ورود
skokomish road

عجیب‌ترین جاده جهان اینجاست؛ مراقب باشید، از این جاده ماهی می‌گذرد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

در بین همه عجایب جهان، جاده‌های عجیب‌وغریبی وجود دارند که هرکدام به دلیلی موجب جذب گردشگران می‌شوند. این جاده‌ها را گاهی موقعیت جغرافیایی آنها متمایز می‌سازد و گاهی نوع کاربردشان باعث تمایز آنها از سایر جاده‌ها می‌شود.

در سراسر دنیا جاده‌ها یکی از مهم‌ترین مسیرهای ارتباطی‌اند که هرکدام اسرار و زیبایی‌های منحصربفرد خود را دارا هستند و نقش اساسی و ویژه‌ای در رفت‌وآمد گردشگران و شهروندان دارند، اما در برخی از موارد این جاده‌ها به دلیل زیبایی، منظره‌های چشم‌نواز، قدمت تاریخی و اتفاقات خاص خود معروف خواهند شد و توجه گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود جلب خواهند کرد. مجله یوتراوز اینجاست تا یکی ازعجیب‌ترین جاده جهان را برای شما دوست‌داران این مجله به تصویر بکشد. علت شهرت این جاده استثنائی رفت‌وآمد ماهی‌ها از عرض جاده است! عجیب است مگر نه؟ عجیب‌تر هم می‌شود! پس تا انتهای این مطلب، یوتراوز را همراهی کنید.

آنچه از عجیب‌ترین جاده جهان در ادامه می‌خوانید:

عجیب‌ترین جاده جهان کجاست؟

Seattle and the strangest roads in the world

سیاتل (Seattle) شهری است با زمستان‌های پر باران و غنی از انواع موزه‌های تاریخی و فرهنگ و هنر که در کینگ سیتی (King City)، واشینگتن قرار دارد. این شهر دفاتر اصلی شرکت مایکروسافت، دفتر اصلی شرکت هواپیمایی بوئینگ و همچنین اولین کافه مرکزی استار باکس را در دل خود جای داده‌ است.
اما در این مطلب، می‌خواهیم شگفت‌انگیزترین جاذبه آن را مورد بررسی قرار دهیم! یکی از جاذبه‌های این شهر، جاده اسکوکومیش (skokomish road) است که پدیده حیرت‌انگیزی در آن اتفاق می‌افتد و به همین دلیل لقب عجیب‌ترین جاده جهان را از آن خود کرده ‌است.
جاده اسکومیش در شهرستان ماسون (Mason City) در واشینگتن آمریکا قرار گرفته ‌است که هرساله بسیاری از گردشگران را برای دیدن این اتفاق حیرت‌انگیز به سمت خود می‌کشاند. اگر می‌خواهید با این پدیده بیشتر آشنا شوید، ادامه مطلب برای شما نوشته شده‌ است.

چرا جاده اسکوکومیش را عجیب‌ترین جاده جهان می‌نامند؟

 Salmon on skokomish road

در جاده اسکوکومیش اتفاقی بسیار خارق‌العاده رخ می‌دهد که علت شهرت آن به عجیب‌ترین جاده جهان است. در ابتدا جاده با تابلویی روبه‌رو خواهید شد که این پدیده به رانندگان جاده هشدار داده شده‌ است، (مراقب باشید سالمون‌ها در حال عبور از جاده هستند!) بله، درست حدس‌زدید از عرض این جاده ماهی عبور می‌کند و حین رفت‌وآمد از این مسیر باید مراقب باشید تا ماهی‌ها را زیر نگیرید.
ماهی‌های مسافر این جاده ماهی سالمون هستند که هرساله در فصل تخم‌ریزی خود یعنی بهار از عرض جاده عبور و خود را به مکانی امن برای بقای نسل خود می‌رسانند که در این حین لحظاتی بسیار زیبا و به یادماندنی را به یادگار می‌گذارند.
جاده اسکوکومیش در شمال غربی اقیانوس آرام قرار دارد که در جهتی از جاده دریای متلاطم را برای شما به تصویر می‌کشد و به دیدگان شما خواهند رساند و همچنین در سمت دیگر جاده منظره دریاچه‌ای آرام را تقدیم حضورتان خواهد کرد. همین امر باعث‌شده تا ماهی‌های سالمون که برای تخم‌ریزی به منطقه‌ای آرام و خالی از تلاطم نیاز دارند، به سمت آرامش‌بخش جاده مهاجرت کنند.
همان‌طورکه گفتیم هیچ پلی به جز جاده اسکوکومیش در مسیرشان وجود ندارد، به همین دلیل خطر و ریسک عبور از عرض جاده را با جان و دل می‌خرند و جسورانه دل به دریای عجیب‌ترین جاده جهان زده و برای بقای نسل خود تلاش می‌کنند.
با بالا آمدن سطح آب دریا، سطح جاده نیز با آب پوشیده شده و پلی طبیعی روی آسفالت برای رفت‌وآمد ماهی‌های سالمون به وجود می‌آید که منظره‌ای بسیار حیرت‌انگیز و خیره‌کننده را خلق می‌کند؛ ماهی‌ها به راحتی بر روی جاده سر می‌خورند و رقص ماهی‌ها بر روی آسفالت این جاده به صورت گروهی پدیده‌ای است که از دیدنش سیر نخواهید شد! به همین دلیل است که این پدیده، جاده را به عجیب‌ترین جاده جهان تبدیل کرده ‌است.

جذابیت‌های اطراف این جاده را از دست ندهید

Mississippi River

و اما، این انتهای ماجرا نیست! ممکن است بخواهید در کنار بازدید از عجیب‌ترین جاده جهان، با یک تیر چند نشان بزنید و دیدنی‌های دیگر را هم تجربه کنید. بنابراین لازم است که سیاتل و جاذبه‌هایش را بیشتر بشناسید.
نزدیک‌ترین شهر به این جاده سیاتل است که از لحاظ جاذبه‌های گرشگری بسیار غنی است، اگر علاقه‌مند به بازدید در موزه‌های مختلف هنری و صنعتی هستید این شهر شهر شما است، موزه‌های بسیاری مانند موزه پرواز، موزه تاریخ و صنعت، موزه آسیایی وینگ لوک و موزه هنر فرای در این شهر قرار دارد که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.
دیگر جاذبه این شهر که از آن به عنوان نماد شهر سیاتل استفاده می‌شود، برج سوزن فضایی است که در غرب رودخانه می‌سی‌سی‌پی (Mississippi River) واقع شده که یکی از پر ارتفاع‌ترین بناهای این منطقه است، این برج زیبا با معماری خاص خود مانند نگینی در انگشتر این این شهر می‌درخشد.
در انتها بعد از بازدید از از عجیب‌ترین جاده جهان و جاذبه‌های شهر سیاتل به هیچ عنوان دریاچه واشینگتن را از دست ندهید، این دریاچه زیبا مکانی بکر برای ماهی‌گیری و شناست که اگر عاشق بازدید از مناظر زیبا و خیره کننده هستید، این دریاچه با جلوه گاه چشم نوازش یکی از خاطره انگیزترین کمپ‌های عمرتان برای شما رقم خواهد زد و خستگی تمام روز را از جان تان بیرون خواهد کشید.

داستان غم‌انگیز جاده‌ای در ایران که ماهی‌ها از آن نمی‌گذرند، اما در آن می‌میرند

به گزارش خبرگذاری مهر در جاده شیف در بوشهر، در فصل تخم‌گذاری، اجساد بسیاری از ماهی‌های ساکن آن منطقه بر روی جاده دیده می‌شود که منظره ای بسیار غم‌انگیز و حسرت‌برانگیز را به وجود می‌آورد.
این ماهی‌ها به صورت دسته‌جمعی از آب خود را به بیرون پرت کرده و در مسیر جاده جان می‌دهند. علت پرواز این ماهی‌ها بر اساس غریزه و نوعی رفتار بیولوژیکی آنها برای رسیدن به محل تخم‌ریزی است که برای آن نیاز به مهاجرت دارند. اما متأسفانه با احداث جاده در این مکان مسیر مهاجرت این ماهی‌ها کاملاً بسته و سد شده ‌است.
جلوگیری از این میل به مهاجرت که رفتاری غریزی است امری بی‌سرانجام است، که به جای عجیب‌ترین جاده جهان، در ایران با جاده مرگ ماهی‌ها در ایران مواجه خواهیم شد و در پاسخ به این فاجعه اکولوژیکی ساخت جاده برای رفاه حال مردم صریحاً پاسخ داده‌شده و پرونده این نقص مدیریت بسته شده‌ است. جایز است بگوییم که قدرت جبر جغرافیایی نه تنها دامن‌گیر انسان‌ها است، بلکه حیوانات را نیز درگیر خواهد کرد و لعنت و صد لعنت بر این جبر!

سخن آخر

امیدوارم این جاده حیرت‌انگیز برای شما نیز جالب‌بوده باشد و عجیب‌ترین جاده جهان را به خوبی شناخته و نهایت لذت را از این متن برده باشید، اگر شرایط دیدن این جاده جذاب را ندارید به هیچ‌وجه تصاویر آن را از دست ندهید و دیدنش خالی از لطف نیست؛ زیرا دیدن کلیپ‌ها و تصاویر بسیار زیبا، هیجان‌انگیز و آرامش‌بخش است و به خوبی حس‌و‌حال این جاده را درک خواهید کرد. در انتها نیز آرزو می‌کنیم که ما نیز در کشور خود، ایران سطح تجهیزات و تصمیمات خود را بالاتر برده تا بتوانیم از دیدنی‌های وطن خود زیبایی بسازیم نه ویرانی! آمین!

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز