ورود
saint wenceslas statue prague dead Horse

عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا مجسمه‌هایی هستند که در نوع خود بی‌نظیرند و جسارت سازنده را به رخ تماشاکنندگان می‌کشانند. المان‌ها و مجسمه‌ها معمولا بیانگر آرمان‌هایی همچون: آزادی، شجاعت، مذهب و صلح یا یادآور واقعه‌ای مهم و شخصیتی به‌ یادماندنی هستند. عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا هم از این‌موضوع مستثنی نیستند و هر کدام داستان مخصوص به خود را دارند.

در طول سفر به مکان‌های مختلف، ممکن است به عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا برخورده باشید. مجسمه یا المان‌هایی که چند دقیقه‌ای شما را میخکوب و محو تماشای خود کرده‌اند. عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا قطعا تعجب و حیرت افراد دیگری را هم برانگیخته‌اند. برای خود من، این اتفاق افتاده است. من در شهر مشهد زندگی می‌کنم و در یکی از میدان‌های پر رفت‌وآمد شهر (میدان هفت تیر) متوجه المانی شدم که کاملا توجه‌ام را به خودش جلب کرد. مجسمه‌‌ یک انسان که از فلزات دورریختنی و بلا‌استفاده ساخته شده است که مانند لوله‌کردن یک فرش، ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌های شهر را جمع می‌کند و به‌ جایشان گل‌وگیاه می‌کارد! شاید این المان از عجایب دنیا نباشد ولی مجسمه‌ای تاثیر‌گذار است که کلی حرف برای گفتن دارد. در این مقاله می‌خواهیم ۱۲مورد از عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا را به شما معرفی کنیم. پس با خواندن این نوشته هیجان‌انگیز همراه یومگ باشید.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا عبارتند از:

مجسمه سنت ونسیسلاس سوار بر اسب مرده، در تضاد با مجسمه اصلی او

این مجسمه نشانگر حالتی تمسخرآمیز از موضوعی شناخته‌شده در پراگ(prague) است و از عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا به‌شمار می‌رود. در واقع مجسمه‌ای از سنت ونسیسلاس سوار بر اسب با قدرت و اقتدار در میدان ونسیسلاس (Wenceslas Square) در شهر پراگ در جمهوری چک (Czech Republic) ساخته شده است. اما، این مجسمه او را سوار بر اسبی مرده و به حالت وارونه نشان داده است که نوعی اعتراض یا توهین به مجسمه اصلی اوست! سازنده‌ی این اثر دیوید چرنی (David cerny) مجسمه‌ساز اهل جمهوری چک(Czech Republic) است.

دست غول، در یکی از بی‌آب‌وعلف‌ترین مناطق دنیا

Mano del Desierto

اگر از دورستداران ماجراجویی در سفر هستید و مسیر‌های مشقت‌بار در سفر برایتان یک چالش هیجان‌انگیز به شمار می‌رود، بازدید یکی از عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا را از دست ندهید. مجسمه(Mano del Desierto) یا مجسمه دست غول‌آسا در صحرای آتاکاما (Atacama Desert) در کشور شیلی (Chile)قرار گرفته است و نمادی اعتراضی از بی‌عدالتی در حکومت نظامی شیلی است.هدف ماریو ایرارازابال (Mario Irarrazabal) از ساخت این مجسمه به تصویرکشیدن انسانی است که گرفتار شده ‌است و درخواست کمک دارد.

غول بچه‌خوار در سوئیس

Baby Eater of Switzerland

عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا در بسیاری از شهرها وکشورهای مختلف به عنوان جاذبه گردشگری جایگاه خود را پیدا کرده‌اند. «مجسمه غول بچه‌خوار» (The Baby Eater of Switzerland) در شهر برن (Bern) در کشور سوئیس (Switzerland) از این دسته است. مجسمه‌ای که یک غول بزرگ را نشان می‌دهد که در حال خوردن یک بچه است و دو بچه دیگر در آغوش او هستند که در چهره‌شان ترس و وحشت پیداست. در مورد این مجسمه روایات زیادی وجود دارد اما مشخصا علت قرارگرفتن این مجسمه در شهر برن معلوم نیست!

مجسمه ۱۸ متری پدر بر روی رنگین‌کمان

یکی دیگر از غیرمعمول‌ترین و عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا «مجسمه پدر بر روی رنگین‌کمان» (God our Father on the rainbow) در شهر استکهلم (Stockholm) در کشور سوئد است. این مجسمه اثر مجسمه‌ساز سوئدی، کارل مایلز (Carl Mills) است. این مجسمه ۱۸ متر ( ۶۰ فوت) ارتفاع دارد و گفته می‌شود بیانگر صلح و نمادی از زندگی جاوید است.

مجسمه مردی در رودخانه گوادالکوئیر در اسپانیا

این مجسمه که مردی را در آب‌های رودخانه گوادالکوئیر (A man in the Guadalquivir River) در کوردوبا (Cordoba) در کشور اسپانیا (Spain) نشان می‌دهد، یکی از غیرمعمول‌ترین مجسمه‌های جهان است چون در جایی قرار دارد، که اصلا انتظارش را ندارید؛ درست وسط رودخانه!

مجسمه انگشت در شهر پاریس

Le pouce

یکی از بزرگ‌ترین و عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا را سزار بالداچینی مجسمه‌ساز معروف فرانسوی ساخته است. مجسمه‌ای که گفته‌ می‌شود یک کپی ۶ متری از انگشت شصت مجسمه‌ساز است. این مجسمه غیرمعمول و غول‌آسا - Le pouce - در یکی از میدان‌های شهر پاریس نصب شده‌ است و ساخت آن حدود ۲ سال طول کشیده‌ است.

ویولونیستی که از دل زمین بیرون‌زده

De Onbekende Beeldhouwer

مجسمه «ویولونیستی که از زمین بیرون‌زده» (De Onbekende Beeldhouwer) همانطور که از نامش پیداست، به‌طرز مرموزی نشان‌دهنده یک ویولونیست است که از کف کاشی‌های خانه اپرای (Stopera) در شهر آمستردام (Amsterdam) پایتخت کشور هلند (Netherlands)راهی به بیرون زمین یافته ‌است. انگار که کاشی‌ها در آن نقطه با فشار ترکیده‌اند و این مجسمه از دل زمین سر بر آورده است!

راهی به سوی آسمان، پیتسبورگ، پنسیلوانیا

«راهی به سوی آسمان» یا (Walking To The Sky) نام یکی دیگر از عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیاست. سازنده راهی به سوی آسمان جاناتان بروفسکی (Jonathan Borofsk) است. او درباره اثر خویش می‌گوید: «این مجسمه، جشنی است از توانایی بالقوه انسانی برای کشف اینکه ما که هستیم و به کجا باید برویم». این مجسمه ۷ تن وزن دارد و افرادی را نشان می‌دهد که از مسیری که به به‌سمت آسمان می‌رود، رو به ‌بالا در حرکت‌اند!

مجسمه متحرک و خیره‌کننده متال مورفوسیس درکالیفرنیای شمالی

یکی از عجیب‌ترین و خارق‌العاده‌ترین مجسمه‌ها در دنیا مجسمه‌متال مورفوسیس (METALmorphosis) است که از آن با نام فواره مورفوسیس هم یاد می‌شود. این مجسمه حیرت‌آور از صفحات متحرک استیل ساخته شده که مدام در حال تغییر هستند. وقتی که همه صفحات در سرجای خود قرار بگیرند، نمایی از سر انسان را تشکیل می‌دهند که از دهانش مانند فواره‌ای آب می‌ریزد.
این مجسمه نزدیک به ۸ متر طول و ۱۴ تن وزن دارد و در حوض بزرگی در شهر شارلوت در کالیفرنیای شمالی، قرار داده شده است. سازنده این اثر حیرت‌انگیز و جالب مجسمه‌ساز اهل جمهوری چک، David Cerny است.

تفنگی که لوله آن گره‌خورده است در دفتر مرکزی سازمان ملل متحده

The Knotted Gun

مجسمه تفنگ گره‌خورده (The Knotted Gun) در مدت کوتاهی به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا، شهرت جهانی پیدا کرد. شکل و شمایل این مجسمه تفنگی را نشان می‌دهد که لوله آن گره‌خورده و نشانگر اعتراضی بر جنگ و خشونت و ترویج صلح است. این مجسمه در محوطه بیرونی سازمان ملل متحده نیویورک خودنمایی می‌کند.
کارل فردریک رویترزوارد ) (Carl Fredrik Reutersward مجسمه‌ساز معروف سوئدی با خلق این اثر، پیام زیبا و مهم «صلح» را به گوش جهانیان می‌رساند. نسخه‌های مشابهی از مجسمه تفنگ گره‌خورده در شهرهای کیپ تاون، استکهلم، پکن و لوزان نیز نصب شده ‌است.

مردی در پاریس که از دیوار عبور می‌کند

The passer-through-wall

از دیدن‌های شهر پاریس هر‌چقدر که‌ بگوییم کم است! این‌بار به سراغ مجسمه‌ای در پاریس می‌رویم که نگاه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند و از عجیب‌ترین مجسمه‌ها در دنیا است. همانظور که گفته ‌شد مجسمه‌های عجیب در دنیا در بعضی شهر‌ها و کشور‌ها از مقاصد گردشگری به‌شمار می‌آیند.
اثر «مردی که از دیوار عبور می‌کند» (The passer-through-wall) نیز از همین دسته ‌است. ساخت و نصب این مجسمه آنقدر استادانه و حرفه‌ای است که اگر از فاصله دور به آن بنگرید، انگار واقعا مردی سعی دارد خود را از بین آجر‌های دیوار بیرون‌ بکشاند! وقتی نزدیک‌تر می‌شوید مجسمه‌ای برنزی را خواهید دید که، در دیوار یکی از مشهور‌ترین مناطق پاریس یعنی مونمارتر ) (Montmarte جای گرفته ‌است! گفته می‌شود سازنده این اثر، با الهام از یک داستان فرانسوی با همین نام، این مجسمه را ساخته ‌است.

پلیس گیر افتاده در شهر بروکسل

De vaartkapoen

یک مجسمه‌ خلاقانه درخیابانی درشهر بروکسل که عنوان یکی عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا را از آن خود کرده‌است مجسمه‌ای با نام عامیانه «پلیس گیرافتاده» است. نام اصلی این مجسمه (De vaartkapoen) است که از دو کلمه(De Vaart) به معنی کانال و (Kapoen) به معنی شرور و گستاخ تشکیل شده ‌است. مجسمه مردی شرور را نشان می‌دهد که از مجرای فاضلاب بیرون‌آمده و مخفیانه، پای یک پلیس درحال حرکت را می‌گیرد و باعث زمین‌خوردن او می‌شود!

تعداد مجسمه‌های غیرعادی و غیر معمول در دنیا کم نیست. بسیاری از هنرمندان و مجسمه‌سازان در سراسر دنیا ایده‌های خلاقانه و مبتکرانه خود را با نماد‌ها و پیام‌های مختلف تلفیق کرده و اثری حیرت‌انگیز را ارائه داده‌اند و عجیب‌ترین مجسمه‌های دنیا را خلق کرده‌اند. این موضوع باعث‌شده تا در جایی‌که اصلا انتظارش را ندارید مجسمه یا المانی زیبا ببینید که جسارت و حرفه‌ای بودن سازنده‌اش را به رخ می‌کشد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز