ورود
World famous sculptures
۱۸ مجسمه زیبا و معروف جهان در یک نگاه

برای دیدن مجسمه‌های معروف جهان به کدام کشورها سفر کنیم؟

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

سفر دلیل می‌خواهد! گاهی قرار است حال ‌و هوایت عوض شود، گاهی هوس تفریحات خاصی را در سر دارید، شاید هم بخواهید به کشف دنیا مشغول بشوید، به‌هرحال دیدن مجسمه‌های معروف جهان می‌تواند انگیزه مناسبی برای سفرتان باشد. در سرتاسر دنیا مجسمه‌های زیادی وجود دارند که خود به‌تنهایی دلیلی برای جذب گردشگران هستند؛ تندیس‌هایی که به کمک صنعت گردشگری کشورها آمده‌اند.

دیدن مجسمه‌های معروف جهان می‌تواند دلیل خوبی برای سفر باشد. بعضی‌ها سفر می‌کنند تا در کنار مجسمه‌های زیبا و معروف دنیا عکس‌های بی‌نظیری از خود ثبت کنند و آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند؛ اما مجسمه‌سازی چیست؟ مجسمه‌سازی یکی از قدیمی‌ترین هنرها در دنیا است. حتی انسان‌ها قبل از نقاشی یا ساخت بنا مجسمه‌ها را می‌ساختند. اولین ترسیم‌های مربوط به بشر مربوط به حکاکی روی دیواره غارها خود گواه این موضوع است. مجسمه‌سازی در تمام دوره‌های تاریخ همراه بشر بوده است. از اوایل دوران مسیحیت گرفته تا دوران رنسانس، عصر باروک، دوران نئوکلاسیک و رمانتیک، سبک رودن و ... مجسمه‌سازی شاخه‌ای از هنرهای تجسمی است که به اشیا شکل می‌بخشد و به عبارتی جان می‌بخشد. فرآیندی که به خلق یک اثر سه‌بعدی می‌انجامد. بشر همیشه سعی در به رخ کشیدن هنر خود داشته است و شاید مجسمه‌سازی بهترین گزینه برای این هدف باشد. مجسمه‌سازی در تاریخ ابتدا توسط شکارچیان و سپس به دستور خدایان یونانی به امید جاودانگی ساخته شد، شاید هم در کلیساهای مسیحی که نمادهایی از شیطان برای یادآوری حضور دائمی شیطان و تاثیر او در زندگی انسان باشد، ساخته شده است. با یوتراوز همراه شوید تا مجسمه‌های معروف و مشهور دنیا را به شما معرفی کنیم.

این هم فهرستی از ۱۸ مجسمه معروف در جهان:

مجسمه آزادی؛ نیویورک آمریکا

statue of liberty in newyork

تندیس آزادی در جزیره زیبای منهتن قرار گرفته است؛ درواقع این مجسمه هدیه‌ای از طرف مردم فرانسه به آمریکا، برای شادباش ۱۰۰ ساله شدن جشن‌های استقلال آمریکا از بریتانیا است. این مجسمه که با روکشی از مس پوشیده شده است، درواقع نماد آزادی آمریکا و نمادی از خوش‌آمد گویی به مهاجران این کشور است. تندیس آزادی زنی را در حالت ایستاده نشان می‌دهد که دور سرش را هفت اشعه نورانی فراگرفته‌اند. در دست چپ این مجسمه یک لوح سنگی و در دست راست آن مشعل آتش‌افروزی است که بالای سر خود گرفته است. این مجسمه ۹۳ متر ارتفاع دارد.

تندیس مسیح منجی؛ ریودوژانیرو برزیل

تندیس مسیح منجی پنجمین مجسمه بزرگ در جهان و بزرگ‌ترین اثر هنری به سبک دکو است. این مجسمه نشانی از حضرت عیسی مسیح (ع) است که ایستاده و با دستانی باز آغوشش را به روی تمامی انسان‌ها باز کرده است. این مجسمه که پایه‌ای ۸ متری دارد، نزدیک ۴۰ متر ارتفاع دارد و عرض دستانش به ۲۸ متر می‌رسد. این مجسمه در ارتفاع ۷۰۰ متری کوه (کورکووادو) قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری برزیل به شمار می‌آید. طی نظرسنجی‌های جهانی که در سال‌های قبل انجام شد به‌عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه جهان از نگاه مردمان مدرن انتخاب شده است.

ابوالهول؛ مصر

aboulhoul statue

بسیاری از گردشگران برای دیدن یکی از مجسمه‌های معروف جهان یعنی ابوالهول به صحرای مصر در هشت کیلومتری قاهره سفر کرده‌اند. این مجسمه‌ی غول‌پیکر همانند یک نگهبان روبه‌روی اهرام سه‌گانه در جیزه (منطقه‌ای در نزدیکی رود نیل) ایستاده است. این مجسمه درواقع یک هیولای سنگی است که سری شبیه انسان دارد اما اندامش شبیه شیر است. شیری که بر زمین نشسته و پنجه‌هایش را در جلوی خود قرار داده است. ابوالهول چشمان مرموزی دارد و باوقار خاصی به افق صحرا خیره شده است. ابوالهول بزرگ‌ترین مجسمه تک ‌سنگی جهان است که ۲۰ متر ارتفاع دارد.

مجسمه‌های موآیی؛ جزیره ایستر شیلی

پیکره‌های موآیی؛ مجسمه‌های تک ‌سنگی هستند که تقریبا تمامی ‌آن‌ها سر بزرگی دارند و یکی از مرموزترین نقاط جهان به‌شمار می‌روند. این مجسمه‌ها از خاکستر یا سنگ آتش‌فشانی متراکم ساخته شده‌اند. پارو نام بلندترین مجسمه‌ است که ۱۰ متر ارتفاع و ۷۵ تن وزن دارد. این مجسمه‌ها قدمتی چند هزار ساله دارند و به‌عنوان نماد فرهنگ مردمان این جزیره، سالانه میلیون‌ها گردشگر را به‌سوی خود جذب می‌کنند.

مجسمه‌های کوه راشمور؛ آمریکا

construction of mount rushmore

مجسمه‌های کوه راشمور بر روی کوهی در پارکی به همین نام واقع شده‌اند. این مجسمه‌ها نمادی از صورت چهار تن از مشهورترین روسای جمهور ایالات متحده آمریکا هستند که بر روی کوه کنده‌کاری شده‌اند.

مجسمه‌های بودا؛ افغانستان

مجسمه‌های بودا؛ مجسمه‌هایی با ۵۳ و ۳۵ متر ارتفاع هستند که حدود ۲۵۰۰ سال قبل توسط بودائیان در مسیر جاده ابریشم ساخته شده‌اند. شاید نام این مجسمه‌های کمتر به گوشتان رسیده باشد اما به‌هرحال در شمار مجمسمه‌های معروف جهان قرار دارند. این مجسمه‌ها زمانی بلندترین مجسمه‌های دنیا هم بودند که متاسفانه بعد از تخریبی که توسط نیروهای طالبان صورت گرفت، امروزه معدود گردشگرانی را به خود می‌بینند.

مجسمه اندیشه‌گر؛ پاریس فرانسه

این مجسمه معروف برنزی اثری از آگوست رودن هنرمند معروف فرانسوی است. این پیکره، مردی در ابعاد انسانی را نشان می‌دهد که روی تکه سنگی نشسته و درحالی‌که دستش را زیر چانه‌اش قرار داده، مشغول تفکر است. مجسمه اندیشه‌گر که از معروف‌ترین تندیس‌های جهان است، در سرتاسر دنیا به‌عنوان نمادی از فلسفه شناخته می‌شود.

مجسمه بهار معبد بودا؛ چین

spring temple buddha

این مجسمه در شهر جیان سو چین قرار دارد و با ۱۵۳ متر ارتفاع جزو مرتفع‌ترین مجسمه‌های جهان است. مجسمه بهار بودا بر فراز تپه‌ای واقع‌شده است و امروزه یکی از جاذبه‌های جدید گردشگری در چین و از معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا به شمار می‌رود.

مجسمه معبد باتو؛ مالزی

مجسمه معبد باتو که در مجاورت معبد باتو قرار گرفته است هدیه‌ای از بازرگان مشهور هندی است که به یکی از بزرگان تاریخ هندو پیشکش شده است. این معبد و مجسمه یکی از معروف‌ترین معابد در خارج از هندوستان است که در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است. مجسمه‌ای که سالانه میلیون‌ها گردشگر از آن بازدید می‌کنند تا نام خود را در شمار بازدیدکنندگان مجسمه‌های مشهور جهان قرار دهند.

سرهای غول‌پیکر اولمک؛ سن لورنزو مکزیک

این مجسمه‌ها که یادگاری از تمدن اولملک‌ها هستند از جنس سنگ آتش‌فشانی بازالتی هستند. این سرهای غول‌پیکر 3 متر ارتفاع و 40 تن وزن دارند. 17 سر عظیم تا به امروز کشف شده است؛ راز این سرهای غول‌پیکر چیست؟

مجسمه‌های کوه ‌نمرود؛ ترکیه

کوه نمرود یا نمروت داغی کوهی به ارتفاع ۲۱۳۴ متر در جنوب شرقی ترکیه است. این مجسمه‌ها حدود ۶۲ سال قبل ساخته شده‌اند. این قله چشم‌انداز وسیعی به کوه‌های اطراف دارد و تماشای طلوع آفتاب از آن بسیار دیدنی است. مجسمه‌های خدایان، شیر و عقاب از مجسمه‌های این کوه هستند. در بخش شرقی کوه نمرود مجسمه‌های متعددی وجود دارند که سرها و تن‌هایشان از یکدیگر جدا شده‌اند. مجسمه‌هایی با سرهای شیر و عقاب نیز وجود دارد که ریشه در عقاید و افسانه‌های یونانی_پارسی دارد.

مجسمه داوود؛ ایتالیا

مجسمه دیوید؛ شاهکاری از مجسمه‌سازی دوران رنسانس و یکی از تندیس‌های زیبا و تاریخی دنیا است. تندیس داوود یکی از قهرمانان کتاب مقدس به نام داوود را که در حال تفکر است، نشان می‌دهد. این مجسمه از سنگ مرمر ساخته شده است و حدود ۵ متر ارتفاع دارد.

بودای بزرگ لشان؛ چین

مجسمه بودای بزرگ 71 متر ارتفاع دارد و ۸ سال پس از میلاد مسیح ساخته شده است. هرچقدر که مجسمه مسیح برای مسیحیان ارزشمند است، مجسمه‌های بودا در هنگ‌کنگ و چین به همان اندازه طرفداران خاص خود را دارد؛ اما در این میان مجسمه بودای بزرگ لوشان که در قله شیفنگ تراشیده شده است، شهرت جهانی دارد. بودای لشان درست در محل اتصال سه رودخانه ساخته شده است.

شیرهای دلوس؛ یونان

جزیره دلوس؛ در نزدیکی میکونوس قرار گرفته است و یکی از مهم‌ترین مکان‌های اساطیری، تاریخی در یونان است. دلوس زمانی یک پناهگاه مقدس بوده است، حدود ۹ تا ۱۲ شیر مرمر سنگی در این مکان قرار داشت که امروزه تنها ۵ شیر سالم مانده‌اند و بااین‌وجود در شمار معروف‌ترین مجسمه‌های جهان برای گردشگران و بازدیدکنندگان ارزشمند هستند.

مجسمه مادر؛ روسیه

matherland call

این مجسمه یکی از معروف‌ترین مجسمه‌ها در روسیه است که به مناسبت بزرگداشت نبرد استالینگراد ساخته شده است. مجسمه مادر ۸۵ متر ارتفاع دارد و برای رسیدن به آن باید دویست پله که نمادی از دویست روز نبرد استالینگراد را از تپه تا بنای تاریخی طی کنید تا به این مجسمه برسید. طراحی این مجسمه بسیار زیباست و یک شاهکار معماری به‌حساب می‌آید.

پری کوچک دریایی؛ دانمارک

این مجسمه برنزی در دانمارک قرار دارد و یکی از مجسمه‌های معروف دنیا است. این مجسمه یک پری کوچک دریایی است که به دریا نگاه می‌کند و از داستان معروف هانس کریستین اندرسن الهام گرفته شده است. نصف این مجسمه به شکل انسان و نیمی دیگر آن شبیه یک ماهی به بلندی ۱٫۲۵ متر است. این مجسمه یکی از معروف‌ترین تندیس‌های دانمارک است که در اسکله لانگین پیر قرار گرفته است.

مجسمه پیتر کبیر؛ روسیه

مجسمه پترکبیر ساخته شده از برنز، استیل و مس است. این مجسمه با حدود ۹۱ متر ارتفاع یکی از بلندترین مجسمه‌های دنیا است که نمادی از پترکبیر است. پترکبیر یکی از مشهورترین تزارهای روسیه بوده است که توانسته روسیه را به یک ابرقدرت در جهان تبدیل کند. مجسمه پترکبیر سوار بر اسب برنزی یکی از معروف‌ترین نمادهای شهر محسوب می‌شود.

گل ‌شکوفا؛ بوینس آیرس

floralis genérica

هرروز در ساعت ۸ گل غول‌پیکری که از استیل و آلومینیوم ساخته شده است باز می‌شود. این مجسمه را یک هنرمند آرژانتینی به نام ادواردو کاتالانو ساخته است؛ گل شکوفا همانند گل‌های واقعی با حرکت خورشید باز و بسته می‌شود. گلبرگ‌های فلزی این گل تا ۳۲ متر آن‌طرف‌تر خود را اشغال می‌کنند و انعکاس زیبایی درون آب استخری که روی آن قرار دارد دارند.

سخن آخر:

زمانی تمامی مجسمه‌هایی که ساخته می‌شدند مربوط به ادیان بودند. به‌عنوان‌مثال: یونانیان خدایان خود را به‌صورت مجسمه در معابد قرار می‌دادند، ازآنجاکه مصریان بر این باور بودند روح هر انسانی پس از مرگ به این جهان بازمی‌گردد، مجسمه‌هایی از سنگ، برنز، چوب یا گچ می‌ساختند تا روح به آنان بازگردد، هندی‌ها مجسمه بودا را در معابد خود داشتند و مصری‌ها مجسمه فراعنه را برای خود ساختند. مجسمه‌ها می‌تواند مفهومی باشند یا مجسمه‌هایی که برای یادبود و بزرگداشت کسی ساخته‌شده‌اند. بااین‌حال حتما داستانی در پس همه مجسمه‌های معروف جهان وجود دارد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز