ورود
Shrine of Hazrat Ali

جاهای دیدنی افغانستان

زمان برای مطالعه 10 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

همانطور که حتما می‌دانید، افغانستان یکی از نزدیک‌ترین کشورها به کشورمان ایران است. انتخاب اغلب گردشگران ایرانی که علاقه زیادی به گردش در دیگر کشورها دارند و نمی‌خواهند که خیلی از مبدا خود فاصله بگیرند، سفر به کشور افغانستان خواهد بود. البته در حال حاضر بسیاری برای تجارت به افغانستان می‌روند، اما از جاهای دیدنی افغانستان هم دیدن می‌کنند.

برخلاف تصور اکثر افراد، افغانستان جاهای دیدنی زیادی دارد که می‌توانید در سفر خود به این کشور از آن‌ها بازدید کنید. و اما جاهای دیدنی افغانستان کدامند؟ مکان‌های دیدنی شهرها و کشورهای مختلف در دسته‌های مختلف تاریخی، طبیعی و مذهبی، قرار داده می‌شوند. کشور افغانستان نیز مانند ایران از مکان‌های دیدنی هر سه دسته بهره‌مند است و همین امر هم باعث شده که گردشگران پس از اولین سفر خود به افغانستان به این کشور علاقه پیدا کنند. ما در این مطلب قصد داریم جاهای دیدنی افغانستان که شامل مکان‌های تاریخی، طبیعی و مذهبی است را به طور کامل معرفی کنیم. با یومگ همراه باشید.

جاهای دیدنی افغانستان عبارتند از:

منارجام

Minaret of Jam

یکی از بهترین جاهای دیدنی افغانستان، منارجام (Minaret of Jam) است که در ولایت غور در این کشور، واقع شده است. قدمت این بنا به قرن 12 میلادی باز می‌گردد. ارتفاع منارجام 65 متر است. مرکز حفظ میراث جهانی یونسکو در سال 2002 درخواست داد تا منار جام را در فهرست میراث فرهنگی جهان قرار دهند. جالب است بدانید که این منار به لحاظ ارتفاع دارای رتبه دوم مناره‌های خشتی در سطح جهان است.
منارجام علاوه بر اینکه یکی از مکان‌های دیدنی افغانستان، محسوب می‌شود یکی از مکان‌های تاریخی این کشور نیز است که متاسفانه در حال فرسودگی است. نظر مدیر این منار در این رابطه این است که یکی از خارق‌العاده‌ترین سازه‌ها به لحاظ معماری و هم‌چنین قدیمی‌ترین برج آجری در سراسر جهان، همین منارجام است که هنوز باقی‌مانده اما منتظر مرمت و حفاظت است.
نظر یونسکو در رابطه با فرسودگی منارجام این است که در نزدیکی این منار قدیمی، رودخانه‌ای وجود دارد که آب داخل آن جریان دارد و همین امر، دلیل عمده برای فرسایش این منار شده است.
منارجام به شکل یک استوانه با قطر 9 متر است که بر روی یک پایه هشت ضلعی احداث شده است. در دوران غزنویان، مسعود سوم غزنوی یک مناره‌ای در شهر غزنه، احداث کرد که اغلب افراد بر این باورند که نحوه ساختن و هم‌چنین ظاهر آن نیز شباهت زیادی به منارجام دارد. جالب است بدانید که ایده ساخت یک مناره در دهلی هندوستان را که قطب منار (Qutab Minar) نام دارد، از روی منار جام گرفته‌اند. در اطراف منارجام، آثاری یافت‌شده که بیان می‌کند، منارجام در گذشته کاربری دیدبانی داشته است.
آدرس منارجام افغانستان: این بنا در مناطق کوهستانی در ولایت غور، واقع در 62 کیلومتری منطقه شهرک، در روستایی به نام «جام» قرار دارد. جایی‌که رودخانه جام از جنوب به سمت شمال رودخانه هریرود (Hari) جریان پیدا می‌کند، درست در محل تلاقی این رودخانه، منار جام را ساخته‌اند.

بند کجکی

بند کجکی (Kajakai Dam) یکی دیگر از جاهای دیدنی افغانستان به شمار می‌رود که بر روی هیرمند (Helmand)، رود معروف کشور افغانستان، احداث شده است. بند یا سد کجکی در گذشته برای آبیاری زمین‌های خشک کاربرد داشته است، هم‌چنین در گذشته از این سد برای تولید برق نیز استفاده می‌شده است.
آبی که از سمت این سد راه می‌افتد تا فاصله 500 کیلومتر در کانال‌های کشاورزی مناطق اطراف آن در جریان است.
آدرس بند کجکی: این سد بر روی رود هیرمند، در 161 کیلومتری شمال باختری شهر قندهار (Kandahar) واقع شده است.

پارک ملی بند امیر

Band-e Amir

یکی دیگر از جاهای دیدنی کشور افغانستان که در دسته جاذبه‌های طبیعی این کشور قرار دارد، معروف به بند امیر (Band-e Amir) است. بند امیر از 6 دریاچه تشکیل شده است که آب آن‌ها از طریق چشمه‌ها تامین می‌شود. محدوده نزدیک به بند امیر به عنوان «اولین پارک ملی در افغانستان»، شناخته شده است.
بند امیر بواسطه آب زلالی که دارد، توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. جالب است بدانید که شیعیان افغانستان، بر این باورند که بند امیر، شفابخش است و به همین دلیل است که شیعیان معتقد در هنگام سفر خود به محل استقرار بند امیر، مقداری از آب را برای آشنایان و اقوام خود می‌برند.
آب بند امیر از دریاچه‌ای به نام کپرک تامین می‌شود که در فاصله 14 کیلومتری از این بند واقع شده است. 6 دریاچه‌ای که در این منطقه وجود دارد شامل بند غلامان، بندذوالفقار، بند پنیر، بند قنبر، بند پودینه و بند هیبت نام دارند. لازم به ذکر است که مردم محلی، این بند را به علی‌بن ابی‌طالب (ع) – امام اول شیعیان - و معجزاتش نسبت می‌دهند و بر این اساس، اعتقاداتی دارند.
آدرس بند امیر: این بند در 215 کیلومتری شهر کابل، در بین هندوکش شرقی و رشته‌کوه‌های بابا واقع شده است.

رشته کوه‌های پامیر

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی افغانستان، رشته‌کوه‌های پامیر (Pamir Mountains) نام دارد که از اتصال مجموعه‌ای از رشته‌کوه‌های هیمالیا تشکیل‌شده است و به زنجیره کوهستان‌های تیان شان (Tian Shan)، قراقروم (Karakoram)، کونلون (Kunlun Mountains) و هندوکش (Hindu Kush)، مشرف است.
جالب است بدانید که این رشته‌کوه‌ها در میان بلندترین مناطق کره زمین، واقع شده‌اند و از گذشته تاکنون به بام جهان شهرت داشته‌اند. البته لازم به ذکر است که بخش عظیمی از کوه‌ها در کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان قرار دارند و بخشی اندکی از آن‌ها نیز در افغانستان، واقع شده است.
این منطقه از افغانستان یکی از آرام‌بخش‌ترین مناطق برای سکونت است، به قدری آرامش دارد که حتی در زمان جنگ‌های بحرانی افغانستان نیز درگیر هیچ جنگی نشده و در کمال آرامش بوده است.
آدرس رشته‌کوه‌های پامیر: این رشته‌کوه‌ها، از جنوب فرغانه شروع می‌شود و تا تاجیکستان و چین ادامه دارد.

مسجد شاه دوشمشیر

Shah Du Shamshira Mosque

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی افغانستان که از اماکن مذهبی و عرفانی نیز به شمار می‌رود، مسجد شاه دوشمشیر (Shah Du Shamshira Mosque) نام دارد. شاه دوشمشیر در افسانه‌ای که لیث‌بن قیس‌بن عباس نام دارد، یکی از سرداران جنگی عرب بوده که در مقابل کابلستان قرار داشته‌ است. نام شاه دوشمشیر به این علت به او داده شده است که وی با دو شمشیر، علیه سپاهیان کابلی حمله‌ور شد و کشتار دسته‌جمعی راه انداخت.

گازرگاه شریف

گازرگاه افغانستان یا گازرگاه شریف (Gazer Gah Sharif) نام یکی دیگر از اماکن مذهبی و البته دیدنی افغانستان است. گازرگاه در واقع به عنوان یک حرم که متعلق به خواجه عبدا... انصاری، شاعر و عارف قرت یازدهم هجری است، ازمقدس‌ترین مکان‌های کشور افغانستان محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که در طول شبانه‌روز، صدها نفر از اقصی‌نقاط افغانستان برای زیارت به این مکان مراجعه می‌کنند.

ارگ هرات

Herat Citadel

ارگ هرات (Herat Citadel) یکی دیگر از معروف‌ترین جاهای دیدنی افغانستان به شمار می‌رود که در دسته آثار تاریخی این کشور نیز قرار دارد. جالب است بدانید که ارگ هرات، عنوان قدیمی‌ترین بنای هرات را از آن خود کرده است. ارگ هرات از گذشته تا سال 2005، کاربری نظامی داشته است؛ به این‌صورت که زندان و پادگان نظامی بوده است، اما در سال 2005، ارتش افغانستان تصمیم گرفت که این بنای تاریخی در اختیار وزارت اطلاعات، فرهنگ و گردشگری، قرار داده شود.
آدرس ارگ هرات: این قلعه در قسمت شمالی شهر، در بین محله قطبی‌چاق و محله بردارانیها واقع‌شده است.

باغ بابر

باغ بابر (Babur Garden) در کشور افغانستان، یکی دیگر از مکان‌های زیبا و دیدنی افغانستان است که با صدور دستوری از سوی شاه مغول، احداث شده است. قدمت این بنای تاریخی به سال 1528 باز می‌گردد. وسعت باغ بابر، 11 هکتار است و با این وسعت توانسته عنوان بزرگترین فضای عمومی شهر کابل را از آن خود کند.
جالب است بدانید که پادشاهان مغول در آن زمان از این باغ به عنوان یک مکان تفریحی استفاده می‌کردند.
هنگام ورود به باغ بابر، متوجه یک کاروان‌سرا خواهید شد که اگر تصمیم گرفتید به باغ بزرگ بابر راه پیدا کنید باید ابتدا از آن عبور کنید.
لازم به ذکر است که کاروانسرای موجود در ورود باغ بابر، محل عبور و مرور بازرگانان بوده است، هم‌چنین افراد فقیر نیز در آن سکونت داشتند. اما این کاروانسرا اخیرا مورد بازسازی قرار گرفته است و امروزه از آن به عنوان دفاتر اداری باغ وحش و حجره‌های فروش صنایع دستی، استفاده می‌شود.
آدرس باغ بابر: این باغ در در دامنه رشته‌کوه شیر در نزدیکی دروازه کابل واقع شده است.

مسجد کبود در افغانستان

مسجد کبود یا همان قدمگاه حضرت علی (Shrine of Hazrat Ali) یکی دیگر از مکان‌های مذهبی افغانستان است که در شهر مزارشریف (Mazar-i-Sharif) این کشور واقع‌شده است. اطراف این مسجد، فضای سبزی وجود دارد که می‌توانید پس از زیارت در این مکان از فضای دلنشین آن، لذت ببرید. جالب است بدانید که برخی از مردم افغان بر این باورند که امام علی (ع) در این مکان به خاک سپرده شده است.
ه ساله، مسجد کبود، میزبان زائران زیادی از شهرها و حتی کشورهای دیگر است. یکی از قوانین این مسجد این است که غیرمسلمانان اجازه ورود به داخل آن را ندارد.

موزه سلطانی

یکی دیگر از جاهای دیدنی افغانستان، موزه سلطانی این کشور است که مجموعه‌ای از آثار باستانی کشور افغانستان را در معرض بازدید گردشگران قرار می‌دهد. قدمت این بنا به سال 2004 باز می‌گردد که با صدور دستوری از سوی احمد شاه سلطانی، تاجر طلا در دوران جنگ‌های داخلی، احداث شده است.

موزه کابل؛ موزه ملی افغانستان

موزه کابل (The National Museum of Afghanistan) در فاصله 15 کیلومتر از پایتخت افغانستان واقع‌شده است. داستان احداث این موزه بسیار مفصل است و طی آن، ماجراهای زیادی رخ داده است. در گذشته این موزه شامل تعداد زیادی آثار باستانی ارزشمند بوده که در طول جنگ‌های مختلفی که در کشور صورت گرفته است، چندین بار خسارات جبران‌ناپذیری به آن وارد شده است.
متاسفانه طالبان زمانی که به قدرت رسیدند، بسیاری از مجسمه‌هایی که ارزش بالایی داشتند را از بین بردند و بسیاری دیگر، غارت شد و در نهایت به دست اروپایی‌ها رسید. البته لازم به ذکر است که از زمانی‌که موضع سیاسی و نظامی این کشور تغییر کرد، تصمیمات بزرگی در رابطه با برگرداندن اموالی که به غارت رفته‌بود، گرفته شد.
آدرس موزه کابل: این موزه در جنوب غربی شهر کابل واقع‌شده است.

باغ وحش کابل

یکی دیگر از محبوب‌ترین جاهای دیدنی افغانستان، باغ وحشی واقع در شهر کابل (Kabul Zoo) است که اگر از آن دسته از افرادی هستید که به حیوانات علاقه‌مندند حتما در سفر خود به افغانستان از این باغ وحش دیدن کنید.

قصر دارالامان

Kabul Darul Aman Palace

قصر دارالامان (Kabul Darul Aman Palace) یکی دیگر از پرطرفدارترین جاهای زیبا و دیدنی افغانستان به شمار می‌رود که در دسته آثار تاریخی این کشور قرار دارد.
این اثر تاریخی، متعلق به زمان امان‌ا... خان است. در دهه 60 خورشیدی، قصر دارالامان در اختیار وزارت دفاع افغانستان قرار داشت و در تاریخ 16 بهمن سال 1368، روزی که کودتایی به رهبری ژنرال شهنواز تنی، صورت گرفت، طی بمبارانی در آن، بخشی از آن را ویران کردند و هم‌چنین در دهه 70 نیز مجدد مورد حمله قرار گرفت تا اینکه به‌طور کامل، ویران شد. اما دوباره در سال 1395، مورد بازسازی قرار گرفت.
آدرس قصر دارالامان: این بنا در 8 کیلومتری جنوب غربی شهر کابل قرار دارد.

قصر چهلستون کابل

یکی دیگر از جاهای دیدنی افغانستان، قصر چهلستون (Chelsetoon Palace) نام دارد که در شهر کابل واقع شده است. قصر چهلستون کابل در دوران‌های مختلف، چندین‌بار تغییر کاربری داد.

آرامگاه سید جمال‌الدین اسد‌آبادی

Sayyid Jamāl al-Dīn al-Afghānī

یکی دیگر از مکان‌هایی که هرساله موردتوجه مسافران کشور افغانستان قرار می‌گیرد، آرامگاه سید جمال‌الدین اسدآبادی است. جالب است بدانید که این آرامگاه در دانشگاه کابل، واقع شد و زمانی‌که وی را در آنجا دفن کردند، نام آن به دارالفنون تغییر یافت.
سید جمال‌الدین اسدآبادی یکی از بزرگان سیاسی بوده است. جالب است بدانید که برخی از افراد معتقدند که وی ایرانی است و برخی دیگر می‌گویند افغانستانی بوده است. وی فردی بود که همواره تلاش می‌کرد تا میان کشورهای اسلامی و در نتیجه آن، میان مسلمانان، اتحاد برقرار کند و در دوران حیات خود به طور پیوسته علیه استبداد در جهان اسلام، مبارزه می‌کرد.
لازم به ذکر است که وی در سال 1275 دار فانی را در کشور ترکیه وداع گفت و در همان کشور در استانبول به خاک سپرده شد، اما دولت وقت افغانستان از کشور ترکیه درخواست کرد تا پیکر او را به افغانستان، انتقال دهند و در نهایت در این کشور، به خاک سپرده شد.

تپه مرنجان

تپه مرنجان که به تپه نادرخان نیز معروف است، یکی دیگر از جاهای دیدنی افغانستان به شمار می‌رود و از آنجایی که محل دفن محمد نادرشاه افغانستان و هم‌چنین برخی از کشته‌شدگان حزب دموکراتیک خلق افغانستان است با عناوین تپه نادرخان و هم‌چنین تپه شهدا نیز شناخته می‌شود.
آدرس تپه مرجان: این تپه در شهر کابل و همسایگی ارگ ریاست جمهوری افغانستان واقع شده است.

مجسمه‌های بودا در بامیان

Buddha of Bamyan

اگر بخواهیم یکی از تاریخی‌ترین آثار افغانستان را معرفی کنیم، مجسمه‌های بودا (Buddha of Bamyan) یکی از گزینه‌های پیش روی ماست. تندیس‌های بودا در اثر کنده‌کاری‌هایی در بطن صخره‌ها دره بامیان تشکیل شده‌اند. جالب است بدانید که ارتفاع بودای بزرگ، 53 متر و بودای کوچک، 35 متر است.
اما متاسفانه پس از به قدرت رسیدن طالبان، تنها حفره‌هایی خالی از این اثر تاریخی به جای مانده است. طالبان بر این باور بودند که تمامی مجسمه‌ها باید نابود می‌شدند، اما هم‌چنان این مکان، موردتوجه گردشگران علاقه‌مند به تاریخ افغانستان قرار دارد.
سفر به این نقاط از کشور افغانستان کمی دشوار است، اما درس‌های زیادی به مراجعه‌کنندگان می‌دهد که می‌تواند برای افرادی‌که به تاریخ، علاقه دارند، بسیار جذاب ‌باشد.
آدرس مجسمه های بودا: این مجسمه ها در 230 کیلومتری شمال غربی شهر کابل واقع شده‌اند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی‌کردیم که تمامی جاهای دیدنی افغانستان که شامل مکان‌های تاریخی، طبیعی و مذهبی است را به طور کامل به شما معرفی کنیم. اکنون اگر قصد سفر به افغانستان را دارید، می‌توانید با اطلاعات کاملی که در این زمینه کسب کرده‌اید و با مطالعه «فرهنگ بومی» افغانسان، سفری دلچسب را تجربه کنید. یادتان باشد که خرید «سوغاتی‌های افغانستان» را فراموش نکنید.
از اینکه وقت گران‌بهایتان را در اختیار ما گذاشتید، بی‌نهایت سپاسگزاریم. شما می‌توانید سوالات و یا تجربیات خود از سفر به افغانستان را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران مجله گردشگری یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
 • معرفی بهترین مراکز خرید کابل

  اگر عاشق سفرکردن هستید و یکی از بهترین تفریحات شما در سفر گشت‌وگذار در مراکز خرید و بازارهای رنگارنگ مقصدتان است، این کادر برای شماست تا پیش از سفر به قلب بهترین مراکز خرید کابل بروید و تمامی این مراکز خرید را جزءبه‌جزء شناخته و محک بزنید تا هنگام سفر به این کلان‌شهر در همسایگی ما، بهترین انتخاب برای یک بازارگردی خوب و لذت‌بخش را انجام دهید.

 • بیوگرافی تمام‌وکمال شهر دبی!

  شهر دبی، در گذشته‌های نه‌چندان دور، بندر تجاری کوچکی بود که از طریق غواصی و صید مروارید روزگار می‌گذراند و حالا یکی از پرطرفدارترین مقاصد سفر و پررونق‌ترین شهرهای جهان است.

 • راهنمای خرید از مارینا مال دبی

  خرید کردن، غذا خوردن، فیلم تماشا کردن، بولینگ و گلف بازی کردن، تنی به آب زدن، ریلکس کردن و ماساژ گرفتن؛ مارینا مال دبی، مرکز خریدی است که دسترسی به همه این امکانات را به‌طور هم‌زمان فراهم کرده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز