ورود
Muscat lovely souvenir of Shiraz

بهترین سوغات شیراز

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

شیراز شهر صفاست. مگر می‌شود به این شهر سفر کنید اما حالتان خوب نشود و خاطرات زیبایی برایتان ثبت نشود؟ هوای خوب شیراز و مردم مهمان‌نواز و خونگرم آن باعث می‌شوند تا با حال خوب و انرژی مثبت در این شهر گردش کنید و البته که بتوانید از شیراز زیبا بهترین سوغاتی‌ها را برای خود و عزیزانتان تهیه کنید.

بهترین سوغات شیراز آن‌هایی هستند که مردم باصفای شیرازی از دل‌وجان و با ذوق هنری‌شان می‌سازند. از صنایع‌دستی زیبایی که بخشی از سبک زندگی مردم این شهر است تا خوراکی‌های خوشمزه‌ای که از ذوق و هنرشان در ساختن طعم‌های خوشمزه سرچشمه گرفته و محصولاتی که آب‌وهوای خوش شیراز و طبیعت زیبایش در اختیار مردم این منطقه قرار داده است تا با آن بهترین‌ها را تهیه کنند. یوتراوز شمارا با بهترین سوغات شیراز آشنا می‌کند.

لیست بهترین سوغات شیراز:

مسقطی، حلوای شیرین شیرازی

یک شیرینی بسیار خوشمزه‌ی شیرازی به نام مسقطی وجود دارد که از نشاسته و شکر و زعفران تهیه می‌شود. درواقع مسقطی شیرازی نوعی حلوای بسیار خوشمزه است و طعم‌ها و رنگ‌های مختلف دارد. می‌توانید این شیرینی خوشمزه‌ی شیرازی را برای سوغات ببرید.

یوخه، شیرینی لایه‌لایه‌ی شیرازی

Yokheh, Shirazi layered sweets

شیرینی نازکی که در شیراز می‌بینید و چندلایه است و در میان لایه‌هایش پودر قند دارد و دارچین و پودر پسته، یوخه نامیده می‌شود. یوخه به شکل‌های دیگری در شهرهای دیگر هم تولید می‌شود. مثلاً در کرمانشاه به آن کاک می‌گویند اما نوع شیرازی‌اش بسیار خوشمزه و البته از بهترین سوغات شیراز است.

بادام‌سوخته، بلور شیرین شیرازی

در میان شیرینی‌های شیرازی به یک نوع شیرینی می‌رسید که از ترکیب شکر و آب و بادام تهیه‌شده است. شکر با آب و بادام را آن‌قدر حرارت می‌دهند که شکر باز می‌شود و بادام‌ها را مانند یک بلور خوشمزه در میان می‌گیرد. بعد از سرد شدن شیرینی سفت و خوشمزه‌ی بادام‌سوخته آماده می‌شود که جزو بهترین سوغات شیراز است.

گلاب شیرازی

مقنی شیرینی‌های خوشمزه‌ی شیراز ازجمله حلوای آن را می‌خورید، متوجه مزه‌ی خوب گلاب در آن می‌شوید. این گلاب از کاشان نیامده است، بلکه گلاب اصل شیراز است که از گل‌های محمدی این شهر تهیه شده است و عطر و بویی فوق‌العاده دارد. گلاب شیراز می‌تواند سوغاتی خوبی برای عزیزانت باشد.

نان برنجی، شیرینی لطیف شیرازی

 Nan Berenji Shirazi

نان برنجی یا کلوچه‌ی شیرازی در شیراز بسیار معروف است. شاید فکر کنید مانند شیرینی برنجی یزد یا کرمانشاه است؛ اما با آن کاملاً فرق دارد و طور دیگری در شیراز پخته می‌شود. وقتی آن را می‌خورید متوجه می‌شوید که چه قدر لطیف است و طعم تخم خرفه‌ای که رویش را تزیین کرده زیر دندان‌هایتان حس می‌کنید.

عرقی‌جات شیرازی

درست است که کاشان شهر عرقی‌جات و گلاب است اما شیراز هم در این زمینه چیزی کم ندارد. آن‌قدر عرقیجات شیراز باکیفیت‌اند که اگر در گرمای تابستان در این شهر باشید می‌توانید خوشمزه‌ترین شربت‌ها را بنوشید. عرق بهارنارنج گل سرسبد عرقی‌جات شیراز است که اصل را آن می‌توانید در همین شهر پیدا کنید و جزو بهترین سوغاتی‌های شیراز است که می‌تواند بهترین حال و مزه را برای عزیزانتان از شیراز به ارمغان ببرد. فصل بهارنارنج شیراز بهار است و اول اردیبهشت. حتی می‌توانید گل بهارنارنج را هم سوغات ببرید که در چای و شربت طعم بی‌نظیری دارد. عرق نسترن از دیگر عرقی‌جات خوشمزه‌ی شیراز است و عرق بیدمشک با عطر بی‌نظیرش هر خوردنی‌ای را خوشمزه می‌کند.

آب‌لیموی شیرازی

وقتی فالوده‌ی شیرازی می‌خورید می‌توانید مزه‌ی آب‌لیمو را در آن حس کنید که انگار روح تازه‌ای به بدنتان می‌دهد. این بوی خوب و این طعم خوشمزه به خاطر آب‌لیموی شیرازی است. در جهرم و برخی از شهرهای اطراف شیراز بهترین لیموترش‌ها به عمل می‌آیند. به همین خاطر می‌توانید آب‌لیموی بسیار خوبی را از شیراز تهیه کنید و با خود سوغات ببرید.

رنگینک شیرازی

با استفاده از آرد و گردو و خرما شیرینی خوشمزه‌ای تهیه می‌شود که رنگینک نام دارد. این شیرینی خوشمزه به‌خصوص در ماه رمضان بر سر سفره‌های افطاری قرار داده می‌شود و بیشتر شهرهای جنوبی آن را دارند؛ اما می‌توانی رنگینک شیرازی را تهیه کنید و به‌عنوان سوغات با خود ببرید.

قلم‌زنی، هنر ظریف شیرازی

The art of engraving in Shiraz

در میان بازارهای صنایع‌دستی شیراز می‌توانید زیباترین هنر قلم‌زنی را ببینید که بر روی انواع و اقسام فلزات پیاده شده است مثل طلا و نقره و مس. نقش‌ونگارهای ظریف و زیبایی که روی این ظروف حک‌شده است از آن صنایع‌دستی زیبایی را ساخته است که می‌تواند جزو بهترین سوغاتی‌های شیراز باشد.

منبت‌کاری شیراز، کنده‌کاری روی چوب

از هنرهای تاریخی شیراز می‌توان به منبت‌کاری اشاره کرد که سابقه‌ای دیرینه در این شهر دارد. وقتی در بازارهای شیراز راه می‌روید می‌توانید زیباترین اجناس منبت‌کاری شده را ببینید. در هنر منبت‌کاری روی چوب نقش و نگارها و شکل‌های زیبایی ایجاد می‌شود و تو می‌توانید اشیاء مختلف منبت‌کاری شده را که بسیار زیبا هستند برای سوغاتی تهیه کنید.

معرق‌کاری شیراز، پیچ‌وخم‌های چوب

یکی از هنرهای اصیل شیراز معرق‌کاری است. معرق‌کاری بر روی انواع چوب‌های مختلف انجام می‌شود به چوب شکل‌های بسیار خاصی می‌دهد. انگار پیچ‌وخم‌های زیباترین نقش‌ها در چوب می‌نشیند و به آن شکل‌های بسیار زیبا می‌دهد. به بازاروکیل که بروید می‌توانید نمونه‌ای از بهترین معرق‌کاری‌ها را به‌عنوان سوغات شیراز بخرید.

خاتم‌کاری شیراز، هنر چیدن تکه‌ها

Khatam Kari Shiraz

تکه‌های کوچک چوب و گاهی استخوان یا عاج یا طلا کنار هم قرار داده می‌شوند و شکل‌های بسیار زیبایی می‌سازند. به این هنر خاتم‌کاری می‌گویند. با خاتم‌کاری انواع و اقسام ظروف زیبا تهیه می‌شود مانند قلمدان، جعبه‌های نفیس، جای قاشق و چنگال. خاتم‌کاری در اصفهان هم رواج دارد اما جزو سوغاتی‌های اصیل شیراز هم هست.

نقره‌کاری شیراز، شکل‌های مختلف نقره

در میان بازار صنایع‌دستی شیراز به ظروفی برمی‌خورید که از شکل دادن به نقره ایجاد شده‌اند. این ظرف‌ها بسیار زیبا هستند و با هنر نقره‌کاری به این شکل زیبا تبدیل شده‌اند. اکنون چه در بازار قدیم و چه در بازارهای جدید شیراز که می‌روید می‌توانید هنر نقره‌کاری را در تمامی آن‌ها ببینید که می‌تواند سوغات بسیار زیبایی از شیراز باشد.

گبه‌ی شیراز، نقش‌ونگارهای قشقایی

در تمامی شهرهای ایران فرش وجود دارد؛ اما در برخی از شهرها این هنر جلوه‌ای دیگر دارد. شیراز هم یکی از آن شهرهاست که با نقش‌ونگار خاص و منحصربه‌فردش فرش‌های بسیار زیبایی را در برابر دیدگانتان جلوه‌گر می‌کند. یکی از فرش‌های محلی و مخصوص شیراز گبه است. گبه را از پشم یا پنبه می‌بافند و اصل آن برمی‌گردد به هنر دست زنان عشایر قشقایی. گبه کوچک بافته می‌شود تا به‌راحتی قابل‌حمل باشد اما نقش‌ونگارهای زیبا و بکرش تو را مجذوب خود می‌کند. می‌توانید از گبه‌های زیبای شیراز، بهترین و به‌یادماندنی‌ترین سوغات را با خود ببرید.

گلیم و جاجیم شیراز، بافته‌ای اصیل

Glim and Jajim Shiraz, original weaves

جاجیم‌بافی یکی از هنرهای اصیل شیراز است و همین‌طور گلیم‌بافی. گلیم‌ها نقش‌هایی بکر و زیبا دارند و وقتی خوب به آن‌ها دقت می‌کنید می‌توانید قصه‌هایی را در این نقش و نگارها پیدا کنید. البته امروز طراح‌های جدید طرح‌های تازه‌ای برای گلیم تهیه می‌کنند اما گلیم و جاجیم شیراز بازهم زیبایی و اصالتش را حفظ کرده است و هنوز بهترین سوغات شیراز است.

نوشته های مشابه
 • صنایع ‌دستی شیراز

  شیراز یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است که جایگاه مهمی در توسعه گردشگری کشورمان دارد. به همین خاطر همواره میزبان تعداد زیادی گردشگران داخلی و خارجی است به این دلیل که بسیاری از بناهای تاریخی، باغ‌های زیبا، مشاهیر ادب فارسی و صنایع‌ دستی ارزشمند در این شهر وجود دارند که باعث شهرت آن شده‌اند.

 • سوغات کربلا

  راهی کشور عراق هستید؟ قصد دارید به زیارت کربلا بروید؟ این مطلب برای شماست! یکی از زیبایی‌های این سفر زیارتی، خرید سوغات است. اما سوغات کربلا چیست؟ به خواندن ادامه دهید تا به کمک یومگ لیست خریدتان را در این سفر تکمیل کنید.

 • غذاهای محلی ترکیه

  غذاهای محلی ترکیه را حتما باید امتحان کنید تا بدانید چطور این غذاها راه خود را به سراسر دنیا باز کرده‌اند و چگونه توانسته‌اند گردشگران سراسر دنیا را شیفته خود کنند. در مطلبی که می‌خوانید معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهای محلی ترکیه‌ای را به همراه غذاهای خیابانی ترکیه معرفی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید
325 هـزار تومـان تـخفیـف خــریـد
پرواز داخلی پرواز خارجی رزرو هتل
امکانات
تخفیف