ورود
ایستگاه راه آهن حیدر پاشا استانبول

ایستگاه راه‌آهن حیدرپاشا استانبول

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

ایستگاه راه‌آهن حیدرپاشا، یکی از شاهکارهای معماری کشور ترکیه و از قدیمی‌ترین سازه‌های شهر استانبول است. این اثر تاریخی را معماران ماهر آلمانی در سال 1906 ساختند و قرارگیری آن به نحوی‌ست که از سه طرف مشرف به آب است. چرا این سازه مورد توجه گردشگران استانبول قرار گرفته و سرگذشت آن چیست را در ادامه بخوانید.

ایستگاه راه‌آهن حیدرپاشا استانبول بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین ایستگاه‌ راه‌آهن ترکیه است. این بنای تاریخی با قدمت بیش از یک قرن سال‌های بسیاری‌ست به عنوان دروازه نمادین شهر روایتگر خاطرات روزگاران گذشته استانبول است. در سفر به استانبول حتماً از ساختمان قدیمی حیدرپاشا و جاهای دیدنی استانبول آسیایی دیدن کرده و از معماری عالی این بنای تاریخی و مناظر زیبای اطرافش شگفت‌زده شوید. امروزه بسیاری از فیلم‌های ترکی در فضای زیبای این مکان فیلم‌برداری می‌شوند. در مجله گردشگری یومگ شما را با ویژگی‌های تاریخی و معماری ترمینال حیدرپاشا آشنا کرده و مسیر دسترسی و اطلاعات مهم این مکان را در اختیارتان قرار می‌دهیم. بدون شک قدیمی‌ترین ایستگاه قطار شهر استانبول ارزش دیدن دارد.

لیستی از آنچه درباره ایستگاه راه‌آهن حیدر پاشا می‌خوانید:سفر به استانبول برای تفریحات تپلخرید بلیط هواپیما


ایستگاه راه‌آهن حیدرپاشا استانبول کجاست؟

ایستگاه راه‌آهن حیدر پاشا در منطقه کادیکوی و در بخش آسیایی استانبول قرار دارد. برای رفتن به ایستگاه راه‌آهن حیدرپاشا می‌توانید از ایستگاه بشیکتاش یا امینونو سوار کشتی شده و به کادیکوی بروید.

 • آدرس: بخش آسیایی استانبول، منطقه حیدر پاشا

تاریخچه ایستگاه قطار حیدر پاشا استانبول

تاریخچه ایستگاه راه آهن حیدرپاشا استانبول


هنگامی‌که با کشتی از قسمت اروپایی استانبول به سواحل کادیکوی نزدیک می‌شوید، خودنمایی ایستگاه حیدرپاشا روی آب توجه‌تان را جلب می‌کند. این ایستگاه بر روی (تقریباً) ۱۱۰۰ پایه چوبی قرار گرفته و سه طرف آن را آب دریا احاطه کرده است. ترمینال حیدرپاشا را می‌توان یکی از برجسته‌ترین آثار معماری بخش آسیایی استانبول برشمرد.

قدمت ساخت این بنای باشکوه و جذاب به ۳۰ می سال ۱۹۰۶ یعنی آخرین سال‌های امپراتوری عثمانی برمی‌گردد. در دوران باشکوه امپراتوری عثمانی، عبدالعزیز دستور داد تا خطوط ریلی از حیدر پاشا به اسیم راه‌اندازی شود. همین امر سبب شد تا به دستور حیدر پاشا دو معمار آلمانی به نام‌های (Otto Ritter) و (Helmut Cuno) ساخت ترمینال را شروع کنند. بدین ترتیب ایستگاه قطار حیدر پاشا به صورت رسمی در ۱۹ می سال ۱۹۰۸ میلادی افتتاح شد. 

این ساختمان فوق‌العاده از سال ۱۹۰۸ تاکنون شاهد رویدادهای به‌یادماندنی غم‌انگیز و شادی‌آور بسیاری بوده است. در روزگاران گذشته مسافران اورینت اکسپرس که از اروپا به استانبول می‌رسیدند و کسانی که به بغداد می‌رفتند باید با قایق از تنگه بسفر عبور کرده و در ایستگاه حیدرپاشا سوار قطار می‌شدند. متاسفانه در طول جنگ جهانی اول نیز، سربازان زیادی از این ترمینال به جبهه رفته و هرگز برنگشتند.


این روزها در ایستگاه راه آهن حیدرپاشا استانبول چه می‌گذرد؟

ایستگاه راه آهن حیدر پاشا

ترمینال حیدرپاشا تا سال ۲۰۱۲ به عنوان شلوغ‌ترین و پررفت‌وآمدترین ایستگاه قطار ترکیه شهرت داشت. این ایستگاه قطار از سال ۲۰۱۳ با افزایش حمل‌ونقل جاده‌ای و ظهور بزرگراه‌ها اهمیت سابق خود را از دست داد. وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در آگوست ۲۰۱۴ طرحی را برای نوسازی این ایستگاه، با هدف تبدیل آن به پایانه خط ریلی جدید تصویب کرد. در نهایت ترمینال حیدرپاشا در سال ۲۰۱۵ و با اتمام تعمیرات و راه‌اندازی خط مرمره استانبول مجدد باز شد. هنوز هم می‌توان گفت این ساختمان باشکوه یک نقطه عطف در سواحل آسیایی استانبول است.


اطلاعات جالب درباره ایستگاه حیدرپاشا استانبول

ایستگاه راه آهن حیدر پاشا در استانبول


نکات جالبی درباره این بنای تاریخی وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست:

 • هر ستون چوبی به‌کاررفته در این ایستگاه حدوداً ۲۱ متر ارتفاع دارد.
 • برج ساعت به شکل یک تاج در مرکز این ساختمان بالا رفته است.
 • سبک به‌کاررفته در ایستگاه حیدر پاشا سبک معماری گوتیک با نمایی نیمه‌سفید است.
 • سنگ تراشان ایتالیایی و آلمانی با تخصص و مهارت بسیار، نمای فوق‌العاده این ایستگاه را طراحی و اجرا کرده‌اند.
 • سلطان سلیم سوم، پس از ساخت ایستگاه راه‌آهن حیدرپاشا استانبول، دستور داد به نشانه حسن نیت و قدردانی از تلاش‌های این شخص محله اطراف ایستگاه را «حیدر پاشا» نام‌گذاری کنند.
 • ایستگاه حیدر پاشا در زمینی به مساحت ۲۵۲۵ متر مربع تأسیس شد. با گذشت سال‌ها مساحت این ایستگاه به ۳۸۳۶ متر مربع افزایش یافت.
 • در نمای بیرونی این ایستگاه ساعتی بزرگ و ارزشمند قرار دارد.
 • ایستگاه حیدر پاشا و ایستگاه (sirkeci) دو ایستگاه اصلی شهر استانبول هستند.


خلاصه اینکه:

ایستگاه راه‌آهن حیدرپاشا استانبول در بخش آسیایی یکی از شاهکارهای دوران عثمانی‌ست. سالانه گردشگران زیادی از این جاذبه تاریخی دیدن می‌کنند. به شما پیشنهاد می‌دهیم تجربه فوق‌العاده بازدید از ترمینال حیدرپاشا را در سفر به ترکیه از دست ندهید. امیدواریم این مطلب از مجله گردشگری یومگ راهنمای خوبی برای شما عزیزان در سفر به استانبول باشد. در پایان آرزومندیم از این مکان زیبا دیدن کرده و لذت ببرید.منابع:

http://www.allaboutistanbul.com/haydarpasa.html

https://www.allaboutturkey.com/haydarpasa.html

https://www.eliteworldhotels.com.tr/blog-en/the-history-and-architectural-features-of-haydarpasa-train-station-one-of-the-symbols-of-kadikoy.3405.aspx

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز