ورود
Dubai Miracle Garden

همه چیز درباره باغ معجزه دبی، بهشتی در بیابان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اگر عاشق گل‌ها و گیاهان هستید و زمان زیادی را با گلدان‌هایتان می‌گذرانید، باغ معجزه دبی بهشت شماست. این باغ در سال 2013 در روز ولنتاین افتتاح شد. بزرگ‌ترین باغ گل طبیعی در جهان است و بیش از 50 میلیون گل و 250 میلیون گیاه مختلف را برای عموم به نمایش می‌گذارد.

باغ گل معجزه دبی (Dubai Miracle Garden) مکانی دیدنی است که برای توصیف آن باید فراتر از کلمات رفت. با توجه به اینکه این باغ در دبی واقع شده است و آن را باغ معجزه نام‌گذاری کرده‌اند، انتظار دیدن یک باغ شگفت‌انگیز از آن را خواهید داشت. بااین‌حال، کلمه شگفت‌انگیز هم حق مطلب را ادا نمی‌کند. مهم نیست که شما درگذشته از چند باغ گیاه‌شناسی بازدید کرده‌اید، میراکل گاردن یا همان باغ گل معجزه شمارا به حیرت می‌آورد. در این مطلب از یوتراوز همه آنچه را که باید در مورد باغ معجزه دبی بدانید، خواهید خواند.

آنچه درباره با باغ گل معجزه دبی می‌خوانید:

باغ گل معجزه دبی چگونه تاسیس شد؟

Beautiful Flower decoration in Dubai Miracle Garden

باغ گل معجزه دبی در منطقه دوبی لند (Dubailand) واقع‌شده است. این باغ پس از اتمام مرحله اول ساخت، در سال 2013 و در روز ولنتاین (14 فوریه) رسما افتتاح شد. مساحت باغ 72000 متر‌مربع است و به بزرگ‌ترین باغ گل طبیعی در جهان شناخته می‌شود. این باغ میلیون‌ها نوع گل و گیاه ازجمله گل‌های آفتابگردان، اطلسی، شمعدانی و گل همیشه‌بهار را به زیباترین شکل به بازدیدکنندگان نمایش می‌دهند. این گل‌ها با طرح‌های معنا‌گرایانه‌ و نمایش‌های پیچیده، خلاقیت، مهارت‌ و سخت‌کوشی انسان را نشان می‌دهند.باغ معجزه دبی در مرحله اول به ارائه امکانات رفاهی کامل پرداخته است. پارکینگ دوطبقه روباز، پارکینگ VIP، وضوخانه، مکان‌هایی برای نشستن، نمازخانه، سرویس‌بهداشتی، اتاق حراست، اتاق کمک‌های اولیه، ویلچر برای بازدیدکنندگان معلول، کافه، رستوران و سایر خدمات مرتبط برای تسهیل بازدیدکنندگان ازجمله این امکانات هستند.
باغ معجزه دبی درنتیجه توافق بین دو گروه خواص دبی و دوبی لند به بهره‌‌برداری رسید. سپس این پروژه با هزینه‌ای در حدود 40 میلیون درهم (11 میلیون دلار) توسط شرکت محوطه‌سازی و کشاورزی آکار (Akar) انجام و تکمیل شد. اگرچه باغ معجزه دبی پس از اتمام فاز اول در سال 2013 افتتاح شد اما تکمیل آن به مرحله دوم کشیده شد. مرحله اول با کمک 400 کارگر فقط دو ماه طول کشید. فاز دو پروژه چهار ماه بعد، در ماه ژوئن آغاز شد و در اکتبر همان سال به پایان رسید. در این مرحله به گسترش باغ پرداختند و خیلی از امکانات جدید را به آن اضافه کردند. برای مثال طراحی یک ساعت گل زیبا و یک باغ پروانه خارق‌العاده از بخش‌های اضافه‌شده هستند.

باغ گل معجزه چگونه آبیاری می‌شود؟

همانطورکه عقل به انسان می‌گوید، شاداب نگه‌داشتن بیش از 100 میلیون گل به‌ویژه در یک شهر گرم مثل دبی، به مقدار قابل‌توجهی آب نیاز دارد. در حقیقت، باغ معجزه دبی هرروز چیزی بیش از 757000 لیتر آب را می‌بلعد. تقریباً تمام آب مصرفی دبی را از آبی که از خلیج‌فارس می‌آید، تامین می‌کنند. سپس نمک آن را با دستگاه‌های پیشرفته‌ی آب‌شیرین‌کن جدا می‌کنند و از آن برای آبیاری مناطق سبز دبی و چمن‌های حاشیه‌ای و البته میلیون‌ها گیاه در باغ معجزه دبی استفاده می‌کنند.

جاذبه‌های خلاقانه باغ معجزه

مجسمه‌ها و ماکت‌هایی که طراحان میراکل گاردن با خلاقیت بسیار زیاد درست کرده‌اند، قطعا از معجون‌های این پارک است. طرح‌ها و نقش‌هایی که می‌بینید همه از گل ساخته‌شده‌اند و خیال می‌کنید که در سرزمین رویاها هستید یا یک تابلو نقاشی را برایتان به واقعیت تبدیل کرده‌اند. اکثر سازه‌ها در فصول مختلف با تغییراتی همراه هستند. در اینجا چند مورد از خلاقانه‌ترین جاذبه‌های این باغ را باهم می‌بینیم.

ایرباس A380 امارات

Emirates Airbus A380 made of flower

میانگین وزن هواپیمای A380 امارات 575 تن است؛ اما وزن پسرعمویش در باغ معجزه دبی آن‌قدرها هم زیاد نیست، تقریباً حدود 100 تن. برای ساخت این ماکت هواپیمایی A380 از هفت نوع گل استفاده کرده‌اند. گل اطلسی، کولیوس (Coleus)، گل همیشه‌بهار، گل میمون، ویولا (Viola)، شمعدانی و گیلاردیا (Gaillardia) با توجه به اینکه این هواپیما از 5 میلیون گل ساخته شد و ابعاد بزرگی هم داشت با عنوان بزرگ‌ترین مجسمه گل‌آرایی شده در کتاب گینس به ثبت رسید.

برج خلیفه

برج خلیفه یکی از دیدنی‌ترین سازه‌ها در باغ معجزه دبی است. در حقیقت برج خلیفه بلندترین ساختمان در جهان است و نسخه گل آن در باغ معجزه دبی نیز در میان سایر مجسمه‌های گل بلندترین است. درست مانند زمانی که وارد شهر دبی می‌شوید و می‌توانید برج خلیفه را از دورترین نقاط به‌راحتی مشاهده کنید، به‌محض ورود به باغ معجزه دبی هم به‌راحتی می‌توانید نسخه گل‌کاری شده برج خلیفه را حتی از دوردست ببینید.این برج را در سال 2014 ساختند و با گل‌های اطلسی و گل همیشه‌بهار تزئین کردند. ساختار این برج بسیار برای بازدیدکنندگان مهیج و جذاب بوده و به همین علت هرساله تمدید می‌شود.

گذرگاه قلب‌ها

crossing of Hearts in Dubai Miracle Garden

گذرگاه قلب‌ها یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های باغ معجزه دبی است. درواقع، این مسیر یکی از انتخاب‌های اصلی است که هنگام بازدید از باغ معجزه دبی به ذهنتان می‌رسد. گذرگاه قلب‌ها تصویری دوست‌داشتنی از قدم‌زدن درون یک تونل است. این تونل قلبی شکل را از هزاران گل بی‌شمار ساخته‌اند و با همین گل‌های رنگی روی آن طرح‌های فوق‌العاده زیبایی را حکاکی کرده‌اند. وجود این گل‌ها و رایحه آن‌ها حسی زیبا را برای بازدید‌کنندگان باغ معجزه دبی به وجود ‌می‌آورد.

برج ایفل

باغ معجزه دبی در روز ولنتاین (14 فوریه، 2013) تاسیس شد و ساخت ماکت برج ایفل به زیبایی با این مضمون ارتباط برقرار می‌کند، زیرا هر دو نماد عشق و خوشبختی هستند. با توجه به رابطه نزدیک گل و عشق، برج ایفل در این باغ یک مکان عاشقانه را به وجود آورده است. این برج منظره‌ای زیبا در باغ ایجاد کرده است و بعد از مجسمه برج خلیفه دومین مجسمه بلند گل در باغ است. برج ایفل در باغ معجزه دبی با گل‌های اطلسی و همیشه‌بهار تزئین شده است اما مثل بسیاری از مجسمه‌های دیگر در باغ، تماما پر گل نیست. بااین‌حال زیبایی خود را حفظ کرده و از سال 2014 تاکنون جزو جاذبه‌های خاص این باغ است.

خانه‌های گل و خانه‌های ییلاقی

houses made of flowers

حدود دوازده خانه گل و خانه‌ ییلاقی که هرکدام ازنظر شکل، اندازه، رنگ، ظاهر و مضمون منحصربه‌فرد هستند، از سال 2014 بخشی از باغ معجزه دبی شده‌اند. این خانه‌ها به‌عنوان کلبه‌های مسکونی رنگارنگ با معماری‌های زیبا، میلیون‌ها گل در سرتاسر خود دارند و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند.

باغ پروانه دبی

باغ معجزه دبی همچنین یک جاذبه بزرگ دیگر به نام پارک پروانه دبی (Dubai Butterfly Garden) دارد که اخیراً به آن اضافه‌شده است. این باغ بزرگ‌ترین باغ پروانه جهان است که حدود 15000 پروانه از 26 گونه دارد. باغ پروانه دبی یک باغ سرپوشیده با ده گنبد است که مطمئناً توجه شمارا به خود جلب می‌کند.این مقصد به شما فرصت دیدن پروانه‌های زیبا و بینشی از دنیای آن‌ها را می‌دهد. در این باغ خواهید فهمید که پروانه‌ها در هر مرحله چگونه تکامل پیدا می‌کنند؛ بنابراین یک فرصت یادگیری بسیار خوب برای همه است. همچنین راهنماهایی برای کمک به شما در تعامل با پروانه‌ها و گرفتن عکس‌های زیبا با آن‌ها حضور دارند. اگر در این سفر کودکی به همراه دارید، حتما باید به این مکان سر بزنید. برای ورود به باغ پروانه باید بلیت جداگانه تهیه کنید. می‌توانید برای این کار از مأموران امنیتی که در مسیر باغ هستند کمک بگیرید. باغ معجزه دبی را در آپارات تماشا کنید.

سخن آخر

باغ معجزه دبی توسط توسعه املاک و مستغلات سیتی‌لند (Cityland) اداره می‌شود و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های دبی است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که سالانه 1.5 میلیون بازدید‌کننده از آن دیدن می‌کنند. این باغ شگفت‌انگیز که گونه‌هایی از گل‌ها ‌و گیاهان ناب را پرورش می‌دهد، مناظر و رایحه‌ی بی‌نظیری را در خاطرتان ثبت می‌کند. بازدید از باغ معجزه دبی راهی عالی برای گذراندن وقت در دبی است و مطمئناً توجه دوستداران طبیعت و گردشگران را به خود جلب خواهد کرد. این باغ به‌عنوان یک نمایشگاه گل و مقصد تفریحی روباز در نوع خود نایاب است.

نوشته های مشابه
 • تفریحات کریسمس در دبی

  ممکن است دبی برای کسانی که آرزوی گذراندن یک کریسمس سفید و برفی را دارند، مقصد ایده‌آلی نباشد. اما واقعیت اینجاست که برخلاف تصور بیشتر افراد، به‌واسطه آمیخته‌بودن فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف در دبی، کریسمسی پرشور و جذاب انتظار گردشگران را می‌کشد. به‌طوری که «جشن کریسمس در دبی» به یک خاطره فراموش‌نشدنی برایتان تبدیل می‌شود.

 • راهنمای سفر به دبی

  دبی، همواره یکی از جذاب‌ترین مقصدهای گردشگری برای ایرانی‌هاست! اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید در آینده‌ای نزدیک به دبی سفر کنید، این راهنمای سفر به‌طور اختصاصی برای شماست! سیر تا پیاز همه آنچه در این سفر پیش رویتان قرار می‌گیرد را بررسی می‌کنیم. منتظر چه هستید؟ همین حالا شروع به خواندن کنید!

 • پیست اسکی دبی

  کمی از گرما مرخصی بگیرید و یک روز سرد زمستانی را در وسط بیابان در پیست اسکی دبی تجربه کنید! وقتی در حال تفریح و خوش‌گذرانی در بزرگ‌ترین پارک برفی سرپوشیده جهان، با 3000 متر مربع برف هستید، می‌توانید پمپاژ آدرنالین خونتان را به شدت احساس کنید.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز