ورود
یک جفت دست زنانه تعدادی اسکناس 10درهمی را درمقابل ساختمان‌های بلندمرتبه دبی در پس‌زمینه نگه داشته‌است.

راهنمای زندگی در دبی

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

دبی، تصویری رویایی از خودش ساخته‌است‌ که به‌لطف رسانه‌ها تقویت می‌شود؛ آرمان‌شهری همه‌چیزتمام که زندگی در آن رنگ‌وبوی دیگری دارد. برای این‌که پای‌مان را روی زمین سفت بگذاریم و تصویر دقیقی از این شهر داشته‌باشیم، بد نیست با هزینه‌های زندگی در دبی آشنا شویم.

زندگی و کار در دبی، رویای آدم‌های زیادی است؛ گواهش هم تعداد بالای مهاجران ساکن دبی که 80 تا 85درصد جمعیت این شهر را تشکیل می‌دهند. تصویر رایج از پایتخت تجاری امارات، شهری گران‌قیمت و لوکس است که هرکسی ازعهده مخارجش برنمی‌آید. آیا مهاجران دبی، جزو قشر خاصی هستند؟ اصلا هزینه زندگی در دبی چقدر است؟

مقاله پیش‌رو، همه آن‌چه را که باید درباره تجربه زندگی در دبی ازحیث اقتصادی بدانید، دراختیارتان قرار می‌دهد؛ هزینه خوردوخوراک، تحصیل، مسکن، خدمات درمانی، حمل‌ونقل، خدمات رفاهی و تفریح در دبی. یوتراوز، علاوه‌بر راهنمای سفر به دبی، شما را با چندوچون سکونت در این شهر هم آشنا می‌کند.

آن‌چه در این مقاله درباره زندگی در دبی می‌‎خوانید:

مزایا و معایب زندگی در دبی

یک اتوبان دوبانده در شهر دبی که در دو طرف با فضای سبز احاطه شده‌است و در انتهای تصویر آسمان‌خراش‌های دبی ازجمله برج خلیفه دیده می‌شود.

پیش از این‌که برویم سراغ بخش‌های مختلف زندگی در دبی و درباره‌ هزینه‌های هرکدام توضیح بدهیم، به‌صورت خلاصه نگاهی می‌اندازیم به نقاط مثبت و منفی زیستن در پایتخت تجاری امارات. در ادامه، خرج‌ و مخارج سکونت در دبی را به ‌نقل از وب‌سایت www.propertyfinder.ae توضیح می‌دهیم.
جدول زیر، یک تصویر کلی از شهر دبی برای زندگی به‌دست می‌دهد.

♦♦♦

نقاط مثبت زندگی در دبی

نقاط منفی زندگی در دبی

فرصت‌های شغلی زیاد

قیمت زیاد اجاره خانه و سایر مخارج زندگی

فرصت‌های آموزشی باکیفیت

هوای بسیار گرم به‌ویژه در فصل تابستان

زندگی اجتماعی متنوع به‌دلیل حضور ملیت‌های مختلف

سانسور و محدودیت‌های اینترنتی

پذیرش دربرابر مذاهب مختلف

نبود آزادی سیاسی


هزینه غذا در دبی

یک میز غذا در دبی که چندتا دست درحال غذا خوردن‌اند.

هزینه یک وعده غذا در دبی، مثل هرجای دیگری ارتباط مستقیمی دارد با ذائقه و سلیقه غذایی شما، محل خرید کردن‌تان و انتخاب بین آشپزی یا غذای بیرون. به‌طور کلی بدون درنظر گرفتن تأثیر این متغیرها می‌توانیم بگوییم هزینه خوردوخوراک یک فرد مجرد در ماه بین هزار تا هزارو500 درهم است.

یک وعده غذای معمولی در رستورانی متوسط، 50 تا 100 درهم و یک وعده فست‌فود، 25 تا 30 درهم برای هر نفر هزینه دارد. غذا خوردن در رستوران‌های مجلل می‌تواند 500 تا هزار درهم هزینه دربر داشته‌باشد. در ادامه، جدول قیمت مواد غذایی در دبی را می‌بینید.

غذاهای خیابانی این شهر هم شهرت جهانی دارند که در مقاله غذاهای خیابانی دبی، با آن‌ها و حدود قیمتی‌شان آشنا می‌شوید.

♦♦♦

آیتم

قیمت (به درهم)

یک لیتر شیر

5 تا 7

یک کیلوگرم برنج

8 تا 12

12 عدد تخم‌مرغ

12 تا 15

یک کیلوگرم فیله مرغ

48 تا 50

یک کیلوگرم گوشت گاو

47 تا 70

یک کیلوگرم سیب‌زمینی

5 تا 7

یک کیلوگرم پیاز

3 تا 5

یک کیلوگرم سیب

10 تا 15

500 گرم نان

4 تا 6

هزینه تحصیل در دبی

نمای سفید دانشگاهی در دبی، سه دانشجو نشسته روی نیمکت جلوی آن و دو دانشجو درحال قدم زدن.

دبی، علاوه‌بر زمینه‌های تفریحی و گردشگری، در حوزه آموزش هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. پردیس‌های دانشگاهی معتبر، موسسات آموزشی وابسته به دانشگاه‌های بین‌المللی و امکان جذب شدن در یک سیستم اقتصادی معتبر و پررونق بعد از فارغ‌التحصیلی ازجمله امتیازات تحصیل در دبی است. هزینه درس خواندن در این شهر را در مدرسه و دانشگاه، ببینید:

هزینه درس خواندن در مدرسه

مدارس دبی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دولتی‌ها منحصرا مختص دانش‌آموزان اماراتی هستند و به زبان عربی تدریس می‌کنند. مدارس خصوصی اما -که حدود 90درصد آموزش در دبی را شامل می‌شوند- سیستم بین‌المللی دارند.

برنامه درسی بریتانیا، استانداردهای آموزشی هند و سیستم‌های فرانسه و آمریکا در مدرسه‌های خصوصی دبی حکم‌فرماست. علاوه‌بر مهاجران، بخش قابل‌توجهی از ساکنان دبی هم به آموزش خصوصی روی می‌آورند که کیفیت بالا و البته هزینه بسیار زیادی دارد.

 • هزینه تحصیل در مقطع ابتدایی: 40هزار درهم
 • هزینه تحصیل در مقطع متوسطه: حدود 70هزار درهم

هزینه درس خواندن در دانشگاه

هزینه زندگی یک دانشجو در دبی، منهای مخارج دانشگاه، حدودا 5هزار تا 6هزار درهم در ماه است. دولت دبی برای کاهش هزینه‌های تحصیل، بورسیه‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی درنظر گرفته‌است. متوسط شهریه دانشگاه‌های دبی را در ادامه می‌بینید.

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: 40هزار تا 100هزار درهم
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد: 50هزار تا 120هزار درهم

هزینه مسکن در دبی

یک دست زنانه، دسته‌کلیدی با جاسوئیچی خانه چوبی را جلوی بک‌گراندی فلو از چند برج نگه داشته‌است.

مسکن در دبی، پرخرج‌ترین بخش زندگی به‌شمار می‌رود. اجاره خانه در این شهر، درمقایسه با بسیاری از کشورها بالاتر است و اغلب باید سه ماه جلوتر پرداخت شود. قیمت‌ها از منطقه‌ای به منطقه دیگر، تفاوت فاحشی دارند و این اختلاف می‌تواند به 400درصد هم برسد.

جدول اجاره و خرید ملک در دبی در سال 2024 را در ادامه ببینید.

♦♦♦

نوع ملک

اجاره سالانه (به درهم)

خرید (به درهم)

آپارتمان استودیو (واحدهای با متراژ کم)

30هزار تا 50هزار

475هزار تا 775هزار

آپارتمان 2 خوابه

80هزار تا 100هزار

1میلیون‌و215هزار تا 1میلیون‌و400هزار

ویلایی 4 خوابه

200هزار تا 265هزار

5میلیون تا 6میلیون‌و300هزار

هزینه خدمات درمانی در دبی

یک بیمارستان عصبی-نخاعی در دبی که نمایی طوسی-آجری دارد با چند گلدان سفید مقابل بیمارستان

خدمات بهداشتی و درمانی در دبی، جزو بخش‌های پرهزینه زندگی است. البته شهروندان اماراتی اگر به بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دولتی مراجعه کنند، هزینه‌ بسیار کمی دربرابر خدمات درمانی خواهندپرداخت و حتی در مواردی این خدمات برای‌شان رایگان است اما خب این امکان شامل حال مهاجران یعنی حدود 85درصد جمعیت دبی، نمی‌شود.

بنابراین اغلب ساکنان دبی، با بیمارستان‌های خصوصی سروکار دارند. حتی ساکنان بومی هم مراکز درمانی خصوصی را به‌دلیل کیفیت بهترشان ترجیح می‌دهند. کارفرماها در دبی موظف‌اند که کارکنان مهاجرشان را بیمه درمانی کنند اما هیچ الزامی برای بیمه کردن افراد تحت‌تکفل آن‌ها وجود ندارد. بیمه‌ درمانی مهاجران ازسوی کارفرما، مراقبت‌های بهداشتی را تا سقف هزار درهم در سال پوشش می‌دهد و سهم بیمه‌شده، 20درصد است.

هزینه حمل‌ونقل در دبی

یک اتوبوس در خیابانی در دبی با پس‌زمینه ساختمانی درحال ساخت و چند درخت نخل

حمل‌ونقل عمومی در دبی، پوشش خوبی دارد. تقریبا تمام نقاط شهر به مترو و اتوبوس دسترسی دارند، استفاده از آن‌ها مقرون‌به‌صرفه است و علی‌رغم جمعیت زیاد مسافران، به‌دلیل قوانین شهری سخت‌گیرانه، این وسایل اغلب تمیز و آرام‌اند.

 • مترو: 4 درهم (کارت ماهانه: 350 درهم)
 • بلیط اتوبوس: 4 درهم
 • بلیط تراموا: 5 درهم
 • بلیط تاکسی آبی: 10 درهم

در دبی، مثل هر شهر دیگری، رفت‌وآمد با تاکسی هزینه بالاتری از وسایل نقلیه عمومی دارد. تاکسی اینترنتی اوبر و ورژن بومی آن، Careem هم دردسترس‌اند. هزینه تاکسی در دبی براساس تاکسی‌متر محاسبه می‌شود: کرایه تاکسی، هر یک کیلومتر، 3 درهم است و به‌ازای هر یک دقیقه 3 درهم به آن اضافه می‌شود.

 • هزینه ورودی تاکسی از صبح تا شب: 8 درهم
 • هزینه ورودی تاکسی از شب تا صبح: 9 درهم

هزینه خدمات رفاهی در دبی

دستی درحال کار کردن با یک ماشین‌حساب سفید، ماکتی از یک خانه و تعدادی سکه در پس‌زمینه فلو

برای این‌که بحث‌مان درباره مخارج زندگی در دبی کامل شود، کم‌کم می‌رویم سراغ هزینه‌های خرده‌ریز. مبالغی که گرچه دربرابر خرج‌های بزرگی مثل کرایه خانه و خوردوخوراک و مسائل بهداشتی و درمانی به‌چشم نمی‌آیند اما به‌هرحال بخشی از درآمد خانواده‌ها را به خودشان اختصاص می‌دهند.

دبی از حیث هزینه خدمات شهری، درمقایسه با بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا، مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. آن‌چه در ادامه می‌خوانید، متوسط هزینه‌های مربوط به یک آپارتمان دوخوابه است.

 • اینترنت: 100 تا 200 درهم در ماه
 • تلفن: 50 تا 100 درهم
 • آب: 100 تا 200 درهم
 • گاز: 50 تا 100 درهم
 • برق: 400 تا 500 درهم
 • تلویزیون کابلی: 50 تا 100 درهم

هزینه تفریح در دبی

ورودی شهربازی موشن‌گیتِ دبی که ماکت بزرگی از یک نوار فیلم است و یک دوربین فیلم‌برداری در کنار آن

برای محاسبه دقیق‌تر میزان هزینه زندگی در دبی، باید نیم‌نگاهی هم بیندازیم به مخارج فعالیت‌های ورزشی، تفریحی و سرگرم‌کننده. دامنه تفریحات در دبی خیلی وسیع است؛ از سرگرمی‌های رایگان مثل پیک‌نیک در پارک‌ها و قدم زدن در سواحل عمومی گرفته تا فعالیت‌های پرخرجی مثل اسکی و سافاری.

 • هزینه عضویت ماهانه در یک باشگاه ورزشی: حدودا 280 درهم
 • بلیط سینما: 45 درهم
 • سافاری در صحرا: 150 تا 500 درهم
 • اسکی: 600 درهم
 • دلفیناریوم: شروع قیمت از 100 درهم
 • پارک آبی آتلانتیس: شروع قیمت از 400 درهم

هزینه ماهانه زندگی در دبی

تعدادی ویلای دوطبقه زرد، نارنجی و سفیدرنگ در دبی با پس‌زمینه‌ی برچ‌های بلندمرتبه

اگر سرتان توی حساب‌وکتاب باشد، احتمالا تا الان چرتکه انداخته‌اید و تقریبا می‌توانید بگویید یک روز زندگی در دبی چقدر خرج برمی‌دارد. اگر هم این کار را نکرده‌اید، با این بخش همراه شوید تا میانگین هزینه ماهانه زندگی در دبی برای یک خانواده دونفره به‌صورت حدودی دست‌تان بیاید.

♦♦♦

آیتم

هزینه ماهانه

مسکن

3هزار تا 10درهم

خوردوخوراک

هزارو500 تا 4هزار درهم

حمل‌ونقل عمومی

500 درهم

قبوض مصرفی

500 تا هزار درهم

تفریح

500 تا هزارو500 درهم

هزینه‌های متفرقه (لباس، لوازم بهداشتی و...)

500 تا هزار درهم

مجموع

8هزار تا 18هزار درهم


هزینه زندگی لاکچری در دبی

یک واحد آپارتمانی لوکس در دبی که دیواری تمام‌شیشه‌ای رو به دریا دارد و آشپزخانه جزیره با تم طلایی

آن‌چه تا این قسمت مقاله گفتیم، متوسط خرج زندگی در دبی بود؛ یعنی با این پیش‌فرض که ساکنان این شهر از وجه تجملی و لوکسش چشم بپوشند و به امکانات حداقلی بسنده کنند. اما خب در دبی، زندگی لاکچری هواداران زیادی دارد. ثروتمندان عرب و سرمایه‌گذاران خارجی ساکن در امارات، شکل دیگری از سکونت را در این شهر تجربه می‌کنند.

استخدام راننده، رفت‌وآمد با جت شخصی، سپردن وظیفه خرید لباس به یک استایلیست شخصی، غذا خوردن در رستوران‌های ستاره‌دار میشلن و اجاره یا خرید خانه در مجتمع‌هایی که پرسنل امنیتی اختصاصی دارند، تجملاتی است متعلق به زندگی لوکس در دبی که در ادامه با هزینه‌های این سبک زندگی آشنا می‌شوید.

 • هزینه سالانه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مناطق مرفه شهر: 110هزار درهم
 • هزینه خرید یک آپارتمان یک‌خوابه در مناطق مرفه شهر: یک‌میلیون‌و626هزارو500 درهم
 • هزینه ماهانه استخدام راننده: 5هزار تا 15هزار درهم
 • هزینه سالانه عضویت در باشگاه گلف: 30هزار تا 100هزار درهم
 • هزینه تور هلی‌کوپتر اختصاصی برای 12دقیقه: 2هزارو500 درهم برای هر نفر
 • هزینه اجاره یک قایق بادبانی متوسط برای 4 ساعت: 2هزار درهم

قوانین زندگی در دبی

کویری در دبی که رد پای یک انسان روی تپه‌هایش ماند و بک‌گراندی فلو از چند آسمان‌خراش دارد.

حالا شما همه‌چیز را درباره مخارج سکونت در دبی می‌دانید. زندگی در این شهر، مثل هر جای دیگری، قواعدی دارد که دانستن آن‌ها به‌اندازه اطلاعات داشتن درباره مسائل اقتصادی، ضروری و راهگشاست. در این بخش، تعدادی از مهم‌ترین قوانین زندگی در دبی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • ناسزا گفتن در محیط‌های عمومی و توهین به عقاید مذهبی دیگران، مجازات زندان درپی دارد.
 • مصرف نوشیدنی‌های الکلی فقط در ملک شخصی و مکان‌های مجوزدار مثل بارها مجاز است. نوشیدن الکل در ملأعام ممنوع است.
 • براساس قانون کار امارات، کارمندان دبی حق دارند در سال، حداقل 30روز مرخصی با حقوق دریافت کنند. طبق این قانون، کارمندان نباید بیش از 8ساعت در روز یا شش ساعت متوالی بدون استراحت کار کنند. البته با توجه به موقعیت شغلی، استثنائاتی در این زمینه وجود دارد.
 • دبی، قوانین راهنمایی‌ورانندگی بسیار سخت‌گیرانه‌ای دارد؛ سرعت غیرمجاز، نادیده گرفتن چراغ قرمز، نبستن کمربند ایمنی و استفاده از موبایل حین رانندگی، جریمه‌ سنگینی دارد. هربار زیرپاگذاشتن قوانین، علاوه‌بر جریمه، «نقطه سیاه» درپی دارد که افزایش این نقاط به حد مشخصی می‌تواند به باطل شدن گواهینامه و توقیف وسیله نقلیه منجر شود.
 • احترام گذاشتن به سنت‌های مذهبی در دبی ضروری است. مواردی مثل پرهیز از خوردن و آشامیدن در ملأعام در ماه رمضان، اجتناب از پوشیدن لباس‌های بدن‌نما و پرهیز از ابراز محبت فیزیکی به پارتنر در ملأعام.
 • نکته مهمی که باید بدانید: خارجی‌هایی که قوانین دبی را زیرپا می‌گذارند، علاوه‌بر جریمه ممکن است با خطر اخراج از دبی مواجه شوند.

سخن آخر

زندگی در دبی، زندگی پرخرجی است؛ حتی اگر دنبال تفریحات گران‌قیمت نباشید، در رستوران‌های لوکس غذا نخورید و در مناطق مرفه‌نشین اقامت نداشته‌باشید. مقاله حاضر، کمابیش همه مخارج سکونت در دبی را محاسبه کرده‌است. از اجاره خانه و رفت‌وآمد گرفته تا خوردوخوراک و قبض‌های مصرفی.

اگر قصد دارید دبی را برای کار و زندگی انتخاب کنید، این مقاله درحکم یک راهنمای جامع، تصویر کاملی از هزینه‌های پیش‌روی‌تان در اختیار شما قرار می‌دهد.سوالات متداول

حداقل هزینه زندگی در دبی چقدر است؟

هزینه زندگی در دبی برای یک خانواده دونفره در سال 2024، بین 8هزار تا 18هزار درهم است.

شرایط زندگی در دبی چیست؟

دبی، سطح بالایی از رفاه برای ساکنانش فراهم می‌کند؛ آموزش باکیفیت، خدمات بهداشتی و درمانی عالی و امنیت بالا که خب البته هزینه زیادی هم دربر دارد. گرمای زیاد هوا، محدودیت‌های اینترنتی و نبود آزادی‌های سیاسی از نقاط منفی زندگی در دبی است.

هزینه زندگی در دبی به دلار چقدر است؟

یک فرد مجرد در دبی، ماهانه بدون احتساب اجاره خانه، حداقل هزاو200 دلار هزینه دارد. این مبلغ برای یک خانواده چهارنفره به 3هزارو500 تا 4هزار دلار در ماه می‌رسد.

زندگی در دبی برای ایرانیان چه شرایطی دارد؟

ایرانی‌ها برای زندگی در دبی از چند طریق می‌توانند اقدام کنند؛ دریافت اقامت تحصیلی، دریافت ویزای کار، سرمایه‌گذاری مالی و خرید ملک در دبی.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز