ورود
strange foods around the world
غذاهای عجیب و غریب دنیا که باعث وحشت شما می‌شوند

20 غذای عجیب و غریبی که نخوردن آن‌ها خیلی بهتر از خوردن آنها است

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

غذاها در دنیا تنوع بسیار زیادی دارند. هر کدام از این غذاها با توجه به علایق و ذائقه افراد در مناطق مختلف جهان به وجود می‌آیند. اما در بین این علایق غذاهایی هم یافت می‌شوند که برای عموم مردم در سراسر جهان عجیب و غریب باشند. غذاهایی عجیب و غریب در جهان که ممکن است این غذاها برای آن منطقه‌ها غذایی محبوب به شمار آید.

در جهان غذاهای عجیب و غریب بسیاری وجود دارد. در بعضی کشورها مثل هند و پاکستان افراد غذاهای بسیار تند را می‌پسندند، در کشور ایران به دلیل وجود اقوام مختلف ذائقه افراد در انتخاب غذا متفاوت است یا در کشورهای کره، ژاپن و چین عمده غذاها معمولا از سبزیجات و غذاهای دریایی تشکیل می‌شوند. این غذاها می‌توانند خیلی خوشمزه و لذیذ باشند، یا اینکه خوردنشان دل و جرأت بخواهد، مثل خوردن رتیل سرخ شده، یا بسیار خطرناک باشند مثل خوردن هشت پای زنده. ممکن است حتی دلتان نخواهد بعضی از این غذاها را برای یک‌بار هم که شده امتحان کنید. در ادامه با یوتراوز همراه باشید تا با 20 غذای عجیب و غریب دنیا آشنا شوید.

لیست 20 غذای عجیب و غریب جهان:

اسمالاهوف، نروژ

Smalahove

شاید برای شما جالب باشد که نروژی‌ها هم اسمالا هوف یا همان کله‌پاچه ایرانی‌ها را دارند! این غذا به این صورت است که ابتدا کله گوسفند را از وسط دو نیم کرده، دودی می‌کنند و می‌گذارند که ساعت‌ها بپزد. بعد از پخت در اختیار مشتریان قرار داده، مشتریان هم ابتدا از چشم شروع کرده و سپس تمام نقاط کله گوسفند را میل می‌کنند.

شیراکو و چشم ماهی تن، ژاپن

غذاها در ژاپن انواع مختلفی دارند اما یکی از غذاهایی که می‌تواند برای ما بسیار عجیب باشد شیراکو (بچه‌ ماهی سفید) و چشم ماهی تن است. در واقع شیراکو کیسه‌ی اسپرم سه نوع ماهی به نام‌های کاد، انگلر و ماهی بادکنکی است. ژاپنی‌ها معتقدند که نباید فقط گوشت ماهی را خورد بلکه چشم ماهی هم خوشمزه است، پس چشم‌های ماهی‌ها را در آورده و به فروش می‌گذارند. از این چشم‌ها سوپ بخارپز تهیه کرده و همراه با سیر و سس سویا میل می‌کنند. در کمال تعجب این غذا طرفداران بسیاری دارد.

هاکارل، ایسلند

هاکارل نام غذایی است که از گوشت کوسه تهیه می‌شود. تعجب نکنید مشکل گوشت کوسه نیست بلکه نوع درست شدن این غذا است که آن‌ را را در لیست غذاهای عجیب و غریب جهان قرار می‌دهد. برای تهیه هاکارل در ابتدا کوسه‌ای که در این منطقه وجود دارد شکار و گوشت‌های آن را جدا و در گودالی که درون آن آب دریا در جریان است قرار می‌دهند. گوشت کوسه را برای مدت زیادی در این گودال ‌ها قرار می‌دهند تا کاملا نمک سود شود. سپس گوشت‌های نمک سود را از میخ‌هایی آویزان می‌کنند تا کاملا خشک شود. بوی بد و حال بهم‌زنی که دارد همراه با طعم عجیب و غریبش سرو می‌شود. امتحان کردن این غذا در واقع به امتحان نکردنش می‌ارزد.

رتیل سوخاری، کامبوج

fried spider

دیدن رتیل ممکن است برای شما ترسناک و یا خیلی بی‌اهمیت باشد. تا چندی قبل، مردم کامبوج هم مانند شما با رتیل برخورد می‌کردند. تا اینکه قحطی و گرسنگی به سراغ این منطقه آمد. از آن پس دیگر به راحتی از کنار رتیل رد نشده و آن را به عنوان ناهار و یا شام خود برمی‌گزیدند. حتی رتیل هم با خود فکر نمی‌کرد که اینقدر خوشمزه باشد که به عنوان وعده غذایی به سفره مردم کامبوج راه پیدا کند. حال مردم کامبوج پس از جمع‌آوری رتیل‌ها آن‌ها را سرخ و میل می‌کنند. این غذا توانسته است یکی از محبوب‌ترین غذاهای کامبوج و در لیست غذاهای عجیب و غریب دنیا باشد. افرادی که این غذا را امتحان کرده‌اند می‌گویند طعم این غذا مانند طعم خرچنگ است.

سوپ تخم‌های سفید مورچه، لائوس

لائوس کشوری است که مردم آن از تخم‌های سفید مورچه که درون آن‌ها جنین وجود دارد، سوپ تهیه می‌کنند. امتحان این غذا جرأت می‌خواهد! اما افرادی که این غذا را امتحان کرده‌اند بر این عقیده هستند که این سوپ طعمی شبیه به میگو دارد. شاید این افراد هم در ابتدا مانند همه‌ی ما این غذا را چندش‌آور دانسته ولی بعد از امتحان کردن آن نظرشان تغییر کرده باشد. ولی در هر حال امتحانش سخت است.

هویتلاکو، مکزیک

در مزارع ذرت ممکن است آفاتی دامن‌گیر برخی از ذرت‌های کاشته شده‌ شود؛ نوعی آفت که ذرت‌ها را از حالت اصلی که دارد دگرگون ساخته و سبب از بین رفتن آن می‌شود. اغلب مردم با دیدن این آفات ذرت‌ها را بیرون انداخته و غیر قابل مصرف می‌دانند. ولی مردم مکزیک با دیدن این ذرت‌ها آن‌ها را غذایی محبوب تلقی کرده و به حالت کبابی به عنوان عصرانه‌ای عالی در نظر می‌گیرند. مردم مکزیک این ذرت‌ها را غذایی خوشمزه دانسته و برایشان از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

آریاگ، مغولستان

شاید شیر اسب از نظر شما فقط متعلق به کره اسب باشد ولی در مغولستان، شیر اسب نوعی غذای سنتی به شمار می‌رود. در مغولستان شیر اسب را با فوت و فن‌های خاصی انبار کرده و می‌گذارند که مدتی به همین حالت باقی بماند. بعد از مدتی که این شیر تبدیل به مایع الکلی شد آن را به صورت سرد و همراه با خوراکی‌های دیگر میل می‌کنند.

تخم مرغ صدساله، چین

نوعی غذای عجیب در کشور چین با عنوان تخم مرغ صدساله یا هزارساله سرو می‌شود که بسیار پر طرفدار و مشهور است. اما باید بدانید که عمدتا این تخم مرغ‌ها صد سال یا هزار سال سن ندارند ولی به مدت زیادی در محافظی قرار گرفته تا کهنه بشوند. این مدت زمان سبب تغییر رنگ و حالت تخم مرغ می‌شود. هر زمان این نشانه را دیدید بدانید غذایتان آماده است. تجربه این تخم مرغ در واقع گندیده یکی از آن چالش‌های سخت است.

اسکیمول‌ها، مکزیک

شاید با دیدن لاروها (شفیره یا کرمینه) در مناطق مختلف در محل زندگیتان به راحتی از کنارشان گذر کنید. درواقع باید بدانید در مکزیک لارو نوعی غذای محبوب محسوب می‌شود! این لاروها که از قضا پیداکردنشان مرد میدان می‌خواهد معمولا در ریشه‌ی گیاهی به نام آگوا و کنار بوته گوجه فرنگی یافت می‌شوند، در واقع مکانی که محل تخم‌گذاری این لاروها است. شاید برایتان جالب باشد که تخم لاروها در مکزیک که آن را به عنوان اسکیمول‌ها می‌شناسند، بافتی مانند پنیر خامه‌ای دارد. معمولا بعد از جمع‌آوری تخم لاروها آن‌ها را به صورت املت یا درون تاکو (نوعی نان) قرار داده و سرو می‌کنند.

بلوط، فیلیپین

بلوط نام تخم اردک بارور شده است که جنین درون آن اندکی رشد کرده است. این بلوط‌ها را جمع‌آوری کرده سپس آب‌پز می‌کنند، بعد پوست رویی تخم اردک را کمی سوراخ کرده و مواد داخلی آن را می‌خورند. سپس پوست تخم اردک را کاملا جدا و بقیه مخلفات درونی آن که شامل: پرها، استخوان‌ها و غیره است را همراه با نمک، چیلی و سرکه نوش‌جان می‌کنند. امیدوارم اصلا دلتان نخواهد که این غذای عجیب و غریب را امتحان کنید.

بینی گوزن شمالی، کانادا

قاعدتا خوردن و امتحان مزه بینی یک گوزن تا به حال به ذهنتان هم حتی خطور نکرده است. اما کانادایی‌ها با ذهن ماجراجوی خود بینی گوزن شمالی را به عنوان غذایی خوب و عالی امتحان کرده‌اند. برای تهیه این غذا در ابتدا بینی گوزن‌ها را همراه با پیاز، ادویه و مخلفات دیگر می‌گذارند تا کامل بپزد، سپس بینی گوزن را از ظرف خارج و موهای آن را جدا و دوباره می‌پزند. این غذا به صورت آبگوشت میل می‌شود.

هشت پا، کره

خوردن حیوانات زنده در کشور چین بسیار مرسوم است. یکی از عجیب‌ترین و البته خطرناک‌ترین غذاهایی که در این کشور سرو می‌شود؛ هشت‌پای زنده است. در برخی از رستوران‌های این کشور هشت‌پای زنده را درون ظرف مخصوص گذاشته و روی میز می‌گذارند تا مشتری میل کند. اما نکته خطرناک این غذا بازوهای چسبنده هشت‌پا است. بازوهای هشت‌پا هنگام ورود به دهان دست از تقلا برنداشته و بادکش‌های آن به گلو می‌چسبند. این چسبندگی و مکش باعث خفگی و در نتیجه مرگ می‌شود. ممکن است 100بار جوییدن این غذا راه‌حلی برای جلوگیری از خفه‌شدن باشد.

ماکتاک (Muktuk)، گریلند

muktak food

ماکتاک غذایی با پوست و چربی یخ زده وال است. این غذا شبیه کیک پای سیب، با لایه‌های متفاوت است که شامل سه لایه می‌شود: پوست که مزه فندقی دارد، چربی که در این لایه باید آن را جویید و اما در آخر لایه‌ی میانی که کمی بیشتر باید به جوییدن آن ادامه دهید! توجه شود که این غذای عجیب و غریب مناسب افراد با دندان‌های مصنوعی نیست.

پای ستاره‌دار (Stargazey pie)، انگلستان

این غذا در روستای «کورنیشی موس هول» انگلستان بر اساس افسانه‌ای به وجود آمده است. در اول دسامبر قرن شانزدهم میلادی، دریانوردی به نام تام بوک دل به دریای طوفانی زد و بر خشم دریا غلبه کرد. تام بوک که دست از تلاش برنداشته بود مقاومت کرد و توانست ماهی بزرگی را صید کند و در 23دسامبر به روستای خود باز گردد. در آن زمان روستای «کورنیشی موس هول» دچار قحطی و گرسنگی شده بود. اما تام بوک دلیر توانست با آن صید بزرگ همه‌ی اهالی روستا را از گرسنگی نجات داده و سیرکند. به همین علت است که مردم روستا هرساله در روز 23دسامبر کیک پای که در دل آن ماهی قرار دارد تهیه می‌کنند و در کنار هم جشنی بر پا کرده و آن کیک را می‌خورند.

لوکوستس (Locusts)، فلسطین اشغالی

fried locusts

اسراییلی‌ها همیشه مورد حمله ملخ‌ها قرار می‌گرفتند؛ شاید همین قضیه باعث شده بود در بین آن‌ها‌ خوردن ملخ جایز و مشکلی نداشته باشد. از این‌رو برای مقابله با این ملخ‌ها تصمیم عجیبی گرفتند. مردم فلسطین اشغالی به این فکر افتادند که ملخ‌ها را سرخ کرده و سپس با رویه شکلات میل کنند. شاید این رویه شکلات طعم ملخ‌ها را خیلی خوشمزه کرده باشد.

بوشینگتانگ (Boshintang)، کره جنوبی

سوپ سلامت؛ غذایی با مواد اولیه عجیب در کشور کره جنوبی است. این سوپ با مواد اولیه‌ای مانند پیاز بهاره، گیاه قاصدک، گوشت سگ و ادویه‌های مختلف تهیه و سرو می‌شود. شاید برایتان این خوراک بسیار عجیب و غریب باشد ولی باید بدانید که این سوپ یکی از بهترین و محبوب‌ترین غذاها در بین مردم کره‌ جنوبی و ‌ مخصوصا کهنسالان است.

حشره سرخ شده ، مکزیک

fried bugs

از قدیم مردم کشور مکزیک به حشره خوردن معروف‌ بوده‌اند. امروزه هم در منو برخی از رستوران‌های مجلل و معروف این شهر، حشره‌‌های سرخ شده پیدا می‌شود. کرم‌های سرخ شده به همراه سس‌های مخصوص غذایی عالی در این کشور به شمار می‌رود. با کمال تعجب این غذا طعمی مانند گوشت‌ قرمز دارد.

سوپ لانه پرنده، چین

سوپ لانه پرنده یکی دیگر از سوپ‌های عجیب و غریب در چین است. سوپ لانه پرنده برخلاف اسمی که دارد در ساخت آن از هیچ چوب یا برگی استفاده نشده بلکه از بزاق دهان پرستو تشکیل‌ شده است. پرستو بزاق دهان خود را که به صورت رشته‌ای است، در کنار علف‌های دریای به صورت لانه ایجاد می‌کند. مردم چین این لانه‌ها را جمع‌‌آوری کرده و از آن سوپ تهیه می‌کنند. جالب‌تر اینجاست که این سوپ هیچ طعم و مزه خاصی ندارد و فقط برای تقویت قوای بدن از آن استفاده می‌شود.

کاسوزو مارگت، ساردینیا

کاسو مارزو ماگت؛ نام پنیری عجیب و غریب است که به پنیر صد ساله نیز در جهان شناخته می‌شود. مواد اولیه و طرز تهیه پنیر کاسو مانند طرز تهیه دیگر پنیرها است. نکته‌ای که این پنیر را متمایز می‌کند این است که بقیه پنیرها بعد از آماده شدن سرو می‌شوند ولی این پنیر تازه آماده فرایندی سخت و دشوار می‌شود. پنیر کاسو برای مدت زیادی در جایی گرم قرار می‌گیرد تا خراب شده سپس لارو تولید کند. به دلیل اینکه این لارو‌های درون پنیر پرش می‌کنند تا زمانی‌که کاملا بمیرند قابل خوردن نیستند. بعد از مرگ کامل لارو‌ها، پنیر ما آماده برای خوردن است. نوش جان.

قهوه عاج سیاه ، تایلند

قهوه عاج سیاه درواقع از مدفوع فیل تهیه می‌شود! بدین صورت که در ابتدا قهوه را فیل خورده و مواد موجود در دانه را هضم و در آخر دانه قهوه را از طریق مدفوع خود خارج می‌کند. برای تهیه قهوه عاج سیاه، مدفوع فیل را بازیابی و شست وشو کرده تا آماده برای مصرف شود. شاید باورش بسیار سخت باشد چراکه قهوه عاج سیاه گران‌ترین قهوه‌ی دنیا است.

با بخشی از غذاهای عجیب و غریب در جهان آشنا شدیم. در کنار ترس، خوشمزگی، شاید هم کمی چندش‌آور بودن و هر احساسی که با خواندن این مطالب به ما دست داد باید بدانیم که شاید غذاهای ما هم برای آن‌ها تعجب‌آور باشد و حتی چندش آور باشد.

نوشته های مشابه
 • غذاهای سنتی تبریز

  یکی از تفریحات جذابی که در سفر به تبریز باید انجام دهید، شکم‌گردی است. باید حتی برای یک‌بار هم که شده از غذای سنتی ‌تبریزی‌ها نوش‌جان کنید تا ببینید که مزه این غذاهای لذیذ زیر دندان شما تا ابد می‌ماند. غذاهای‌محلی تبریز به قدری خوشمزه و لذیذ هستند که هیچ وقت طعم‌شان از یاد نمی‌برید.

 • غذاهای سنتی اصفهان

  در سفر به اصفهان که به نصف جهان مشهور است شکم‌گردی خوشمزه‌ای با غذاهای سنتی و محلی در پیش دارید. آوازه‌ی عطر و رنگ این غذاهای محلی در میان گردشگران به خصوص گردشگران خارجی پیچیده است. تا جایی‌که حتی خیلی از گردشگران، اصفهان را به خوراکی‌های خوشمزه و غذاهای لذیذش می‌شناسند.

 • غذاهای سنتی مشهد

  مشهد از بهترین و پر رفت‌وآمدترین مقصدهای گردشگری در ایران به شمار می‌رود. در این شهر بزرگ که به عنوان پایتخت معنوی ایران نیز شناخته می‌شود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری برای دیدن وجود دارد. اما بخش جذاب سفر به این شهر، می‌تواند غذاهای سنتی مشهد باشد که در بین غذاهای سنتی ایران بسیار معروف و پر طرفدار هستند.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز