ورود
کریسمس در آلمان

کریسمس در آلمان؛ از سنت تاج گل تا روز بابانوئل!

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

مردم آلمان یکی از متفاوت‌ترین مراسمات کریسمس را دارند. آن‌ها در روز میلاد حضرت مسیح، تاجی از شمع و گل درست می‌کنند، سردوهای مخصوص می‌خوانند و منتظر سنت نیکولاس می‌نشینند. در این مطلب درباره نحوه برگزاری جشن کریسمس در آلمان صحبت می‌کنیم.

کریسمس در آلمان جشنی مهم و اصیل است. این جشن در تمام شهرهای آلمان همزمان با سایر کشورها برگزار می‌شود و کوچه‌ها و خیابان‌ها پر می‌شود از درختان کاج تزئین شده و بوی شیرینی‌هایی که دل هر رهگذری را می‌برد.

البته که آداب‌ورسوم کریسمس در آلمان ممکن است با سایر کشورها متفاوت باشد و دورهمی‌های خانوادگی و غذاهای خوشمزه این شب متناسب با فرهنگ این کشور تغییر کند. آلمان کشوری پهناور، زیبا، صاحب فرهنگ و آداب‌ورسوم ریشه‌دار است و بخش مهمی از جشن‌های کریسمس جهان در این کشور برگزار می‌شود. بسیاری از افراد از اقصی نقاط دنیا و تنها برای خوردن شیرینی‌های آلمانی (اشتولن، بیسکوییت‌های زنجبیلی) بلیط هواپیما تهیه می‌کنند و خود را به آلمان می‌رسانند.

ما هم در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز قصد داریم به آلمان سفر می‌کنیم و در حال‌وهوای کریسمس شهرهای آن، قدم بزنیم. شک نداریم که در این گشت‌وگذار مجازی، حسابی به شما خوش می‌گذرد!

آنچه در ادامه از کریسمس در آلمان می‌خوانید:

پرواز ارزان به تمام نقاط جهان مشاهده قیمت

مراسم‌ کریسمس در آلمان

مراسم‌ کریسمس در آلمان

آلمانی‌ها علاقه عجیبی به تزیین خانه خود برای شب کریسمس دارند و از آن‌جایی‌که تعداد زیادی از خانه‌های آلمان، دکوراسیون و پنجره‌های چوبی دارند، تزیینات کریسمس در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی متفاوت‌‌اند. شمع‌های الکتریکی و تصاویر رنگی که از هر قسمت خانه آویزان شده‌اند منظره زیبایی را به‌وجود می‌آورند. 

شب مقدس در آلمان شبی است که تولد مسیح در آن جشن گرفته می‌شود در حالی‌که مردم سایر کشورهای اروپایی و حتی آمریکا این جشن را در روز برگزار می‌کنند. جشن کریسمس در آلمان معمولا حوالی ساعت 5 بعدازظهر شروع می‌شود. کودکان می‌توانند به اتاقی که از قبل توسط پدر و مادرها تزیین شده است، وارد شوند و هدایای خود را دریافت کنند. غذای مخصوص این شب شامل: غاز یا اردک و کلم مخصوص است. 

از اواخر ماه نوامبر تا اوایل ماه دسامبر، آلمان به کشوری پر از نشاط و هیجان تبدیل می‌شود، بازارهای کریسمس در این روزها پرشورتر از همیشه هستند. در هر یک از شهرهای آلمان، نماد کریسمس یا همان درخت تزیین‌شده همراه با آویزهای زیبا و چراغ‌های رنگی توجه شما را جلب می‌کند. با اینکه کریسمس جشن بسیار مهمی برای جمع‌شدن تمامی افراد خانواده در کنار یکدیگر است، اما مراسم کریسمس به شکل عمومی و در میادین شهر هم برگزار می‌شوند.

تعطیلات کریسمس در آلمان

مردم آلمان رروز 25 و 26 دسامبر را به عنوان کریسمس جشن می‌گیرند که این دو روز جزو تعطیلات رسمی این کشور به حساب می‌آید.

تعطیلات کریسمس در آلمان 2 روز است.


روز سنت نیکلاس در آلمان 


روز سنت نیکلاس در آلمان

ششم ماه دسامبر روز سنت‌ نیکلاس در کشور آلمان است. کودکان در شب پنجم ماه دسامبر، چکمه‌های تمیز و برس‌خورده‌ی خود را بیرون خانه می‌گذارند تا صبح روز بعد آن‌ها را پر از آجیل، آب‌نبات و هدیه‌های کوچکی از جانب سنت‌ نیکلاس بردارند. در روز ششم همه اعضای خانواده با یکدیگر، سرودهای مخصوص کریسمس را می‌خوانند. درست است که بابانویل شخصیت مهم کریسمس است، اما سنت ‌نیکلاس مهم‌تر از همتای آمریکایی خود - بابانوئل - در میان کودکان آلمانی محبوبیت بسیار زیادی دارد.


سنت تاج گل ظهور

یکی دیگر از مراسم‌هایی که در کشور آلمان برای روزهای کریسمس و سال نو برگزار می‌شود، یک‌شنبه قبل از کریسمس است که «سنت تاج گل ظهور» نام دارد و از نمادهای کریسمس در کشور آلمان به‌شمار می‌آید. این سنت شامل یک تاج گل، با چهار شمع روی شاخه‌ها و میوه کاج است که با گل‌های خشک تزیین می‌شود. تزیین سنت تاج گل ظهور در میان خانواده‌های آلمانی تفاوت‌هایی دارد.

برخی از خانواده‌ها این تاج را در هفته اول دسامبر بیرون از خانه قرار می‌دهند و هر یک‌شنبه یک شمع روی آن روشن می‌کنند، برخی دیگر هم این تاج را در یک‌شنبه آخر سال و قبل از کریسمس در معرض نمایش قرار می‌دهند. همه اعضای خانواده دورتادور این تاج گل نشسته و مشغول خوردن خوراکی‌های کریسمس و خواندن آهنگ‌های کریسمس می‌شوند.


مراسم عشای ربانی

The Lord's Supper

بیشتر آلمانی‌ها روز کریسمس را روزه می‌گیرند و مراسم جشن از بعدازظهر همان روز آغاز می‌شود. خانواده‌ها به همراه فرزندان خود به کلیسا می‌روند و مراسم عشای ربانی را برگزار می‌کنند. چراغ‌های درخت کریسمس و شمع‌ها هم بعد از برگشتن افراد از مراسم برای اولین‌بار روشن می‌شوند.


بازارهای کریسمس در آلمان

Christmas shoping in Germany

بی‌شک جادوی بازارهای کریسمس در آلمان به بسیاری از کشورها و قاره‌های دیگر سرایت کرده‌ است. با این‌حال ریشه بازارهای کریسمس را باید در آلمان و در زمان قرون وسطی جست‌وجو کرد. هرساله بیش از هزار بازار مخصوص کریسمس در سراسر آلمان برگزار می‌شود. جذابیت و زیبایی این بازارها یکی از دلایلی است که باعث جذب گردشگران به این کشور می‌شود. صنایع دستی، تزیینات کریسمس، غذاهای سنتی مانند سوسیس کبابی، قارچ سرخ‌کرده و ماهی سرخ‌کرده، نیز در این بازارها به فروش می‌رسند.

شهر نورنبرگ آلمان مشهورترین بازار کریسمس در آلمان را دارد. این بازار از غرفه‌های متعددی تشکیل می‌شود که انواع شیرینی‌های محلی، گوی‌های رنگین و شیشه‌ای زیبا را می‌توان از آن خرید. فرشتگان کریسمس هم از محبوب‌ترین زیورآلاتی است که می‌توان در بازار نورنبرگ خرید. آلمانی‌ها این فرشتگان را که معمولا از چوب ساخته شده‌اند، روی درختان کریسمس و اطراف خانه خود قرار می‌دهند.

آخن نیز یکی از بازارهای معروف کریسمس در آلمان است که هر ساله در این روزها به بهشتی از نور تبدیل می‌شود. بهشتی که با دقت و احساس بسیار برپا شده و پیر و جوان را مجذوب خود می‌کند.


غذای کریسمس در آلمان

اشتولن، شیرینی کریسمس در آلمان


از تزیینات و هدایای رنگارنگ کریسمس که بگذریم بی‌شک غذای شب کریسمس جذابترین قسمت این جشن خواهد بود. با شروع تعطیلات کریسمس در آلمان، تمام اقشار جامعه با هر سن و سالی خود را سرگرم تدارکات جشن کریسمس می‌کند. در این بین خیلی‌ها بدشان نمی‌آید هنر آشپزی و شیرینی‌پزی خود را در این ایام به‌رخ بکشند. بنابراین سعی می‌کنند نهایت ذوق و سلیقه خود را در تهیه غذای شب کریسمس در آلمان به خرج بدهند و شبی شیرین و فراموش‌نشدنی برای عزیزان خود بسازند.

 اشتولن؛ بهترینی شیرینی کریسمس در دنیاست که یکی از دسرهای سنتی و محبوب آلمانی‌ها نیز به شمار می‌رود. اشتولن در واقع یک نوع کیک میوه‌ای است که در پخت آن از میوه‌های خشک، کشمش و مغزها استفاده می‌شود. این کیک را با پودر قند تزیین می‌کنند و می‌توانید آن را در قنادی‌ها و فروشگاه‌های آلمان پیدا کنید.

نان زنجبیلی (لبوکشن) و کیک زنجبیلی هم از دیگر شیرینی‌های سنتی در آلمان هستند. لبوکشن از عسل، ادویه و آجیل تهیه می‌شود و شکل‌های متفاوتی (نرم، سفت، شیرین) دارد. شام کریسمس در آلمان شامل ‌غاز، بوقلمون، اردک و خرگوش کبابی است.


درخت کریسمس در آلمان

درخت کریسمس در آلمان

در کنار تزیین درخت کریسمس، هر آلمانی در خانه خود یک هرم چوبی مخصوص کریسمس هم دارد. این هرم با یک چرخ‌‌و‌فلک کوچک همراه است که با حرارت شمع‌های روشنِ روی آن حرکت می‌کند و صحنه‌ی ولادت حضرت عیسی مسیح و فرشته‌ها را نمایش می‌دهد. هرم کریسمس یک سنت به‌جا مانده از شرق آلمان است که قدمت آن به دوران قرون وسطی بازمی‌گردد. سنتی که حتی گفته می‌شود از درخت کریسمس هم قدیمی‌تر است.

اما تزیین درخت کریسمس که بخش جدایی‌ناپذیری از تزیینات این جشن بزرگ محسوب می‌شود، برای اولین‌بار از آلمان شروع شده و از این کشور به انگلیس، آمریکا و سایر نقاط جهان راه یافته است. آلمانی‌ها برای درخت کریسمس از درختچه‌های طبیعی صنوبر، سرو و کاج استفاده می‌کنند و آن را با ریسه‌های رنگی، شیرینی‌های خانگی، آب‌نبات‌های تزیینی، انواع شکلات و شمع‌های رنگی می‌آرایند. 

تزیین درخت کریسمس در آلمان، بیشتر جنبه وراثتی دارد؛ بدین‌صورت که در خانواده‌های آلمانی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. فرشته‌های کوچک چوبی از رایج‌ترین تزیینات درخت کریسمس در آلمان هستند.

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

سخن آخر

در این مطلب درباره جشن کریسمس در آلمان گفتیم و تلاش کردیم تا شما را با آداب‌ورسوم این جشن آشنا کنیم. تعطیلات سال نو میلادی در آلمان بهترین زمان برای سفر به این کشور است؛ چرا که می‌توانید سری به بازارهای خوش آب‌ورنگ کریسمس در شهرهای مختلف بزنید، خوراکی‌ها و غذاهای مخصوص کریسمس را امتحان کنید و در پایان هم سوغاتی‌های خوبی از این کشور به یادگار ببرید.

🔔 اگر دلتان می‌خواهد حال‌وهوای کریسمس را در یک کشور اروپایی تجربه کنید، حتما نام آلمان را در لیست مقاصد دلخواهتان بگنجانید. ما در شرکت خدمات گردشگری یوتراوز بهترین شرایط را برای سفر فراهم کرده‌ایم. با اعتماد به ما و خرید بلیط هواپیما خارجی، سفری به‌یادماندنی در انتظارتان است. پس تردید را کنار بگذارید و کوله‌بارتان را ببندید! چنانچه در مرحله خرید یا حتی در طول سفر با سوال یا ابهامی هم مواجه شدید فقط کافیست با شماره 📞1548 تماس بگیرید تا همکاران ما در تیم پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

تاریخ کریسمس در آلمان چه روزی است؟

کریسمس در آلمان مانند سایر کشورهای اروپایی همزمان با 25 ماه دسامبر است.

تقویم ظهور چیست؟

تقویم ظهور یک وسیله برای شمارش معکوس کریسمس در آلمان است؛ تقویمی که کودکان آن را بسیار دوست دارند. این تقویم در تمامی فروشگاه‌های آلمان در دسترس شماست.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز