ورود
Uzbek souvenirs

همه آنچه برای شناخت سوغات ازبکستان نیاز دارید اینجاست

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

سوغاتی تقریبا یک جزو جداناپذیر از سفر است، مخصوصاً هنگامی‌که افراد به یک کشور دیگر سفر می‌کنند. در واقع خرید سوغاتی از یک کشور دیگر هم برای خود مسافر و هم برای نزدیکان او بسیار خوشایند است.

کشور ازبکستان با قدمت چندهزار ساله‌ای که دارد در قاره آسیا واقع شده است. مردمان این سرزمین، خون‌گرم و مهمان‌نواز هستند و هرساله، میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر جهان می‌باشند. ازبکستان به سرزمین بزرگان نیز معروف است. زیرا از ترکیب دو واژه ازبک و ستان تشکیل شده است که ازبک به معنای بزرگ و ستان به معنای سرزمین است. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی در این کشور وجود دارد و همین امر سبب‌شده است تا هرساله تعداد زیادی گردشگر به این کشور سفر کنند. سوغاتی تقریبا یک جزو جداناپذیر از سفر است، مخصوصاً هنگامی‌که افراد به یک کشور دیگر سفر می‌کنند. در واقع خرید سوغاتی از یک کشور دیگر هم برای خود مسافر و هم برای نزدیکان او بسیار خوشایند است و باعث می‌شود که تا سالیان سال، کالایی از یک کشور دیگر به یادگار بماند که بسیار ارزشمند است. ما در این مطلب قصد داریم سوغات ازبکستان را به طور کامل معرفی کنیم تا هنگام سفر به این کشور با آشنایی کامل با انواع سوغاتی‌ها، متناسب با سلیقه و بودجه‌ای که دارید نسبت به خرید سوغاتی برای خود و خانواده خود اقدام کنید؛ پس به خواندن ادامه دهید و یوتراوز را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

سوغات ازبکستان چیست؟

ازبکستان از آن دسته کشورهایی است که هنرمندان زیادی دارد و هریک از آن‌ها با استفاده از هنر بی‌نظیر خود، کالاهای بسیار زیبایی پدید آورده که زیبایی خیره‌کننده آن‌ها توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. گردشگران این کشور می‌توانند از هر یک از آن‌ها با قیمت بسیار مناسب خریداری کرده و به عنوان سوغاتی برای نزدیکان خود و یا یادگاری برای خود به محل زندگی‌شان ببرند. سوغات‌های کشور ازبکستان عبارتند از:

لباس‌های سنتی ازبکستان

Traditional Uzbek clothing

لباس‌های سنتی ازبکستان که هویت و نماد این کشور به حساب می‌آیند در طرح و رنگ‌های مختلفی وجود دارند. مردم این کشور این لباس‌ها را در اعیاد و مراسمات خاص به تن می‌کنند و یکی از بهترین سوغات ازبکستان به شمار می‌رود.
نکته قابل‌توجه در رابطه با لباس‌های کشور ازبکستان که می‌توانید از آن به عنوان سوغاتی نیز استفاده کنید این است که منطقه و شهرهای مختلف این کشور، لباس‌های سنتی متنوعی دارد و بسته به سلیقه خود می‌توانید طرح‌های متنوعی را انتخاب کرده و خریداری نمایید. لباس‌های سنتی ازبکستان بسیار زیبا هستند؛ به‌طوری که اکثر گردشگران علاقه‌مند به لباس‌های سنتی، از این کشور لباس را خریداری می‌کنند.

سوغات سرامیکی ازبکستان

یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین سوغات ازبکستان، سوغات سرامیکی این کشور است. منظور از سوغات سرامیکی، سرامیک‌هایی به رنگ آبی و با طرح و اندازه‌های متنوع می‌باشد که زیبایی خیره‌کننده‌شان توجه همگان را به خود جلب می‌کند.
سوغات سرامیکی این کشور نیز مانند لباس‌های محلی آن در شهرهای مختلف ازبکستان، طرح‌های متنوعی دارد؛ به بیان دیگر سبک سرامیکی شهرهای مختلف ازبکستان با یکدیگر متفات است و هر کدام زیبایی خاص خودش را دارد.
مردم این کشور از این سرامیکی‌ها به عنوان دکوری برای منزل خود استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که این وسایل در میان گردشگران نیز محوبیت زیادی دارد.

هنر فلزی مردم ازبکستان

هنر فلزی مردم ازبکستان، یکی دیگر از سوغات‌های این کشور می‌باشد. مردم هنرمند ازبکستان با استفاده از فلز، وسایل تزئینی و دکوری تهیه می‌کنند که توجه گردشگران را به خود جلب کرده است و طرفداران زیادی در میان گردشگران دارد. همچنین مردم این کشور نیز از هنر فلزی خود برای تزئین منازل خود استفاده می‌کنند که بسیار زیبا است.

چوب حک‌شده

یکی دیگر از سوغاتی‌های ازبکستان، چوب‌های حک‌شده این کشور است که در طرح‌ها و نقوش متنوعی وجود دارد. مردم این کشور از این چوب‌ها به عنون دکوری برای منازل خود استفاده می‌کنند.

پارچه ازبکستان

Uzbek fabric

پارچه‌‌های ازبکستان یکی دیگر از انواع سوغاتی‌های این کشور است که طرفداران زیادی در میان گردشگران کشورهای مختلف دارد. از معروف‌ترین پارچه‌های این کشور می‌توان به پارچه‌های ابریشمی با طرح‌های تار اشاره نمود.
طرز تهیه این پارچه‌ها به این صورت است که نخ‌ها را به الگوهای پیچیده پیوند داده و سپس آن‌ها را رنگ‌آمیزی می‌کنند. در نهایت هنرمندان این کشور نخ‌های رنگ‌آمیزی شده را بافته و الگوهای آن‌ها نمایان می‌شود. این پارچه‌ها را به شیوه‌های سنتی و در کارگاه‌هایی مخصوص می‌سازند.

تابلو فرش ازبکستان

یکی دیگر از سوغات ازبکستان، تابلو فرش‌های این کشور است. شهرهای خیوا، بخارا، سمرقند، کوکند، کارکالپاکستان و شاکریزابز از معروف‌ترین شهرهایی هستند که در آن‌ها با روش‌های مختلف، فرش‌ها و تابلو فرش‌هایی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع تهیه می‌شود.

نکته قابل‌توجه این است که در برخی از کارگاه‌های این کشور، الگوهای نقاشی‌های قدیمی را گرفته و با استفاده از رنگ‌های طبیعی در تلاش هستند تا طرح‌های قدیمی را بازگردانند که بسیار ارزشمند است.فرش‌های مختلف در این کشور با استفاده از ابریشم یا پشم یا ترکیبی از هر دو تهیه می‌شود و آن‌ها را برای تزئین منازل خود بر روی دیوارها نصب‌کرده و یا اینکه بر روی زمین پهن می‌کنند. سمرقند یکی از معروف‌ترین شهرهای این کشور به لحاظ داشتن فرش‌های ابریشمی با طرح، رنگ و اشکال متنوع می‌باشد؛ به‌طوری که در سطح جهانی شناخته شده است.

سازهای موسیقی ازبکستان

Uzbek musical instruments

یکی دیگر از بهترین سوغات ازبکستان، سازهای موسیقی این کشور است. ویژگی این سازها این است که صدای غنی و عمیقی دارد و به همین دلیل نیز توجه علاقه‌مندان را به خود جلب کرده است. همچنین الگوهای و شکل‌های سازهای موسیقی این کشور نیز بسیار زیبا است که می‌تواند یک انتخاب عالی به عنوان سوغاتی از این کشور باشد.

کاغذ سمرقند

Paper Samarkand

صنعتگران سمرقند از اولین کسانی بودند که تسلط کافی بر روش‌های ساخت کاغذ توت داشتند. در واقع این هنرمندان از پوست، الیاف ابریشم و گلبرگ‌های گل درخت توت برای تهیه کاغذ استفاده می‌کردند. از ویژگی‌های این نوع کاغذها می‌توان به رنگ، ماندگاری و صاف بودن آن‌ها اشاره نمود.
بر روی کاغذ سمرقند، اسنادی نوشته شده است که قرن‌ها در موزه‌های سراسر جهان، نگهداری شده و امروزه نیز عموم مردم می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند. نکته قابل‌توجه در رابطه با مردم ازبکستان این است که آن‌ها احترام خاصی برای تیمور قائل هستند و اگر به این کشور سفر کرده باشید حتما دیده‌اید که تصویر وی بر روی پول، لابی‌های هتل، جعبه‌های شیرینی در این کشور و ... وجود دارد.
دلیل آن هم این است که تیمور در گذشته از هنرمندان زیادی از سراسر جهان به ازبکستان دعوت به عمل آورده است. به همین دلیل هم است که از همان زمان گذشته در کشور ازبکستان، انواع هنرهای مختلف اعم از سرامیک‌های دست‌ساز، قلاب‌دوزی‌های با ارزش، پارچه‌های ابریشمی و نقاشی‌های میناتوری وجود داشته است که هر یک از آن‌ها یک سوغاتی عالی از این کشور به حساب می‌آید که می‌تواند تا سالیان سال به یادگار بماند.
نکته قابل‌توجه در رابطه با سوغات ازبکستان این است که قیمت آن‌ها بسیار مناسب است و تنها با پرداخت هزینه‌ای کم می‌توانید برای خود و نزدیکان خود از این کشور، یادگاری و سوغاتی‌های زیبایی خریداری کنید.

بازارهای ازبکستان برای خرید سوغاتی

Uzbekistan souvenirs shopping malls

ازبکستان نیز مانند سایر کشورها شامل تعداد زیادی بازار و مرکز خرید با انواع امکانات رفاهی و گردشگری است که می‌توانید برای خرید سوغاتی به هر یک از آن‌ها مراجعه کنید. اگر قصد سفر به ازبکستان را دارید، لازم است که برای خرید سوغاتی با بازارهای این کشور آشنا شوید. بازارهای ازبکستان عبارتند از:

مرکز خرید نکست (Shopping Mall Next)

غیر از بازار بزرگ چورسو که کالاهایی با قیمت‌های استثنایی در آن عرضه می‌شود، چندین بازار دیگر نیز در این کشور وجود دارد که گردشگران می‌توانند با مراجعه به آن‌ها سوغاتی‌هایی عالی با قیمت‌های مناسب تهیه کنند. یکی از این بازارها مرکز خرید نکست است که مانند چورسو در شهر تاشکند واقع‌شده است. در این مرکز خرید انواع برندهای جهانی یافت می‌شود.

چورسو (Chorsu Bazaar)

Chorsu Bazaar

یکی از قدیمی‌ترین بازارهای کشورهای آسیایی که در شهر تاشکند کشور ازبکستان واقع‌شده است، چورسو نام دارد. در این بازار می‌توانید انواع سوغاتی‌های ازبکستان را خریداری کنید. نکته قابل‌توجه در رابطه با این بازار برزگ ازبکستان، قیمت‌های مناسب کالاهای موجود در آن است. در این بازار انواع شیرینی، ادویه، لبنیات و ... وجود دارد که همگی تازه هستند و می‌توانید از طعم بی‌نظیر آن‌ها لذت ببرید.بازار بزرگ چورسو در کنار جاده ابریشم واقع‌شده است. جالب است بدانید که قدمت این بازار نیز به همان دوران باز می‌گردد.

مدرسه عبدالعزیز خان بخارا (Abdulaziz Khan Madrassah)

یکی دیگر از بازارهای کشور ازبکستان، مدرسه عبدالعزیز خان بخارا است. در این بازار انواع دکوری‌ و وسایل تزئینی برای منازل وجود دارد که دارای طرح‌هایی بسیار زیبا هستند و از آن‌ها می‌توانید به عنوان سوغاتی‌های این کشور استفاده کنید.
مدرسه عبدالعزیز خان بخارا یک مکان تاریخی است و می‌توانید با بازدید از آن، لذت تفریح در یک مکان تاریخی را در کنار خرید بچشید. اگر به وسایل دکوری و تزئینی علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما بازدید از این بازار سنتی است.

سخن پایانی

سعی کردیم در این مطلب سوغات‌ ازبکستان را به همراه برخی از بازارهای این کشور به طور کامل معرفی کنیم تا اگر قصد سفر به این کشور را دارید، بتوانید به راحتی برای نزدیکان خود سوغاتی تهیه کنید. سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر تجربه‌ای از سفر و خرید سوغات ازبکستان دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان مجله یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز