ورود
Travel and health

چرا سفر کردن برای سلامتی خوب است؟

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

سفر کردن فرصتی است برای به دست آوردن سلامتی. مجالی برای دوری از هرآنچه حال ما را بد می‌کند، هر چیزی که احساسات منفی را به ما القاء می‌کند و سبب تلخی حال‌ و روزمان می‌شود. «تأثیر سفر کردن در بازیابی سلامت روح و جسم» را دست‌کم نگیرید. اما یادتان هم باشد که این شیوه سفر کردن است که سلامتی ما را تضمین می‌کند.

ما انسان‌ها عموماً سفر کردن را تنها به دید تفریح می‌بینیم درصورتی‌که اغلب نمی‌دانیم مسافرت چه اثرات مثبتی بر سلامت ما می‌گذارد و تا چه اندازه در بهبود شرایط روحی و جسمی ما مؤثر است. اینکه گفته می‌شود سفر برای سلامتی خوب است، حرفی است که مبنای علمی دارد و همیشه به آن توصیه‌ شده است. اما چطور سفر را برای سلامتی مفید و مناسب می‌دانند؟ با یوتراوز همراه شوید تا درباره تأثیر سفر کردن بر سلامت و نکاتی برای حفظ سلامتی در سفر، بیشتر بدانیم.

آنچه درباره تأثیر سفر کردن بر سلامت خود می‌خوانید:

برنامه‌ریزی سفر؛ عاملی که حس شادی را افزایش می‌دهد

درباره‌ی سفر گفته می‌شود که اثرات مثبتی بر سلامت جسمی و روحی انسان دارد. حتی برنامه‌ریزی برای سفر می‌تواند حس شادی را در ما تقویت کند و از لحاظ روحی و روانی کمک کند تا شرایط خوبی را تجربه کنیم. طبق تحقیقات انجام‌شده، زمانی‌که انسان مشغول برنامه‌ریزی برای سفر است و مسافرتی پیش رو دارد، احساس شادی بیشتری را تجربه می‌کند. اگر مدت‌ها است که احساس شادی نکرده‌اید و حس خوبی نداشته‌اید، شاید برنامه‌ریزی برای یک مسافرت هرچند کوتاه حالتان را عوض کند.

Reduce depression by traveling  

سفر؛ عاملی برای مدیریت اضطراب و استرس

ازجمله مزیت‌های دیگر سفر کردن برای انسان، کاهش استرس و اضطراب است. الگوریتم سفر برای کاهش استرس و اضطراب به این شکل است که با دور شدن از مکانی که برای شما استرس ایجاد می‌کند و در مواردی که سبب بروز اضطراب در وجود شما می‌شود، می‌توانید فرصتی را برای خود مهیا کنید تا استرس و اضطراب خود را کنترل کرده و از آن دوری‌کنید. از طرفی سفر را باید عاملی برای تجدید احساسات خوب دانست. در واقع سفر کردن فرصتی است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید احساس خوب خود را بازسازی کنید.

سفر؛ فرصتی برای کاهش افسردگی

یکی از موضوعاتی که در حال حاضر بیشتر از گذشته گریبان افراد زیادی را می‌گیرد، افسردگی است. افسردگی می‌تواند ناشی از بیکاری، شکست عاطفی، تنها شدن و طرد شده، فشارهای روحی و روانی و یا حتی افزایش وظایف و مسئولیت‌ها باشد و سبب بروز حالات روحی و روانی خاصی در ما بشود. روش‌های بسیاری برای درمان افسردگی وجود دارد. از مشاوره گرفته تا مراجعه به روانشناس و روان‌پزشک. اما بهترین و به‌نوعی کم‌خطرترین روش می‌تواند سفر کردن باشد.
سفر فرصت بسیار مناسبی را در اختیار ما می‌گذارد تا از عوارض ناشی از افسردگی در امان باشیم و حتی بتوانیم قدمی برای درمان آن برداریم. مسافرت برای افسردگی نقش دارویی پیشگیری‌کننده را هم ایفا می‌کند. یعنی با سفر می‌توان از افسردگی و بسیاری بیماری‌های روحی فاصله بگیریم.

Increase self-confidence in travel

سفر مجالی برای افزایش اعتمادبه‌نفس

احتمالاً فهم این جمله کمی سخت باشد. اما به‌طورکلی مقصود جمله این است که سفر، حامل تجربیات بسیار است و از طرفی فرصتی برای درک بهتر زندگی است. انسان در طول زندگی خود تجربیات بسیاری کسب می‌کند. تجربیاتی متفاوت و مختلف که هرکدام از آن‌ها را به نحوی آموخته است. یکی از جاهایی که انسان می‌تواند تجربیات بسیاری را از آن کسب کند، سفر است.
سفر فرصتی برای تجربه کردن است. پس باید قدر آن را بدانیم و به خاطر داشته باشیم که سفر کردن فرصتی به ما می‌دهد تا تجربیات خود را افزایش دهیم و این افزایش دانش و تجربه، بر افزایش اعتمادبه‌نفس ما تأثیر دارد.

سفر ریسک سکته‌ی قلبی را کاهش می‌دهد

ازجمله مزیت‌های سفر برای افراد که از قضا از فضای روحی و روانی هم تا حدود زیادی به دور است آن است که، سفر کردن سبب کاهش ریسک سکته قلبی در افراد می‌شود. عمدتاً افرادی که به پشت‌میزنشینی و کار اداری عادت کرده‌اند، بیشتر درمعرض ریسک سکته قلبی هستند. چون فعالیت آن‌ها از لحاظ فیزیکی کاهش پیدا می‌کند و این مسئله سبب افزایش ریسک سکته قلبی و حمله قلبی می‌شود.

اما مگر سفر چه می‌کند که افراد را از خطر و ریسک احتمالی سکته قلبی نجات می‌دهد؟ بهتر است پاسخ به این سؤال را این‌گونه بدهیم که، سفر کار به‌خصوص انجام نمی‌دهد. این خود مسافران و افراد هستند که با پیاده‌روی در طول سفر، طبیعت‌گردی، گردش، ورزش و فعالیت‌های فیزیکی سلامت خود را تضمین می‌کنند و هم با رهایی از تنش‌ها و استرس‌ها از احتمال سکته قلبی دور می‌مانند.

sense of joy in travel

رعایت نکاتی در سفر که سلامت ما را تضمین می‌کند

آنچه لازم است به خاطر داشته باشیم این است که، سفر رفتن را باید فرصتی مغتنم شمرد. فرصتی که به‌واسطه آن می‌توان شرایط روحی و جسمی خوبی را تجربه کرد. اغلب افرادی که درگیر روزمرگی شده‌اند و اهمیت سفر برای آن‌ها روشن نیست، درواقع تصور درستی از نقش سفر کردن بر سلامتی روح و جسمی خود ندارند. در ادامه نکاتی را به شما یادآوری می‌کنیم که رعایت آن به حفظ سلامت شما در سفر کمک می‌کند.

قبل از سفر از سلامت خود مطمئن شوید

سفر در شرایطی برای شما لذت‌بخش خواهد بود که در سلامت کامل انجام شود. قبل از سفر از سلامت خود مطمئن شوید و اگر در شرایط مساعدی قرار ندارید برنامه سفرتان را به زمان دیگری موکول کنید. سفر کردن برای بانوان باردار و سالمندان نکات و شرایط مخصوص به خود را دارد. اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا در شرایط بارداری به سر می‌برید حتما پیش از سفر با پزشک خود مشورت کنید.

رعایت نکات بهداشتی در قطار، هواپیما و اتوبوس

اگر وسیله نقلیه شما هر چیزی به‌جز خودرو شخصی شماست لازم است تا رعایت نکات بهداشتی را موردتوجه قرار بدهید. سعی کنید مثلا به‌جای استفاده از ملحفه قطار از ملحفه شخصی خود استفاده کنید و با شستن و ضدعفونی مرتب دست‌ها از ابتلا به بیماری‌ها جلوگیری کنید.

رعایت نکات بهداشتی در استفاده از سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی

گاهی استفاده از سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی اجتناب‌ناپذیر است. برای حفظ سلامت خود می‌توانید سطوح توالت را با محلول ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. این کار منوط به شرایط پاندمیک و شیوع بیماری در سطح جهان نیست بلکه توصیه می‌شود همیشه یک محلول ضدعفونی‌کننده در جیب خود داشته باشید و سطوح توالت و شیرآلات را ضدعفونی کنید.

دقت در انتخاب رستوران بین‌راهی

آشنایی با رستوران‌های بین‌راهی، شناخت بهترین آن‌ها و توجه به نکاتی درباره آن‌ها نکته بسیار حائز اهمیتی است. توجه به نوع غذا در سفر و انتخاب رستوران مناسب می‌تواند سلامت ما را تهدید کند و تمام برنامه سفرمان را به هم بزند. منظور ما این نیست که همه رستوران‌های بین‌راهی بد هستند اما باید در انتخاب آن‌ها بیشتر دقت کنیم تا سلامت خود و همراهانمان به خطر نیافتد. یادتان باشد شلوغ بودن رستورآن‌همیشه به معنی سلامت مواد غذایی و روش طبخ غذا در آن نیست. گاهی یک رستوران محلی در روستایی کوچک غذاهای باکیفیت‌تر و سالم‌تری سرو می‌کند. به‌هرحال اگر قصد دارید غذای خود را دریکی از رستوران‌های بین‌راهی میل کنید، حتما از سلامت مواد غذایی و رعایت نکات بهداشتی مطمئن شوید.

در انتخاب نوع غذا دقت داشته باشید

این‌یک اصل کلی است که انسان باید فارغ از هرجت و مکانی حواسش به خوردوخوراکش باشد. اما مهم‌تر از آن این است که انسان باید در هنگام سفر بیشتر به تغذیه خود توجه کند. درواقع هر غذایی را نباید بخورد و به نکاتی که راجع به این موارد ذکر می‌شود، دقت کافی داشته باشد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنیم، اجتناب از مصرف بیش‌ازحد غذاهای گوشتی است. استفاده از غذاهای گوشتی در صورتی پیشنهاد می‌شود که از سلامت آن مطمئن باشید از طرفی این مواد غذایی دیرهضم هستند و شاید مدت طولانی در قطار یا اتوبوس مشکلات گوارشی برای شما به وجود بیاورند و حتی موجب مسمومیت غذایی شوند و کل برنامه سفر شمارا به هم بزنند.

از مصرف سبزی‌ها در رستوران‌های بین‌راهی خودداری کنید

حالا که به‌هرحال دلیلی تمایل به خوردن غذا در رستوران‌های بین‌راهی رادارید و از وضعیت بهداشتی آن‌هم راضی هستید، توصیه می‌کنیم از مصرف سبزی‌ها خودداری کنید. اگر گفته می‌شود که بی‌خیال مصرف سبزی‌ها و به‌خصوص کاهو بشوید، دلیل آن احتمال عدم شستشوی مناسب این نوع سبزی‌ها است که ممکن است منجر به بیماری‌های میکروبی و انگلی شود.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز