ورود
 Moscow metro tour

تمام آنچه که باید درباره مترو مسکو بدانید

زمان برای مطالعه 8 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

آیا میدانستید نخستین ایستگاه‌های مترو مسکو توسط نیروهای کار اجباری شوروی سابق ساخته شده است؟ ضمن اینکه بخش اعظمی از طراحی‌ها و آثار هنری که در این ایستگاه‌ها تماشا می‌کنید، مهم‌ترین پیشرفت‌ها و وقایع تاریخی اتحاد جماهیر شوروی سابق را به نمایش می‌گذارد.

در سفر به مسکو یکی از مناظری که شما را به حیرت می‌اندازد دقیقا در جایی قرارگرفته است که اصلاً انتظارش را ندارید. این منظره در مترو مسکو (Moscow Metro) به انتظار شما نشسته است و زمانی‌که به آن می‌‌رسید، درمی‌یابید که سیستمی ریلی به این زیبایی در هیچ نقطه‌ای از دنیا وجود ندارد. در ادامه همراه یومگ باشید تا با این مترو مجلل بیشتر آشنا شویم.

آنچه درباره مترو مسکو در این مقاله خواهید خواند:

تاریخچه‌‌ای کوتاه از مترو مسکو

یکی از زیباترین ایستگاههای مترو جهان متعلق به مسکو است. جوزف ویساریونوویچ استالین (Joseph Vissarionovich Stalin) رویای ساخت متروی که به کاخ شبیه باشد را در سر می‌پروراند. رویای وی در سال 1935 که مترو مسکو با تنها 13 ایستگاه افتتاح شد به حقیقت پیوست. امروزه مترو مسکو با داشتن بیش از 180 ایستگاه یکی از پرترافیک‌ترین سیستم‌های حمل‌ونقل ریلی در جهان است که روزانه بیش از 9 میلیون نفر را جابهجا می‌کند.
این سیستم ریلی توسط مهندسان انگلیسی به دلیل تجربه‌ای که در ساخت سیستم مترو زیرزمینی لندن به دست آورده بودند، ساخته شد. هر یک از ایستگاه‌های مترو مسکو طراحی منحصر به فردی دارد که نشانگر عصر و رهبر سیاسی زمان خاصی است. هنگام قدم‌زدن در این ایستگاه‌ها در مجموع با چلچراغ‌ها، آثار هنری موزائیکی ظریف و هنرمندانه، مجسمه‌های قهرمانان و تزئینات طلایی زیبایی روبه‌رو می‌شوید که در نوع خود اثر هنری مستقلی محسوب می‌شوند. برای بازدید از این زیبایی بی بدیل نیاز است تا یک‌روز کامل را به گردش در مترو مسکو اختصاص دهید تا برای همیشه در یاد و خاطر شما ماندگار شود.

ایستگاه‌های مترو مسکو؛ موزههایی مصور در دل زمین

مترو مسکو متشکل از 15 خط ریلی است که هرکدام از آنها شامل ایستگاههایی مجزا می‌شوند. برخی از این ایستگاه‌ها قدیمی و برخی دیگر از آن‌ها جدید هستند. قدیمی‌ترین ایستگاه مترو مسکو متعلق به سال 1935 و جدیدترین آن متعلق به سال 2019 است. برخی از این ایستگاه‌ها عبارتند از:

ایستگاه وروبیوی گوری (Vorobyevy Gory)

این ایستگاه در سال 1959 میلادی روی پلی برفراز رود موسکوا (Moskva) ساخته شده و نخستین ایستگاه در نوع خود در روسیه محسوب می‌شود. این ایستگاه در دهه 1990 میلادی بازسازی شد و از سال 2010 به عنوان نمایشگاه ظروف چینی، عروسک‌ها، مجسمه‌های حیوانات و لباس‌های ادوار مختلف مورد استفاده قرارگرفت. اگر خوش‌‌شانس باشید، فرصت بازدید از نمایشگاه فصلی که به پیشرفت‌های روسیه در زمینه ورزش و اکتشافات فضایی اختصاص دارد را خواهید یافت.

ایستگاه اسپارتاک (Spartak)

Spartak

عملیات ساخت این ایستگاه در دهه 1970 میلادی آغاز شد اما به دلیل سوء مدیریت متوقف شد. این ایستگاه در نهایت در سال 2014 همزمان با ورزشگاه اسپارتاک موسکو که در نزدیکی آن قرار دارد، افتتاح شد. این ایستگاه با پنل‌هایی که تصاویری با موضوع فوتبال را به تصویر می‌کشد تزئین شده است. رنگ‌های اصلی بکاررفته در این تصاویر قرمز و سفید هستند که رنگ‌های باشگاه فوتبال اسپارتاک مسکو است.

ایستگاه دینامو (Dinamo)

تمرکز اتحاد جماهیر شوروی بر بهداشت و ورزش موضوع اصلی تزئینات این ایستگاه است که به نام ورزشگاهی در نزدیکی آن نامگذاری شده است. طراحی پاویون روزمینی این ایستگاه به یونان باستان به عنوان زادگاه بازی‌های المپیک اختصاص دارد. ستون‌های مرمر این پاویون با نقوش برجسته‌ای که ورزش‌ها و مسابقات مختلف را به تصویر می‌کشد‌ تزئین شده است.
تزئینات بخش زیرزمینی این ایستگاه محدودتر است و هفت نوع سنگ مرمر را شامل می‌شود. دیوارهای این ایستگاه با پنل‌هایی از جنس چینی که تصاویر ورزشکاران مختلف روی آن به چشم می‌خورد تزئین شده است.

ایستگاه اخوتنی ریاض (okhotny ryad یا охотный ряд)

okhotny ryad

این ایستگاه در سال 1935 میلادی افتتاح‌شده و بزرگ‌ترین ایستگاه زیرزمینی دنیا در آن زمان بوده است. اما مدت‌ها است که این عنوان را از دست داده است. در تزئینات این ایستگاه از سنگ مرمر استفاده شده، به‌طوری‌که ستون‌های چندوجهی آن با سنگ مرمر پوشیده‌شده و کفپوش آن با سنگ مرمر سفید و خاکستری به شکل صفحه شطرنج تزئین‌شده است. این ایستگاه نزدیک‌ترین ایستگاه به میدان سرخ است و به یکی از مهم‌ترین خیابان‌های مرکز این شهر یعنی اخوتنی ریاض راه دارد.

ایستگاه آرباتسکایا (Arbatskaya)

این ایستگاه توسط لئونید پلیاکوف (Leonid Polyakov) معماری که یکی از هفت آسمان خراش استالین را ساخته طراحی‌شده است. کفپوش این ایستگاه از ورق‌های گرانیتی رنگی ساخته‌شده و به فرشی شباهت دارد. ستون‌های طاق‌دار آن نیز با گچ‌بریهای سفیدرنگ به شکل دسته گل تزئین شده است.
چلچراغ‌هایی که از دو طرف هر طاق آویزان است از برنز آب طلا ساخته شده است و نکته جالبی که لازم است بدانید، آن است که این ایستگاه در نزدیکی وزارت دفاع قرار گرفته و گفته می‌شود علت ساخت آن به این شکل به این علت است که در صورت وقوع جنگ امکان تبدیل سریع آن به پناهگاهی زیرزمینی برای مقامات ارتش فراهم باشد.

ایستگاه مایاکوفسکایا (Mayakovskaya)

 Mayakovskaya metro station

استالین در سال 1941 میلادی در این ایستگاه که در جریان جنگ به عنوان پناهگاه زیرزمینی، بیمارستان و حتی مرکز فرماندهی استفاده می‌شد، سالروز انقلاب بلشویک (The Bolshevik Revolution) که جنبشی اعتراضی ضد امپراطوری روسیه در سال 1917 بود و به سرنگونی تزارهای روسیه انجامید را در حالی‌که نازی‌ها در حال بمباران شهر بودند، جشن گرفت.
این رویداد تاریخی بعدها در موزائیک‌کاری‌ مرمر گنبدهای ایستگاه به تصویر کشیده شد. وقایع تاریخی از این نوع در ایستگاه‌های مختلف مترو مسکو نشان‌دهنده جالب توجه بودن مترو روسیه است. در جریان ساخت این ایستگاه از به‌روزترین تکنیک‌های آن زمان استفاده شده است. سالن این ایستگاه به جای ستون‌های غول‌پیکر، دارای ستون‌های باریک و مرتفع فولادی است و به تالار وسیعی شباهت دارد.

ایستگاه کومزومولسکایا (Komsomolskaya)

این ایستگاه با چلچراغ‌های برنزی باشکوه، طاق‌های مرمر و موزائیک‌کاری آبی رنگ تزئین شده، اوج هنر و معماری عصر امپراطوری استالین را به تصویر می‌کشد. امروزه این ایستگاه با 8 پنل موزائیکی به سبک معماری کلیساهای باستانی تزئین شده است. این تصاویر موزائیکی، مبارزان و فرماندهان معروف روسی و رهبر انقلاب روسیه ولادیمیر لنین (Vladimir Lenin) را در حال سخنرانی در میدان سرخ روسیه به تصویر می‌کشد.

ایستگاه نووسلوبودسکایا (Novoslobodskaya)

Novoslobodskaya station

این ایستگاه به دلیل 32 پنل شیشه‌ای نقش‌داری که توسط پاول کورین (Pavel Korin) طراحی شده، معروف است. گفته می‌شود قبل از افتتاح این ایستگاه، معماران نگران این موضوع بودند که ایستگاه به کلیسایی کاتولیک شباهت داشته باشد. امروزه مردم مسکو این ایستگاه را به دنیای زیر آبی شگفت‌انگیزی تشبیه می‌کنند.
6 پنل شیشه‌ای نقش‌دار، افرادی از حرفه‌های مختلف از جمله یک آهنگساز، کشاورز و معمار را به تصویر می‌کشد. 26 پنل شیشه‌ای باقی مانده نیز شامل نقوش هندسی پیچیده و ستارگان است‌.

ایستگاه تیترالنایا (Teatralnaya)

Teatralnaya

این ایستگاه به سالن تئاتر بولشوی، میدان سرخ و کاخ کرملین راه دارد. به همین دلیل تعجبی ندارد که تزئینات گسترده آن روسی‌ها و خارجی‌ها را به تصویر بکشد. این ایستگاه با نقوش برجسته بزرگی از جنس چینی که رقص‌ها و موسیقی مردم اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر می‌کشد تزئین شده است‌. این پیکره‌های در حال رقص و آهنگ‌سازان که لباس‌های محلی بر تن دارند، تنها 7 جمهوری جماهیر شوروی یعنی گرجستان، ارمنستان، قزاقستان، ازبکستان، اوکراین، بلاروس و روسیه را نشان می‌دهد.

ایستگاه کیفسکایا (Kievskaya)

این ایستگاه با نظارت شخصی رهبر جماهیر شوروی، نیکیتا خروشچف (Nikita Khrushchev) ساخته شده است. خروشچف قصدداشت با تزئینات باشکوه و تصاویر موزائیکی متعدد به وطن خود اوکراین ادای احترام کند. راهروی این ایستگاه همانند دیگر ایستگاه‌ها با سنگ مرمر و گرانیت تزئین‌شده و 18 تصویر موزائیکی به سبک فلورانسی بر ستون‌های آن به چشم می‌خورد. این تصاویر برجسته تاریخ مناسبات روسیه و اوکراین از سال 1654 تا 1917 را به تصویر می‌کشد.

ایستگاه نووکوزنتسکایا (Novokuznetskaya)

با وجود اینکه این ایستگاه در جریان جنگ جهانی دوم ساخته شده، به طور مجللی تزئین شده است. نیمکت‌های مرمر بزرگی با دسته‌هایی به شکل مجسمه‌ها در سکوهای این ایستگاه صف کشیده‌اند. پنل‌های تزئینی برنزی که تصاویر پرچم‌ها، سپرهای دفاعی، اسلحه و پرتره‌های فرماندهان ارتش روسیه را به تصویر می‌کشد، از دیگر تزئینات این ایستگاه است. سقف مرکز سالن ایستگاه نیز با چلچراغ‌های برنجی بزرگ و 6 تصویر موزائیکی که زندگی روزمره مردم اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر می‌کشد، تزئین شده است.

ایستگاه تاگانسکایا (Taganskaya)

معماری قرون وسطایی موضوع اصلی در طراحی این ایستگاه است. تقاطع طاق‌های این ایستگاه نوعی گنبد ضربدری مشابه با گنبدهایی که در اتاق‌های اشرافزادگان روسی یافت می‌شد را ایجاد کرده است. ستون‌های سالن ایستگاه با پنل‌های سرامیکی تزئین‌شده است. بر دیوارهای ایستگاه تصاویر قهرمانان ارتش شوروی از جمله ملوانان و خلبانان به همراه پرچم‌های پیروزی و سرنیزه‌هایی که با آب طلا و لعاب ترسیم شده است، به چشم می‌خورد.

ایستگاه آویاموتورنایا (Aviamotornaya)

تزئینات و نام این ایستگاه برگرفته از طراحان موتور هواپیما است. مجسمه فلزی انتهای سالن این ایستگاه ایکاروس (Icarus) است که در اساطیر یونان، به پسر دایدالوس که همراه با پدرش به کمک بال‌هایی که از موم و پر ساخته شده بود از زندان مینوس گریخت را در حال پرواز برفراز جریان‌های هوا نشان می‌دهد. سقف این ایستگاه به شکل فرشی جادویی مرکب از چندین هرم طلایی با تصاویر پرتوهای خورشید و ستارگان به هنگام شب است.

بولوار سوتنوی (Tsvetnoy Boulevard)

این ایستگاه نزدیک‌ترین ایستگاه به یکی از قدیمی‌ترین سیرک‌های مسکو واقع در بولوار سوتنوی است و تزئینات آن برگرفته از این سیرک است. به عنوان مثال در این ایستگاه پنجره بزرگی که تصاویری از بازیگران سیرک بر شیشه‌های آن نقش بسته به چشم می‌خورد.

پوبدی پارک (Park Pobedy)

داخل این ایستگاه قصیده‌ای است در ستایش پیروزی‌های بزرگ مردم روسیه از جمله پیروزی بر ناپلئون در سال 1812 و جنگ جهانی دوم که به ترتیب در سالن‌های جنوبی و شمالی به تصویر کشیده شده است. این ایستگاه توسط هنرمند روسی مشهور زوراب سرتلی (Zurab Tsereteli) طراحی‌شده است.

پارک فرهنگ (Culture Park)

این ایستگاه به پارک اصلی موسکو یعنی پارک گورکی منتهی میشود و 5 نوع سنگ مرمر از خاکستری روشن رگهدار تا سیاه در ساخت آن به‌کار رفته است. دیگر مشخصه‌های این ایستگاه چلچراغ‌ها و نقوش برجسته مرمرین است که اوقات کار و تفریحات مردم شوروی و نیز تفریحات و سرگرمیهای پارک گورکی (Gorky Park) نظیر رقص، بازی فوتبال و تنیس را به تصویر می‌کشد.

بلوار اسلاویانسکی (Slavyansky Bulvar)

Slavyansky Bulvar metro station

این ایستگاه مدرن در سال 2008 افتتاح شده است. با این‌حال از استانداردهای هنری ایستگاه‌های قدیمی‌تر پیروی می‌کند. در تزئینات این ایستگاه از آثار هنرمند معروف فرانسوی هکتور گیمارد (Hector Guimard) الهام گرفته‌شده است. درختان، شاخه‌ها و برگ‌های فلزی در تزئینات این ایستگاه به‌کار رفته است. به طوری‌که یادآور تزئینات ظریف مترو پاریس است.

ایستگاه پلوشاد روولوتسی (Ploschad Revolutssi)

این ایستگاه به انقلاب 1917 بلشویک اختصاص یافته است. به‌طوری‌که 76 مجسمه برنزی از افرادی که نقش مهمی در این انقلاب داشتند، از جمله سربازان، دهقانان، ملوانان، کارگران، مهندسان، دانش‌آموزان و سایر اقشار در آن قرار دارد. به دلیل کمبود فضا در طاقچه‌ها، بسیاری از مجسمه‌ها در حالت نشسته، دو زانو و خمیده ساخته شده‌اند.

چطور از مترو مسکو دیدن کنیم؟

 Moscow metro guided tours

بد نیست بدانید که می‌توانید بدون خرید بلیط مترو از داخل هر ایستگاه دیدن کنید زیرا بلیط مترو به هنگام ورود به سکوی ایستگاه لازم می‌شود. همچنین می‌توانید با یک تیر دو نشان زده و هم ایستگاه را از نزدیک ببینید و هم سوار مترو شده و به مقصد موردنظر خود بروید.
اگر هم قصد داشته باشید تا از مترو استفاده کنید، می‌توانید بلیط را از باجه بلیط‌فروشی بلیط تهیه کنید. بازدید از این ایستگاه‌ها تجربه‌ای جدید و به یادماندنی برای همه اعضای خانواده است. زیرا چه بزرگ باشید و چه کوچک، بدون‌شک چنین سبک معماری و تزئیناتی را در هیچ ایستگاه مترو دیگری در دنیا نخواهید دید. در حقیقت بازدید از مترو مسکو هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان جالب خواهد بود.

بهترین زمان بازدید از مترو مسکو چه زمانی است؟

بازدید از مترو مسکو به فصل خاصی از سال محدود نمی‌شود و میتوانید هر زمانی‌که به این شهر سفر کردید، از مترو آن دیدن کنید و با استفاده از آن به مقصد مورد نظر خود رفته و از طراحی زیبای ایستگاه‌ها که بیشتر به موزه‌های هنری و بناهای تاریخی شباهت دارند هم لذت ببرید. ضمن اینکه بهتر است بدانید ساعات اوج شلوغی مترو 8:00 تا 9:30 و 17:30 تا 19 است. پس اگر می‌خواهید با آرامش بیشتری جزئیات کامل هر ایستگاه را از نزدیک مشاهده کنید بهتر است در دیگر ساعات روز از این ایستگاه‌ها بازدید کنید. بازدید از هر ایستگاه حدودا 30 دقیقه زمان می‌برد.

کدام مقاصد گردشگری به مترو مسکو نزدیک هستند؟

هریک از ایستگاه‌های معروف مترو مسکو به چند جاذبه نزدیک است که می‌توانید پس از تماشای زیبایی ایستگاه به طرف جاذبه‌ی نزدیک به آن بروید:

  • ایستگاه بولوار سوتنوی (Tsvetno Boulevard) به قدیمی‌ترین سیرک مسکو
  • ایستگاه پارک فرهنگ (Culture Park) به پارک گورکی (Gorky Park) که پارک اصلی مسکو و مرکز انواع فعالیت‌های فرهنگی_تفریحی است.
  • ایستگاه ترتیاکوفسکایا (Tretyakovskaya) به گالری معروف ترتیاکوف (Tretyakov) که آثار هنرمندان روسی را در خود جای داده است.
  • ایستگاه تیترالنایا (Teatralnaya) به سالن تئاتر بولشوی (Bolshoi Theater)، میدان سرخ (Red Square) و کاخ کرملین (Kremlin Palace) نزدیک است.

کدام نقاط مترو مسکو برای عکاسی مناسب است؟

هر یک از ایستگاه‌های معروف مترو مسکو موضوع مخصوص به خود را دارد و مورد خاصی را به تصویر می‌کشد که پس‌زمینه زیبایی را برای عکس‌های شما ایجاد می‌کند. همچنین معماری تعدادی از این ایستگاه‌ها به گونه‌ای است که یادآور مکان معروفی در نزدیکی آن است به طوری‌که عکس‌های یادگاری آن ناخودآگاه شما را به یاد مکان دیدنی معروفی که در سفرتان به مسکو از آن بازدید کردید خواهد انداخت.
توجه داشته باشید که سقف‌های این ایستگاه‌ها با چلچراغ‌های منحصر به فردی تزئین‌شده که بسیار تماشایی و برای عکاسی مناسب هستند. گچ‌بریهای روی سقف و ستونها نیز سوژه‌های مناسبی برای عکاسی خواهند بود. تزئینات روی دیوارها و همچنین طاق‌های مکرر سالن‌ها برای پس‌زمینه‌ی این عکس‌ها بسیار مناسب خواهند بود.

خلاصه آنکه مسکو شهر زیبایی است و سفر به آن قطعاً خاطره‌انگیز خواهد بود. مخصوصاً اگر از مترو آن استفاده کنید. در انتها هم امیدوارم که از این مطلب لذت برده باشید و آنچه از مترو مسکو و ایستگاه‌های آن می‌خواستید را به دست آورده باشید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز