ورود
World famous bridges

پل‌های معروف جهان در کدام کشورها واقع شده‌اند؟

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

در نقاط مختلف دنیا پل‌های زیادی وجود دارند که حتی بعضی از آن‌ها تاریخچه شنیدنی و مخصوص به خود را دارند. مصالح‌ و معماری پل‌های معروف جهان با یکدیگر متفاوت است و معمولا همین بخش است که برای گردشگران جذابیت دارد. پل معروف جهان جزو جاذبه‌های گردشگری مشهور دنیا به شمار می‌روند که طرفداران بسیار زیادی دارند.

از گذشته تا به امروز ایجاد گذرگاه و پل برای عبور از دره‌ها و رودخانه‌ها جزو مهمترین و موثرترین فعالیت‌های بشر به شمار می‌رود. برای ساخت پل‌ها معمولا از مصالح مختلفی که در طبیعت موجود است بهره می‌برند. هر یک از پل‌های معروف جهان معماری متفاوت و جذابی دارد که در نگاه اول نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند. این پل‌های باشکوه و زیبا بخشی از سمبل و نماد هر شهر به شمار می‌روند که حتی جلوه زیبایی به شهر بخشیده‌اند. قدمت ساخت بعضی از این پل‌ها به سال‌های خیلی دور بازمی‌گردد. با یومگ همراه شوید و پل‌های معروف در جهان را بشناسید.

آنچه از پل‌های معروف جهان در ادامه می‌خوانید:

پل تاور بریج لندن، انگلستان (Tower Bridge)

Tower Bridge

تاور بریج یکی از زیباترین و معروف‌ترین پل‌های لندن است که چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای دارد. تاور بریج جزو پل‌های متحرک معلق در دنیا به شمار می‌رود که بر روی رود تیمز (River Thames) واقع شده است. این پل را به عنوان پل برج هم می‌شناسند.
طراحی این پل به این صورت است که از دو قسمت تشکیل شده و وسط پل باز می‌شود به همین دلیل تاور بریج را جزو پل‌های متحرک جهان می‌دانند. ساخت این پل از سال 1886 آغاز شد و در سال 1894 پایان یافت که در مجموع 8 سال زمان صرف ساخت این پل متحرک شد
تاور بریج در دو طبقه ساخته شده و طبقه بالا مخصوص تردد رهگذران و طبقه پایین برای تردد ماشین‌ها در نظر گرفته شده است. طول این پل 244 متر است و به سه بخش تقسیم می‌شود که بزرگ‌ترین بخش آن 61 متر است.
در دو سر پل دو برج قرار دارد که هر کدام 65 متر ارتفاع دارند. تاور بریج چشم‌انداز بی‌نظیری دارد و همین موضوع باعث شده تا لوکیشن فیلم‌هایی مانند سریع و خشن6، ماموریت غیرممکن، دفترچه خاطرات بریجت جونز و دنیا کافی نیست، این پل منحصربفرد باشد. جالب است بدانید برای ساخت این پل بیش از 400 کارگر به کار گرفته شده‌اند و بیش از 70 هزار تن بتن در کف رودخانه تیمز به عنوان پایه نگهدارنده پل ریخته شده است.

پل گلدن گیت سان فرانسیسکو (Golden Gate Bridge)

Golden Gate Bridge

گلدن گیت یکی دیگر از پل‌های معروف جهان است که در سانفرانسیسکو کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد. پل معلق گلدن گیت در میان سایر پل‌ها معلق جهان شاهکاری بزرگ در معماری محسوب می‌شود. گلدن گیت از تاریخ 28 می سال 1937 تا کنون همچنان پابرجا است و سمبل شهر سان فرانسیسکو به شمار می‌رود.
مهم‌ترین کابرد گلدن گیت این است که سان فرانسیسکو را به شمال ایالت کالیفرنیا وصل می‌کند. این پل معلق بر روی تنگه‌ای به همین نام قرار دارد و رنگ رسمی گلدن گیت نارنجی بین‌المللی (International Orange) است.
همچنین به دلیل این که این پل به رنگ نارنجی نقاشی‌شده در مه به خوبی قابل مشاهده است که این ویژگی برای سرنشینان اتومبیل بسیار کاربردی است.
گلدن گیت طولانی‌ترین پل معلق در دنیاست که جزو جاذبه‌های گردشگری مشهور در ایالت کالیفرنیا نیز به شمار می‌رود. سبک معماری و مهندسی این پل از 80 سال پیش تاکنون در دنیا همچنان نظیر ندارد. ارتفاع این پل از سطح آب 67 متر و وزن آن 887000 تن است. جالب است بدانید پل گلدن گیت محلی است که بیشترین آمار خودکشی در جهان را در خود ثبت کرده است و از این بابت رتبه اول را در جهان دارد.

پل جرج واشینگتن (George Washington Bridge)

George Washington Bridge

یکی دیگر از پل‌های معلق مشهور در کشور ایالت متحده آمریکا پل جرج واشینگتن نام دارد. پل فولادی بزرگ جرج واشینگتن بر روی رودخانه هادسن (Hudson River) قرار دارد. کاربرد مهم این پل عظیم این است که منهتن (Manhattan) را در نیویورک به فورت لی (Fort Lee) در نیوجرسی (New Jersey) وصل می‌کند. ساخت این پل در اکتبر سال 1927 آغاز شد و در سال 1931 پایان یافت که تا به امروز همچنان پابرجا مانده است.
معماری این پل به صورت دو طبقه‌ است که در طول پل یک جاده بر بالای جاده‌ دیگر قرار دارد. عرض این پل 36 متر و ارتفاع ان 184 متر است و در مجموع طول این پل برابر با 1450 متر است. طبقه فوقانی پل جرج واشینگتن دارای 4 مسیر حرکت است که در مجموع در هر جهت 8 مسیر رفت و برگشت وجود دارد، همچنین طبقه زیرین این پل دارای 3 مسیر حرکت در هر جهت است که در مجموع 6 مسیر رفت و برگشت در طبقه پایین وجود دارد. در مجموع باید بگوییم این پل 14 مسیر جهت حرکت وسایل نقلیه دارد.

پل بندرگاه سیدنی در استرالیا (Sydney Harbour Bridge)

Sydney Harbour Bridge

یکی دیگر از پل‌های معروف جهان در کشور استرالیا واقع است که پل بندرگاه سیدنی نام دارد. این پل به نام هاربر (Sydney Harbour Bridge) هم در جهان مشهور است و جزو معروف‌ترین پل‌های جهان به شمار می‌رود.
این پل بر روی بندرگاه سیدنی قرار دارد که کاربرد اصلی پل بندرگاه سیدنی برای ارتباط مرکز شهر سیدنی با مناطق شمالی این شهر است. این پل فولادی عظیم به صورت قوسی طراحی شده است که همراه با اپرای سیدنی که در سوی دیگر بندرگاه قرار دارد، جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر در استرالیا به شمار می‌رود.
باید بگوییم پل سیدنی هم یکی دیگر از شاهکارهای مهندسی در جهان است که این پل عظیم 1149 متر طول، 49 متر عرض و ارتفاعی حدود 134 متر دارد. طرح ساخت این پل باشکوه در سال 1916 توسط دکتر «جان بردفیلد» پیشنهاد شد اما به دلایلی اجرا نشد. سرانجام در سال 1923 عملیات ساخت این پل آغاز شد که در مدت زمان 10 سال ساخت این پل پایان یافت و در تاریخ 10 مارس 1932 افتتاح شد و امروزه همچنان پابرجا مانده است.

پل بروکلین نیویورک در آمریکا (Brooklyn Bridge)

Brooklyn Bridge

یکی دیگر از پل‌های معروف جهان پل بروکلین نیویورک در کشور ایالت متحده آمریکا است. در واقع باید بگوییم این پل در مقایسه با سایر پل‌های دیگر آمریکا قدیمی‌تر است و در سال 1883 افتتاح شد و تا به امروز همچنان پابرجا مانده است. این پل عظیم در نیویورک بروکلین را به منهتن متصل می‌کند. در نگاه اول شکوه و عظمت این پل همه را حیرت‌زده می‌کند اما در واقعیت هم باید بگوییم مقاومت و استحکام بالا برازنده پل بروکلین است.
معماری پل بروکلین به این صورت است که دو برج در وسط پل قرار دارند که هرکدام 84 متر ارتفاع دارند. پل بروکلین اولین پل معلق در جهان با کابل‌های فولادی است که این شبکه‌های کابل مقاوم هر کدام به ضخامت 11 اینچ هستند و وظیفه اصلی آن‌ها محافظت از پل در برابر سقوط است.
پل بروکلین که در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری قدیمی در نیویورک به شمار می‌رود، توسط یک مهندس معماری آلمانی به نام جان آگوستوس روبلینگ طراحی شده است. جالب است بدانید ارتفاع پایه‌های پل بیش از 91 متر از سطح آب است که برای ساخت آن بیش از 600 کارگر را به کار گرفته‌اند.

پل چارلز، پراگ در جمهوری چک (Charlrs Bridge)

Charlrs Bridge

یکی از قدیمی‌ترین پل‌های اروپا پل چارلز نام دارد که در شهر پراگ (Prague)، کشور جمهوری چک قرار دارد. این پل قدیمی و معروف جزو جاذبه‌های گردشگری مشهور پراگ به شمار می‌رود که در خیابان‌های سنگ‌فرش شده پراگ جاخوش کرده است.
قدمت ساخت این پل قدیمی و تاریخی به سال 1357 میلادی بازمی‌گردد که ساخت آن در اوایل قرن 15 پایان یافت. پل چارلز بر روی رودخانه والتاوا در شهر پراگ قرار دارد. هنگامی‌که مسافت 500 متری این پل را طی می‌کنید مجسمه‌های باروک که در کناره پل هستند در برابر دیدگاه شما ظاهر می‌شود. بخش دیگر زیبایی این پل مربوط به حال‌وهوای لذت‌بخش آن است که دستفروشان و نوازندگان خیابانی حضور موثری دارند. طراحی این پل تاریخی به سبک گوتیک قدیمی است که طول 621 متر و عرض آن 10 متر است.

پل پونته وکیو، فلورانس در ایتالیا (Ponte Vecchio‎)

Ponte Vecchio‎

یکی دیگر از پل‌های معروف و قدیمی در جهان پل پونته وکیو در شهر فلورانس کشور ایتالیا است. قدمت این پل قدیمی و تاریخی به قرن دوازدهم بازمی‌گردد که از آن زمان تاکنون همچنان پابرجا مانده است و اکنون به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری قدیمی در فلورانس به شمار می‌رود.
پونته وکیو در زبان ایتالیایی به معنای «پل قدیمی» است که بر فراز رودخانه آرنو شهر فلورانس قرار دارد. بخشی دیگر از شهرت پونته وکیو مربوط به ردیف مغازه‌های آن است که حالت بازارچه‌مانند دارد و در آغاز مغازه‌های قصابی فعالیت می‌کردند اما اکنون به فروشگاه‌های سوغاتی و صنایع دستی تبدیل شده است.
این پل قدیمی طول 84 متر و عرض 32 متر دارد. جالب این بدانید این پل تنها جایی است که در زمان جنگ جهانی دوم تخریب نشد و همچنان پابرجا مانده است.

پل آکاشی کای‌کیو در ژاپن (Akashi Kaikyo Bridge)

Akashi Kaikyo Bridge

پل آکاشی کای‌کیو در ژاپن یکی دیگر از پل‌های معروف جهان است که آن را به عنوان طولانی‌ترین پل معلق در جهان می‌شناسند. این پل در ژاپن به عنوان پل مروارید هم شناخته می‌شود. پل آکاشی کای‌کیو در کشور ژاپن بر فراز تنگه آکاشی قرار دارد که سالانه میزبان گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان است.
همچنین یکی دیگر از ویژگی ‌های منحصربه‌فرد این پل معلق در میان سایر پل‌های معلق وجود بزرگ‌ترین دهانه مرکزی به طول 1991 متر است. ساخت این پل عظیم در سال 1998 آغاز شد و حدود 10 سال زمان برای ساخت این پل صرف شد و اکنون به عنوان یکی از پل‌های معروف جهان در قاره آسیا شناخته می‌شود. با وجود این پل می‌توان از روی تنگه آکاشی عبور کرد سپس شهر کوبه در هونشو را به ایوایا در جزیره آواجی متصل می‌کند. این پل را در جهان به عنوان مستحکم‌ترین پل معلق می‌شناسند که 4 کیلومتر طول دارد.

سخن ‌آخر

در این مقاله یومگ به معرفی پل‌های معروف جهان در نقاط مختلف دنیا پرداخته است. قدمت این پل‌های معروف در جهان به سال‌های خیلی دور باز می‌گردد که اکنون به نقاط جذاب گردشگری برای گردشگران تبدیل شده‌اند.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز