ورود
sights of Uzbekistan

جاهای دیدنی ازبکستان

زمان برای مطالعه 8 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

ازبکستان از مقصدهای نزدیک به ایران است که تاریخی غنی، فرهنگی ناب و جذابیت‌های تاریخی و طبیعی را یکجا با هم دارد. این کشور که از بهترین مقصدهای سفر برای گردشگران ایرانی است، جاهای دیدنی بسیار متنوعی را در خود جای داده است.

اگر علاقه‌مند به مکان‌های تاریخی هستید و درباره شهرهایی که دارای آثار تاریخی هستند، مطالعه کرده‌اید، حتما نام ازبکستان (Uzbekistan) به گوشتان رسیده است. ازبکستان یکی از معروف‌ترین کشورهایی است که در تمامی شهرهای معروف آن آثار تاریخی زیادی وجود دارند که هرکدام از ویژگی‌ و زیبایی خاص خود برخوردارند. ما در این مطلب قصد داریم تمامی جاهای دیدنی ازبکستان که شامل آثار تاریخی و طبیعی است را به‌طور کامل معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

شهرها و جاهای دیدنی ازبکستان کدامند؟

شهر سمرقند

یکی از شهرهای زیبای ازبکستان که لقب شاهراه فرهنگ‌ها را از آن خود کرده است، سمرقند (Samarkand) نام دارد. این شهر به داشتن مکان‌های تاریخی که قدمت برخی از آن‌ها به 3500 سال قبل نیز باز می‌گردد، شهرت دارد. شهر سمرقند توسط اسکندر مقدونی و چنگیزخان مغول، فتح شد و امپراطوری تیموری، این شهر را به عنوان پایتخت خود برگزید. مکان‌های تاریخی شهر سمرقند ازبکستان عبارت است از:

رصدخانه الغ‌بیگ در سمرقند

رصدخانه الغ‌بیگ (Observatory of Ulugbek Samarkand)، یک مکان تاریخی بسیار دیدنی است که توسط الغ‌بیگ‌امیر تیموری، احداث شد. این رصدخانه، یکی از بهترین رصدخانه‌های جهان اسلام است. هم‌چنین عنوان عظیم‌ترین رصدخانه‌ی آسیای میانه را نیز کسب کرده است. جالب است بدانید که بهترین ستاره‌شناسان در گذشته اعم از قاضی‌زاده رومی، غیاث‌الدین جمشید کاشانی و علی قوشچی در این رصدخانه به تحقیق می‌پرداختند.
این رصدخانه به شکل دایره، طراحی‌شده است و دلیل آن هم این است که محورهای اصلی آن در چهارسوی جغرافیایی بر روی نصف‌النهار سمرقند، قرار گیرند. اگر به مکان‌های تاریخی و ستاره‌شناسی علاقه دارید، حتما در سفر خود به ازبکستان از این رصدخانه، دیدن کنید. این رصدخانه در جاده سمرقند به تاشکند (Tashkent Road) واقع شده است.

آرامگاه تیمور

Gur-e Amir Сomplex

یکی دیگر از جاهای دیدنی ازبکستان، آرامگاه تیمور یا گور امیر تیمور در سمرقند (Gur-e Amir Сomplex) است. تیمور در میان مردم ازبکستان از محبوبیت خاصی برخوردار است. آرامگاه تیمور توسط معمار ایرانی که عبدالظریف محمدبن محمود اصفهانی نام داشت به سبک آذری، ساخته شده است. در این آرامگاه، کاشی‌کاری‌های بسیار ظریفی به کار رفته است. گنبد آبی این آرامگاه به عنوان مهم‌ترین نماد ازبکستان شناخته می‌شود. این جاذبه در بلوار بوستان‌سرای (Boulevard Bustonsaroy) شهر سمرقند واقع‌شده است.

مسجد بی‌بی خانم در سمرقند

Bibi-Khanym Mosque

یکی دیگر از آثار تاریخی ازبکستان که به یادبود بی‌بی خانم و به دستور تیمور ساخته‌شد، مسجد بی‌بی خانم (Bibi-Khanym Mosque) نام دارد. قدمت این مسجد به 600 سال قبل باز می‌گردد.داستان احداث این بنای تاریخی در ازبکستان از این قرار است که تیمور پس از اینکه به هندوستان، لشکرکشی کرد، تصمیم به احداث مسجدی به یادبود همسر خود گرفت و سپس دستور ساخت آن را صادر کرد تا در شهر سمرقند آن را بنا کنند.
ساخت این مسجد، حدود 5 سال به طول انجامید، اما پس از اتمام، تیمور از پیشرفت کار، رضایت کافی نداشت و تغییرات زیادی به ویژه در گنبد اصلی آن، ایجاد کرد.ارتفاع این مسجد، 40 متر است و درون آن، قرآن بزرگی که از جنس مرمر است، وجود دارد که زیبایی مسجد را دوچندان کرده است. این مسجد در خیابانی به همین نام (Bibi-Khanym Street) واقع شده است.

میدان ریگستان سمرقند

Rigestan Square of Samarkand

یکی دیگر از بهترین مکان‌های دیدنی ازبکستان، میدان ریگستان (Registan) در سمرقند است که به عنوان قلب شهر سمرقند، شناخته می‌شود. معماری ساختمان‌های اطراف این میدان به سبک معماری ایرانی است که بعدها این نوع معماری در بناهای دیدنی دیگر اعم از تاج‌محل هندوستان، مسجد سن‌پترزبورگ روسیه و میدان نقش جهان اصفهان نیز به کار رفته است. میدان ریگستان، محلی برای تجمع مردمان برای برگزاری مراسم‌ها و جشن‌های عمومی است.

شهر بخارا

یکی دیگر از بزرگترین و زیباترین شهرهای ازبکستان، بخارا یا بخارای شریف (Bukhara) نام دارد. نکته قابل‌توجه در رابطه با این شهر این است که از این شهر در یونسکو به عنوان شهر نمونه قرون وسطایی یاد می‌شود، که با وجود تغییرات در طول تاریخ هنوز مرکز شهر خود را به خوبی حفظ کرده است.
در قرون وسطی، شهر بخارا پیشرفت زیادی در زمینه توسعه شهری، اقتصاد و جایگاه علمی داشته است. معماری مقبره اسماعیل سامانی یکی از مکان‌های تاریخی و دیدنی ازبکستان است که در این شهر، واقع شده است. جاهای دیدنی شهر بخارا در ازبکستان عبارتند از:

مناره کالیان یا کلان در بخارا

Kalon Minaret

مناره کالیان (Kalon Minaret) یکی از بهترین جاهای دیدنی ازبکستان به شمار می‌رود. این مناره شامل یک پلکان مارپیچ از جنس آجر است که دور تا دور یک ستون، چرخیده است. رشته‌های تزئینی باریکی، پایه مناره را تشکیل داده‌اند. داخل این مناره، کتیبه‌هایی قرار دارد که شامل نوشته‌هایی با لعاب آبی رنگ هستند. مناره کالیان در گذشته به‌عنوان بلندترین مناره آسیای میانه، شناخته می‌شد. قدمت این بنا به قرن 12 میلادی باز می‌گردد. جالب است بدانید که تا اواخر قرن بیستم، مناره کالیان مکانی برای اعدام جنایتکاران بوده و به همین دلیل به برج مرگ نیز شهرت دارد.

حوض لیابی در بخارا

یکی دیگر از جاهای دیدنی ازبکستان که توسط دیوان بیگی، ساخته شده است، حوض لیابی (Lyabi House) نام دارد. حوض لیابی، مکان بسیار دنجی برای تفریح و استراحت است. قدمت این بنا به سال 1621 برمی‌گردد و هنوز هم بافت سنتی خود را به خوبی حفظ کرده است. کل سطح حوض توسط سایه درختان توت، پوشانده شده و همین امر موجب شده که تبدیل به مکانی دنج برای گردشگران شود. گفته می‌شود در گویش اهالی ازبکستان، حوض لیابی یعنی جایی در لب حوض.

مقبره سامانی‌ها

یکی دیگر از معروف‌ترین جاهای دیدنی ازبکستان، مقبره سامانی‌ها (Samanid Mausoleu) در بخاراست. ساخت این بنا، حدود 50 سال به طول انجامیده است. جالب است بدانید که این مقبره تا چندین دهه اخیر در زیر خاک پنهان‌بوده و به همین دلیل نیز با گذشت زمان، آسیب زیادی به آن وارد نشده است. داخل مقبره سامانی‌ها، به شکل پیچیده‌ای آجرکاری شده است. سبک معماری این مقبره تا حد زیادی به آتشکده‌های ساسانی، شباهت دارد. در نزدیکی این آرامگاه، یک چرخ‌وفلک، تعبیه شده که از آن بالا به خوبی می‌توان عظمت مقبره را مشاهده کرد.

شهر تاشکند

یکی دیگر از شهرهای دیدنی ازبکستان، تاشکند (Tashkent) نام دارد. این شهر به مدت 60 سال، پایتخت جمهوری کمونیستی بوده و همن امر موجب شده تا در زمینه اقتصادی و جتماعی، پیشرفت زیادی کند. البته لازم به ذکر است که بلشویک‌ها، آسیب زیادی به مکان‌های مختلف این شهر وارد کردند، اما همچنان یکی از زیباترین شهرهای ازبکستان به شمار می‌رود. جاهای دیدنی تاشکند ازبکستان عبارتند از:

باغ ژاپنی تاشکند

japanese garden tashkent

یکی از بهترین و زیباترین جاهای دیدنی ازبکستان، باغ ژاپنی (Japanese Garden) نام دارد. این پارک یکی از منحصربه‌فردترین پارک‌هاست که در شهر تاشکند واقع شده است. پارک ژاپنی بیانگر زیبایی، عمق و اصالت فرهنگ ژاپنی‌هاست. هم‌چنین با بازدید از این پارک می‌توانید درس‌های در زمینه‌های فلسفه و روش تفکر نیز بیاموزید.

مدرسه باراک‌خان تاشکند

Barak-Khan Madrasah

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی ازبکستان، مدرسه باراک‌خان (Barak-Khan Madrasah) در شهر تاشکند است. این مدرسه، طی صدور دستوری از جانب حاکم وقت تاشکند که نوروز احمدخان نام داشت، ساخته شد. جالب است بدانید که باراک در زبان ازبکی به معنای خوش‌شانس بودن است و از آنجایی‌که دوران حکومت نوروز احمدخان برای مردم تاشکند، دوران شانس و خوشی بوده است این نام را به یادگار او، نسبت داده‌اند.این مدرسه دیدنی، شامل یک کتابخانه نیز است و برخی از کتاب‌های ارزشمند قدیمی در آن نگهداری می‌شود.

کاخ شاهزاده رومانوف در تاشکند

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی ازبکستان که در شهر تاشکند واقع شده است، کاخ شاهزاده رومانوف (Palace of Prince Romanov) نام دارد. قدمت این بنا به سال 1891 باز می‌گردد که در مرکز تاشکند، احداث گردید. جالب است بدانید که یکی از پادشاهان روسی در دوران سلطه روس‌ها بر ازبکستان در این کاخ، اقامت داشت. اطراف کاخ شاهزاده رومانوف، توسط درختان زیبا، احاطه شده است.

میدان استقلال تاشکند

Independence Square Tashkent

میدان استقلال (Mustaqillik Maydoni یا Independence Square Tashkent) که اکثر مردم و گردشگران از آن به‌عنوان یک پارک استفاده می‌کنند، یکی دیگر از جاهای دیدنی ازبکستان است. اطراف این میدان بزرگ در شهر تاشکند، چندین بنای تاریخی و یک چشمه، قرار گرفته است. جالب است بدانید که این میدان تا سال 1992، میدان سرخ نام داشت، اما پس از استقلال ازبکستان، نام آن را به میدان استقلال، تغییر دادند. در این میدان، مجسمه‌ی یک مادر و فرزند ازبکی قرار دارد. هم‌چنین در بالای آن، کره زمینی به رنگ طلایی قرار دارد که بر روی آن، نقشه ازبکستان را حکاکی کرده‌اند.

شهر خیوه

یکی دیگر از شهرهای ازبکستان که جدیدتر از سمرقند و بخاراست، خیوه (Khiva) نام دارد. یکی از مکان‌های دیدنی این شهر ازبکستان قلعه ایچان نام دارد که ویژگی‌های آن عبارت است از:

قلعه ایچان خیوه

Itchan Kala

قلعه ایچان خیوه (Itchan Kala) یکی دیگر از جاهای دیدنی ازبک است که شامل 50 اثر تاریخی و 250 خانه قدیمی است. قدمت اکثر این آثار به قرن 18 و یا 19 باز می‌گردد. چهار دروازه مستطیل شکل در اطراف این قلعه واقع شده است. هم‌چنین دیوارهای این قلعه نیز با آجرهایی با کنگره‌های کوچک ساخته شده است.یکی از آثار تاریخی که در این قلعه قرار دارد، مسجد جامع است که قدمت آن به قرن دهم بر می‌گردد. البته لازم به ذکر است که این مسجد در سال 1788، بازسازی شد و تعمیرات آن حدود یک سال به طول انجامید.

سخن پایانی

این هم از جاهای دیدنی ازبکستان! در این مطلب سعی کردیم، تمامی شهرهای زیبای ازبکستان را به همراه جاهای دیدنی این کشور به طور خلاصه و فقط در حد یک راهنمای مختصر جاذبه‌های گردشگری، به شما معرفی کنیم. اکنون اگر قصد سفر به ازبکستان را دارید، می‌توانید با آگاهی کامل نسبت به شهرها و جاهای دیدنی آن‌ها، نهایت لذت را از سفر خود ببرید.سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب، صرف کردید. اگر سوال یا تجربه‌ای از سفر به ازبکستان دارید، لطفا در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان مجله یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز