ورود
famous churches of tbilisi
2 کلیسای دیدنی در شهر تفلیس

بازدید یک‌روزه از کلیساهای معروف تفلیس

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

تفلیس پایتخت گرجستان و از دیدنی‌ترین شهرهای جهان است. شهری زیبا که اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی با ایران دارد و به همین جهت همیشه میزبان گردشگران ایرانی است. بازدید از «کلیساهای معروف تفلیس» بخش جدایی‌ناپذیری از تجربه سفر به این شهر خواهد بود.

گشت‌وگذار در محله‌های تاریخی پایتخت گرجستان و بازدید از کلیساهای معروف تفلیس بخش مهمی از تجربه سفر شما به گرجستان زیبا را تشکیل خواهد داد. اگر به مراسم مذهبی ارامنه علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم روز یک‌شنبه را برای بازدید انتخاب کنید، اما اگر قصد شما صرفا بازدید از کلیساهای معروف تفلیس است، می‌توانید یک روز از برنامه سفرتان را به آن اختصاص دهید. در ادامه همراه یوتراوز باشید تا 2 کلیسای معروف تفلیس را به شما معرفی کنیم.

2 کلیسای معروف در گرجستان:

کلیسای جامع تثلیث مقدس

Holy Trinity Cathedral of Tbilisi

کلیسای جامع تثلیث مقدس که سامبا (Sameba) نیز نامیده می‌شود در سال 2004 میلادی ساخته شده و نماد گرجستان امروزی است. این بنا که از مهم‌ترین دیدنی‌های تفلیس و از کلیساهای معروف گرجستان است، به زیبایی تمام بر فراز تپه سنت ایلیا در سواحل سمت چپ رودخانه متکواری قد برافراشته است. سامبا با 101 متر ارتفاع، مرتفع‌ترین کلیسای گرجستان است. این بنای تاریخی و عبادی متشکل از اقامتگاه اسقف اعظم و یک صومعه، مدرسه دینی، هتل و مجتمعی متشکل از 9 عبادتگاه است که 5 تعداد از آن در زیر زمین واقع شده است.
ایده ساخت این کلیسا که به مناسبت 2000 امین سالگرد مسیحیت و 1500 امین سالگرد استقلال کلیسای گرجستان ساخته شده، در سال 1995 میلادی آغاز و تا سال 2004 تکمیل شد. محوطه روبروی این کلیسا با 5000 مترمربع مساحت، 15000 نفر گنجایش دارد. کلیسای تثلیث مقدس به شیوه مدرن طراحی شده است و معماری آن شباهت اندکی با سبک‌های پیشین دارد. نمای خارجی کلیسا با طاق‌ها و مشبک‌کاری‌های منحصربه‌فرد تزیین شده است و دیوارهای داخل کلیسا، نقاشی‌های هنرمندانه‌ای را به تصویر می‌کشد. این کلیسا دارای زیرزمینی دوطبقه است که طبقه منفی دو آن به موزه و سالن کنفرانس اختصاص دارد.
بازدید از این کلیسا رایگان است. زنان بایستی برای ورود به آن موها و شانه‌های خود را بپوشانند و دامن بلند بپوشند. همچنین ورود به کلیسا با شلوارک هم در مورد زنان و هم مردان ممنوع است.

بهترین زمان برای بازدید

بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از تفلیس و کلیسای جامع است. یوتراوز پیشنهاد می‌کند روز هنگام از این کلیسا بازدید کنید تا حتی ذره‌ای از زیبایی‌های آن از دیدتان پنهان نماند. بازدید از این کلیسا حدود 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد. ساعات کار کلیسا همه‌روزه از ساعات 10 تا 18 بعدازظهر است. شما می‌توانید با مترو در ایستگاه Avlabari پیاده شوید و با کمتر از 10 دقیقه پیاده‌روی به این کلیسا برسید.

پیشنهاد یوتراوز برای بازدید از سایر مکان‌های دیدنی در نزدیکی کلیسا سامبا

inside holy trinity cathedral of tbilisi

کلیسای سامبا در مرکز تاریخی تفلیس قرار گرفته و به بسیاری از جاذبه‌های این شهر نزدیک است که ازجمله می‌توان به قلعه ناریکالا از قرن 4 میلادی که بر فراز کوه ماتسمیندا قرار گرفته و چشم‌انداز بسیار زیبایی از شهر تفلیس دارد، باغ گیاه‌شناسی گرجستان با 161 هکتار مساحت و بیش از سه قرن قدمت، حمام‌های سولفور تفلیس که آب آن از چشمه‌های آب گرم زیرزمینی تفلیس تامین می‌شود و قدرت شفابخشی دارد، معبد متخی که در قرن 12 میلادی در ساحل صخره‌ای رودخانه متکواری ساخته شده و اقامتگاه تزارهای گرجستان بوده و بازار عتیقه‌فروشان درای بریج Dry Bridge که همه‌روزه از ساعت 10 تا 17 دایر است، اشاره کرد.

کلیسای متخی

Metekhi St. Virgin Church

کلیسای متخی (Metekhi Church) یکی دیگر از بناهای تاریخی تفلیس، پایتخت گرجستان، است که ساخت آن به قرن 12 میلادی برمی‌گردد و درست در حاشیه ساحل صخره‌ای رودخانه متکواری که قلعه و محل اقامت تزارهای گرجستان بوده، ایستاده است. نخستین قدیس گرجستانی، سنت شوشانیک (St. Shushanik) که در قرن 5 میلادی به دست شوهر آتش پرستش کشته شد، زیر سقف گنبدی کلیسای متخی آرمیده است.
نخستین بار از کلیسای متخی در وقایع‌نامه‌های قرن 13 میلادی نام برده شده است. این کلیسا در طول تاریخ موجودیت خود به‌دفعات آسیب دیده و تحت بازسازی قرار گرفته که شدیدترین آن در جریان حمله مغول‌ها در نیمه قرن 13 بوده است. کلیسای متخی دیگربار در قرن 15 میلادی توسط پارسیان تخریب شد و تزارهای گرجستان در قرون 16-17 میلادی کلیسا را بازسازی کردند. بازسازی بعدی این کلیسا به اواسط قرن 19 میلادی و دوران حکومت امپراتوری شوروی بر گرجستان برمی‌گردد که دژ اطراف آن را تخریب کردند و زندانی به‌جای آن ساختند.

امروزه بازدیدکنندگان کلیسای متخی را به شکل ساختمان آجری مربع شکلی با برج کوچکی برفراز آن؛ که دارای سقف نوک‌تیزی در مرکز است، می‌بینند. این ساختمان تمام چیزی است که از دژی باستانی، صومعه و معبد برجای‌مانده است. داخل کلیسا نیز با نقاشی‌ها و طلاکاری‌های هنرمندانه‌ای تزیین‌شده است. کلیسای متخی یکی از 3 بنای برجای‌مانده از قرن 12 میلادی در تفلیس است.
از محل این کلیسا چشم‌انداز منحصربه‌فردی از رودخانه متکواری و شهر قدیمی تفلیس قابل مشاهده است. در مجاورت این کلیسا محوطه سرسبز کوچکی که نیمکت‌هایی برای نشستن در آن وجود دارد، قرار گرفته‌اند، بطوریکه می‌توان ضمن استراحت، منظره زیبایی از رایک پارک را نیز به تماشا نشست. یادمان مدرنی مرکب از مجسمه اسب‌سوار برنزی واختانگ گرگ سر (Vakhtang Gorgasali)، بنیان‌گذار شهر تفلیس، در مقابل این کلیسا خودنمایی می‌کند و بر فضای تاریخی آن می‌افزاید.

نکات مهم بازدید از کلیسای متخی

interior design metekhi st. virgin church

بازدید از این کلیسای تاریخی رایگان است و شامل هیچ هزینه‌ای نمی‌شود، اما بانوان بایستی برای ورود به آن لباس پوشیده بر تن داشته باشند که شامل روسری نیز می‌شود (اگر روسری همراهتان نبود نگران نباشید زیرا در ورودی کلیسا به بانوان روسری امانت داده می‌شود).
به یاد داشته باشید که عکس‌برداری در داخل کلیسا ممنوع است. برای رسیدن به کلیسای متخی بایستی مسیر شیب‌داری را پیاده طی کنید؛ پس توصیه می‌کنیم کفش راحتی بپوشید و مراقب کودکان خود باشید. از این کلیسا چشم‌انداز بسیار زیبایی از شهر قدیمی تفلیس ازجمله حمام‌های سولفور منطقه آبانوتوبانی Abanotubani و قلعه ناریکالا Narikala و نیز رودخانه متکواری دیده می‌شود و در کل نقطه منحصربه‌فردی برای عکاسی است پس حتما دوربین عکاسی یا تلفن همراه خود را پرشارژ کنید تا امکان گرفتن عکس‌های به‌یادماندنی را از دست ندهید.
بهتر است صبح زود از این کلیسا دیدن کنید تا با موج توریست‌ها روبرو نشوید و بتوانید بدون مزاحمت عکس‌های خاطره‌انگیزی بیندازید. کلیسای متخی، کلیسای کوچکی است بطوریکه به هنگام برگزاری مراسم مذهبی فضای بسیار کمی باقی می‌ماند پس اگر می‌خواهید کلیه ریزه‌کاری‌ها و تزیینات آن را به‌راحتی و از نزدیک ببینید، صبر کنید تا مراسم تمام شود یا به هنگام برگزاری مراسم به کلیسا نروید.
می‌توانید در کنار کلیسای متکی از جاذبه‌های دیگری نظیر رایک پارک Rike park که جدیدترین پارک تفریحی تفلیس و ورودی تله‌کابین قلعه ناریکالا است، پل صلح Peace Bridge که بر فراز رودخانه متکواری ساخته شده و بخش قدیمی شهر را به رایک پارک متصل می‌کند، حمام‌های سولفور تفلیس Tbilisi Sulfur Baths که در سمت راست رودخانه متکواری در منطقه تاریخی آبانوتوبانی قرارگرفته و آب آن از چشمه‌های آب گرم معدنی تامین می‌شود و قلعه ناریکالا Narikala که در قرن 4 میلادی به دست پادشاهان ساسانی ساخته‌شده و چشم‌انداز منحصربه‌فردی از رودخانه متکواری و شهر تفلیس دارد، نیز دیدن کنید.
ساعات کار: کلیسای متخی همه‌روزه از ساعت 9 تا 17 باز است. شما می‌توانید با خط یک مترو در ایستگاه آوالباری Avlabari پیاده شوید و با کمتر از 5 دقیقه پیاده‌روی به این جاذبه برسید.

سخن آخر

سفر به گرجستان به دلیل نزدیکی به ایران و نداشتن الزام صدور ویزا برای ایرانی‌ها همیشه از پر تقاضاترین سفرها بوده است. این شهر دیدنی‌های بسیاری برای گردشگران دارد که از آن بین می‌تواند به کلیساهای معروف تفلیس اشاره کرد. اگر تجربه‌ای از سفر به این مقصد دارید، پیشنهاد می‌کنیم آن را با خوانندگان یوتراوز در میان بگذارید.

نوشته های مشابه
 • معروف‌ترین پارک‌های تفلیس

  تفلیس از آن دسته مقصدهایی است که هم ارزش تاریخی و فرهنگی دارد و هم یک مقصد تفریحی به شمار می‌رود. گشت‌وگذار در پارک‌های تفلیس می‎تواند بخش مهیجی از برنامه سفر شما به پایتخت زیبای گرجستان را به خود اختصاص دهد.

 • جاهای دیدنی تفلیس

  جاهای دیدنی تفلیس به بسیاری مکان‌ها با ارزش تاریخی، فرهنگی، طبیعی و هنری ختم می‌شود. این شهر که زمانی بخش از ایران بزرگ بوده، اشتراکات فرهنگی بسیاری با کشورمان دارد و به همین دلیل مقصدی محبوب برای گردشگران ایرانی به‌شمار می‌رود.

 • جاهای دیدنی باتومی

  باتومی با پس‌زمینه تپه‌های مه‌گرفته و قله‌های سربه فلک کشیده و پوشیده از برف، دومین شهر بزرگ گرجستان و پایتخت توریستی منطقه دریای سیاه است که جاهای دیدنی بسیاری در دل خود دارد. این شهر تفرجگاه تابستانه‌ی اهالی گرجستان و گردشگران ایرانی است که ترکیبی از معماری قدیمی و آسمان خراش‌های مدرن، سواحل زیبا و طبیعت سرسبز را یک جا به گردشگران ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز