ورود
چشمه سلطان احمد سوم استانبول

چشمه سلطان احمد سوم استانبول

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

چشمه سلطان احمد سوم استانبول از باشکوه‌ترین بناهای تاریخی به‌جامانده در سال ۱۷۲۹ میلادی‌ست. این چشمه به دستور سلطان احمد سوم و با هدف خدمت‌رسانی به مردم ساخته شد. حتماً در سفر به استانبول سری هم به این بنای تاریخی بزنید.

چشمه سلطان احمد سوم استانبول یکی از زیباترین بناهای تاریخی این شهر است. این چشمه یکی از جاهای دیدنی استانبول آسیایی بوده و روبروی اتاق همایون کاخ توپکاپی قرار دارد. چشمه سلطان احمد سوم که از آثار تاریخی به‌جامانده از دوران عثمانی‌ست، محلی برای تجمع مردم بوده است. در نمای چشمه سلطان احمد سوم، گنبدهای ظریف کوچک به طرز عجیبی خودنمایی می‌کنند. روی دیوارهای این شاهکار تاریخی، با خطی زیبا شعرهایی در مدح و ستایش شاه حکاکی شده است. به‌طورکلی چشمه‌های تاریخی استانبول در بین جاذبه‌های گردشگری این شهر کمتر موردتوجه قرار گرفته‌اند. به همین دلیل این مطلب از مجله گردشگری یومگ را به معرفی چشمه سلطان احمد سوم، تاریخچه، اطلاعات کاربردی و... این مکان تاریخی اختصاص داده‌ایم. به شما توصیه می‌کنیم در سفر به استانبول از این جاذبه‌ تاریخی زیبا به‌سادگی نگذرید.


سفر به استانبول برای تفریحات تپلخرید بلیط هواپیما


لیستی از آنچه درباره چشمه سلطان احمد سوم استانبول می‌خوانید:



چشمه سلطان احمد سوم استانبول کجاست؟

چشمه سلطان احمد سوم، مقابل درب همایون کاخ توپکاپی استانبول و در کنار مسجد سلطان احمد واقع شده است.

در سفر به استانبول بازدید از منطقه سلطان احمد را از قلم نیندازید. این میدان در زمان‌های گذشته مرکز تجمع مردم قسطنطنیه بوده است. به همین دلیل آثار تاریخی بسیاری را در این منطقه می‌بینید. چشمه سلطان احمد سوم یکی از بناهای تاریخی باشکوه این منطقه به شمار می‌رود. پس در بازدید از آن، می‌توانید از دو جاذبه دیدنی معروف دیگر استانبول (کاخ توپکاپی و مسجد سلطان احمد) هم دیدن کنید.

این شاهکار به‌یادماندنی به دستور سلطان احمد سوم و توسط معمار احمد آقا در سال ۱۷۲۹ میلادی ساخته شد.‌ معمار احمد آقا - برجسته‌ترین معمار آن زمان - تمام هنر خود را در ساخت چشمه سلطان محمود به‌کارگرفت. در حقیقت این مکان منبع آبی برای مسافرانی بوده که به دیدار سلطان می‌آمدند.

  • آدرس: استانبول، محله اسکودار


موقعیت مکانی روی نقشه:




هزینه ورودی و ساعت بازدید از چشمه سلطان احمد سوم استانبول

برای ورود و بازدید از چشمه سلطان احمد سوم نیاز به پرداخت هزینه ورودی نیست. در تمامی روزهای هفته و در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانید از این بنای تاریخی به صورت رایگان دیدن کنید. پرواضح است که بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه گردشگری روشنایی روز است.‌ هرچند در شب‌های استانبول نیز چشمه سلطان احمد، با نورپردازی زیبا چهره‌ دیگری از خود را به تصویر می‌کشد.


دسترسی به چشمه سلطان احمد سوم از میدان تکسیم

چشمه سلطان احمد سوم


راه‌های زیادی برای دسترسی به چشمه سلطان احمد وجود دارد. بهترین مسیر دسترسی برای رفتن به این مکان از میدان تکسیم است. برای این منظور در میدان تکسیم سوار خط ۶۱B اتوبوس شوید. سپس در ایستگاه بایزید پیاده شده و با تراموا خود را به محله سلطان احمد برسانید.


تاریخچه چشمه سلطان احمد سوم

چشمه سلطان احمد در استانبول

سلطان احمد سوم بیست‌وسومین سلطان عثمانی و هشتادوهشتمین خلیفه مسلمانان بود. وی پسر سلطان محمد چهارم بود و در سال ۱۶۷۳ چشم به جهان گشود. او و برادرش سلطان مصطفی، رابطه بسیار خوبی با یکدیگر داشتند که در تاریخ نادر است. سلطان احمد سوم شخصی را در سال ۱۷۲۹ میلادی مأمور کرد تا یک فواره عمومی برای تأمین آب آشامیدنی مسافران و رفع نیازهای شستشوی آن‌ها بنا کند. در حقیقت این فواره در مکان امروزی خود بنا شد تا به مسافرانی که از این منطقه عبور می‌کنند خدمت‌رسانی کند.

چشمه سلطان احمد سوم در اسکودار


معماری چشمه سلطان احمد سوم استانبول

معماری چشمه سلطان احمد سوم استانبول

چشمه سلطان احمد سوم استانبول به شکلی که ما به آن عادت کرده‌ایم یک فواره کلاسیک نیست. چشمه سلطان احمد به صورت چهارگوش و با گوشه‌های گرد به سبک معماری روکوکو طراحی شده است. معماری شگفت‌انگیز این بنا را می‌توان یکی از زیباترین نمونه‌های سبک روکوکو ترکی برشمرد. در نمای این بنا چوب، سنگ و برنز به کار رفته است.

تمام سطوح این بنا بدون گذاشتن حتی کوچک‌ترین فضای خالی تزئین شده‌اند. گرچه برخی از این تزئینات متعلق به هنر تزئینی ترکی‌ست، اما در آن نقش‌هایی برگرفته از هنر اروپای غربی هم به چشم می‌خورد. برخی از تزئینات بر روی سنگ مرمر نقش بسته و با ورق طلا تذهیب شده‌اند.

شیرهای آب تعبیه‌شده روی دیوارها با پس‌زمینه کاشی‌های زیبا جلوه‌ای بی‌نظیر دارد. به کاشی‌ها به دقت نگاه کنید، طرح زیبای گل‌های لاله و تزیینات شاخ‌وبرگی آکانتوس به وضوح روی آن‌ها دیده می‌شود. در زمان‌های گذشته از کیوسک‌های میله‌ای که در گوشه‌ها قرار دارند، به‌عنوان محل توزیع لیوان‌های آب آشامیدنی و شربت در بین مردم استفاده می‌کردند.


خلاصه کلام:

ساختمان‌های کوچکی مثل چشمه سلطان احمد سوم استانبول، از زیباترین جاذبه‌های تاریخی این شهر بوده که نباید بازدید از آن را فراموش کنید. در این مطلب از مجله گردشگری یومگ تاریخچه این بنای تاریخی را بررسی کرده و درباره معماری آن به‌طورمفصل صحبت کردیم. این بنای تاریخی در محله پررفت‌وآمد سلطان احمد واقع شده است. نزدیک این چشمه جاذبه‌های معروف دیگر شهر استانبول نیز قرار دارند؛ پس با یک تیر چند نشان بزنید. به بازدید این بنای تاریخی بروید و از مسجد تاریخی ایاصوفیه، موزه‌ها، آرامگاه سلطان محمت و میدان سلطان احمد نیز دیدن کنید.


منابع:

https://www.dailysabah.com/arts/portrait/mighty-sovereigns-of-ottoman-throne-sultan-ahmed-iii

https://www.top-rated.online/cities/Istanbul/place/p/6792149/Fountain+Sultan+Ahmed+III?r

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز