ورود
colorful Turkish souvenirs

سوغات ترکیه: سوغات هلالِ ماه و ستاره

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

وقتی به این کشور سفر می‌کنید، می‌توانید شباهت‌های زیادی با ایران در آن ببینید طوری که گاهی به‌هیچ‌وجه احساس غریبه بودن در این کشور را نمی‌کنید؛ زیرا فرهنگ مردمانش به‌گونه‌ای است که قرابت زیادی با ایران دارد. کشور همسایه‌مان ترکیه می‌تواند مقصد خوبی برای یک سفر باشد و سوغاتی‌هایش را هم برایمان کنار گذاشته باشد.

سوغات ترکیه بسیار متنوع و خوشمزه و زیبا هستند. به هر گوشه‌ی ترکیه که سفر کنید، استانبول، آنکارا، ازمیر، کوش آداسی، آنتالیا و هر شهر و حتی روستایی در ترکیه می‌توانید بهترین سوغاتی‌ها را با خود به همراه بیاورید. جالبی سوغاتی‌های ترکیه این است که درست مانند ایران برخی از آنها بخشی از زندگی روزمره مردم ترکیه هستند. در واقع قسمتی از فرهنگ یا مراسم یا زندگی آن‌ها آن‌چنان زیبا طراحی شده و یا خوشمزه است که توانسته برای مردمان دیگر کشورها و مسافران جذاب باشد و آن را به‌عنوان سوغات با خود به همراه ببرند. یوتراوز شمارا با سوغات ترکیه آشنا می‌کند.

آنچه در این مقاله درباره‌ی سوغات ترکیه می‌خوانید:

ادویه‌ی ترکیه

taste of Turkish food with Turkish spices

وقتی به سبک ترک‌ها غذا می‌پزید، مطمئن باشید که غذای شما بسیار خوشمزه‌تر از همیشه خواهد بود. این اصلاً به خاطر دستور پخت نیست یا استفاده از ظروف خاص! اتفاقاً عاملی بسیار کوچک اما خوشمزه باعث این تغییر است و آن چیزی نیست جز ادویه‌ی ترکیه؛ بنابراین اگر به کشور ترکیه سفر کرده‌اید هرگز فراموش نکنید که با خود ادویه سوغات بیاورید.
انواع و اقسام ادویه‌های مختلف در ترکیه موجود است: زعفران، سماق، فلفل، پاپریکا و ... . با این‌که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که مرکز بهترین زعفران دنیاست اما می‌گویند زعفران‌های ترکیه هم بسیار خوش عطروطعم هستند؛ بنابراین به سمت بازارهای استانبول بروید و مطمئن باشید که حتماً مغازه‌های زیادی را می‌توانید پیدا کنید که ادویه‌های مختلف را می‌فروشند. حتی مغازه‌هایی هستند که به‌صورت کلی ادویه می‌فروشند و این‌طور است که فروش ادویه در ترکیه یکی از مشاغل مهم نیز به شمار می‌رود؛ اما اگر می‌خواهید برای سوغات با خودت ادویه‌های ناب این کشور را ببرید، متوجه خواهید شد که برخی از آن‌ها در ظرف‌های مسی بسته‌بندی شده‌اند و برای سوغاتی بسیار زیبا و مناسب هستند.

باقلوای استانبول

Istanbul baklava, the main sweet of Istanbul

یکی از اصیل‌ترین شیرینی‌های کشور ترکیه باقلوا است که در بیشتر شهرهای آن یافت می‌شود اما باقلوای استانبول یک چیز دیگر است. این شیرینی خوشمزه به‌صورت لایه‌لایه درست می‌شود. رویش پر می‌شود از عسل و شیره و داخلش پر می‌شود از انواع مغزهای گردو و پسته. وقتی این شیرینی را می‌خورید بدون‌شک فکر می‌کنید در بهشت هستید! بنابراین حتماً برای سوغات با خودتان باقلوای استانبول را به همراه بیاورید.

راحت‌الحلقوم ترکیه

شاید فکر کنید که راحت‌الحلقوم‌های ترکیه مانند راحت‌الحلقوم‌های ایران است؛ اما باید بدانید که مزه‌ی آن کاملاً متفاوت است. این راحت‌الحلقوم از شیر و نشاسته درست می‌شود و بسیار خوشمزه است و معمولاً شیرین‌تر از راحت‌الحلقوم‌های ایرانی است. مخصوصاً برای کسانی که خیلی شیرینی دوست دارند، می‌تواند یک سوغاتی فوق‌العاده باشد.
تاریخچه‌ی این شیرینی خوشمزه در ترکیه به دوران عثمانی می‌رسد. راحت‌الحلقوم در زمان عثمانی جزو شیرینی‌های معروف بوده است و زیاد تهیه می‌شده و در جشن‌ها و مراسم مختلف حتماً وجود داشته است. به همین خاطر امروز راحت‌الحلقوم، شیرینی معمول مردم ترکیه است و به هرجایی که سر بزنید به‌راحتی می‌توانید راحت‌الحلقوم ترکی را تهیه کنید. راحت‌الحلقوم در طعم‌ها و شکل‌های مختلف در دسترس است تا از هرکدام که می‌خواهی انتخاب کنی و سوغات بیاورید.

باسلوق ترکیه

یکی از شیرینی‌های خوشمزه‌ی ترکیه که می‌تواند سوغاتی بسیار خوشمزه‌ای باشد باسلوق است. باسلوق شیرینی خاصی است که در بیشتر بازارهای ترکیه پیدا می‌شود و برای کسانی که عاشق شیرینی هستند بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است؛ بنابراین می‌توانید مقداری باسلوق را به‌عنوان سوغات تهیه کنید و با خود به همراه ببرید.

قهوه ترک

enjoy eating a cup of Turk coffee

در هرجای دنیا که به کافی‌شاپ بروی یکی از قهوه‌هایی که می‌توانید سفارش دهی قهوه‌ی ترک است. قهوه‌ی ترک دقیقاً به کشور ترکیه برمی‌گردد؛ بنابراین اگر اکنون در کشور ترکیه هستید بدون شک وقتی از کنار یک کافی‌شاپ عبور کنید نمی‌توانی بوی خوش قهوه‌ی ترک را متوجه نشوید و غیرازآن نمی‌توانید در برابر این قهوه‌ی بسیار خوشمزه مقاومت کنید؛ بنابراین حتماً در ترکیه خود را به نوشیدن قهوه‌ی ترک دعوت کنید. مخصوصاً برای عاشقان قهوه ترکیه می‌تواند بهشت موعود باشد. در برخی جاها حتی می‌توانید شاهد تهیه‌ی این قهوه و مراسم خاصی باشید که باید موقع نوشیدنش به‌جا بیاورید. بدون‌شک این می‌تواند یکی از بهترین خاطرات شما در ترکیه باشد.
علاوه بر نوشیدن قهوه در ترکیه و چشیدن طعم واقعی قهوه‌ی ترک می‌توانید این قهوه را تهیه کنید و با خود سوغات ببرید. به‌‌غیر از قهوه، می‌توانید بهترین قهوه‌جوش‌های قهوه‌ی ترک را هم تهیه کنید و برای خود یا کسانی که عاشق قهوه هستند به سوغات ببرید. بی‌شک این‌یکی از بهترین سوغاتی‌های ترکیه است که در حوالی میدان تکسیم به وفور یافت می‌شود. 

چای ترک

چای اصیل ترکی را می‌توانید در میل کنید و متوجه تفاوت مزه آن با تمام چای‌های دنیا شوید. چای ترکی سیاه است و طعم بسیار خوبی دارد. ترک‌ها کتری‌ای دارند که به آن کایدن لیک می‌گویند. چای را در این کتری دم می‌کنند و آن‌قدر خوش‌طعم می‌شود که نمی‌توانید تنها یک استکان میل کنید. وقتی آن را می‌نوشید دلتان می‌خواهد آن‌قدر از آن سوغات ببرید که هر وقت هوس کردید دوباره یک چای ترک بخورید.
در میان کافه‌ها، بازارهای ترکیه فرصت زیادی برای خوردن چای و دم‌نوش‌های ترکی دارید. انواع چای‌ها و دم‌نوش‌ها را هم می‌توانید به‌عنوان سوغات بخرید و با خود ببرید: چای سیب، انار، بامیه، گل‌های سرخ و لیندن. دم‌نوش‌ها را هم می‌توانید از بازار تهیه کنید. جالبی دم‌نوش‌ها در این است که دم‌نوش را به‌صورت کاشته شده در خاک می‌توانید تهیه کنی! علاوه بر چای و دم‌نوش، استکان‌های کمر باریک ترکی برای خوردن چای هم برای سوغاتی بسیار زیبا هستند.

خرید لباس در ترکیه

لباس‌های ترکی از دیرباز در ایران معروف بوده و هست. به این خاطر که این کشور تولیدکننده‌ی پشم و پنبه است و در صنعت پوشاک بسیار پیشرو است؛ بنابراین اگر شروع به گشت‌وگذار در میان بازارهای ترکیه و مراکز خرید مدرن آن کنید، نمی‌توانید از دیدن لباس‌های زیبا و متنوع و خوش‌جنس ترکی سیر شوید و قطعاً نمی‌توانید در برابر خرید آن‌ها مقاومت کنید. به همین خاطر لباس هم می‌تواند یکی از بهترین سوغاتی‌های ترکیه باشد.

ظروف مسی ترکیه

most famous Turkish souvenirs are Turkish copper utensils

ظرف‌های مسی ترکیه یکی از سوغاتی‌های معروف این کشور است. وقتی این ظرف‌ها را می‌بینید، متوجه می‌شوید که با چه زیبایی و سلیقه‌ای ساخته می‌شوند. در میان این ظرف‌ها بیشتر کوزه و قابلمه می‌بینید چون ساختن این دو شکل در میان ظروف مسی بیشتر معمول است. در بیشتر بازارهای ترکیه می‌توانید مغازه‌هایی را ببینید که ظروف مسی را تهیه می‌کنند و می‌فروشند اما در جنوب شرقی ترکیه هنوز از فنون قدیمی برای تهیه‌ی ظرف‌های مسی استفاده می‌شود. به همین خاطر این ظرف‌ها بسیار زیبا می‌شوند و می‌توانند یک سوغاتی فوق‌العاده باشند.

اجناس چرمی ترکیه

کیف و کمربند و دست بندهای چرمی زیبایی را می‌توانید در میان مغازه‌های بازار ترکیه ببینید که بیشتر آن‌ها با دست‌ساخته می‌شوند. در واقع ساختن وسایل مختلف با چرم یکی از صنایع‌دستی و هنر مردمان ترکیه است. برخی از آن‌ها طرح‌های بسیار زیبایی دارند و می‌توانند تبدیل به یک سوغاتی خاص و فراموش‌نشدنی شوند. جالبی اجناس چرمی ترکیه در آن است که نسبت به کشورهای اروپایی دارای قیمت کمتری است و همین بیشتر تو را برای خرید ترغیب می‌کند.

ظروف سفالی ترکیه

در ترکیه در بازارهای آنکه قدم می‌زنید، می‌توانید مغازه‌هایی را ببینید که ظروف زیبای سفالی را می‌فروشند. این ظروف دارای طرح‌ها و نقش‌های مخصوص این کشور هستند و آن‌قدر زیبایند که تو را تشویق می‌کنند تا برای سوغات چند تا از آن‌ها را بخرید و با خود ببرید.باید بدانید که مرکز سفال در ترکیه شهر آوانوس است که در کاپادوکیه‌ی ترکیه قرار دارد. این شهر مثل لاله جین یا شهرضای ما مرکز سفال است و در آن انواع و اقسام سفال‌های زیبا با خاک رسی تهیه می‌شود که از رودخانه‌ی قرمز می‌آورند. درواقع در شهر آوانوس سفال علاوه بر سوغات یکی از جاذبه‌های گردشگری هم هست. می‌توانید وارد یک کارگاه شوید و کمی گل رس بگیرید. پشت یک چرخ بنشینید و با راهنمایی یک استادکار، ظرفی را که دلتان می‌خواهد با دست خودتان بسازید. چه سوغاتی از این بهتر که خودتان در ساختنش نقش داشته باشید؟

سرامیک ترکیه

در میان مغازه‌های رنگارنگ بازارهای ترکیه ناگهان به مغازه‌ای می‌رسید که پر است از گلدان و بشقاب و اجناس سرامیکی بسیار زیبایی که نقش‌ونگارهای آن هوش از سرت می‌برد. اگر به مسجد آبی هم رفته باشید ناخودآگاه این سرامیک‌ها شمارا یاد آنجا می‌اندازند. درست است! مردم ترکیه در تهیه‌ی سرامیک و کاشی بسیار تبحر دارند و می‌توانند این هنر را به زیبایی در معماری و صنایع‌دستی خود پیاده کنند؛ زیرا سرامیک قدمتی بالا در ترکیه دارد و از قرن هشتم فنون مختلفی روی آن انجام‌ شده است و زیباترین نقش‌ها را ساخته است. می‌توانید در میان این ظروف زیبا و چشم‌نواز بگردید و چند تا از قشنگ‌ترین‌هایش را جدا کنید و برای سوغات با خودت ببرید.

فرش و قالیچه‌های ترکی

Turkish carpets and rugs; the most beautiful souvenir of Turkey

یکی از زیباترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید از ترکیه با خودتان ببرید فرش و قالیچه‌های ترکی است. این فرش‌های زیبا را بانوان هنرمند ترکی می‌بافند و نقش‌ونگارهای این فرش‌ها بسیار زیبا و منحصربه‌فرد است. به‌علاوه کیفیت فرش‌های ترکی هم بسیار بالاست و از مواد بسیار مرغوب تهیه می‌شود. به همین خاطر کلکسیونرهای زیادی از جاهای مختلف دنیا به ترکیه می‌آیند تا بتوانند کلکسیون خود را با فرش‌های بی‌نظیر ترکی کامل کنند. 

فرش‌های ترکی در اندازه‌های مختلف بزرگ و کوچک قابل تهیه است و گاهی حتی سجاده‌های کوچک هم از این بافته‌های زیبا تهیه می‌شود.برای خرید فرش ترکی به مکان‌هایی بروید که از معتبر بودن آن‌ها مطمئن باشید و سعی کنید قبل از خرید فرش حتماً کمی جستجو و مطالعه درباره‌ی فرش ترکی داشته باشید؛ زیرا اکنون در میان بازارهای ترکیه فرش‌های چینی هم پیدا می‌شود؛ بنابراین حتماً از افراد مطمئن نشانی فروشگاه‌های معتبر را تهیه کنید. وقتی فرش ترکی را بگیرید و به ایران بیاورید متوجه خواهید شد که این فرش ایرانی و ترکی در کنار تفاوت‌هایی که باهم دارند تشابه‌هایی هم در آن‌ها دیده می‌شود که این نشان‌دهنده‌ی فرهنگ مشترک این دو کشور همسایه است.

نماد چشم‌زخم ترکیه

وقتی در خانه‌ها و مغازه‌ها و حتی اداره‌هایی ترکیه رفت‌وآمد می‌کنید اگر خوب دقت کنید یک نماد را در بیشتر آن‌ها خواهید دید. یک شیء آبی‌رنگ با نقش یک‌چشم سفید در وسط آن. این نماد چشم‌زخم است. این اعتقاد در ترکیه بسیار قدیمی است و از زمان‌های باستان در این کشور مانده است که وجود این سنگ می‌تواند انرژی‌های منفی و شیطانی را از آن‌ها دور کند. این نماد حتی در ظرف‌ها، جاکلیدی، زیورآلات و ... هم به کار می‌رود و اکنون می‌توانید بخشی از اعتقادات مردم ترکیه را به‌عنوان یادگاری و سوغات بخرید و با خود به شهرتان ببرید.

عتیقه‌جات ترکیه

برای کسانی که به عتیقه علاقه دارند ترکیه می‌تواند یکی از بهترین مقصدها باشد. به‌خصوص استانبول که در میان بازارش مغازه‌های عتیقه‌فروشی زیبایی به چشم می‌خورد. وقتی وارد این مغازه‌ها می‌شوید، زیباترین اشیاء را در آن می‌بینید. تماشای عتیقه‌ها خودش یکی از جاذبه‌هاست و گاهی هم دیگر نمی‌توانید در برابر خرید آن مقاومت کنید و حتماً یک یا دو تا شی‌ء عتیقه می‌خرید، آنچه زیباست و در خودش تاریخ را به زیبایی نمایان می‌سازد. عتیقه‌های ترکیه می‌تواند یکی از سوغاتی‌های البته گران ترکیه باشد.

سازهای سنتی ترکیه

در ترکیه که می‌گردید چیزی که همیشه همراهتان است صدای موسیقی‌های مختلف ترکی و غیر ترکی است که از جاهای مختلف به گوشتان می‌رسد؛ اما گاهی این موسیقی از مغازه‌ای به گوش می‌رسد که ساز می‌فروشد؛ بنابراین بی‌اختیار وارد این مغازه می‌شوید و می‌توانید انواع سازهای ترکی را تماشا کنید؛ فلوت، باغلاما، تنبک ... و اگر اهل‌دل و موسیقی باشید یکی از سال‌ها را به‌عنوان سوغات بخرید و با خود ببرید تا هر وقت دلتان برای ترکیه تنگ شد شروع به نواختن آن کنید.

فانوس‌های ترکیه

Turkish lanterns; colorful souvenir

وقتی در بازار ترکیه فانوس‌ها را می‌بینید مطمئن باشید که یکی از زیباترین چیزها برای تزئین خانه است. آن‌قدر این فانوس‌ها ظریف و زیبا هستند که مدتی را به تماشایشان می‌گذرانید. رنگ‌ها و طرح‌های این فانوس‌ها شمارا به وجد می‌آورند و ترغیبتان می‌کنند تا آن‌ها را به‌عنوان سوغات ترکیه بخرید و این‌همه زیبایی و وجد را به عزیزانتان هدیه کنید.

نوشته های مشابه
 • کریسمس در آلمان؛ از سنت تاج گل تا روز بابانوئل!

  مردم آلمان یکی از متفاوت‌ترین مراسمات کریسمس را دارند. آن‌ها در روز میلاد حضرت مسیح، تاجی از شمع و گل درست می‌کنند، سردوهای مخصوص می‌خوانند و منتظر سنت نیکولاس می‌نشینند. در این مطلب درباره نحوه برگزاری جشن کریسمس در آلمان صحبت می‌کنیم.

 • کریسمس در انگلستان چگونه است؟

  کریسمس یکی از تعطیلات محبوب در کشور انگلستان است. در این روز همه افراد جامعه، از مرد و زن تا پیر و جوان همه در تکاپو برگزاری مراسم این جشن هستند و تمام شهرهای این کشور حال‌وهوای متفاوتی به خود می‌گیرد.

 • کریسمس در استانبول؛ شهر همیشه بیدار!

  روزهای کریسمس در استانبول و شب سال نو میلادی، بهترین زمان سفر به این مقصد محبوب ایرانی‌هاست، چراکه در این زمان همه‌چیز از جشنواره‌های خیابانی تا تخفیف‌های باورنکردنی، استانبول را بیش از هر زمانی برای ایرانی‌ها جذاب می‌کند. اگر شما هم قصد سفر به استانبول در کریسمس را دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز