ورود
magnificent churches of St. Petersburg

کلیساهای معروف سنت پترزبورگ

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

کلیساهای سنت پترزبورگ از آن دست جاذبه‌هایی هستند که زیبایی وصف‌ناپذیرشان در ذهن و خاطر شما برای همیشه ثبت خواهد شد چراکه این کلیساها نماد شکوه و عظمت معماری و تلفیق آن با عقاید مذهبی است. کلیساهای سنت پترزبورگ جزو شاهکارهای معماری این شهر محسوب می‌شوند و در کنار سایر دیدنی‌های آن، سنت پترزبورگ را به مقصدی تبدیل کرده‌اند که زبانزد خاص و عام است.

سن پترزبورگ شهری زیبا در دل کشور روسیه است که زیبایی آن همیشه بر سر زبان‌‌ها بوده و است. این شهر زیبا همچنین جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبای و باشکوهی دارد که آن را به مقصدی محبوب و همیشگی تبدیل کرده است. در میان این جاذبه‌ها، کلیساهای سنت پترزبورگ از آن دست جاذبه‌هایی هستند که زیبایی وصف‌ناپذیرشان در ذهن و خاطر شما برای همیشه ثبت خواهد شد. در ادامه با مجله یوتراوز همراه باشید تا 4 کلیسای زیبا و معروف سنت پترزبورگ را به شما نیز معرفی کنیم.

آنچه در این مقاله از کلیساهای معروف سنت پترزبورگ خواهید خواند:

کلیسای نیروی دریایی سنت نیکلاس (Naval cathedral of Saint Nicholas)

Naval cathedral of Saint Nicholas

برج‌ها و گنبدهای طلایی باروک کلیسای نیروی دریایی سنت نیکلاس (Naval cathedral of Saint Nicholas) که بین محلی‌ها به کلیسای ملوانان معروف است، در میان درختان در انتهای خیابان گلینکی (Glinki) قد برافراشته و یک قد بالاتر از ساختمان‌های تجاری و مسکونی بی‌روح منطقه می‌درخشد. این کلیسا تعداد زیادی آیکون و آیکونوستاسیس‌های چوبی حکاکی‌شده و زیبا از قرن 18 را در خود جای داده و برج ناقوس آن بر کانال کریوکوف (Kryukov Canal) مشرف است.
اولین کلیسا در سال 1743 در این مکان، در سواحل کانال کریوکوف که رودخانه‌های مویکا و فونتانکا را درست در جنوب میدان تئاتر به یکدیگر متصل می‌کند ساخته شد. کلیسای سنت نیکلاس و فضای سبز مقابل آن در کانال گریبودوا (Griboyedov Canal) در بخش بسیار خوش‌منظره‌ای از شهر قرار دارد. این منطقه در زمان پتر کبیر محل اقامت ملوانان بود و اولین عبادتگاه چوبی در این مکان برای آن‌ها ساخته شد. با انتقال پایتخت به سنت پترزبورگ و پیشرفت منطقه، ملکه الیزابت فرمان ساخت کلیسای سنگی برای ساکنان منطقه را صادر کرد. ساخت کلیسای جدید در سال 1753 آغاز شد و محراب اصلی کلیسای جدید در سال 1760 در حضور ملکه الیزابت تقدیس شد. کلیسا در اصل از دو بخش کلیسای فوقانی و پایینی تشکیل می‌شود. امروزه کلیسای سنت نیکلاس یکی از بهترین نمونه‌های معماری باروک و آخرین بنای باروک بر جای‌مانده در سنت پترزبورگ است.
دیوارهای کلیسا با صحنه‌هایی از تاریخ نیروی دریایی روسیه تزئین‌شده و در سال 1907، دو پلاک سنگی را بر دیوار جنوبی کلیسای فوقانی به احترام ملوانان جان‌باخته در جنگ روسیه با ژاپن در سال 1904-1905 آویزان کردند. در همین زمان در میدان نزدیک به کلیسا، یادمانی به یاد ملوانان کشتی جنگی الکساندر سوم که در سال 1905 جان خود را از دست دادند، بنا شد.
در کلیسای سنت نیکلاس 10 آیکون منحصر به فرد با قاب طلایی که هدایای کاترین کبیر بود وجود دارد. این آیکون‌ها، قدسینی که در جشن‌های نیروی دریایی روسیه گرامی داشته می‌شوند را به تصویر می‌کشند. این کلیسا یکی از معدود کلیساهایی است که در زمان شوروی سابق بسته نشده است.

نکاتی چند برای بازدید از کلیسای سنت نیکلاس

Naval cathedral of Saint Nicholas decorating

 • شما می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از کلیسای سنت نیکلاس دیدن کنید.
 • کلیسای سنت نیکلاس در جزیره کوتلین و در 30 کیلومتری غرب سنت پترزبورگ قرار گرفته است.
 • آسان‌ترین راه رسیدن به این کلیسا اتوبوس‌هایی است که از نقاط مختلف شمال سنت پترزبورگ به این جزیره می‌آیند.
 • علاوه بر اتوبوس شما می‌توانید به وسیله تاکسی‌هایی که به این جزیره رفت‌‌و‌آمد می‌کنند، خودتان را به این جزیره برسانید.
 • بهتر است برای مسیر بازگشت با تاکسی هماهنگ کنید زیرا در این جزیره نسبت به سنت پترزبورگ تاکسی راحت پیدا نمی‌شود.
 • پیشنهاد می‌کنیم اگر وقت کافی دارید سفر کوتاه یکروزه‌ای را به بازدید از جزیره کوتلین و جاذبه‌های آن از جمله کلیسای سنت نیکلاس اختصاص دهید.
 • بازدید از کلیسای سنت نیکلاس برای علاقمندان به هنر و معماری مذهبی مناسب است.
 • بهترین زمان بازدید از کلیسای سنت نیکلاس اوایل صبح است که هنوز شلوغ‌نشده و می‌توانید در فضایی آرام از کلیسا دیدن کنید.
 • بازدید از این کلیسا حدوداً 1 ساعت زمان می‌برد.
 • عکاسی در کلیسای سنت نیکلاس مجاز است و می‌توانید همراه با تزئینات مجلل کلیسا عکس یادگاری بگیرید.
 • بهترین نقاط عکاسی کلیسا آیکونوستاسیس و آیکون‌های اهدایی کاترین کبیر است.
 • نمای خارجی کلیسا از پارک کوچک روبه‌روی آن نیز پس‌زمینه زیبایی برای عکس‌های شماست.

کلیسای منجی در خون (church of the savior on the spilled blood)

church of the savior on the spilled blood

معماری کلاسیک روسی چیزی که در شمایل کلیسای سنت باسیل (St. Basil's Cathedral) یا کلیسای ولادیمیر (Vladimirskaya Church) قابل رویت است، به وضوح شما را بیاد دیزنی‌لند و خانه‌های آن می‌اندازد. گنبدهای رنگارنگی که در این معماری به کار می‌بندند، به طور عجیبی شگفت‌انگیز و منحصر به همین سرزمین است. یک نوع از همین معماری جذاب را در شمایل کلیسای رستاخیز عیسی مسیح که بین سنت پترزبورگی‌ها با نام کلیسای منجی در خون یا تنها کلیسای در خون معروف است می‌بینید.
این کلیسا نشان‌دهنده مکانی است که الکساندر دوم در 1 مارچ 1881 به‌طور مهلکی در مختصات آن ترور شد. این کلیسا توسط آلفرد پارلند و به سبک کلیساهای روسی قرون 16 و 17 میلادی طراحی و ساخته‌شده و تناقض آشکاری با ساختمان‌های باروک، کلاسیک و مدرنیسم اطراف دارد. الکساندر دوم به علت زخم‌هایی که در اثر ترور برداشته بود، سرانجام در تاریخ 13 مارچ 1881 درگذشت.
بلافاصله جانشین وی الکساندر سوم، تصمیم خود مبنی بر ساخت کلیسایی به یاد پدرش در محل ترور وی که به سبک معماری سنتی روسی بود را اعلام کرد تا با آنچه وی آلوده‌شدن فضای سنت پترزبورگ به معماری غربی می‌دانست، تمایز داشته باشد. در نهایت پس از اینکه الکساندر سوم طرح‌های چندین معمار را رد کرد، آرچیماندریته ایگناتی کارها را به پارلند سپرد اما طرح را خودش کشید. نقشه و تزئینات نهایی کلیسا به وضوح از کلیساهای سنت باسیل مسکو و کلیسای ولادیمیر کی‌یف گرفته شده است.
عملیات ساخت کلیسای منجی در خون در سال 1883 میلادی آغاز شد و 24 سال به طول انجامید. این کلیسا دارای تزئینات گسترده‌ای است و بودجه‌ای معادل 1 میلیون روبل در ساخت آن هزینه شده که برای آن زمان مبلغ بسیار هنگفتی است.
کلیسای منجی در خون را با نمای خارجی کلاسیک روسی و 7000 متر مربع موزائیک‌کاری می‌بینید که نمای داخلی آن نشان می‌دهد که پر زرق‌وبرق‌‌ترین کلیسای سنت پترزبورگ است. این کلیسا بزرگترین مجموعه موزائیک‌کاری شده، سنگ‌های مرمر رنگارنگ ایتالیایی، سنگ‌های تزئینی مناطق اورالز و آلتای و نیز مجموعه‌ای از نشان‌های خانوادگی موزائیک‌کاری شده را به نمایش می‌گذارد. در واقع کلیسای منجی در خون را همانند یک موزه آثار موزائیکی خواهید دید.

آنچه که باید برای بازدید از کلیسای منجی در خون بدانید

 • برای رسیدن به این کلیسا می‌توانید با مترو شماره 2 در ایستگاه (Nevsky Prospect) پیاده شوید و با کمتر از چند دقیقه پیاده‌روی به این کلیسا برسید.
 • برای بازدید از داخل کلیسای منجی در خون بایستی بلیط ورودی تهیه کنید.
 • راهنمای صوتی هزینه‌ای جداگانه دارد که برای استفاده از آن، حتماً بایستی هزینه آن را بپردازید.
 • بلیط ورودی در باجه بلیط‌فروشی و اینترنتی قابل‌تهیه است و بهتر است برای اینکه با صف خرید بلیط مواجه نشوید، بلیط را اینترنتی تهیه کنید.
 • بازدید از این کلیسا حدوداً یک ساعت زمان می‌برد .
 • کلیسای منجی در خون یکی از بهترین مکان‌های عکاسی در سنت پترزبورگ است و می‌توانید در هر بخشی از کلیسا از نمای خارجی کلاسیک تا تزئینات داخلی آن عکس‌های خاطره انگیزی بیندازید.
 • برای شروع می‌توانید از شمایل تمام کلیسا عکاسی کنید؛ یک قاب کامل با گنبدهای رنگارنگ و زیبا که نظیرش را در هیچ کلیسایی در جهان ندیده‌اید.

کلیسای جامع سنت ایزاک یا اسحاق (St. Isaac's Cathedral)

St. Isaac's Cathedral

برای یک گشت‌وگذار لذت‌بخش به بازدید گنبد کلیسای جامع سنت اسحاق (St. Isaac's Cathedral) می‌رویم. پیش از اینکه کاملاً به این کلیسا برسید از فاصله‌ای دورتر می‌بینید که شمایل این کلیسا خط افق سنت پترزبورگ را در برگرفته و سر مناره طلایی درخشان آن از هر نقطه‌ای از شهر قابل‌مشاهده است.
ضمن اینکه می‌توانید از نزدیک به 300 پله کلیسا بالا رفته و به سکوی چشم‌انداز که زیر گنبد قرار گرفته بروید و چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از شهر را از آن‌جا نیز مشاهده کنید. این کلیسا خود یک شاهکار معماری است و توسط معمار فرانسوی آگوست مونتفراند (Auguste Montferrand) ساخته شده است. کلیسای سنت اسحاق در عرض 40 سال (1818-1858) به عنوان کلیسای اصلی امپراطوری روسیه ساخته و سپس به پرکارترین شکل ممکن تزئین شد. این کلیسا به احترام پتر کبیر که در روز تولد سنت اسحاق متولد شد، به این نام نامگذاری شده است.
کلیسای سنت اسحاق یکی از بزرگترین و شیک‌ترین کلیساهای دنیاست و داخل آن با طلاکاری، موزائیک‌کاری و نقاشی تزئین شده است. همچنین نمای این کلیسا با مجسمه‌ها و ستون‌های غول‌پیکر گرانیتی تزئین شده است. برای ورود به کلیسا بایستی از یکی از ایوان‌های ستون‌دار آن بگذرید.
توجه کنید که ستون‌ها از گرانیت قرمزرنگ ساخته شده و هر یک 80 تن وزن دارد. بسیاری از آیکون‌های داخل کلیسا با استفاده از تکنیک‌های موزائیکی ساخته شده و آیکونوستاسیس کلیسا با 8 ستون از سنگ مرمر سبز و 2 ستون از سنگ لاجورد تزئین شده است. این کلیسا 14000 نفر ظرفیت دارد، امّا امروزه به موزه تبدیل شده و تنها در تعطیلات مهم مذهبی سرویس می‌دهد.

نکات مراجعه به کلیسای سنت اسحاق

inside St. Isaac's Cathedral

 • برای رسیدن به این کلیسا می‌توانید با خط 5 مترو در ایستگاه آدمیرالتیسکایا (Admiralteyskaya) پیاده شوید و با کمتر از 10 دقیقه پیاده‌روی به این کلیسا برسید.
 • گردشگران خارجی بایستی برای بازدید از داخل کلیسا بلیط تهیه کنند که در باجه بلیط‌ فروشی درب سمت راست نمای جنوبی به فروش می‌رسد.
 • بلیط کلیسا در سه نوع بازدید از داخل کلیسا، بازدید از کولوناد (سکوی چشم‌انداز) و بازدید از هر دو وجود دارد.
 • می‌توانید به دلخواه خودتان از راهنمای صوتی که به زبان‌های مختلفی وجود دارد استفاده کنید که البته هزینه دارد.
 • اگر می‌خواهید به سکوی چشم‌انداز کلیسا که در زیر گنبد قرار گرفته است بروید، حتما کفش راحتی بپوشید.
 • بازدید از این کلیسا حدوداً 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد.
 • عکسبرداری در کلیسای سنت اسحاق مجاز است و می‌توانید همانطورکه کنار آیکون‌ها و دیگر تزئینات داخلی یا نمای خارجی و ایوان ورودی ستون‌دار کلیسا ایستاده‌اید، لحظات خود را در قاب دوربین عکاسی ثبت کنید.
 • بهترین زمان عکاسی در این مکان طلوع و غروب آفتاب است .

کلیسای ترینیتی سن پترزبورگ (St. Petersburg Trinity Church)

St. Petersburg Trinity Church

کلیسای ترینیتی سن پترزبورگ یادمانی است از سبک معماری کلاسیک که در بین سال‌های 1828 تا 1835 میلادی در محل کلیسایی چوبی به همین نام که در سیل سال 1824 به طور گسترده‌ای آسیب‌ دیده بود، ساخته شد. در روسیه رسم بر این بوده است که هر یک از هنگ‌های نگهبانان سلطنتی، کلیسای مخصوص به خود را داشته باشند.
کلیسای ترینیتی سنت پترزبورگ نیز کلیسای اختصاصی هنگ اسماعیلوفسکی (Izmailovsky Regiment) که یکی از قدیمی‌ترین هنگ‌های ارتش روسیه است بوده و به همین دلیل نام کامل آن کلیسای جامع تثلیث سربازان هنگ اسماعیلوفسکی است.
در نمای خارجی این کلیسا پنج گنبد آبی‌رنگ که با ستاره‌ها و صلیب‌های برنزی تزئین شده‌اند و چهار ایوان شش ستونه به چشم می‌خورد. جالب است بدانید که گفته می‌شود رنگ گنبدها به رنگ یونیفرم سربازان هنگ اسماعیلوفسکی است. گنبد مرکزی کلیسا تا فاصله 80 متری از سطح زمین ارتفاع دارد به‌طوری‌که از فاصله 20 کیلومتری قابل‌مشاهده است.
چهار گنبد کوچک‌تر بر فراز ستون‌های ایوان‌های کلیسا ساخته شده‌اند. طاق‌های ایوان غربی کلیسا با تندیس‌های برنزی چند فرشته تزئین شده‌اند. از آن‌جایی‌که این کلیسا، کلیسای اصلی نظامیان شهر سنت پترزبورگ است، بر دیوارهای آن پرچم‌های ترکی به غنیمت گرفته شده در جریان جنگ روسیه با ترک‌ها تزئین شده است.
اسامی سربازانی که در جریان جنگ روسیه با ترک‌ها کشته شدند، بر روی پلاک‌های سنگی نصب شده بر دیوارهای کلیسا به چشم می‌خورد. داخل کلیسا نیز با ستون‌های غول‌پیکر پوشیده شده از سنگ مرمر مصنوعی و نقاشی‌های دیواری و سقفی تزئین شده است. آیکون یا تمثال تثلیث مقدس متعلق به قرن 15 میلادی یکی از مقدس‌ترین محل‌های عبادت این کلیسا محسوب می‌شود. آیکون‌های جدیدی از جمله تصاویر موزائیکی سنت پیتر و پل و سنت نیکلاس به تازگی به این کلیسا اضافه شده است.
این کلیسا به دلیل آیکون‌ها و نیز صلیب‌های نقره‌ای متعلق به قرن 18 و 19 میلادی معروف است که بخشی از آن‌ها در جریان انقلاب سال 1917 میلادی غارت شدند. در سال 1886 میلادی بنای یادبود «ستونی برای عزت و سریلندی ارتش» متشکل از ستونی 30 متری که از 128 توپ به غنیمت گرفته شده در جریان جنگ با ترک‌ها ساخته شده در مقابل کلیسا نصب شد. این کلیسا به عنوان بخشی از مرکز تاریخی شهر سنت پترزبورگ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.

سخن پایانی

سنت پترزبورگ از آن دست مکان‌‌هایی است که سفر به آن، خاطرات خوب و خوشی را برای شما به یادگار خواهد گذاشت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر به کشور روسیه و شهر سنت پترزبورگ را دارید، حتماً از کلیساهای معروف شهر سنت پترزبورگ دیدن کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز