ورود
technology on ttravel

انقلاب جدیدی که فناوری در سفر به وجود آورده است

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

توسعه همه جانبه فناوری نحوه سفرهای ما را تغییر داده است و این پیشرفت‌های جدید نوید یک تجربه تعاملی و هیجان‌انگیزتر را می‌دهد. آیا می‌خواهید بدانید که تکنولوژی در آینده‌ای نه‌چندان دور چه چیزی‌هایی برای سفرهای ما در نظر گرفته است؟

هیچکس امروز تردیدی ندارد که فناوری در سفر، ترکیبی عالی است. همچنین این نیروی مشترک نقشی اساسی در سفرهای ما ایفا می‌کند. از مقصدی که برای تعطیلات انتخاب می‌کنیم گرفته، تا تمام کارهایی که در طول سفر انجام می‌دهیم و حتی بعد از بازگشت از ماجراجویی.گسترش استفاده از فناوری در سفر به قدری زیاد است که طبق مطالعه Google Travel ، 74 درصد مسافران سفرهای خود را از طریق اینترنت برنامه‌ریزی می‌کنند، در حالی‌که تنها 13 درصد هنوز برای تدارک یک سفر از آژانس‌های مسافرتی استفاده می‌کنند.
جوانان نیز در این تغییر الگو نقش بسزایی داشته‌اند. آن‌ها عاشق سفر هستند و همچنین علاقه زیادی به فناوری‌های جدید دارند. این علاقه‌مندی‌ آن‌ها موجب شده که رسانه‌ها، برنامه‌ها، وبلاگ‌ها و موارد دیگر برایشان نقش مهمی را در زمان سفر ایفا کنند. از این رو صنعت گردشگری، با آگاهی بیشتری از این روند و تطبیق مدل‌های محصولات تجاری، تلاش می‌کند تا پاسخگوی نیازهای جدید باشد.
اگر ما فقط احساس ‌کنیم که می‌خواهیم به جایی سفر کنیم، بلافاصله آنلاین می‌شویم و به دنبال نرخ بلیط هواپیما می‎گردیم، ارزان‌ترین مقصد را پیدا می‌کنیم و بعد سفرمان را شروع می‎کنیم! این امکاناتی که امروزه از آن بهره‌مند هستیم، در همین چند سال پیش غیر‌قابل تصور بودند. با مجله یومگ همراه شوید:

آنچه در ادامه مطلب درباره نقش تکنولوژی در سفر خواهید خواند:

روند به‌روزرسانی تکنولوژی در سفر چگونه است؟

New technologies for travel

همانطور که گفتیم، صنعت گردشگری در مواجهه با یک تغییر بزرگ قرار دارد. عوامل تاثیر‌گذار بسیاری وجود دارد اما راه‌حل‌های جدید فناوری که در حال حاضر ظهور کرده‌اند مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کنند.
مدیر بخش نوآوری جهانگردی یوکارت (Eurecat )، سالوادور آنتون كلاوه (Salvador Anton Clavé )، در جریان رویداد انجمن TurisTIC de Barcelona اظهار داشت كه «این تغییر فراتر از بهبود فرآیندها یا تجربه گردشگری می‌رود که خود موجب تبدیل شدن ب یک سیستم گردشگری می‌شود. ما در بهبود فرآیندها، خدمات مشتری، روابط با مشتریان و ایجاد مدل‌های جدید تجاری مشارکت داریم. همه این‌ها به طور طبیعی منافعی را برای مسافران به همراه دارند و به آن‌ها اجازه می‌دهد روند برنامه‌ریزی سفرشان را ساده‌تر انجام دهند».
معاون ارشد و مدیر ارشد بازاریابی Booking.com ، ارژن دایک (Arjan Dijk ) اخیراً با ابراز نظر مشابه اظهار داشت که «در این دهه جدید، خواهیم دید که چگونه صنعت گردشگری برای پاسخ‌دهی به نیازهای مسافرانی که بیشتر به فکر پایداری هستند، تلاش می‌کند و با دانش فنی بیشتری، از طریق توسعه محصولات، توابع و خدمات، جست‌وجو در سراسر جهان را برای همه آسان‌تر می‎سازد».
در ادامه، نگاهی خواهیم داشت به برخی از پیشرفت‌های فناوری که در شرایط فعلی صنعت گردشگری اثر‌بخش بوده‌اند و طبق مطالعات مختلف، تغییرات کوتاه‌مدت قابل‌توجهی را ایجاد خواهند کرد.

هفت راه‌حل مهم فناوری برای صنعت گردشگری

فناوری موبایل

mobile technology on travel

این بدون‌شک اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار در روش‌های جدید سفر است. امروزه تلفن همراه به یک راهنمای تور، آژانس مسافرتی، بهترین مکان‌یاب رستوران، نقشه و موارد دیگر تبدیل شده است و در تمامی مراحل سفر در کنار شما است. درواقع، طبق آماری که TripAdvisor ارائه داده است، 45 درصد از کاربران برای هر کاری که مربوط به تعطیلاتشان باشد از تلفن هوشمند خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که نیاز به انطباق دادن خدمات و ارتباطات شرکتی با این دستگاه‌ها به شدت احساس می‌شود. به عنوان مثال شرکت‌های ایر فرانس (Air France) و کی‌ال‌ام (KLM) قبلاً با استفاده از فیسبوک مسنجر سرویس اطلاعاتی را برای مسافران خود ایجاد کرده‌اند.
این سیستم به گونه‌ای است که در هنگام اقدام شخص به رزرو بلیط، اطلاعات بلیط کاربر و همچنین دریافت کارت پرواز یا به‌روزرسانی وضعیت پرواز را از طریق مسنجر فیسبوک به کاربر ارسال می‌کند. به این ترتیب، کاربر با استفاده از برنامه‌ای که در گوشی خود نصب کرده است، تمام اطلاعات مربوط به سفرش را در کف دست دارد و دیگر نیازی به بارگیری موارد دیگر نیست.

واقعیت افزوده

Virtual travel with virtual reality technology

واقعیت افزوده (AR) یا واقعیت مجازی (VR) نیز وارد دنیای سفر شده و حقیقت این است که به دلیل همه امکاناتی که می‌تواند ارائه دهد، در حال توسعه روزافزون است. در حال حاضر شرکت‌های بیشتری از این فناوری استفاده می‌کنند تا به کاربران اتاق‌های یک کشتی تفریحی را نشان دهند یا آن‌ها را برای چند ثانیه به دیوار بزرگ چین ببرند.
امروزه انسان می‌تواند خود را به دورافتاده‌ترین نقطه جهان مهمان کند، بدون اینکه از روی مبلی که بر روی آن نشسته جابه‌جا شود. این همان چیزی است که می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار Everest’s EVEREST VR بدان دست پیدا کنید. این نرم‎افزار به شما این امکان را می‌دهد تا قله‌های جهان را بدون نیاز به صعود آن، تماشا کنید. یا از گرند کنیون (Grand Canyon) با یک کایاک (قایق پارویی اسکیموها) عبور کنید و از مناظر و صداهای برجسته طبیعت لذت ببرید.

اینترنت اشیا (IOT)

اینترنت اشیا (Internet of Things) این نوید را می‌دهد که به‌روزرسانی‌های قابل‌توجهی در صنعت گردشگری ایجاد شود. این بروزرسانی‌ها شامل سنسورهای متصل به اینترنت در داخل همه چیز از جمله اتومبیل، چمدان، ساختمان و موارد دیگر هستند. در حقیقت، موسسه فناوری هتلرو اسپانیا (Instituto Tecnológico Hotelero ) یا ITH تأیید کرده است که «اینترنت اشیا در طی چند سال آینده عامل اصلی تغییر شکل در شخصی‌سازی تجربه مشتری خواهد بود».
برای نمونه از جمله امکاناتی که هتل ویرجین (Virgin ) با استفاده از فناوری در سفر به خدمت گرفته، این است که نرم‌افزاری را برای مشتریان خود تدارک دیده که به آن‌ها‌ امکان این را می‌دهد تا تنظیمات دمای هوای اتاق یا کنترل تلویزیون را در دست داشته باشند. همچنین چمدان‌هایی با قابلیت‌های ویژه‌ تولید شده که به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق تلفن‌های همراه خود در هر زمان و مکان چمدان خود را پیدا کنند و از گم‌شدن آن در فرودگاه یا سایر مکان‌های عمومی جلوگیری شود.

دستیارهای مجازی

virtual assistants in the tourism industry

همه ما با سیری (Siri) و الکسا (Alexa ) آشنا هستیم، دستیارهای مجازی که همه نیازهای ما را برآورده می‌کنند. نیازهای مثل هوای امروز در شهر من چگونه است، رادیو را روشن کنید، ایمیل من را باز کنید و موارد دیگر. به لطف ورود دستیارهای مجازی که به طور خاص برای این محیط‌ها طراحی شده‌اند، هتل‌ها اکنون در حال کمک گرفتن از آن‌ها هستند.
شرکت IBM اخیراً دستیار مجازی Watson، مجهز به هوش مصنوعی را راه‌اندازی کرده است که تجربه‌ای تعاملی و شخصی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند. این دستیار یک فناوری باز است که شرکت‌ها می‌توانند آن‌را به‌کار بگیرند و با نیازهای خود سازگار کنند، به ‌صورتی‌که دیگر این برنامه دستیار مجازی Watson نام ندارد بلکه، نامی که هتل برای آن شخصی‌سازی کرده را می‌گیرد.

کلان داده

اخیراً در مورد کلان داده یا همان بیگ دیتا (Big Data ) صحبت‌های زیادی شده است، اما هنوز نتوانسته‌اند تمام فرصت‌ها و امکاناتی را که به صنعت گردشگری ارائه می‌دهد، به معنای واقعی کلمه به مردم نشان دهند. با این وجود، بسیاری از فعالان صنعت گردشگری، این فناوری را به خدمت گرفته‌اند.
هتل‌های زنجیره‌ای ملیا (Meliá hotel) از اطلاعات مهمانان خود استفاده می‌کنند تا بفهمند بهترین هدف برای فعالیت‌های بازاریابی چیست. در وهله اول، آن‌ها پایگاه داده خود را بررسی می‌کنند تا مقدار هزینه شده، دلیل سفر و کشور مبدا را بررسی کنند و این اطلاعات را با داده‌های عمومی منابع دولتی بررسی می‌کنند تا بهترین شناخت را از مشتری بدست آورند و به موفقیت بالاتری دست پیدا کنند. به این ترتیب، آن‌ها تقسیم‌بندی بهتری برای فعالیت‌های خود انجام می‌دهند تا کارآیی شان را افزایش دهند و سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای این کمپین‌ها را بهینه کنند.

فناوری بلاکچین

بلاکچین یکی دیگر از فناوری‌هایی است که برای متحول کردن دنیا پا به عرصه ظهور گذاشته است. گرچه عمدتا با امور مالی در ارتباط است، اما همچنین به نظر می‌رسد که می‌تواند بر سفرها تأثیر بگذارد. هنوز آزمایشات زیادی بر روی این فناوری انجام نشده است، اما احتمال آن می‌رود که در شناسایی مسافران در فرودگاه‌ها، تضمین شفافیت در نظرات گردشگران و پرداخت آسان و مطمئن موثر باشد.

5G

سفر با کمک شبکه‌های فناوری 5G قدرتمندتر می‌شود. فایو جی نوید می‌دهد که سرعت بارگیری بسیار سریع‌تر، پوشش گسترده‌تر و اتصالات پایدارتر خواهد شد. فراتر از بارگیری محتوا 20 برابر سریع‌تر از قبل، 5G به ما این امکان را می‌دهد که فناوری که توسط 4G محدود شده بود را توسعه دهیم.
این بدان معنی است که اتصال بین دستگاه‌های هوشمند کارآمدتر خواهد بود و ما قادر خواهیم بود لذت واقعی استفاده از اینترنت اشیا (IoT) را تجربه کنیم. این یک واقعیت است که سفر با فناوری پیشرفته، مسافران را به برنده اصلی تبدیل می‌کند. به علاوه، ویدیوی واقعیت افزوده (AR ) یا همان 360 درجه با وجود این فناوری گسترش بیشتری پیدا می‌کند و در همه‌جا در دسترس خواهد بود.
بی بی سی یک پروژه آزمایشی را راه‌اندازی کرد که کاربران می‌توانستند با استفاده از قابلیت 5G و یک نرم‌افزار AR، برای بازسازی یک سایت تاریخی در لحظات مهم، به زمان گذشته برگردند. باتوجه به این ویدئو آزمایشی، بیش از 80 درصد از شرکت‌کنندگان گزارش می‌دهند که اگر تجربه‌هایی با این کارایی داشته باشند، تمایل بیشتری به بازدید از یک موزه دارند.

تجربه شخصی با پیشرفته‌ترین سفر به اروپا

technology in european travel

اعتراف می‌کنم که من از آن دسته مسافرانی هستم که به آسایشی که فناوری تلفن همراه برایم ایجاد می‌کند اهمیت می‌دهم. به همین دلیل می‌خواهم تجربه خود در مورد تأثیر فناوری بر آخرین سفر من به بوداپست (Budapest )، وین (Vienna ) و کراکوف (Krakow )را با شما به اشتراک بگذارم.
برنامه‌ریزی و رزرو آنلاین
ضمن برنامه‌ریزی برای سفر، کلیه رزروهای هتل را بصورت آنلاین انجام دادم. من سال‌هاست که این کار را انجام می‌دهم، اما این بار با تجربه دیگری مواجه شدم. آن‌ها به من امکان دانلود یک راهنمای رایگان را دادند تا برای کسب اطلاعات در مورد هر شهری که می‌خواهم به آن سفر کنم، از آن استفاده کنم. اطلاعات تمام این رزروها، هم برای پروازها و هم برای هتل‌ها، در صندوق ورودی من ذخیره شد و از این‌که به‌صورت دستی از آن‌ها نگه‌داری کنم و نگران ازدست دادنشان باشم، جلوگیری کرد.
تلفن همراه بهترین کمک خلبان من در جاده
سفر با تلفن هوشمند و استفاده از داده تلفن همراه بسیار عالی و کار راه‌انداز است. در هنگام رزرو مکان‌های مختلف، راهنمایی به من در هنگام پیداکردن مسیرها و کمک به گم نشدنم در راه یا برای پیداکردن حقایق جالب و مستند در مورد مکان‌هایی که به آنجا سفر می‌کردم، تلفن همراهم یک همراه واقعی برای من بود.
اشتراک گذاری زنده تجربیات سفر
من همیشه دوست دارم وقتی از سفر برمی‌گردم، هتل‌ها، رستوران‌ها و مراکز تفریحی و دیدنی که از آن‌ها بازدید کرده‌ام را مرور کنم و تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارم تا راهنمایی در سفرهای آینده‌شان باشد. من یکی از طرفداران پروپاقرص اینترنت هستم و در به اشتراک‌گذاری تجربیات سفر بسیار فعال هستم. عالی‌تر از همه این‌که تمامی این کارها را در حالی‌که روی کاناپه لم داده‌ام، با تلفن همراهم انجام می‌دهم.

و در آخر ...

صنعت گردشگری یکی از صنایعی است که در آن تعامل با مشتریان‌ بسیار حیاتی است و پیشرفت‌های فناوری باعث می‌شود شرکت‌ها به مشتریان خود نزدیک‌تر شوند و آن‌ها را بهتر بشناسند. استیو جابز در این‌باره می‌گوید: «فناوری هیچ چیز خاصی نیست. آنچه مهم است این است که شما به مردم ایمان دارید، آن‌ها اصولاً باهوش هستند و اگر ابزار مناسب در اختیارشان بگذارید، کارهای خارق‌العاده‌ای با آن‌ها انجام می‌دهند». ما ابزارها را در دست داریم اما سوال این است که با آن‌ها چه کارهایی انجام خواهیم داد؟

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز