ورود
Altar of Baku Fire Station

آتشگاه باکو؛ عبادتگاه تاریخی زرتشتیان آذربایجان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

آتشگاه باکو از زیباترین و پراهمیت‌ترین بناهای تاریخی در کشور آذربایجان است که هرساله بازدیدکنندگان بسیاری را از کشورهای دور و نزدیک به‌سمت خود فرا می‌خواند. این بنای تاریخی به‌واسطه قدمت طولانی مورد توجه بسیاری از تاریخ‌دوستان و علاقمندان به گذشته‌ی آذربایجان قرار گرفته است.

باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی بسیاری برای ارائه به گردشگران دارد. یکی از این جاذبه‌های دیدنی که این شهر را مورد توجه بازدیدکنندگان بسیاری از سراسر جهان قرار داده، «آتشگاه باکو» است که از قدیمی‌ترین عبادتگاه‌های زرتشتیان به شمار می‌رود. در ادامه یوتراوز قصد دارد تا شما را با بخشی از تاریخ کهن جمهوری آذربایجان آشنا کند.

آنچه درباره آتشگاه باکو می‌خوانید:


آتشگاه باکو کجاست؟

 Atashgah Zoroastrian Fire Temple Entrance

این بنای تاریخی، مذهبی و فرهنگی در منطقه‌ای موسوم به «سورخانی» در حومه شهر باکو و با حدود 30 کیلومتر فاصله از مرکز شهر واقع شده است. بنایی که باوجود طلوع و افول سلاطین، همچنان استوار ایستاده و به سندی گواه بر قدمت تاریخ آذربایجان تبدیل شده است.
آتشگاه تاریخی باکو از مجتمع پنتاگون تشکیل شده که زمانی عبادتگاه آیین‌های زرتشتی و هندو به شمار می‌‎رفته است. تاریخ‌نویسان قدمت این بنا را به قرن‌های 17 و 18 میلادی نسبت می‌دهند. اما گفته می‌شود از آغاز قرن 19 میلادی که تاسیسات گاز طبیعی در کنار آتشگاه بنا شده است، رفته‌رفته رونق و آبادانی بنا رو به ویرانی و فراموشی گذاشته تا به سال 1975 که با تبدیل به موزه‌ی تاریخی، علاقه‌مندان بسیاری را به خود جلب کرده است.

آنچه امروز باعث شهرت این بنا شده، بیش از معماری و قدمت آن، وجود هفت حفره آتش است که به‌عنوان عبادتگاه زرتشتیان هندی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اهمیت این بنا و رازهای نهفته در آن به‌اندازه‌ای است که تصویر اصلی آتشگاه روی تمبرها و واحد پول جمهوری آذربایجان نیز درج شده است.


بهترین روش برای بازدید از آتشگاه باکو

Varjavand fire in Baku fire

برای بازدید از آتشگاه باکو بهترین روشی که به شما پیشنهاد می‌کنیم، استفاده از تورهای گشت شهری در باکو است. گرچه می‌توان از مترو و اتوبوس هم استفاده کرد و چه‌بسا که بازدید مقرون به‌صرفه‌تری هم باشد، اما استفاده از خدمات تور امنیت بیشتری برای یک گردشگر تازه‌وارد خواهد داشت.
برای بازدید از آتشگاه باید بلیط ورودی تهیه کنید. برای تهیه بلیط می‌توانید به گیشه‌های بلیط‌فروشی در ورودی بنا مراجعه کنید. بهتری است کمی پول نقد همراه داشته باشید.
اگر دانشجوی این کشور هستید می‌توانید با ارائه کارت از 50 درصد تخفیف خرید بلیط بازدید بهره‌مند شوید. بازدید از این بنا برای هر سن‌وسالی می‌تواند تجربه جالبی باشد. گرچه گشت در دور و اطراف بنا نیاز به کمی پیاده‌روی دارد اما این پیاده‌روی برای کودکان و سالمندان خسته‌کننده نخواهد بود.


بهترین زمان بازدید از آتشگاه باکو

در هر فصلی از سال که گذرتان به شهر زیبای باکو بیافتد، می‌توانید از این جاذبه دیدن کنید. آتشگاه باکو هر فصلی از سال جذابیت تاریخی خودش را دارد اما به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات و با وجود زمستان‌های سرد و سوزان آذربایجان، ما فصل بهار را برای بازدید از این بنا پیشنهاد می‌کنیم. زمان بازدید از بنا از 9 صبح تا 6 بعدازظهر است و بازدید از این بنا بین 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد.


پیشنهاد‌هایی برای بازدیدکنندگان آتشگاه باکو

 Atashgah Zoroastrian Fire Temple Museum

سفر به منطقه آشوران، جایی که آتشگاه در آن واقع شده است، فقط منوط به بازدید از این بنا نمی‌شود. آنچه شهرت این منطقه را دوچندان ساخته، بهره‌مندی از نعمت گاز طبیعی است که باعث به وجود آمدن مشعل‌های ناشی از سوختن گاز طبیعی می‌شود. تماشای این منظره برای گردشگران جالب است. جز این دو مورد منطقه آشوران، جذابیت دیگری برای گردشگران نخواهد داشت. بنابراین می‌توانید بخشی از روز خود را به بازدید از این منطقه اختصاص دهید و بخش دیگر را به جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی شهر باکو بپردازید، از موزه‌ها دیدن کنید، سری به کلیساها و مساجد باکو بزنید و غذاخوردن در یکی از رستوران‌های سنتی باکو را تجربه کنید.


عکاسی در آتشگاه باکو

عکس گرفتن در کنار جاذبه‌های تاریخی می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های سفرتان باشد، به‌خصوص اگر قرار باشد عکس‌های زیبای خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. در کنار آتشگاه باکو می‌توان از زاویه به زاویه آن در قاب دوربین و یا گوشی موبایل، تصاویر خیره‌کننده‌ای را ثبت کرد. مشعل فروزان نارنجی، رنگ و لعاب دیدنی‌تری به عکستان می‌بخشد.
اگر پیش از غروب در محوطه آتشگاه باشید تصاویر جذاب‌تری را ثبت خواهید کرد. شعله‌های قرمز آتش در آسمان رنگارنگ غروب عجیب دیدنی است. عکاسی از آتشگاه در فصل زمستان هم تجربه جالبی است. تصویر آتشگاه را زمانی که زیر دانه‌های سفید برف آرام با شعله نارنجی‌اش نفس می‌کشد و برف‌ها را با نفس گرمش آب می‌کند، در قاب دوربین خود ثبت کنید. گرچه عکس گرفتن در آتشگاه در فصل‌های تابستان و پاییز نیز جذابیت خاص خودش را دارد.

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز