ورود
Christmas in Germany

کریسمس در آلمان

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

بی‌اغراق می‌توان گفت کریسمس بزرگ‌ترین جشن دنیاست؛ این جشن هرساله به مناسبت تولد حضرت عیسی مسیح در همه کشورهایی که دین رسمی آن‌ها مسیحیت است برگزار می‌شود. اما دیرزمانی است که کریسمس تنها یک جشن مذهبی نیست و تبدیل به یک جشن بین‌المللی شده است. آلمان یکی از کشورهای مسیحی‌نشین دنیاست که جشن کریسمس در آن با مراسم جالبی برگزار می‌شود.

آداب‌ورسوم سال نو میلادی و کریسمس در تمام کشورهای دنیا رویدادی ویژه به‌شمار می‌رود و شکل دورهمی‌های خانوادگی و غذاهای خوشمزه کریسمس از کشوری به کشور دیگر تفاوت‌هایی دارد. در کشور آلمان نیز، مراسم کریسمس مانند بسیاری از کشورهای مسیحی‌نشین جهان، خاص‌ترین زمان سال محسوب می‌شود. آلمان کشوری پهناور، زیبا، صاحب فرهنگ و آداب‌ورسوم ریشه‌دار است و بخش مهمی از جشن‌های کریسمس جهان در آلمان برگزار می‌شود. لذت خوردن شیرینی‌های آلمانی (اشتولن، بیسکوییت‌های زنجبیلی) و انواع‌واقسام تزیینات در کوچه‌ها و خیابان‌های شهرهای آلمان، حال‌وهوای ویژه‌ای به جشن کریسمس در این کشور می‌بخشد.

آنچه در ادامه از کریسمس در آلمان می‌خوانید:


مراسم‌ کریسمس در آلمان

مراسم‌ کریسمس در آلمان

آلمانی‌ها علاقه عجیبی به تزیین خانه خود برای شب کریسمس دارند و از آن‌جایی‌که تعداد زیادی از خانه‌های آلمان، دکوراسیون و پنجره‌های چوبی دارند، تزیینات کریسمس در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی متفاوت‌‌اند. شمع‌های الکتریکی و تصاویر رنگی که از هر قسمت خانه آویزان شده‌اند منظره زیبایی را به‌وجود می‌آورند. 

شب مقدس در آلمان شبی است که تولد مسیح در آن جشن گرفته می‌شود در حالی‌که مردم سایر کشورهای اروپایی و حتی آمریکا این جشن را در روز برگزار می‌کنند. جشن کریسمس در آلمان معمولا حوالی ساعت 5 بعدازظهر شروع می‌شود. کودکان می‌توانند به اتاقی که از قبل توسط پدر و مادرها تزیین شده است، وارد شوند و هدایای خود را دریافت کنند. غذای مخصوص این شب شامل: غاز یا اردک و کلم مخصوص است. 

از اواخر ماه نوامبر تا اوایل ماه دسامبر، آلمان به کشوری پر از نشاط و هیجان تبدیل می‌شود، بازارهای کریسمس در این روزها پرشورتر از همیشه هستند. در هر یک از شهرهای آلمان، نماد کریسمس یا همان درخت تزیین‌شده همراه با آویزهای زیبا و چراغ‌های رنگی توجه شما را جلب می‌کند. با اینکه کریسمس جشن بسیار مهمی برای جمع‌شدن تمامی افراد خانواده در کنار یکدیگر است، اما مراسم کریسمس به شکل عمومی و در میادین شهر هم برگزار می‌شوند.


روز سنت نیکلاس؛ تعطیلات مورد علاقه کودکان آلمانی


St. Nicholas Day in Germany

ششم ماه دسامبر روز سنت‌ نیکلاس در کشور آلمان است. کودکان در شب پنجم ماه دسامبر، چکمه‌های تمیز و برس‌خورده‌ی خود را بیرون خانه می‌گذارند تا صبح روز بعد آن‌ها را پر از آجیل، آب‌نبات و هدیه‌های کوچکی از جانب سنت‌ نیکلاس بردارند. در روز ششم همه اعضای خانواده با یکدیگر، سرودهای مخصوص کریسمس را می‌خوانند. درست است که بابانویل شخصیت مهم کریسمس است، اما سنت ‌نیکلاس مهم‌تر از همتای آمریکایی خود - بابانویل - در میان کودکان آلمانی محبوبیت بسیار زیادی دارد. روز سنت ‌نیکلاس در چند کشور مسیحی دیگر نیز برگزار می‌شود. 


سنت تاج گل ظهور؛ نمادی از کریسمس

یکی دیگر از مراسم‌هایی که در کشور آلمان برای روزهای کریسمس و سال نو برگزار می‌شود، یک‌شنبه قبل از کریسمس است که «سنت تاج گل ظهور» نام دارد و از نمادهای کریسمس در کشور آلمان به‌شمار می‌آید. این سنت شامل یک تاج گل، با چهار شمع روی شاخه‌ها و میوه کاج است که با گل‌های خشک تزیین می‌شود. تزیین سنت تاج گل ظهور در میان خانواده‌های آلمانی تفاوت‌هایی دارد. برخی از خانواده‌ها این تاج را در هفته اول دسامبر بیرون از خانه قرار می‌دهند و هر یک‌شنبه یک شمع روی آن روشن می‌کنند، برخی دیگر این تاج را در یک‌شنبه آخر سال و قبل از کریسمس در معرض نمایش قرار می‌دهند. همه اعضای خانواده دورتادور این تاج گل نشسته و مشغول خوردن خوراکی‌های کریسمس و خواندن آهنگ‌های کریسمس می‌شوند.


مراسم عشای ربانی

The Lord's Supper

بیشتر آلمانی‌ها روز کریسمس را روزه می‌گیرند و مراسم جشن از بعدازظهر همان روز آغاز می‌شود. خانواده‌ها به همراه فرزندان خود به کلیسا می‌روند و مراسم عشای ربانی را برگزار می‌کنند. چراغ‌های درخت کریسمس و شمع‌ها بعد از برگشتن افراد از مراسم برای اولین‌بار روشن می‌شوند.


بازارهای کریسمس در آلمان

Christmas shoping in Germany

بی‌شک جادوی بازارهای کریسمس در آلمان به بسیاری از کشورها و قاره‌های دیگر سرایت کرده‌ است. با این‌حال ریشه بازارهای کریسمس را باید در آلمان و در زمان قرون وسطی جست‌وجو کرد. هرساله بیش از هزار بازار مخصوص کریسمس در سراسر آلمان برگزار می‌شود. جذابیت و زیبایی این بازارها یکی از دلایلی است که باعث جذب گردشگران به این کشور می‌شود. صنایع دستی، تزیینات کریسمس، غذاهای سنتی مانند سوسیس کبابی، قارچ سرخ‌کرده و ماهی سرخ‌کرده، نیز در این بازارها به فروش می‌رسند.

شهر نورنبرگ آلمان مشهورترین بازار کریسمس در آلمان را دارد. این بازار از غرفه‌های متعددی تشکیل می‌شود که انواع شیرینی‌های محلی، گوی‌های رنگین و شیشه‌ای زیبا را می‌توان از آن خرید. فرشتگان کریسمس هم از محبوب‌ترین زیورآلاتی است که می‌توان در بازار نورنبرگ خرید. آلمانی‌ها این فرشتگان را که معمولا از چوب ساخته شده‌اند، روی درختان کریسمس و اطراف خانه خود قرار می‌دهند.

آخن نیز یکی از بازارهای معروف کریسمس در آلمان است که هر ساله در این روزها به بهشتی از نور تبدیل می‌شود. بهشتی که با دقت و احساس بسیار برپا شده و پیر و جوان را مجذوب خود می‌کند.


غذای کریسمس در آلمان

Stollen

از تزیینات و هدایای رنگارنگ کریسمس که بگذریم بی‌شک غذای شب کریسمس جذابترین قسمت این جشن خواهد بود. اشتولن؛ بهترینی شیرینی کریسمس در دنیاست که یکی از دسرهای سنتی و محبوب آلمانی‌ها نیز به شمار می‌رود. اشتولن در واقع یک نوع کیک میوه‌ای است که در پخت آن از میوه‌های خشک، کشمش و مغزها استفاده می‌شود. این کیک را با پودر قند تزیین می‌کنند و می‌توانید آن را در قنادی‌ها و فروشگاه‌های آلمان پیدا کنید.

نان زنجبیلی (لبوکشن) و کیک زنجبیلی هم از دیگر شیرینی‌های سنتی در آلمان هستند. لبوکشن از عسل، ادویه و آجیل تهیه می‌شود و شکل‌های متفاوتی (نرم، سفت، شیرین) دارد. شام کریسمس در آلمان شامل ‌غاز، بوقلمون، اردک و خرگوش کبابی است.


درخت کریسمس در آلمان

درخت کریسمس در آلمان

در کنار تزیین درخت کریسمس، هر آلمانی در خانه خود یک هرم چوبی مخصوص کریسمس هم دارد. این هرم با یک چرخ‌‌و‌فلک کوچک همراه است که با حرارت شمع‌های روشنِ روی آن حرکت می‌کند و صحنه‌ی ولادت حضرت عیسی مسیح و فرشته‌ها را نمایش می‌دهد. هرم کریسمس یک سنت به‌جا مانده از شرق آلمان است که قدمت آن به دوران قرون وسطی بازمی‌گردد. سنتی که حتی گفته می‌شود از درخت کریسمس هم قدیمی‌تر است.

اما تزیین درخت کریسمس که بخش جدایی‌ناپذیری از تزیینات این جشن بزرگ محسوب می‌شود، برای اولین‌بار از آلمان شروع شده و از این کشور به انگلیس، آمریکا و سایر نقاط جهان راه یافته است. آلمانی‌ها برای درخت کریسمس از درختچه‌های طبیعی صنوبر، سرو و کاج استفاده می‌کنند و آن را با ریسه‌های رنگی، شیرینی‌های خانگی، آب‌نبات‌های تزیینی، انواع شکلات و شمع‌های رنگی می‌آرایند. 

تزیین درخت کریسمس در آلمان، بیشتر جنبه وراثتی دارد؛ بدین‌صورت که در خانواده‌های آلمانی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. فرشته‌های کوچک چوبی از رایج‌ترین تزیینات درخت کریسمس در آلمان هستند.


سخن آخر:

از آن‌جایی‌که آلمان همیشه سرزمین جذابی برای جشن‌های کریسمس بوده است، شاید بهترین گزینه سفر در بین کشورهای اروپایی باشد. در سفر به آلمان حتما سری به بازارهای خوش آب‌ورنگ کریسمس در شهرهای مختلف بزنید و سوغاتی‌های رنگارنگی از این کشور به یادگار ببرید. پاگذاشتن به کشوری پر از نورهای رنگارنگ ‌را تصور کنید! کریسمس بهترین زمان برای بازدید از آلمان است؛ زمانی که کشور در شادترین حالت خود قرار دارد.

سوالات متداول

تاریخ کریسمس در آلمان چه روزی است؟

کریسمس در آلمان مانند سایر کشورهای اروپایی همزمان با 25 ماه دسامبر است.

تقویم ظهور چیست؟

تقویم ظهور یک وسیله برای شمارش معکوس کریسمس در آلمان است؛ تقویمی که کودکان آن را بسیار دوست دارند. این تقویم در تمامی فروشگاه‌های آلمان در دسترس شماست.

نوشته های مشابه
 • کریسمس در ایران

  اقلیت‌های مذهبی در ایران همچون هم‌کیشان خود در سراسر جهان، روز تولد عیسی مسیح را گرامی می‌دارند. در حالی‌که برگزاری این مراسم در برخی کشورهای اسلامی مانند عربستان ممنوع است، اما مسیحیان ایران این روز را جشن می‌گیرند. جزییات بیشتر را در متن زیر بخوانید.

 • کریسمس در انگلیس

  کریسمس یکی از تعطیلات محبوب در کشور انگلستان است. این روز در واقع تولد حضرت مسیح است که هرساله توسط طرفداران مسیحیت در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. با این‌حال کریسمس یک جشن مذهبی نیست و امروز به یک جشن خانوادگی تبدیل شده ‌است. مردم هر سرزمینی آداب‌ورسوم خاص خود را برای اجرای این مراسم دارند، اما کریسمس در انگلیس متفاوت از دیگر کشورهای جهان برگزار می‌شود.

 • کریسمس در گرجستان

  تفلیس و دیگر شهرهای گرجستان در جشن کریسمس پر از درختان کاج تزیین‌شده می‌شوند. هزاران چراغ و فرشتگان درخشان خبر از شروع تعطیلات کریسمس در گرجستان و آمدن جشن سال نو میلادی می‌دهند. اگر قصد سفر به مقصدی در نزدیکی ایران را دارید، گرجستان را در روزهای کریسمس و شروع سال نو انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز