ورود
isfahan handicrafts

صنایع‌ دستی اصفهان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

قرن‌هاست که اصفهان سنگ بنای هنرها و صنایع ‌دستی ایران بوده است. اصلا اصفهان به خاطر صنایع ‌دستی‌اش مشهور است و به‌عنوان یک بخش مهم در صنایع دست‌ساز و نفیس به جهانیان شناخته می‌شود. مگر می‌شود در بازارهای اصفهان قدم بزنید و این همه ذوق و هنر شما را به وجد نیاورد؟ تمامی این ذوق در صنایع ‌دستی اصفهان پیاده شده است.

صنایع ‌دستی اصفهان در تمام دنیا دیده می‌شود چراکه خود اصفهان برای همه مردم جهان شناخته شده است. این شهر مقصدی برای همه گردشگران است. شهری به غایت زیبا که می‌تواند برای روزها و حتی هفته‌ها برنامه سفرتان را به بازدید از زیبایی‌های خود اختصاص دهد و شما را به‌عنوان یک گردشگر میزبانی کند و هر روز بخش از زیبایی‌هایش را برایتان هویدا کند. از معماری زیبای آن گرفته تا بازارهای پر از هنرش، از زاینده‌رود و پل‌هایش گرفته تا سنت‌ها و رسوم و آداب مردمانش. اصفهان به حق نامش نصف جهان است. زیرا می‌توان به اندازه‌ی نصف جهان در آن گشت و از دیدنی‌هایش سرشار شد. یوتراوز شما را با صنایع‌ دستی نصف جهان آشنا می‌کند.

آنچه درباره‌ی صنایع ‌دستی اصفهان می‌خوانید:


میناکاری اصفهان

میناکاری هنر اصلی و اصیل اصفهانی‌ها است که گویی بهشت را برای تو نقش کرده‌اند. میناکاری یک روش ظریف نقاشی است که نقوش ایرانی را روی ظرف‌های فلزی با ترفند چکش‌کاری و رنگ‌آمیزی پیاده می‌کند. این هنر در اشکال نفیسی از گلدان، بشقاب و حتی لوسترهای میناکاری شده در بازارهای اصفهان عرضه می‌شود تا هم بخشی از فرهنگ غنی اصفهان را به معرض نمایش بگذارد و هم درآمد پایداری برای هنرمندان میناکاری اصفهانی ایجاد کند.میناکاری هنر نقاشی و رنگ‌آمیزی و تزئین سطوح فلزی است که رنگ‌های درخشان را روی آن ترکیب می‌کند و یک طرح پیچیده و زیبا را به وجود می‌آورد. مینا نام زنانه‌ی مینو در فارسی است که به معنای بهشت است و مینا به رنگ لاجوردی بهشت اشاره دارد.


سفره قلمکاری شده

قلم‌کاری نوعی چاپ بر روی پارچه است که حدود 800 سال در ایران سابقه دارد. در هنر قلمکاری از پارچه‌های پنبه ای، ابریشمی، کتانی، چلوار (نوعی پارچه سفید نخی) و کرباس (نوعی پارچه سفید با بافت درشت) استفاده می‌شود. طرح‌ها بر روی مهرها کنده‌کاری می‌شوند. طرح‌های زیبایی که شامل چشم‌اندازهای تاریخی، حیوانات اهلی و وحشی، مینیاتور، تصاویر ایران باستان، کتیبه‌های اشعار و وقایع تاریخی‌اند. تمامی این طرح‌ها روی پارچه نقش می‌بندد تا بشوند سفره‌ای که زینت‌بخش هر خانه‌ای باشد و تماشایش هر روز سفرتان به اصفهان را برای شما یادآوری کند.


خاتم ‌کاری اصفهانی

خاتم‌کاری یکی دیگر از صنایع‌دستی اصفهان است که توسط هنرمندان ماهر در صنعت چوب ساخته می‌شود. خاتم‌کاری در شیراز هم رایج است و قدمت آن به دوران صفویه بازمی‌گردد. این هنر از کنار هم قرار دادن قطعات کوچک و مثلث‌هایی از اشکال چوبی به وجود می‌آید که در نهایت اشکال هندسی زیبایی را ایجاد می‌کند. قطعات مثلثی کوچک از موادی مانند استخوان شتر یا اسب، طلا، نقره، آلومینیوم و برنج و همچنین چوب آبنوس، عناب و نارنج استفاده می‌شود. خاتم‌کاری یکی از زیباترین صنایع‌دستی ایرانی است که امروزه در اصفهان یافت می‌شود. این هنر مانند بسیاری دیگر از هنرها به دلیل حمایت شاه عباس از هنر در دوره صفویه به اوج خود رسید.قاب آینه، ساعت دیواری، قلمدان، سنگاب، جاقلمی، صندوق چه و جعبه‌های کوچ و بزرگ از صنایع دستی خاتم کاری شده‌ای است که می‌توانید از اصفهان خرید کنید.


ظروف و تابلوهای منبت‌کاری اصفهان

isfahan woodcarving utensils

در میان بازار صنایع‌دستی اصفهان که قدم می‌زنید، می‌توانید ظروف منبت‌کاری شده زیبایی را ببینید که با هنر و ظرافت بسیار بالایی کنده‌کاری شده‌اند و به حق چه زیبا نقش و نگارهای مختلف و چشم‌نوازی را در معرض دیدگان شما قرار می‌دهند. برخی از تابلوهای منبت‌کاری را هم می‌بینید که از کنار هم قرار دادن چوب‌هایی با رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند و هنر این چیدمان دقیق چوب‌ها تو را مسحور خود می‌کند. این هنر دست هنرمندان اصفهانی است.


هنر قلم‌زنی اصفهانی‌ها

art of engraving in isfahan

قلم‌زنی یک هنر باستانی ایرانی است که از حکاکی نقش‌های پیچیده روی فلزات، از ظروف طلا و نقره گرفته تا ظروف برنز و مسی به وجود می‌آید. اصفهان مرکز اصلی این هنر دست‌ساز و اصیل است. هنرمندان اصفهانی که امروز به کار قلم‌زنی مشغول‌اند همگی این هنر را از گذشتگان خود به ارث برده‌اند و آن را با هنر امروز تلفیق می‌کنند تا هر گردشگری را در برابر هنر زیبای قلم و دستشان متحیر کنند.


صنایع دستی اصفهان؛ مسگری

مسگری از آن هنرهای قدیمی است که فقط مختص به اصفهان نیست. اما اصفهان یکی از مراکز مهم آن است. شما می‌توانید در اصفهان به بازار مسگرها بروید و در آن‌جا انواع و اقسام ظروف مسی، تابلوهای مسی، اشیاء تزئینی مسی و حتی آینه و شمعدان‌های مسی را با طرح و نقش‌ونگارهای مختلف و زیبایی ببینید و بخرید و به عنوان سوغات سفرتان از اصفهان به خانه بیاورید. بعضی از ظروف و اشیاء مسی چنان نقش‌ونگاری دارند که نمی‌توانید چشم از تماشای آن بردارید و از خرید آن منصرف شوید.


ملیله‌کاری اصفهان

یکی از هنرهای بسیار زیبا و ظریف اصفهانی هنر ملیله‌کاری است. این هنر در بین زنجانی‌ها هم بسیار راج است. هنرمندان ملیله‌کار نقره و مس را به شکل مفتول‌هایی بسیار ظریف درمی‌آورند و با آن نقوشی زیبا از طرح های اسلیمی و مینیاتوری می‌سازند و آن را برای ساخت ظروف زیبا، قاب‌های نفیس و تابلوهای با ارزش استفاده می‌کنند. این مفتول‌ها چنان زیبا و با دقت کنار هم چیده می‌شوند که در نهایت ظرف مانند یک تابلوی نقاشی زیبا که از مفتول‌های نقره و مس ساخته‌شده خودنمایی می‌کند.


فیروزه‌کوبی در اصفهان

فیروزه‌کوبی هنری است که خاستگاه آن به شهر مشهد باز می‌گردد چرا که بهترین معدن فیروزه جهان در نزدیکی این شهر واقع شده است اما این هنر در شهر اصفهان به اوج زیبایی خود رسیده است. قدمت این هنر به 60 تا 70 سال پیش می‌رسد و به نسبت سایر هنرهای مرسوم در اصفهان، هنر و صنعتی به نسبت جدید است. فیروزه‌کوبی روی ظروفی از جنس مس انجام می‌شود. قطعات کوچک فیروزه به صورت موزاییک‌هایی در اندازه‌های مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند و طوری کوبیده می‌شوند که در جان فلز می‌نشینند و جلوه‌ی خاص به آن ظرف می‌بخشند.


سوزن‌دوزی سنتی اصفهان

قلاب‌دوزی، سوزن‌دوزی، گلدوزی و قلاب‌بافی و انواع دیگر هنرهایی است که توسط بانوان اصفهانی انجام می‌شود. مواد اولیه خلق این آثار هنری زیبا منسوجات دست‌ساز در رنگ‌های مختلف و نخ‌های ابریشمی است. برخی از آن‌ها فقط گلدوزی ساده دارند و برخی دیگر اما طرح‌های بسیار زیبا و پیچیده‌ای دارند که قیمت محصول نهایی را افزایش می‌دهد. هنر سوزن‌دوزی اگرچه به سیستان‌وبلوچستان باز می‌گردد و در هنرنمایی آن کسی نمی‌تواند با زنان بلوچ رقابت کند، اما این هنر هم در فهرست صنایع‌دستی اصفهان قرار می‌گیرد.


هنر قالی‌بافی در اصفهان

carpet weaving in isfahan

فرش و قالیچه‌های ایرانی (گلیم و گبه) به دلیل ویژگی‌ها، طرح‌ها و رنگ‌هایشان بسیار محبوب هستند. قالی اصفهان هم مانند دیگر شهرهای ایران برای خود طرح‌های خاصی دارد که مخصوص به همین شهر است و این نوع طرح در شهرهای دیگر بافته نمی‌شود. استان اصفهان یکی از مراکز مهم قالیبافی ایران است. فرش‌های شهرهای اصفهان، نایین و میمه به دلیل کیفیت و طراحی شهرت جهانی دارند.


گچ‌‌کاری و گچبری در اصفهان

شاید این را کمتر در خانه‌های ایرانی دیده باشید اما در بیشتر خانه‌های قدیمی اصفهان گچ‌بری‌ها و گچکاری‌ها عضو جدایی‌ناپذیر معماری به‌شمار می‌روند. طرح‌های بسیار زیبایی در گچبری خانه‌های اصفهان استفاده می‌شود که حاصل دست هنرمندان اصفهانی است. این هنر زیبا را می‌توانید به راحتی در معماری و جاهای دیدنی اصفهان ببینید که نشان‌دهنده‌ی قدمت آن در بین هنرمندان و معماران اصفهانی است و با خرید قطعاتی زیبا از هنرنمایی استادان گچ‌کار ایرانی بخشی از خانه خود را زینت دهید.


هنر و صنعت گره‌چینی در اصفهان

isfahan girih tiles

گره‌چینی یکی از هنرهای معماری است که از کنار هم قرار دادن قطعات کاشی یا آجر ایجاد می‌شود. در معماری اصفهانی می‌توانید این هنر زیبا را ببینید. البته که گره‌چینی وارد صنایع چوب هم شده و با چوب هم این شکل زیبا ایجاد می‌شود. البته ساخت گره‌چینی راحت نیست و نیاز به مهارت دارد. هنرمندان اصفهانی با مهارت این کار را انجام می‌دهند و در معماری اصفهان از آن استفاده می‌کنند. قطعات آماده‌ای از گره چینی روی چوب می‌تواند سوغات خوبی از بین صنایع‌ دستی استادکاران اصفهانی باشد که جلوه خانه شما را دوچندان کند.


سفال و سرامیک اصفهان

این هنر بیشتر مربوط به شهررضا است که در نزدیکی اصفهان قرار دارد و مرکز سفال و سرامیک است. وارد شهررضا که می‌شوید می‌توانید مغازه‌های زیادی را ببینید که پر است از ظروف سفالین زیبا و متنوع در رنگ‌های مختلف. در شهررضا هر نوع ظرف سفالی‌ که بخواهید می‌توانید تهیه کنید و همین‌طور ظروف سرامیکی زیبا. در بازارهای اصفهان که قدم بزنید، می‌توانید ظروف سفالی را ببینید که هنر دست هنرمندان اصفهانی و شهررضایی است. اگر چه سفال در مناطق مختلفی از کشورمان تولید می‌شود اما سفال شهررضای اصفهان هم یادگار خوبی از سفر شما به اصفهان خواهد شد.

نوشته های مشابه
 • سوغاتی‌های خوراکی اصفهان

  اصفهان یکی از پنج شهر برتر گردشگری در ایران است که هر ساله میزبان گردشگران بسیار زیادی است که از نقاط مختلف جهان به اصفهان سفر می‌کنند تا نصف‌ جهان را تماشا کنند. بخش خوشمزه و جذاب سفر به این مقصد را سوغاتی‌های خوراکی آن تشکیل می‌دهد.

 • بهترین صنایع‌ دستی ایران که گردشگران خارجی به سوغات می‌برند

  بهترین صنایع دستی ایران نشان‌دهنده تاریخ و فرهنگ اصیل ایران به مردم جهان است. هر شهر در جهان داستان‌های زیادی برای گفتن دارد. این داستان‌ها را می‌توان از طریق معماری شهر، نحوه‌ی صحبت‌کردن مردمش، نحوه‌ی لباس پوشیدن و همچنین در روابط اجتماعی آن‌ها مشاهده کرد. با این‌حال بهترین راهی که تاریخ و سنت یک شهر در آن شکوفا می‌شود صنایع ‌دستی آن شهر است.

 • سوغات مشهد

  وقتی اسم مشهد برای سفر به میان می‌آید، همه از حرم امام رضا (ع) یاد می‌کنند و زیارت آن؛ اما این شهر در کنار زیارت بارگاه امام هشتم (ع)، جذابیت‌های دیگری هم دارد که می‌تواند سفرتان را سرشار از تجربه‌ها و خاطرات فراموش‌نشدنی کند. یکی جذابیت‌های سفر به مشهد، خرید سوغات و صنایع ‌دستی زیبا و نفیس آن است.

دیدگاهتان را بنویسید