ورود
shortest flight routes in the world
کوتاه ترین سفرهای هوایی جهان

10 مورد از کوتاه ترین مسیرهای پروازی جهان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

ما عادت کرده‌ایم که 30 دقیقه پس از شروع پرواز نوشیدنی و وعده‌های غذایی بخوریم و 30 دقیقه قبل از فرود، خود را برای کاهش ارتفاع هواپیما آماده کنیم. با این‌حال، پروازهایی بدون همه این تشریفات انجام می‌شوند، به این دلیل که آنقدر مسیر پرواز کوتاه است که دیگر فرصتی برای انجام این تشریفات وجود ندارد.

اگر چه به نظر می‌رسد پروازهای بسیار کوتاه بین شهرها، چیزی تجملاتی یا حتی بی‌فایده باشند، اما معمولاً «کوتاه ترین مسیرهای پروازی جهان»، خطوط نجات یا پیوندهای حیاتی صنعت هوانوردی یک کشور به شمار می‌روند، چراکه امکان رفت و آمد بین دو شهر گاهی در مناطق صعب‌العبور یا غیر قابل دسترس را ممکن می‌کنند. شرکت اطلاعات مسافرتی OAG لیستی از کوتاه ترین پروازهای جهان در سال 2019 را تهیه کرده است که می‌خواهیم در این مطلب یوتراوز به معرفی آن‌ها بپردازیم.

فهرست کوتاه ترین مسیرهای پروازی در دنیا:

پرواز از هلسینکی تا تالین، استونی

شرکت هواپیمایی فین ایر (Finnair) تنها شرکتی است که پروازهای بین تالین و هلسینکی را انجام می‌دهد. این دو مقصد در سواحل مقابل خلیج فنلاند، در مجاورت هم قرار دارند. توده آبی که دو شهر را از هم جدا می‌کند به عنوان مرز بین فنلاند و استونی تلقی می‌شود و مسافران را ملزم می‌دارد تا سفر چهار ساعته خود با کشتی، یا سفر هشت ساعته با اتومبیل را در 30 دقیقه با هواپیما خلاصه کنند. این پروازها در مسیر 88 کیلومتر (55 مایل دریایی)، توسط شرکت هواپیمایی Finnair انجام می‌شود و طول زمانی مسیر تنها 30 دقیقه است.

پرواز از اوکیناوا تا کومه جیما، ژاپن

شرکت هواپیمایی Japan Airline با پروازی 35 دقیقه‌ای، جزیره اوكیناوا را با كومه جیما در ژاپن به هم متصل می‌كند. این پرواز در مسافت دریایی به طول 80 کیلومتر (50 مایل) به عنوان مکمل خدمات کشتیرانی عمل می‌کند و شهر دورافتاده را با سایر جزایر به صورت زنجیره‌ای متصل می‌کند. خطوط هوایی ژاپن این پروازها را برای 35 دقیقه تدارک دیده است.

پرواز از فیلادلفیا تا آلن تاون، پنسیلوانیا

flights from Philadelphia to Allen Town

خطوط هوایی آمریكا با خدمات منطقه‌ای بین فیلادلفیا و آلن تاون واقع در ایالت پنسیلوانیا، سومین پرواز كوتاه را در ایالات متحده انجام می‌دهد. این مسیر 77 کیلومتری (48 مایلی دریایی) که زمان پرواز آن برای کمتر از 40 دقیقه برنامه‌ریزی شده است، از سفر زمینی با ماشین بین دو شهر، حدود 30 دقیقه کمتر است.
این مسیر تا حد زیادی به رونق ترافیک بین شهری کمک می‌کند، زیرا کسانی که از آلن تاون می‌آیند یا به آن‌جا می‌روند، می‌توانند در فیلادلفیا به شبکه جهانی مسیر آمریکایی‌ها متصل شوند. از آنجایی‌که این شرکت هواپیمایی فعالیت‌های اروپا و خاورمیانه را در فیلادلفیا به یکدیگر متصل می‌کند، موجب شده تا فیلادلفیا به دروازه سواحل شرقی آمریکا تبدیل شود و رفته‌رفته جایگاه نیویورک را از این نظر، از آن خود کند.

پرواز بین کیپ ژیراردو، میسوری و پودوکا، کنتاکی

شرکت هواپیمایی یونایتد (United) به عنوان بخشی از خدمات منطقه‌ای خود بین شیکاگو، منطقه کیپ در میسوری و غرب کنتاکی، دومین مسیر کوتاه در ایالات متحده را انجام می‌دهد. پروازهای شرکت هواپیمایی SkyWest Airlines از فرودگاه بینالمللی اوهر (O'Hare)شیکاگو حرکت می‌کنند و قبل از اینکه از طریق پودوکا، کنتاکی به شیکاگو بروند، ابتدا به کیپ ژیراردو، میسوری می‌روند. این شرکت هواپیمایی گزارش داده که پروازهای آن‌ها در این خطوط تنها 16 دقیقه و هشت ثانیه زمان می‌برد.

پرواز از بحرین تا دمام، عربستان سعودی

Flights from Bahrain to Dammam

شرکت هواپیمایی گالف ایر (Gulf Air) با بیش از 3000 پرواز سالانه، کشور کوچک جزیره ای بحرین را با شهر دمام، که تنها 75 کیلومتر (47 مایل دریایی) تا آن فاصله دارد، متصل می‌کند. به علت شلوغ بودن این خط هوایی آن را در 10 لیست برتر کوتاه ترین پروازهای دنیا قرار داده‌اند. این پروازها در 30 تا 45 دقیقه برنامه‌ریزی شده‌اند. خلیج بحرین این دو شهر را تنها با یک جاده به نام «گذرگاه شاه فهد» از هم جدا کرده است و با انجام 60 دقیقه سفر زمینی بین منامه، بحرین و دمام در عربستان سعودی به هم پیوند می‌خورند.

پرواز بین دارالسلام و زنگبار، تانزانیا

پایتخت تانزانیا و مقصد محبوب گردشگری آن یعنی زنگبار، توسط اقیانوس هند از هم جدا شده‌اند. این کشور، پروازی را برای ایجاد یک مسیر هوایی بین این دو شهر برنامه‌ریزی کرده که یکی از کوتاه ترین سفرهای هوایی جهان به‌شمار می‌رود. پروازهای روزانه بی‌شماری در مسیر 61 کیلومتری (38 مایلی) بین دو شهر برنامه‌ریزی شده‌اند که هم توسط خطوط هوایی منطقه‌ای و هم به واسطه‌ی خطوط هوایی خارجی از دارالسلام تا زنگبار و بالعکس انجام می‌شوند. برخی از پروازهای این مسیر با کمتر از 20 دقیقه و بدون هیچ اتلاف وقتی انجام می‌شوند.

پرواز از بوآ ویستا تا سال، کیپ ورد

شرکت هواپیمایی TICV دو جزیره را در یک مسیر با فاصله 57 کیلومتر (36 مایل دریایی)، با بیش از 1000 پرواز در سال به یکدیگر متصل می‌کند. کیپ ورد به عنوان یک مجمع‌الجزایر، از جزایر متعددی تشکیل شده است و خطوط هواپیمایی از اصلی‌ترین و سریعترین راه‌های مواصلاتی برای افراد محلی و بازدیدکنندگان و گردشگران آن به حساب می‌آید.

پرواز بین پترزبورگ، آلاسکا و رانگل، آلاسکا

شرکت هواپیمایی آلاسکا (Alaska)، در ایالات متحده، کوتاه ترین مسیر هوایی جهان یعنی 41 کیلومتر (26 مایل دریایی) را با یک پرواز کوتاه و سریع از بین پترزبورگ و رانگل در آلاسکا انجام می‌دهد. این دو شهر در منطقه‌ای از مجمع‌الجزایر جنوب آلاسکا واقع شده‌اند. شرکت های هواپیمایی آلاسکا آن‌ها را به عنوان بخشی از پرواز «Milk Run» یا ماموریت عادی خود انجام می‌دهند. این پروازها توسط یک هواپیمای بوئینگ 737 انجام می‌شود که زمان پرواز آن‌ها در حدود 20 دقیقه برنامه‌ریزی شده است.

پرواز از بونیر تا کوراسائو

flights from Bonaire to Curaçao

پنج شرکت هواپیمایی پروازهای بین بونیر و کوراسائو را انجام می‌دهند، این دو مقصد تنها با فاصله 64 کیلومتر (40 مایل دریایی) از دریای کارائیب جدا شده‌اند. بیشتر این پروازها را شرکت‌های هواپیمایی منطقه‌ای اداره می‌کنند اما شرکت هواپیمایی European leisure TUI هلند، پرواز بین دو جزیره را که بین آمستردام و آنتیلز هلند انجام می‌شود با استفاده از یک هواپیمای بوئینگ 787 Dreamliner انجام می‌دهد. پروازهای بین دو جزیره کارائیب در کوتاهترین زمان یعنی 30 دقیقه برنامه‌ریزی شده است.

پرواز بین برازاویل، جمهوری کنگو و کینشاسا، جمهوری دموکراتیک کنگو

شرکت هواپیمایی ASKY دو شهر برازاویل و کینشاسا را که توسط رود کنگو از یکدیگر جدا شده‌اند، با یک هواپیمای بوئینگ 737 به هم متصل می‌کند. این مسیر تنها با 20 کیلومتر (13 مایل دریایی) که این دو شهر را از هم جدا کرده، از کوتاه ترین مسیرهای پروازی در جهان است و روزانه با سرویس جت انجام می‌شود. تنها راه رفت و آمد بین دو این شهر که در دو کرانه مقابل هم واقع شده‌اند، استفاده از قایق یا هواپیما است زیرا هیچ پل ارتباطی در رودخانه کنگو و بین دو پایتخت وجود ندارد. با وجود اینکه فاصله شهرها از یک مایل کمتر است، اما به علت عدم وجود راه مواصلاتی زمینی، کوتاه ترین مسیر پروازی جهان را بوجود آورده است.

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز