ورود
travel to Tajikistan

نکات سفر به تاجیکستان برای سفر اولی‌ها

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

بسیاری از ما ایرانی‌ها دوست داریم که برای سفر خارجی خود به عنوان مقصد، تاجیکستان را انتخاب کنیم! دلایل زیادی وجود دارد که ما این تصمیم را بگیریم. به عنوان مثال همزبانی، قرابت فرهنگی، جذابیت‌های طبیعی و بسیاری چیزهای دیگر که به ما کمک می‌کند تا در سفر خود به این کشور، شاهد تجربه‌های ارزشمندی باشیم.

تاجیکستان کشوری ارزان‌قیمت و فارسی‌زبان در همسایگی ایران است که به دلیل تشابهات فرهنگی می‌تواند مقصد محبوبی برای ایرانی‌ها باشد. اگر دوست دارید که سفر شما به این کشور مملو از خاطرات شیرین باشد، بهتر است که در ادامه با یوتراوز همراه شوید تا در مورد «نکات سفر به تاجیکستان»، اطلاعات ارزشمندی را در اختیارتان قرار دهیم. در ادامه مطلب سعی می‌کنیم نکات قابل‌قبولی از دلایل توریست‌ها برای سفر به تاجیکستان، ویزا، هزینه‌های روزانه گردشگران، زبان رسمی تاجیکستان و وضعیت بهداشت و درمان در این کشور را در اختیارتان بگذاریم. پس یوتراوز را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید.

آنچه در ادامه از نکات سفر به تاجیکستان می‌خوانید:

چرا مسافران زیادی از سراسر دنیا به تاجیکستان سفر می‌کنند؟

historical attractions of Tajikistan

دلایل و علت‌های زیادی وجود دارد که بخواهیم برای سفر به تاجیکستان از آن‌ها یاد کنیم، اما مهم‌ترین دلایل و علت‌هایی که احتمالا باعث می‌شود، گردشگران زیادی به سمت تاجیکستان حرکت کنند، عبارتند از:

 • تاریخ تاجیکستان و بناهای تاریخی و دیدنی آن که باعث می‌شود افراد زیادی برای بازدید از این منطقه اقدام کنند و به سمت این کشور بار سفر ببندند! باتوجه به این که تاجیکستان بیشتر از 3000 سال است که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد از گذشته جزو کشورهایی بوده که رفت‌وآمد زیادی به آن انجام می‌شده است.
 • از نکات جالب سفر به تاجیکستان این است که مردم زیادی در این کشور زندگی می‌کنند که اکثریت آن‌ها عضو سه قوم بزرگ تاجیک‌ها، ازبک‌ها و قرقیزها هستند! چیزی که بیشتر میان این سه قوم وجود دارد و شما از آن بی اطلاع هستید، مهمان‌نوازی این سه قوم است که توجه گردشگران را جلب می‌کند.
 • مقصد تعدادی از گردشگرانی که به سمت این کشور عازم سفر می‌شوند، تنها ماجراجویی است. چراکه حدود 93 درصد زمین‌های این کشور پهناور را کوه‌ها تشکیل داده‌اند! کوه‌پیمایی، کوهنوردی و سنگ‌نوردی می‌تواند جزو تفریحاتی باشد که گردشگران بین‌المللی را به این مقصد جذب می‌کند.
 • طبیعت این کشور و زیبایی‌های بی‌مانندی که دارد، می‌تواند آن را برای سفر جذاب و دلنشین کند!
 • فرهنگ تاجیکستان همیشه برای گردشگران بین‌المللی جذابیت داشته است. شما می‌توانید برای لذت‌بردن از فرهنگ بومی تاجیکستان، به این کشور و شهرهای زیبای آن سفر کنید.

ویزا از نکات سفر به تاجیکستان که باید قبل از سفر بدانید

برای سفر به این کشور با هدف گردشگری، لازم است که حتما ویزای گردشگری با اعتبار 45 روزه بگیرید! شما می‌توانید برای اقامت بیشتر از 30 روز در این کشور بعد از درخواست برای ثبت ویزا، همچنین درخواست بدهید که نام شما را در سامانه OVIR ثبت کنند. مدنظر داشته باشید که امکان اخذ ویزا برای تاجیکستان به صورت مجازی و الکترونیکی فعال شده است که باید هزینه این نوع ویزا را با استفاده از کارت‌های بین‌المللی پرداخت کنید.

در سفر به تاجیکستان، روزانه چه مقدار باید هزینه کنید؟

Tajik money

از مهم‌ترین نکات سفر به تاجیکستان، مسائل مادی است! شما باید بدانید که باتوجه به میزان بودجه خود، چه مقدار باید در این کشور هزینه کنید. شما می‌توانید باتوجه به این‌که سفری پرهزینه، کم‌هزینه یا متوسط دارید، خرج خود را تقسیم‌بندی کنید. ما در احتمالات آینده خود، هزینه روزانه زیر 100 دلار را سفر کم‌هزینه، هزینه روزانه بین 100 تا 200 دلار را سفر متوسط و هزینه روزانه بیش از 200 دلار را سفر گران‌قیمت و لوکس در نظر گرفته‌ایم. همچنین بیان کرده‌ایم که باتوجه به این مخارج، روزانه چه میزان در چه مکان‌هایی هزینه می‌کنید:

 • سفر کم‌هزینه (هزینه روزانه زیر 100 دلار): خوابیدن بر روی تشک در خانه افراد محلی (10 دلار)، پختن غذا در خانه (5 دلار)، بلیط اتوبوس برای جاهای دیدنی رایگان، کرایه تاکسی به صورت اشتراکی (45 دلار).
 • سفر متوسط از نظر هزینه (بین 100 تا 200 دلار): رزرو اتاق دونفره با سرویس و حمام (50 تا 100 دلار)، سه وعده غذا در خانه افراد محلی (15 دلار)، ورودی موزه (5 دلار) اجاره ماشین با راننده (80 دلار).
 • سفر لوکس (هزینه روزانه بیش از 200 دلار): اتاق لوکس در هتل‌های مرکز شهر یا استان (120 دلار)، ناهار و شام در رستوران‌های بین المللی (30 دلار)، راهنمای کوهنوردی شبانه (100 تا 150 دلار)، کرایه ماشین با راننده به همراه راهنمای حرفه‌ای (120 تا 150 دلار).

شما می‌توانید باتوجه به بودجه‌ای که می‌خواهید به صورت روزانه در این کشور هزینه کنید، برای سفر خود از نظر مادی برنامه‌ریزی کنید. پس در این بخش از مقاله نکات سفر به تاجیکستان متوجه شدید که چه میزان هزینه روزانه برای خرج‌های مخلف به صورت حدودی بهتر است در نظر داشته باشید.

چرا تاجیکی‌ها به فارسی صحبت می‌کنند؟

جالب است بدانید که برای سفر به این کشور لازم نیست که نگران زبان مردم آن باشید چراکه مردم آن به زبان تاجیکی که نوعی گویش از زبان فارسی است، صحبت می‌کنند. برای ما ایرانی‌ها این زبان کاملا قابل‌فهم است! زبان دوم مردم این کشور که احتمالا بتوانید در میان صحبت‌ها با مردم متوجه آن شوید، زبان روسی است! همانطور که می‌دانید، مردم این کشور سال‌ها جزء اتحاد جماهیر شوروی بوده‌اند و از این بابت به زبان فارسی تاجیکی و روسی صحبت می‌کنند.

وضعیت بهداشت و درمان در تاجیکستان به چه صورت است؟

general health situation in Tajikistan

یکی از نکات مهم سفر به تاجیکستان که باید در نظر داشته باشید، مسائل مرتبط با وضعیت بهداشت و درمان در این کشور است. در این کشور بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی و دولتی با کیفیت خدمات متوسط (به دلیل کمبود بودجه دولتی در زمینه بهداشت و درمان)، آب غیرآشامیدنی (برای آب باید از دکه‌ها و مغازه‌ها، آب معدنی خریداری کنید)، عدم اجبار برای واکسیناسیون قبل از سفر (توصیه می‌شود که حتما واکسیناسون خود را به‌صورت کامل انجام دهید!)، سرویس‌های بهداشتی به صورت فرنگی در اکثر محله‌ها و خیابان‌های شهر و ... وجود دارد!
باتوجه به این که ممکن است در سفر به این کشور با خطرات جاده‌ای روبرو شوید، معمولا بیمه حوادث برای مسافران و گردشگران وجود دارد. البته مدنظر داشته باشید که اگر برای ماجراجویی در کوه‌های این کشور به تاجیکستان سفر کرده‌اید، می‌توانید از بیمه‌هایی که این حادثه را پوشش می‌دهند، استفاده کنید.

چرا نکات سفر به تاجیکستان را بیان کردیم؟

سفر به هر مقصدی، مخصوصا مقصد‌های خارجی ممکن است همیشه پر از چالش‌های مختلف باشد. چالش‌هایی که اگر قبل از سفر در مورد آن‌ها می‌دانستید، به‌طور قطع در کیفیت سفر شما تاثیرگذار می‌بود. به عنوان مثال همین نکات سفر به تاجیکستان به شما کمک می‌کند که در مدت زمان کوتاهی قادر باشید از خدمات افراد حرفه‌ای در این زمینه بهره‌مند شوید و یک سفر پر از خاطره در این کشور را تجربه کنید.

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز