ورود
shiraz handicrafts

صنایع ‌دستی شیراز

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شیراز یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است که جایگاه مهمی در توسعه گردشگری کشورمان دارد. به همین خاطر همواره میزبان تعداد زیادی گردشگران داخلی و خارجی است به این دلیل که بسیاری از بناهای تاریخی، باغ‌های زیبا، مشاهیر ادب فارسی و صنایع‌ دستی ارزشمند در این شهر وجود دارند که باعث شهرت آن شده‌اند.

صنایع ‌دستی شیراز را می‌توانید از بازارهای این شهر تهیه کنید و به عنوان سوغات و رهاورد سفرتان با خود ببرید. این صنایع‌ دستی محصولات هنری زیبا و ارزشمندی هستند که بعضی از آن‌ها تنها مختص به این دیار نیستند و در شهرهای دیگری مانند اصفهان هم می‌توانید نمونه‌هایی از آن را پیدا کنید اما ممکن است تفاوتهایی هم با صنایع دستی شهرهای دیگر داشته باشند. امکان ندارد به‌عنوان یک گردشگر در بازارهای شیراز قدم بزنید و با این صنایع‌دستی زیبا روبه‌رو نشوید؛ دست ساخته‌هایی که هنر مردمان این شهر و دیار را برایتان هویدا می‌کند. یوترواز شما را با هنر مردمان شیراز آشنا می‌کند.

shiraz handicrafts market

با صنایع‌ دستی شیراز آشنا شوید:

خاتم‌کاری شیراز

خاتم‌کاری یکی از بهترین و زیباترین صنایع‌دستی ایرانی است که از سوغات شیراز نیز به حساب می‌آید. این هنر ارزشمند از کنار هم قرار دادن قطعات چوبی منظم و ظریفی تشکیل می‌شود که رنگ‌ها و اشکال مختلفی دارند. می‌توانید جعبه‌های زیبایی را ببینید که رویشان خاتم‌کاری شده و یا جاقلم‌های زیبایی که هر قلمی را به نوشتن می‌آورد. حتی امروز سلیقه به خرج می‌دهند و خاتم را روی اشیاء مختلف دیگری کار می‌کنند تا جایی‌که حتی می‌توانید روی کوچک‌ترین چیزها هم هنر زیبای خاتم‌کاری شیرازی ها را ببینید.
برای ساخت خاتم، هنرمندان شیرازی از مواد مختلفی مانند عاج، استخوان، چوب و طلا استفاده می‌کنند. این اثر زیبای هنری که با زحمت و صبر و حوصله‌ی زیادی ساخته می‌شود، قدمتی طولانی دارد و اوج و شکوفایی آن به دوران صفویه برمی‌گردد.

هنر قلم زنی در شیراز

art of engraving in shiraz

وقتی در بازارهای شیراز قدم می‌زنید ظروف و اشیاء نقره‌ای توجه‌تان را به خود جلب می‌کنند. وقتی به نزدیک آن‌ها می‌روید، می‌بینید که چه طرح‌های ظریف و زیبایی روی آن‌ها حک‌شده است. این هنر قلم‌زنی هنرمندان شیرازی است. هنر قلم‌زنی را روی مس و برنج هم می‌توانید ببینید. هنرمندان شیرازی با یک قلم تیز و ضربه‌های چکشی کوچک طرح‌های زیبایی را روی بدنه‌ی فلز حک می‌کنند.

منبت‌کاری شیراز

آباده شهری در نزدیکی شیراز است که منبت‌کاری‌ آن به ثبت یونسکو رسیده است. بنابراین می‌توان گفت که منبت‌کاری از هنرهای اصیل استان فارس است و به سال‌های خیلی دور در این استان برمی‌گردد. هنرمندان منبت‌کار شیرازی با ظرافت و دقت تمامف روی قطعات چوب کنده‌کاری می‌کنند و طرح‌های زیبایی می‌آفرینند. گاهی این نقش‌ها چنان با خطوط و طرح‌های طبیعی چوب در هم می‌آمیزد که آدم از تلفیق هنر دست هنرمندان با طبیعت چوب متعجب می‌شود.

هنر شیشه‌گری در شیراز

دمیدن در شیشه‌ی گداخته و شکل دادن به آن هنوز هم در بسیاری از نقاط دنیا انجام می‌شود و علاقه‌مندان خود را دارد. هنرمندان ماهر شیشه‌گر، شیشه را از ترکیب قلیایی - سیلیس و ذوب‌کردن آن در کوره تهیه می‌کنند و مواد ذوب شده را با دست، با قالب‌گیری یا دمیدن در آن شکل می‌دهند.
شیشه یک صنایع‌دستی قدیمی در ایران است به طوری که می توانید اشیاء شیشه‌ای مربوط به دوران باستان را در موزه‌های ایران ببینید، همان‌طور که امروز هم می‌توانید نمونه های جدید هنر شیشه‌گری‌ را به عنوان صنایع دستی شیراز بخرید و خانه خود را با آن مزین کنید.

سفالگری در شیراز

pottery in shiraz

ساختن انواع ظروف و اشیاء از گل رس یکی دیگر از صنایع‌دستی مردمان شهر شیراز است که وقتی در بازارهای این شهر قدم می‌زنید می‌توانید هنرنمایی آن‌ها را در بین مغازه‌ها و فروشگاه‌های صنایع دستی ببینید. شاید یک لیوان یا یک ظرف سفالی شما را با نگاه اول به خود جذب کند. می‌توانید از بازارهای شیراز سفال‌های زیبایی بخرید که هنر دست هنرمندان خوش ذوق شیرازی است.

کاشی هفت‌رنگ

مگر می‌شود در میان معماری شیراز بگردید و کاشی‌های زیبای هفت رنگ توجه شما را به خود جلب نکند؟ مگر می‌شود رنگ‌ها و نقش‌های زیبای کاشی‌های شیراز را از معماری آن حذف کنید؟ نمونه‌ی حیرت‌انگیز کاشی‌های شیراز در مسجد زیبای نصیرالملک وجود دارد. اکنون می‌توانید از این کاشی‌های زیبا سهمی برای خود داشته باشید و این بخش از زیبایی معماری شیراز را با خود به یادگار ببرید. در بازارهای شیراز کاشی هفت‌رنگ شیرازی را می‌توانید تهیه کنید. این کاشی‌ها از کنار هم چیده‌شدن رنگ‌های سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، حنایی، قرمز و زرد به وجود آمده‌اند.

گیوه سنتی شیرازی

shirazi traditional gift

پاپوشی بافته‌شده و زیبا که به خصوص در روزهای گرم تابستان می‌تواند حال پاهایتان را جا بیاورد، گیوه همان پاپوش است. این پاپوش سنتی را سال‌های سال است که ایرانی‌ها می‌بافند و می‌پوشند. پوشیدن آن هنوز هم در بعضی مناطق کشورمان مرسوم است. در میان صنایع‌دستی شیراز می‌توانید یک جفت گیوه زیبا را انتخاب کنید و یک یادگاری مرغوب از سفرتان در شهر شعر و ادب با خود به خانه ببرید.

پارچه‌های رنگی عشایر

در میان بازارهای شیراز که راه می‌روید امکان ندارد که رنگ‌های زیبای پارچه‌های عشایر چشمانتان را به خود جلب نکند. این همه رنگ و زیبایی را به خصوص اگر در «بازار وکیل شیراز» قدم می زنید، می‌توانید از نزدیک ببینید. وقتی که از چهارسوق به سمت سرای مشیر حرکت می‌کنید و سپس به سمت بازار شمشیرگرها می‌روید عشایر را می بینید که در حال خرید پارچه‌های رنگی زیبایی هستند. اگر عشایر استان فارس را از نزدیک دیده باشید، به خوبی می‌دانید که چه هنری در لباس‌هایشان به کار برده‌اند و چه قدر این همه طرح و رنگ زیبا را یک‌جا گرد هم آورده‌اند. می‌توانید این پارچه‌های زیبا را به‌عنوان سوغات و صنایع‌دستی شیراز از بازار تهیه کنید.

نمدمالی در شیراز

شاید نمدمالی هنر اصیل شیراز نباشد اما در این شهر هم می‌توانید نمونه‌هایی از نمدهای بسیار زیبا و کارگاه های نمدمالی را مشاهده کنید. تکه‌های پشم را در رطوبت تحت فشار قرار می‌دهند طوری‌که درهم فرو می‌روند و کف‌پوشی محکم و گرم می‌سازند. البته که از نمد در ساخت کلاه و لباس‌های خاص سنتی نیز استفاده می‌کنند. هنرمندان نمدمال شیرازی با رنگ‌کردن نمد و چیدن پشم‌ها به شکلی خاص به نمدهایشان شکل و فرم داده و از آن محصولات زیبایی خلق می‌کنند.

گبه دستباف شیرازی

گبه نوعی قالی کوچک است که عشایر لر و بختیاری که در استان فارس سکونت دارند آن را می‌بافند. به همین خاطر این هنر زیبای عشایری وارد صنایع‌دستی شهر شیراز شده است و اکنون می‌توانید در بازارهای شیراز نمونه‌های بسیار زیبا و باکیفیتی از آن را ببینید و بخرید. گبه را با پنبه و پشم‌های رنگی می‌بافند برای همین است که داشتن آن حس خوبی از طبیعت را به شما منتقل می‌کند. بیشتر نقش و نگارهای موجود در گبه دستباف عشایر استان فارس، خشتی و قابی است.

گلیم ‌بافی شیراز

مگر می‌توانید این همه رنگ و طرح اصیل را ببینید و دلتان نخواهد یکی از آن‌ها را داشته باشید؟ می‌گویند قدیمی‌ترین گلیم پیدا شده توسط باستان شناسان 7700 سال قدمت دارد. گلیم مانند قالی طرح‌های در هم تنیده ندارد و معمولاً با طرح‌های ساده‌اش دل آدم را می‌برد. برخلاف قالی که از روی نقشه ساخته می‌شود گلیم هیچ نقشه‌ای ندارد و بافنده آن را به صورت ذهنی می‌بافد. طرح‌های گلیم‌های شیراز معمولاً قصه‌های مردمان همین سرزمین را بیان می کند، قصه هایی که در نقش‌ها و خطوط گلیم می‌نشیند و داستان سبک زندگی مردم استان فارس را روایت می‌کنند. در بازارهای شیراز می‌توانید گلیم‌های زیبایی را ببینید و بخرید و به سوغات ببرید.

قالی و فرش شیراز

قالی‌بافی هنر اصیل ایرانی‌ها و از صنایع دستی مهم شیراز است. مگر می‌شود شهری مانند شیراز این هنر را نداشته باشد. قالی شیراز هم طرح‌های اصیل و خاص خود را دارد و حتی نوع گره‌ها و دار قالی آن با شهرهای دیگر متفاوت است. بنابراین می‌توانید در میان قالی‌های این شهر بچرخید و برای خودتان قالی‌ای بخرید که نشان از هنر مردم سرزمین فارس دارد. اگر به شیراز سفر می‌کنید و قصد خرید صنایع دستی این شهر را دارید، از قالی و فرش شیراز غافل نشوید.

هنر مینیاتور؛ صنایع دستی شیراز

وقتی در میان صنایع‌دستی شیراز در حال گردش و تماشا هستید، نقاشی‌های زیبایی را می‌بینید که یا به تنهایی یا روی جعبه‌های خاتم‌کاری یا وسایل دیگر چشمتان را نوازش می‌کنند. این نقاشی‌های ظریف با طرح‌های چشم‌نوازی از باغ و گل و پرندگان و درختان و انسان‌ها مینیاتور نام دارند. حتی می‌توانید تابلوهای زیبا و متنوعی از فرش‌های مینیاتوری را هم در بازارهای شیراز ببینید. شیراز منبع مینیاتور است و هنرمندان بسیار زبده‌ای در این زمینه دارد. اگر به مرکز استان فارس سفر می‌کنید از تابلوهای زیبای مینیاتور بهترین سوغاتی است که می‌توانید با خود ببرید.
صنایع دستی بخش مهمی از فرهنگ هر سرزمینی را تشکیل می‌دهند. اگر به شهر زیبای شیراز سفر می‌کنید گزینه‌های متعددی از صنایع دستی ظریف و ارزشمند پیش روی شما قرار دارد که می‌تواند بهترین رهآورد سفرتان باشد.

نوشته های مشابه
 • صنایع دستی اصفهان

  قرن‌هاست که اصفهان سنگ بنای هنرها و صنایع ‌دستی ایران بوده است. صنایع دستی اصفهان نه‌تنها در ایران، بلکه در خیلی از کشورهای دیگر دنیا هم طرف‌داران خاص خودش را دارد. از کشورهایی مثل ترکیه که در همسایگی ایران قرارگرفته‌اند تا کشورهایی در قاره‌های دیگر، مثل آلمان که یکی از بازارهای اصلی صادرات صنایع دستی ایران و اصفهان است. در این مقاله قرار است به معرفی صنایع دستی اصفهان بپردازیم تا ارزش هنری و فرهنگی این محصولات زیبا را به هم یادآوری کرده و به شناخت بیشتر آن‌ها در سطح جهانی، کمک کنیم.

 • سوغات مشهد

  وقتی اسم مشهد برای سفر به میان می‌آید، همه از حرم امام رضا (ع) یاد می‌کنند و زیارت آن؛ اما این شهر در کنار زیارت بارگاه امام هشتم (ع)، جذابیت‌های دیگری هم دارد که می‌تواند سفرتان را سرشار از تجربه‌ها و خاطرات فراموش‌نشدنی کند. یکی جذابیت‌های سفر به مشهد، خرید سوغات و صنایع ‌دستی زیبا و نفیس آن است.

 • بهترین صنایع‌ دستی ایران که گردشگران خارجی به سوغات می‌برند

  بهترین صنایع دستی ایران نشان‌دهنده تاریخ و فرهنگ اصیل ایران به مردم جهان است. هر شهر در جهان داستان‌های زیادی برای گفتن دارد. این داستان‌ها را می‌توان از طریق معماری شهر، نحوه‌ی صحبت‌کردن مردمش، نحوه‌ی لباس پوشیدن و همچنین در روابط اجتماعی آن‌ها مشاهده کرد. با این‌حال بهترین راهی که تاریخ و سنت یک شهر در آن شکوفا می‌شود صنایع ‌دستی آن شهر است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز