ورود
Glass beaches
سفر به سرزمین شیشه‌های رنگارنگ

ساحل‌های شیشه‌ای جهان؛ سفر به دنیای آبنبات‌های رنگی

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

سفر به دنیای آبنبات‌های رنگی! سفر به سرزمین های شیشه‌ای است که امروزه به بهترین جاذبه‌های گردشگری جهان تبدیل شده‌‎اند. ساحل‌های شیشه‌ای جهان، ساحل‌هایی خاص و دوست‌داشتنی هستند که گردشگران را به سرزمینی متفاوت خواهند برد.

روبه‌روی دریا که می‌نشینی، محو در بزرگی و آرامش آن خواهی شد. آبی بیکران تو را به دنیایی از آرامش و سکوت خواهد برد. زیباتر از تماشای طلوع و غروب آفتاب، نشستن و قدم‌زدن در ساحل یکی از دوست‌داشتنی‌ترین کارهای دنیا است. در جهان، ساحل‌های عجیب‌وغریب بسیاری وجود دارند، ساحل‌هایی با شن‌های رنگارنگ یا ساحل‌هایی در میان صخره‌هایی با اشکال متفاوت! ساحل‌ می‌تواند شن‌هایی صورتی‌رنگ داشته باشد همچون ساحل جزیره هاربور (Harbour Island) در باهاماس، یا آبی رنگ باشد مانند ساحل وادهو (Vadhoo Island) در مالدیو، اصلا شاید بخواهد ساحل سبزرنگی باشد، مانند ساحل پاپاکولیا (Papakolea Island) در هاوایی. با این‌حال ساحل‌های شیشه‌ای، شاید زیباترین ساحل‌ها در جهان باشند! در ادامه با یومگ سفری مجازی به ساحل‌های شیشه‌ای جهان را آغاز می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله درباره ساحل‌های شیشه‌ای جهان می‌خوانید:

ساحل شیشه‌ای کجاست؟

A man-made phenomenon called the glass beach

ساحل‌های زیبایی در جهان وجود دارند، از نوع شن و صخره‌ای بودنشان گرفته تا سواحلی که تفریحات متفاوتی را ارائه می‌کنند. ساحل‌های شیشه‌ای، شاید بتوانند زیباترین این ساحل‌ها باشند. جالب‌تر می‌شود اگر بدانید این ساحل‌ها روزی به عنوان محل تخلیه زباله مورد استفاده قرار می‌گرفتند! البته که در آن زمان این ساحل‌ها خالی از هر گردشگری بودند و کمتر کسی را می‌توانستید در آن‌جا ببینید.
روزهای خوش سواحل، زمانی آغاز شد که گردشگری پاک رونق گرفت. قبل از آن ساحل‌ها پر بودند از زباله، اما به تدریج فرسایش باد و آب به کمک هم آمدند و دست به هنرنمایی در این سواحل زدند. زمانی‌که شیشه‌های رنگی، بر اثر فرسایش به قلوه‌سنگ‌های رنگارنگی تبدیل شدند. این آبنبات‌های خوش‌رنگ، یا شاید پاستیل‌های رنگارنگ؛ یکی از دلایل محبوبیت، سواحل شیشه‌ای جهان شدند.کشور روسیه و ایالت کالیفرنیا در آمریکا به واسطه همین سواحل شیشه‌ای معروف شده‌اند. ساحل شیشه‌ای کالیفرنیا در نزدیکی شهر فورت‌برگ قرار دارد و ساحل شیشه‌ای اوسوری، ساحلی است که در روسیه واقع شده است.

علت پیدایش ساحل‌های شیشه‌ای

Glass Beach attractions

این سنگ‌ریزه‌های شیشه‌ای چطور بوجود آمده‌اند؟ داستان پیدایش این آبنبات‌های رنگی به گذشته بازمی‌گردد. زمانی‌که این ساحل‌ها به محلی برای ریختن مواد آلاینده و زباله‌ها به درون آب تبدیل شده بودند. تا دهه 1960 میلادی از این ساحل‌ها، به عنوان مکانی برای تخلیه زباله‌ها استفاده می‌شد. اما با ورود به سال 2000، دولت‌های روسیه و آمریکا تصمیم به پاکسازی سواحل خود گرفتند. با این‌حال برخی از زباله‌ها همچون، شیشه‌های باقی مانده از بطری‌ها در ساحل‌ها همچنان باقی ماندند.
آن زمان بود که طبیعت دست به کار شد و اثری هنرمندانه را از خود خلق کرد. در حقیقت، سنگ‌ریزه‌های شیشه‌ای دیده شده در ساحل‌های شیشه‌ای، همان مواد زائدی هستند که از برخورد آب و ماسه با بطری‌های شیشه‌ای به وجود آمده‌اند.
این شد که ساحل‌های شیشه‌ای، به زیباترین ساحل‌های جهان تبدیل شدند و منظره‌ای نادر و جذاب را خلق کردند. هرچه زمان بیشتر می‌گذرد، گردشگران بیشتری جذب این سواحل و این ساحل‌ها روز به روز به شهرت بیشتری می‌رسند. چه کسی باور داشت که روزی ساحل‌های پر زباله، این چنین در میان جاذبه‌های جهان بدرخشند.
شاید تا این زمان هیچ‌وقت دخالت انسان در طبیعت، باعث خلق چنین اثری ماندگار نشده باشد؟ گردشگرانی که به این سواحل سفر می‌کردند، از این شیشه‌های رنگی با خود به عنوان سوغات می‌بردند، اما خوشبختانه امروزه قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ساحل‌های شیشه‌ای جهان وضع شده‌ است تا گردشگران بیشتری بتوانند از این جاذبه‌ها دیدن کنند. زمانی‌که نور آفتاب بر این شاهکار طبیعت می‌تابد، منظره‌ای خیره‌کننده در پیش چشمانتان قرار خواهد گرفت.

ساحل شیشه‌ای کالیفرنیا؛ سفر به دنیای آبنبات‌های رنگی

Fort Bragg glass beach

این‌بار به ساحلی سفر خواهید کرد که ساخته دست طبیعت نیست! ذهنتان درگیر شد! این ساحل که به ساحل شیشه‌ای معروف است یکی از جذاب‌‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در سراسر جهان است. ساحل شیشه‌ای کالیفرنیا در نزدیکی شهر فورت برگ (Fort Bragg) واقع شده ‌است. شاید باورش سخت باشد که این ساحل زیبا نتیجه آلودگی محیط‌زیست است.
امواج، زباله‌ها را به زیبایی هرچه تمام‌تر تراش داده‌ و سنگریزه‌های شیشه‌ای خوش‌فرمی را به وجود آورده‌اند. قدم‌زدن در ساحل شیشه‌ای کالیفرنیا یکی از بهترین تفریحاتی است که می‌توانید در تمام عمرتان تجربه کنید. تصور کنید قدم‌زدن بر روی سنگ‌های گرد شیشه‌ای چه لذتی خواهد داشت؟

ساحل شیشه‌ای اورسوری؛ سرزمین شیشه‌ای رنگارنگ

Ussuri glass beach

ساحل اوسوری (Ussuri)، در شرق روسیه و در نزدیکی شهر ولادی‌‌وستک (Vladivostok) واقع شده است. این ساحل، به گفته گردشگران بسیار، یکی از زیباترین سواحل دنیا شناخته شده ‌است. مکانی که جان می‌دهد برای گرفتن عکس‌های سلفی زیبا و متفاوت!
ساحل اوسوری در محدوده سواحل اقیانوس آرام قرار گرفته ‌است و در گذشته قبرستانی برای زباله‌ها و شیشه‌ها به شمار می‌رفته ‌است. سالیان سال این ساحل، مدفنی برای زباله‌های شیشه‌ای یک کارخانه در روسیه بوده ‌است. این ساحل شیشه‌ای و رنگارنگی که امروزه جهان را مدهوش خود کرده، در قدیم به قدری کثیف بود که دولت روسیه ورود مردم را به آن ممنوع اعلام کرده بود. اما گویا این ساحل هنرمند، علاقه‌ای به سکوت و تنهایی نداشت و دلش می‌خواست همیشه گردشگران را در خود ببیند. برای همین دست به کار شد و با کمک فرسایش، جزر و مد، طوفان و دریا، پسماندها را به سنگ‌ریزه‌هایی رنگارنگ و درخشانی تبدیل کرد.
این سنگ‌ها که هچون جواهراتی در دل ساحل می‌درخشند، بسیار صاف، نرم و صیقلی شده‌اند. ساحل اوسوری شباهت زیادی به ساحل شیشه‌ای کالیفرنیا دارد، با این تفاوت که این ساحل در زمستان پوشیده از یخ و برف می‌شود. تماشای شیشه‌های رنگی در کنار گلوله‌های برفی تماشایی خواهند بود! اگرچه این ساحل در تابستان با آن همه سنگ‌های درخشان و رنگارنگ، بسیار دیدنی تر است.
انعکاس نور خورشید بر روی خرده شیشه‌ها، شما را به دنیای جواهرات خواهد برد. تابستان یا زمستان فرقی ندارد، هرکدام در ساحل اوسوری زیبایی خود را دارند. با این‌حال بسیاری از گردشگران با توجه به آب‌وهوای سرد روسیه تابستان را برای مشاهده این ساحل شیشه‌ای انتخاب می‌کنند تا علاوه بر تماشای این همه زیبایی تنی به آب بزنند.

سواحل شیشه‌ای را چطور زنده نگه داریم؟

در سفر به هر یک از سواحل شیشه‌ای جهان، قرار نیست بر روی شن‌های نرم قدم بگذارید! این‌جا باید بر شیشه‌های رنگی قدم بگذارید و در کنار این زیبایی‌ها از چشم‌انداز ساحل صخره‌ای شگفت‌انگیز لذت ببرید. درست است که این ساحل کاملا به دست انسان‌ها ساخته شده‌ است، با این‌حال اگر قرار است این زیبایی برای نسل‌های بعدی بماند باید حواسمان باشد زباله‌ای در آن‌ها نریزیم، هیچ یادگاری جز عکس‌های زیبا با خود به خانه نیاوریم چراکه این کار تهدیدی برای سواحل شیشه‌ای جهان خواهد بود.
طبیعت، هدایای ارزشمندی به ما داده است، از جنگل‌های سرسبز گرفته تا کویرهایی که در شب بارانی از ستاره را به ما هدیه می‌دهند. با این وجود طبیعت همیشه سعی کرده توانایی و قدرت خودش را به رخ انسان‌ها بکشاند و چه هنرمندی ماهرتر از طبیعت سراغ دارید؟ هنرمندی که می‌تواند زشت‌ترین چیزها را تبدیل به اثری زیبا و شگفت‌آور سازد!ساحل‌های شیشه‌ای جهان از هنرمندانه‌ترین آثار طبیعت هستند که دیدن آنها به شدت توصیه می‌شود. سفرتان به سرزمین شیشه‌ها خوش بگذرد!

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز