ورود
 Big BenTower
ناگفته‌های شنیدنی از بیگ ‌بن لندن(شهرِ ترین‌های جهان)

بیگ بن؛ بزرگ‌ترین برج ساعت دنیا در لندن

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

انگلستان؛ سرزمین کاخ‌های افسانه‌ای همچون باکینگهام، سنت‌جیمز و وست‌مینستر مشهور است. اما کاخ باکینگهام که فرازونشیب‌های بسیاری تا به امروز داشته، محل زندگی خانواده سلطنتی انگلستان است. کاخ وست‌مینستر مشهور هم همان «کاخ بیگ ‌بن» معروف است. هر فردی که کمی طرفدار فیلم‌های هالیوودی باشد با این نماد و سمبل انگلستان به‌خوبی آشنااست؛ گمشده، دکتر هو و مری پاپینز از فیلم‌هایی هستند که بیگ ‌بن همچون ستاره‌ای در آن‌ها درخشیده است.

عجیب نیست که در شهر ترین‌های جهان، بزرگ‌ترین و مشهورترین برج ساعت دنیا یعنی برج ساعت بیگ ‌بن را ببینید. این برج که یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در لندن است، بیش از 160 سال عمر دارد. در واقع بیگ ‌بن، نام زنگ عظیمی است که در برج ساعت قرار گرفته است. اما بیگ ‌بن چیست؟ این برج مشهورترین زنگ ساعت در جهان است. زنگ ساعتی که بر فراز یک برج بلند 96 متری در لندن قرار گرفته است. کسانی که اخبار معروف بی‌بی‌سی را دنبال می‌کنند با این صدا خوب آشنایی دارند؛ چراکه این صدای رسا به‌طور مرتب توسط BBC در سراسر جهان پخش می‌شود. در ادامه با یوتراوز همراه شوید تا از ناگفته‌های این برج ساعت در لندن بیشتر بدانیم.

آنچه در این مقاله درباره بیگ ‌بن می‌خوانید:

همه چیز درباره بیگ ‌بن

Westminster Palace Clock Tower

در گوشه شمالی کاخ وست‌مینستر، بیگ ‌بن با معماری زیبایی خودنمایی می‌کند. معماری این برج زیبا هنر خلاقانه شخصی به نام چارلز بری است. این فرد یکی از بهترین معماران جهان بوده است، کسی که سبک معماری ایتالیایی را در انگلستان رواج داد. معماری این برج به سبک نئوگوتیک است و 16 سال زمان برای ساختن آن صرف شده ‌است. سبک نئوگوتیک، نوعی بازگشت به معماری قرون وسطی است.
این برج چهار جهت دارد و در بالاترین نقطه خود در هر یک از سمت‌هایش یک‌ ساعت خودنمایی می‌کند؛ ساعت‌هایی که بزرگترین و دقیق‌ترین ساعت‌ها در دنیا به شمار می‌روند. ایده معماری برج بیگ‌بن از خانه‌ای به نام اسکرزبرک هال (Scarisbrick hall) رسیده است که بنایی مجلل و بزرگ در منطقه معروف لانکاشر انگلستان به شمار می رود.
بیگ‌بن با گذشت زمان به رنگ طوسی کمرنگ در‌آمده ‌است و فضای داخلی آن 4.650 مترمربع مساحت دارد. این برج بیش از 374 پله دارد و زنگ بزرگی در داخل آن قرارگرفته که حدودا 13 تن وزن دارد. جالب است بدانید که در ابتدا ساعت‌سازها مجبور بودند سه بار در هفته 374 پله را بالا بروند تا ساعت بیگ‌ بن را کوک کنند. امروزه این کار به صورت الکتریکی انجام می‌شود. از خصوصیات بارز این ساعت، دقت بسیار بالا در زمان ساخت و نصب آن است، به‌طوری‌که تا‌ به امروز همیشه صدای آن شنیده شده است.
برج ساعت کاخ وست‌مینستر که به‌طور رسمی برج سنت استفان نامیده می‌شود، نزد عموم به بیگ ‌بن معروف است و یکی از مشهورترین جاذبه‌های دیدنی لندن محسوب می‌شود. ساعت داخل این برج در زمان نصب در نیمه قرن 19 میلادی بزرگ‌ترین ساعت دنیا بوده ‌است. در حقیقت، بیگ ‌بن به زنگ ساعت اشاره دارد که بزرگ‌ترین ساعت از مجموع پنج ساعت برج است. از چهار ساعت دیگر برای اعلام ربع‌های ساعت استفاده می‌شود.
برج ساعت طی سال های 1843 تا 1858 میلادی به عنوان برج ساعت کاخ وست‌مینستر ساخته شده ‌است که امروزه ساختمان پارلمان و محل برگزاری جلسات مجلس عوام و مجلس اعیان بریتانیا است. این برج با 96 متر ارتفاع، متشکل از ستون آجری بلندی به ارتفاع 61 متر با یک منار مخروطی آهنی‌ بر فراز آن است که در منتهی‌الیه شمالی کاخ وست‌مینستر در مرکز شهر لندن و سواحل رودخانه تیمز قرار گرفته است.
ساعت‌های برج در ارتفاع 55 متری از سطح زمین قرار گرفته بودند و از هر زاویه ای قابل رویت بودند. ساعت بیگ بن در زمان نصب بزرگ ترین ساعت دنیا بوده است و امروزه هم بزرگ‌ترین ساعت در انگلستان است. چهار صفحه ساعت 7.5 متر قطر دارند و طول عقربه ساعت شمار و دقیقه شمار به ترتیب 2.7 و 4.25 متر است. ساعت بیگ‌ بن به دلیل دقت بالا شهرت زیادی دارد و از زمان نصب تا به حال به ندرت از کار افتاده است. حتی در زمان بمباران‌های جنگ جهانی دوم و تخریب کاخ وست‌مینستر، ساعت بیگ بن همچنان نواخته می‌شد.متاسفانه امروزه برج ساعت به روی عموم بسته است، اما می‌توانید برای از نزدیک دیدن و آشنایی بیشتر با این برج و ساعت آن با تورهای کاخ وست‌مینستر همراه شوید.

ناگفته‌های شنیدنی درباره بیگ ‌بن

Tower Big Ben In Night

برج ساعت بیگ ‌بن، یکی از جاذبه‌های پربازدید شهر لندن در طول تاریخ بوده است. بیگ ‌بن در واقع نام زنگ داخل ساعت است که مردم به اشتباه آن‌را برج بیگ ‌بن می‌شناسند. بیگ ‌بن که نمادی از شهر لندن است در واقع جزوی از کاخ عظیم و تماشایی وست‌مینستر است. این برج در میان مردم انگلستان از لحاظ فرهنگی تاریخی جایگاه ویژه‌ای دارد. بهتر است بدانید که نام اصلی برج الیزابت است و به افتخار شصتمین سالگرد تاجگذاری ملکه الیزابت روی این ساختمان گذاشته شده است. نشانه‌هایی از این تاجگذاری را در برج ساعت می‌توانید ببینید. در پایین ساعت، حروفی به زبان لاتین از جنس طلا با این مضمون نوشته شده است: «خدایا! ملکه الیزابت را سالم و حفظ کن». در ادامه ناگفته‌هایی از برج معروف انگلستان را می‌خوانید:

 • نژادپرستی به سبک انگلستان: با وجود این‌که بیگ ‌بن از سرتاسر لندن قابل مشاهده است اما تنها بریتانیایی‌ها می‌توانند به داخل این برج بروند. این موضوع یکی از قوانین کشور انگلستان است که بازدید برای اهالی بریتانیا را رایگان می‌کند.
 • بیگ‌بن نامی اشتباه: نام این برج، الیزابت است و بیگ‌بن نام ناقوسی است که داخل این برج نصب شده است. اما به اشتباه مردم آن را برج بیگ ‌بن می‌نامند.
 • وقتی سارها خرابکاری کردند: یکی از موضوعاتی که در ساخت این برج و ساعت آن اهمیت زیادی دارد، نشان ندادن زمان اشتباه بوده ‌است. این ساعت در طول زمان کار خود را به خوبی انجام داده اما در سال 1949 که گله‌ای از سارها روی عقربه‌ای که دقیقه را نشان می‌داد نشستند، باعث شدند تا این ساعت چهار و نیم دقیقه عقب بیافتد.
 • روشن شدن برج در زمان نشست‌های مجلس: بر فراز این برج یک فانوس بزرگ به نام آیرتون لایت قرار دارد. هربار که اعضای پارلمان در جلسه باشند این چراغ روشن می‌شود.
 • برج ساعت لندن کج است: برج پیزا تنها برج کج در دنیا نیست! برج بیگ ‌بن نیز با توجه به مرور زمان و تغییراتی که در شرایط زمین رخ داده است به برجی کج تبدیل شده ‌است. البته که شما با نگاه کردن به آن متوجه این قضیه نخواهید شد.
 • ناقوس آزادی آمریکا و بیگ‌بن در یک کارخانه ساخته شده‌اند. جالب است بدانید که ناقوس هردوی آن‌ها ترک خورده است.
 • صدای زنگ ساعت بیگ‌بن هر 15 دقیقه یک‌بار از فاصله 8 کیلومتری شنیده می‌شود.
 • سالانه بیش از شش میلیون نفر از این برج بازدید می‌کنند. همین موضوع باعث شده است بیگ‌بن رتبه اول را در میان جاذبه‌های گردشگری لندن داشته باشد.
 • برج بیگ‌بن با داشتن 399 پله مارپیچ هیچ آسانسوری ندارد.
 • با گذشتن 157 سال، بیگ ‌بن هنوز هم دقیق‌ترین ساعت جهان است. در شهر ترین‌ها این موضوع عجیب به نظر نمی‌آید.
 • صدایی که از کوبیده شدن پتک روی زنگ خواهید شنید؛ نت (می) موسیقی است.
 • برج بیگ‌بن با 96 متر ارتفاع 11 طبقه دارد.
 • جالب است بدانید تمیزکردن این برج بلند با داشتن چهار ساعت بزرگ که هر کدام از آن‌ها بیش از 312 قطعه شیشه عقیق دارند روزها طول می‌کشد.

چگونه به برج ساعت لندن برسیم؟

Big Ben Tower and Times River

برای بازدید از برج ساعت بیگ بن نیازی به تهیه بلیط نیست زیرا این برج به خوبی از خیابان‌های اطراف قابل رویت است. شما حتی می‌توانید صدای اعلام ساعت را از فاصله‌های نسبتا دور بشنوید. با این‌حال اگر می‌خواهید ساعت را از نزدیک مشاهده و با تاریخچه و جزئیات آن بیشتر آشنا شوید، می‌توانید با تورهای کاخ وست‌مینستر همراه شوید.تورهای پارلمان دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 تا 16:15، هر 15 تا 20 دقیقه برگزار می‌شوند. توجه داشته باشید که ورود به کاخ مستلزم بازرسی‌های امنیتی است و حداقل 30 دقیقه زمان می‌برد. آوردن غذا و نوشیدنی در بطری‌های غیرشفاف، وسایل بزرگی مانند چمدان و کوله‌پشتی، آوردن حیوانات خانگی و استفاده از تلفن همراه در داخل کاخ ممنوع است.
عکاسی و فیلم‌برداری به منظور استفاده شخصی در محوطه کاخ جدید که چشم‌انداز خوبی از برج ساعت بیگ بن دارد، مجاز است، اما در دیگر بخش‌های کاخ یا گالری‌های عمومی اجازه عکاسی و فیلم‌برداری نخواهید داشت. برای رفاه بازدیدکنندگان، امکاناتی مانند کافه‌تریا، فروشگاه سوغات، سرویس بهداشتی و محل تعویض پوشک بچه در کاخ وجود دارد.بازدید از برج ساعت بیگ بن و کاخ وست‌مینستر برای همه اعضای خانواده به خصوص علاقمندان به تاریخ و معماری بسیار مناسب است. در هر کجای لندن که باشید می‌توانید با اتوبوس‌های شهر به این برج برسید.

چه زمانی برای بازدید از برج ساعت لندن مناسب است؟

بهترین زمان سفر به هر شهری به انتخاب شما که خواهان آب وهوای خوب یا خلوتی هستید بستگی دارد، با‌این‌حال ماه‌های مارچ تا می که هوا مناسب است و شهر به اندازه تابستان شلوغ نیست، بهترین زمان سفر به لندن است. اوایل بهار و تابستان فصل اوج گردشگری لندن است و قیمت‌ها در مقایسه با دیگر ایام سال بالاتر و جاذبه‌های دیدنی به مراتب شلوغ‌تر است. بازدید از برج ساعت بیگ بن به زمان خاصی از روز محدود نمی‌شود اما اگر می‌خواهید وارد کاخ وست‌مینستر بشوید و برج را از محوطه کاخ جدید تماشا کنید، بهتر است دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه بعدازظهر را برای بازدید انتخاب نکنید که شلوغ‌تر است. گشت‌وگذار در کاخ حدودا 45 دقیقه زمان می‌برد و بازدید از برج ساعت بیگ بن و کاخ وست‌مینستر حدودا 2 ساعت زمان می‌برد.

جاذبه‌های نزدیک به برج ساعت لندن کدامند؟

برج ساعت بیگ بن در کاخ وست‌مینستر، در مرکز شهر لندن و در سواحل رودخانه تیمز قرار گرفته است و به کاخ وستمینستر که ساختمان کنونی آن در قرن 19 میلادی به سبک نئوگوتیک ساخته شده، بسیار نزدیک است. اما در فاصله نزدیکی به آن، دیدنی‌های بسیاری وجود دارد که در ادامه یوتراوز شما را با بعضی از آن‌ها آشنا می‌کند:

 • صومعه وست‌مینستر (Westminster Abbey) که بخش اعظمی از ساختمان کنونی آن در قرن 13 میلادی ساخته شده و قرن‌ها محل تاج‌گذاری پادشاهان انگلستان بوده، از جاذبه‌های نزدیک به برج ساعت لندن است.
 • آکواریوم لندن (London Aquarium) که در ساختمان تاریخی کانتی‌هال در سواحل رودخانه تیمز قرار گرفته و با به نمایش گذاشتن هزاران آبزی دریایی یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آکواریوم‌های اروپا است از جاذبه‌های دیدنی در همسایگی برج ساعت لندن است.
 • سینوتاف یا مقبره نمادین (The Cenotaph) که یادمان ملی جنگ بریتانیای کبیر محسوب می‌شود و یاد سربازان انگلیسی که در جریان جنگ جهانی اول و جنگ‌های بعدی جان خود را از دست دادند را گرامی می‌دارد و به شکل لوح سنگی بزرگ و ساده‌ای ساخته شده است.
 • لندن آی یا چشم لندن (London Eye) که یک چرخ و فلک غول پیکر در پارک جوبیلی در سواحل جنوبی رودخانه لندن و به عنوان بخشی از جشن‌های هزاره جدید در عرض یکسال و نیم ساخته شده است، از دیگر جاذبه‌های نزدیک به برج ساعت لندن است.
 • پارک سنت جیمز (St. James's Park) که قدیمی‌ترین پارک سلطنتی با 36 هکتار مساحت با ساختمان‌های مجللی از جمله دو کاخ احاطه شده از جاذبه‌های دیدنی نزدیک این برج است.

سخن آخر:

لندن جاذبه‌های بسیاری دارد که شاید برج بیگ‌ بن یکی از مشهورترین و دیدنی‌ترین آن‌ها باشد. برجی که از تمامی شهر لندن قابل رویت است. با این ساعت دیگر هیچ دلیلی برای تاخیر در این شهر وجود ندارد. با توجه به شرایط بیگ ‌بن این جاذبه می‌تواند یک مورد مناسب برای آشنایی با معماری انگلستان باشد.

نوشته های مشابه
 • از چشم لندن چه می‌دانید؟

  لندن؛ پایتخت انگلستان با قدمتی دوهزار ساله و تاریخی که به روم باستان باز‌می‌گردد دیدنی‌های شگفت‌آوری را در خود جای داده است. شهری که به‌خاطر باران‌هایش شهرت دارد و 40 درصد از آن را فضای سبز دربرگرفته است. قصرهای سلطنتی، کاخ‌ها، کلیساها و ویرانه‌های روم باستان باعث شده است که این شهر مورد توجه گردشگران زیادی در سراسر دنیا قرار بگیرد. در میان این جاذبه‌های تماشایی؛ چشم لندن یکی از جاذبه‌های ثبت شده در فهرست یونسکو است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

 • کشف دنیای زیر آب در آکواریوم لندن

  لندن همه‌چیز برای ارائه به گردشگران دارد. از مراکز تاریخی و سرگرمی‌های مختلف گرفته تا خرید و رستوران‌گردی! آکواریوم لندن یکی از جاذبه‌هایی است که گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند.

 • معروف‌ترین گنجینه نقاشی جهان در نگارخانه ملی لندن

  وجود کلیساها و موزه‌هایی که تاریخ پر رمز‌ و راز انگلستان را به رخ جهانیان می‌کشند خود گواه قدمت این کشور است. تاریخ را گاهی در اشیاء باستانی و گاهی در نقاشی‌های اصیل می‌توان یافت. نگارخانه ملی لندن یکی از آن مکان‌هایی است که معروف‌ترین گنجینه‌ی نقاشی جهان را در دل خود نگهداری می‌کند.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز