشق زنی برپا کنند.

عزاداری در ‌محرم به سبک کانادا

گروه‌های شیعه زیادی مقیم شهرهای مختلف کانادا هستند که هرکدام آداب‌ورسوم خاصی در برگزاری مناسبت‌های مذهبی دارند. البته در ماه ‌محرم مراسمی به شکل عمومی و به‌صورت مشترک شیعیان برگزار می‌کنند که ملیت‌های مختلف در این مراسم شرکت می‌کنند. این مجالس عزاداری مشترک که در کانادا برگزار می‌شود، مجالس سخنرانی است. این محافل سخنرانی سعی می‌کنند بیشتر به وجهه علمی و تاریخی عاشورا بپردازند تا مردم درس‌هایی از عاشورا بگیرند.
در کنار محافل سخنرانی، عزاداری به‌صورت نوحه‌خوانی و سینه‌زنی هم برگزار می‌شود. یکی دیگر از کارهای جالب و آموزنده که مردمان شیعه در کشور کانادا انجام می‌دهند این است که پوسترهایی در معرفی امام حسین(ع) و قیام روز عاشورا طراحی می‌کنند و در وسایل نقلیه عمومی شهر تورنتو نصب می‌کنند. همچنین در پایان مراسم عزاداری شیعیان مقیم کانادا پرچمی به‌عنوان یادبود برای امام حسین(ع) تهیه می‌کنند و در مقابل شهرداری تورنتو به اهتزاز درمی‌آورند.

نوشته های مشابه
 • روز سپندارمذگان چه روزی است؟

  اگر عاشق گاه‌شماری‌های ایرانی هستید و به مراسم‌ها و یادبودهای تاریخ کهن ایرانی اهمیت می‌دهید، این کادر را به هیچ عنوان از ندهید، زیرا روز سپندارمذگان، روز زن و زمین یا همان روز عشق ایرانی امروزه بسیار نادیده گرفته شده و با ورود فرهنگ جشن روز ولنتاین به خودی خود این روز ارزشمند و پراهمیت که غنی از فرهنگ کهن ایرانی است، از مراسم‌های ایرانی حذف و به خاطرات سپرده شده‌است.

 • جشن سده، جشن باستانی هزارساله

  جشن سده یک جشن بزرگ ایرانی است که از دوران باستان برایمان به یادگار مانده است. این جشن هرساله به خصوص در شهرهای زرتشت‌نشین ایران برگزار می‌شود و مانند دیگر جشن‌های ایرانی آداب‌ورسوم مخصوص به خود را دارد. زمان برگزاری جشن سده، دهمین روز بهمن ماه است.

 • جشن میانه زمستان چه روزی است؟

  ایرانیان باستان از هر فرصتی برای جشن‌گرفتن و شکرگذاری به درگاه خدا، استفاده می‌کردند و برای هر فصل و ماهی، مراسم مخصوصی درنظرمی‌گرفتند. جشن میانه زمستان یکی از همین جشن‌های هزارساله است که کمتر کسی نام آن را شنیده و از آداب و آیین آن خبر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز